KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 555. Dinsdag 11 Juni 1878. Zesde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., jS [EUWSTIJ DUN GEN VERST00TEN. xn. i Vliegend Blaadje. VOOR DEN ABOJN N EMENT per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. franco per post 60 te AELbER. ADVERTENTIEN Van 1—6 regels25 Centen, eikeregel meer 5 Oenten; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 11 Juni 1878. Z. M. beeft bij de dd. Art. Schutterij alhier benoeind: tot kapitein dë 'heer C. Swaving, thans le 'luit. tot le luit. de heer J. C. J. Graat, thans 2e luit. De heer H. W. Disper, van hier, heeft jl. Donderdag, te Haarlem de acte voor hoofdonderwijzer bekomen. - De jongeheeren J. Jongkees, J. Swart, Klok, P. van der Harst, K. Sissing en A.Aarsen hebben met goed gevolg te Hellevoetslnis examen af gelegd voor Machinist-Leerling bij de K. N. Marine. Het N.-Amerikaansch schip Thistle, gevoerd geweest door kapi tein Gamble, liggende te Rotterdam, is verkocht aan een reederij alhier, onder directie van de heeren van Vliet Co. Het schip zal thans genaamd worden Jan Maria en gevoerd worden door kapitein J, D. Kunst. Het Russische barkschip xLina- tor," geladen met ertshöudenden steen en naar Hamburg bestemdheeft gisterenmiddag op de Razende Bol géstdoten, waardoor het schip lék werd en de groote toast en «enig rondhout Verloren giüg. Na ontvan gen adsistentie van dén LOodskotter, FEUILLETON. Ben Poolsche geschiedenis. 37). Aron Teweles was te huis,gekomen, snelde naar zijne, kamer en ontstak een kaars. Vervolgens ham hij e'eij 'flesch wijn, die in in een kast stofid, goot er 'één glas völ Van en haalde nit zijn jaszak een klein kristallen fleschje, dat een groenachtig, bijna door schijnend vodlrt bevatte. Uit dat fleschje liet hij twee droppels in het glaS vallen. „Heden zal zij twee dtoppels hebben," zeide hij grijnzend, „heden zal zij'ëeh slaap drank .hebben morgen zal ik 'haar tien droppels geven opdat zij nog Vaster slape!"izei met vreesselijke kalmte de schurk. - Vervolgens 'riep hij de oude huishoudster. „Rebekka," groette hij haar mét kataardig vriendelijke stem, „neem dit glas én breng het Sara'; de wijn zal haaT verstekken. A'S zij gedronken heeft, moet-ge hét Mij zeggen." schipper Kok, is het schip door de sleepboot Hercules" alhier behouden binnengebracht. Hevige wind is dikwijls oorzaak dat los op hét hoofd staande'hoeden een andere standplaats in de ruimte' zoeken of in het water terecht komen. Niets is onaangenamer voor den be zitter dftn dittoet ontbloot hoofd is men genoodzaakt middelen te bera men, die dikwijls te vergéefs zijn, om dat noodige hoofddeksel terug te krijgen. Een persoon echter, giste renmiddag in dat ongelukkige geval1 veïkeerendfe, dacht ér anders over. Hij sprong te water, en mocht ha eenige krachtige slagen de voldoening smaken weer in het bezit vaü zijh hoed te geraken. Het laat zich 'be grijpen, dat dit voorval veel toeschou wers lokte en de man mét gejuich uit het water ontvangen werd. Zondag jl. kwam te Ymuiden binnen met eèü diepgang van 71 pal men hét Ned. Fregatschip 's Gra- venhage," komende van Batavia. Op 31 Dec. 1877 bestond de Nederl'aridsche koopvaardijvloot uit 1247 vaartuigenwaaronder 79 stoomschepen, met een gezamenlijken inhoud van 958,652 M3. In 1877 zijn hier te lande gebouwd 22 vaar tuigen, waaronder 1 stoomschip, biet een gezamenlijken inhoud van 18,955 Ms, en van buitenlands ingevoerd 24 Rebekka nam het glas en ging heen. „Verduiveld," zei Aron voor zich, „liet is tóch dom, verliefd te zijn; de lie/de kan mij aan de gaïg brengen. Zoo het meisje ontkwam en mij aangaf? Hét is beter haar stom te maken. Óf zij reeds gedronken heeft? Zijne oogén rolden wild. Plotseling hoorde hij het rinkelen van een op den grond gevallen glas. Dadelijk hierop werd de deur open gerukt en Re bekka met aschvaal gezicht en als espenloof bevend, stormde binnen. „De krankzinnige is ontvlodensta melde zij. Aron Teweles staarde haar een poos aan, als had hij hhar niet begrepen, vervolgens liep hij naar Sara's kamer de spiegeldcur was open, het blind verschoven; aan het veusterkruis hing de beddetijk, die tot touw had gediend; de kamer was ledig! Hij deinsde ach'teiuif; met de snelhei(l pn een 'tijger, wieps 'buit vlucht, rende hij den trap af en in den tuin er was niemand, de kleine deur stond wagenwijd open. „Verraden!" brulde hij, en snelde naar buiten op de straat. Wijd en zijd was geen ménschelijk wezen Sara was ont vloden. Een heftig beven overweldigde hem, vaartuigen, waaronder 4 stoomsche pen, met een gezamenlijken inhoud van 26.479 M3. Gesloopt, verongelukt buitenslands verkocht of op andere wijze uit de vaart geraakt zijn 92 vaartuigen, waaronder 2 stooomsche- pen. Een vleeschhouwer te Amster dam heeft de Wreedheid gehad, een hond, die in zijn winkel kwam snoe pen; den staart af te hakken. Er is proces-verbaal tegen den wreedaard De Utrechtsche brievenbesteller, die zich eenige maanden geleden schuldig maakte aan het openen van brieven en het zich toeëigenen van geldswaarden, in aan zijne zorg toe vertrouwde stukken, is bij arrest van het "gerechtshof té Amsterdam ver oordeeld tot 4 jaren cellulaire ge vangenisstraf. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een gevaarlijken oplichter, die zich voordeed als een rijk Engelschiman, groote inkoopen deed en deze aan zijn hotel liet be zorgen. Dan merkte de verkooper geregeld, dat bij bedrogen was, want de Engelschman was gevlogen als bet op betalen aankwam. Vaak nam hij dadelijk Vóór een Whki'de van f200 of f 300 persoonlijk mede en gaf dan een verkeerd adres op. De politie had hier te doen met een een onuitsprekelijke angst hij snelde naar zijn kamer terng; daar stond nog altoos Rebekka, radeloos en de handen wringend. XIII. Achter steile rotswanden wareu ongeveer twee duizend opstandelingen gelegerd: rui ters en zeissenmannen; de wapens hadden zij in bundels bijeen gezet, de paarden ge koppeld. De soldaten zelf waren aan het koken, Langiewicz, koel, bedaard en trotsch, wandelde door de rijen, hier een bekende de hand schuddend, ginder eén moedig eskadron groetend. Henriette Pustowqjtoff volgde hem in mannelijke kleeding en nam den dienst van adjudant waar. Onderscheidene officieren, waaronder dragers der beroemdste hoogadel- lijkste namen van Polen, zaten aan een ruwe, uit boomstammen vervaardigde tafel en nuttigden hun sober maal. Ouder hen bevond zich de graaf Seuiawitsoh, die met een islelnen troep verdedigers van het va derland die hij had weten bijeen te brengen, op raadselachtige wijze midden door de Russische troepen heeu bij de opstande lingen was gekomen. Hij had den dictator gevaarlijk persoon, want zoo ver haalt het Politienieuws niet zoo dra had hij zijn slag geslagen, of hij verdween; om de door valsche voor- gevens in handen gekregen voorwerpen in het buitenland te verkoopen, en van de opbrengst op grooten voet te leven. Tusschen Kuinre en de Lem mer is de vorige week een met steen geladen schip verongelukt. Van de bemanning is de knecht en de schipper gered, maar de vrouw en vermoedelijk ook de kinderen zijn verdronken. Vollenhoofsche visschers hebben alles in 't werk gesteld om de personen van 't vaartuig te halen. Men vermoedt dat het schip, 't welk zwaar geladen was, een lek bekomen had, zoodat de schipper, het ongeluk voorziende, heeft aangehouden op in de nabijheid visschende schuitjes. Toen het schip echter door deu wind zou gaan, sloeg het om. Dat oude menschen ook nog gevaarlijk kunnen zijn, bleek dezer dagen nog te Schipluiden, waar een. 80jarige grijsaard een arbeider, bij wien hij inwoonde, eenzware wonde met een mes toebracht. De dader is in hechtenis genomen en 't zal hem zeker niet bevallen op zijn ondën dag nóg een poosje te moeten brom men-" Tusschen twee ploegbazen verklaard, dat de 'betere overtuiging ia hem de zege had behaalden hij zich schaamde ooit de partij der Russen gekozen te hebben en daardoor verraad aan het va derland gepleegd had. Maar hij wilde dezen miBslag herstellen en door dubbelen ijver inhalen, wat hij'tot. hiertoe in liet belang van den geheimen bond verzuimd had. Langiewicz moest hem nu maar op de proef stellen eu hem bij de eerste gelegenheid, bij het eerste treffen met 'de Russen, dat niet lang kon uitblijven, op de gevaar lijkste post stellen; hij wilde bewijzen dat hij een echt zoon van Polen was. De in de wereld ervarene, geroutineerde, door trapte graaf sprak zoo innemend en verlei delijk, dat Langiewicz hem geheel zijn vertrouwen schonk. Toen Langiewicz de tafel naderde waar aan de officieren zaten, stonden alien op om hem te groeten; mét treurigeh glimlach aanschouwde de dictator de overblijfselen van het sombere maal. „Ja broeders, indien iedere Pool zoo matig was als gij," sprak hij met verheffing van stem, „dan zouden wij ons doel bereiken. Maar terwijl wij voor de vrijheid van het vaderland in koude bergkloven bevriezen en

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1