KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 556. Vrijdag IA Juni 1878. Zesde Jaargang. rn na nmn mmm&m mm "V SÉ#1 IS abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentiën GEABONNEERDEN Kalender der Week. nieuwstijdingen. feuilleton. VERST00TEN. ituk .75. )nS. Vliegend Blaadje, VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. franco per post 60 Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDE R. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. buiten deze gemeente worden beleef delijk verzocht het verschuldigde over het 2e kwartaal 1878 vóór 3 Juni aan de Uitgevers te doen overmaken, daar op 4 Juli a. s. met 10 Cent verhooging per post zal gedisponeerd worden. BERKHOUT Co. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. •Zondag 16 Opgang der Zon 3 u. 36 m. Ondergang 8 u. 28m. Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 H. Sacramentsdag. Vrijdag 21 Begin van den Zomer. Zaterdag 22 Laatste Kwartier. HELDER, 14 Juni 1878. In de zitting van den Gemeen teraad alhier, Dinsdagavond gehouden, js liet nieuw gekozen lid, de heer jjjt J. Manheimna eedsaflegging geïnstalleerd. Ter vervanging van den heer J. Graat, is benoemd tot Wet houder en Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, de heer S. Braaks- ma, die deze benoeming heeft aan genomen. Zr. Ms. stoomschip Atjeh kommandant kapitein ter zee Bunnik, heeft 11. Zondag, even buiten het Engelsche kanaal onder zeil zijnde, den voormarssteng gebroken, die in Ben Poolsche geschiedenis. XIII. Barueh Levi zat op een grooten steen bij een schans en staarde op het tooneel voor zijne oogen, alsof al dat wapenen en jagen hem volstrekt niet aanging. Men hoorde na verloop van een half uur zeer duidelijk het tromgeroffel der aanruk kende Russen. De voorposten waren spoe dig handgemeen, enkele schoten vielen. Ba- rnch Levi bleef zitten. Het gevecht woedde in korten tijd met verbittering en hardnekkigheid van weers zijden en op alle punten. Er werd geen .pardon gegeven, maar ook niet verlangd. In het front en aan beide vleugels drongen de Russen met vliegende vaandels bij de schet terende klanken der horens en het roffelen zijn val den grootmarssteng mede- sleepte. Het gebeurde onmiddellijk na de voorlezing van bet gebed, toen dus het grootste gedeelte der equi page beneden was. Er hebben dan ook geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Het schip, alzoo van boventuig beroofd (de kruissteng was reeds vroeger gebroken), stoomde Woens dagochtend de haven alhier binnen. Het schip Lainetar, kapt. Ro- senberg, van Beaufort naar Hamburg alhier lek en met meer andere schade binnen, is door een duiker onderzocht, die bevonden heeft dat de schade zoo belangrijk is, dat, vooral ook met het oog op de zware lading, het niet geraden is het schip de reis te laten vervolgen. Z. M. heeft toegekend de zilv. med.' en loff. getuigs., alsmede een gratificatie van f 60 aan W. G. Thomson, gezagvoerder van het smak- schip Exelsior no. 258, van Rams- gate, wegens de redding der beman ning van het Ned. galjootschip Christina Martha, in de Noordzee verongeluktvoorts aan de nagelaten betrekkingen van T. Humphries die bij de poging om het verlaten schip te redden verdronk, toegekend f 60 aan de weduwe van G. Parnell, dien hetzelfde lot trof, f 120, aan J. Pine en aan R. Bines ieder f30, en aan W. Mortimer, eigenaar van de Exelsior, als vergoeding van schade door de redding veroorzaakt, f 144. der trommen tegen de opstandelingen in hun goed verschanste positien voorwaarts; hunne aanvallen werden met kracht en on stuimig afgewezen en de lijken der Russen voor de schansen der opstandelingen stapel den zich hoog opeen. Maar vergeefs wierp Dewbinsky zich op bevel van Langiewicz met zijn ruiters, ondersteund door het vuur van de weinige kanonstukken en het tirail- leurvuur der scherpschutters, op andere af- deelingen der Russen. Hoe zeer hij hen beduidende schade toebracht, rukten toch altoos nieuwe troepen aan, om de vermoei den of gevallenen te vervangen, terwijl de Polen over geen resei re te beschikken had den. Op den top van een heuvel stond Lan giewicz, met vasten blik het slagveld be- heerschend. Henriëtte Pustowojtoff week niet van zijn zijde. De linkervleugel van de Polen scheen te wankelenschielijk zond hij van den rechtervleugel zooveel verster king daarheen, als daar slechts ontbeerd kon worden. Ook Dewbinsky was na den eersten aan- Het st. Holland, kapt. Adriani, vertrok van Toochow naar Londen den lln Juni. Jut, de beruchte moordenaar van mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode, is Woensdag jl. in het tuchthuis te Leeuwarden overleden. Uit Nieuwe Niedorp wordt van 10 Juni gemeld: In den afgeloopea nacht is alhier een barbaarsche daad bedreven. Een der beste runderen van den veehouder A. Strijbis is door een menigte messteken zoo jammer lijk verwond, dat de eigenaar het beest heden ochtend dood op het land vond. Of die daad uit wraak zucht, dan wel uit louter baldadig heid van een of meer beschonken kermisgasten (op Pinkster hebben wij bier nog altijd kermispretgepleegd is, ligt nog in bet duister. De zaak wordt onderzocht. In een herberg, op den Dam bij de Viscbsteeg te Amsterdam, heeft zich Dinsdagnamiddag een persoon door een pistoolschot van bet leven beroofd. Gisterenmiddag zijn te Amster dam een man en vrouw in bewuste- loozen toestand in het gasthuis ge bracht. Naar het schijnt heeft men hier misschien te doen met een geval van vrijwillige vergiftiging, tengevolge van moeielijke levensomstandigheden. Woensdagnamiddag voer een achttal scheepssjouwerlieden in een Noorsche vlet van den wal te Dor- val met een deel zijner ruiters bevolen van den rechtervleugel af de Russen te omsinge len en in den rug aau te tasten. Met stij gend ongeduld wachtte Langiewicz op het te voorschijn komen van graaf Seniawitsch, die op onbegrijpelijke wijze draalde. Dew binsky kon de omsingeling nog niet uitge voerd hebben, daar hij om een klein moeras heen moest rijden, om zijn beweging voor de Russen te verbergen. Eindelijk knalt op den rechtervleugel van het moeras het geweervuur; diep ademend begroette Langiewicz de eerste schoten. Het is Dewbinsky, die met zijn ruiters reeds daar met de Russen strijdt en ze in het nauw brengt. Maar tezelfder tijd knalt en dondert het vreeselijkeen dichte kruitdamp omhult alleseen granaat is gesprongen, gelukki gerwijs zonder veel schade te veroorzaken. Het schot kwam van den rechtervleugel der Russen, dien Seniawitsch omsingelen en in den rug vallen moest. Maar hoe sterk ook Langiewicz zijn oogen inspant, hij ziet noch geweerloop, noch zeis vonkelen. drecht naar een stoomboot, die in de Binnenkalkhaven ligt. Daar de vlet slechts klein was, bleek de last haar te zeer te drukken, zoodat zij aan de achterzijde water schepte. Twee der sjouwerlieden sprongen toen te water en bijna gelijktijdig kantelde de boot en geraakten ook de overige personen te water. Door schippers in de nabijheid werd spoedig hulp verleend, met het gevolg, dat allen werden gered, met uitzondering van Johannes V., gehuwd en vader van twee kinderen, die in de diepte verdween en eerst geruimen tijd later door middel van een dreg dood werd opgehaald. Onder Eerde, hij Heusden, heeft, naar men verneemt, Zondagavond een gruwelijke misdaad plaats gehad. Twee personen, vader en zoon, bekend als vechtersbazen, hebben twee ande ren (broeders) zoodanig verwond, dat de een op de plaats dood bleef en de andere een gevaarlijke wonde aan het hoofd bekwam. De daders bevinden zich reeds in handen der justitie. Bij de te Groningen gehouden harddraverij met paard en chais is de prijs van f 200 gewonnen door de Wilhelmina, van den hr. H. v. Haren, te Amsterdam, pikeur F. Koopmans; de le premie van f 75 door den Wilhelm, van den hr. J. Wassenaar, te St.-Jacobi Parochi, pikeur W. de Boer, de 2e premie van f25, door Lang hielden de opstandelingen tegen de overmacht der Russen stand en zoo nu de uitval uit het bosch volgde, moest het gevecht ten voordeele der Polen uitloopen. „Wie kommandeert het korps in het bosch?" vroeg Dewbinsky den jongeling Roman Makarewski, die als zijn adjudant naast hem reed. „Hij is mij onbekend," antwoordde de toegesprokene. „Spoed u dan zulks te vernemen. Van daar moet de beslissing volgen en spoedig; alles staat op het spel." De jongeling gaf zijn paard de sporen en rende voort. Lange pijnlijke oogenblikken verstreken voor den graaf, voordat Roman terug was. Eindelijk verscheen de vurig verwachte. „Heer graaf!" rapporteerde hij, „de troe pen in het bosch kommandeert graaf Seni awitsch, die van den veldheer verzocht had „Wie, zegt gij viel Dewbinsky hem in de rede, „Graaf Seniawitsch!"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1