KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN ^o. 564. Vrijdag 12 Juli 1878 Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, AD V ERTENTIEN Kalender der Week. NI E U WSÏT.Ï DUN GEIN feuilleton. VERST00TEN. t Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per poat CO HELDE 35. te Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Zondag 14 Opgang der Zon 4 u. m. Ondergang 8 n. 15 m. Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 HELDER, 12 Juli 1878. Omtrent den toestand der ge kwetste adelborsten van de Zweedsche Oorlogskorvet »Saga" vernemen wij, dat de eene niet buiten gevaar en de andere bevredigend is. Jl. Woensdag maakten de oudste leerlingen der Zondagsebool van de Herv. Gemeente, ruim een 230 tal, een uitstapje naar het nabij Alkmaar gelegen liefelijke dorpje Bergen, onder geleide van heeren predikanten, de onderwijzers en andere welwillende belangstellenden, om daar onder het lommer of in de duinen den dag op genoegelijke wijze door te brengen. Per extra boot, en begeleid dooreenige muzikanten, ten 6 uur vertrokken, stapten zij te Scboorldam aan wal en wandelden verder naar Bergen. Op de terugreis werd de weg over Alkmaar genomen. Des avonds ten ruim 10 uur keerden de kinderen in de genoëgelijkste stemming terug. Heden maken de jongste kinderen dier school een uitstapje naar »de Een Poolache geschiedenis. 44). XVI. „Deels," gaf de priores ten antwoord. De Russen vervolgden de overwonnen opstan delingen, en terwijl vele officieren, waar onder Benkowski, over de Nida gelukkig ontkwamen, werden Marian Langiewicz en Henriette IPustowojtoff over de grenzen ge dreven. Een Oostenrijksch kuzarenpiket maakte beiden gevangen en voerde ze naar Tarnow, de naaste stad, waar zich een kom mandement bevond. Langiewicz werd naar de citadel van Krakau gebracht en ver volgens naar Tischnowitz in Moravië, waar hij gevangen wordt gehouden. Henriette Pustowojtoff werd op vrije voeten gesteld. Onze voorsteden zijn streng bewaaktvijf- en-twintig kanonstnkken zijn op Warschau Tuintjes", om daar feest te vieren. Het Bt. Stad Amsterdam is 9 Juli te Shanghae aangekomen van Hongkong. Het st. Prinses Amalia, van hier naar Batavia, vertrok 10 Juli des namiddags van Suez. - Het st. Madura, van Batavia naar bier, passeerde Gibraltar 9 Juli des namid dags eu den volgenden dag Sagres. Het st. Koning der Nederlanden werd 9 gepraaid door bet st. Stad Haarlem, in de Jubalstraat, Roode Zee. Door den Gouverneur van Atjeh en ondërhqorigheden is onder dagteekening van 2 Juni, het vol gende getelegrapkeerd In de laatste dagen zijn te Kotta- Radja en in de liniën vele ongekende zware en lang aanhoudende regens gevallen, gepaard met zware rukwin den. Sawahs en wegen staan diep onder water ook de kraton gedeelte lijk. De communicatiën te voet met de meeste posten zijn verbroken, eveneens bet spoorwegverkeer tussehen Kota- Radja en Oleb-leb. Prauwen zijn in gehuurd om de bezettingen van vivres te voorzien. Op enkele plaatsen zijn dijkbreuken ontstaan en gedeelten vau den weg vernield. Groote schade is aan gebouwen en wegen toegebracht. De bende kwaadwilligen in Edi is reeds uiteengespat zonder dat de mili taire macht behoefde op te treden. De tocht naar Gedoeng, waartoe de militaire macht met nog 1 compagnie gericht en bestrijken de straten bij de citadel. De kurassiers van Podolië doorkruisen met de karabijn de stad. Wee den opstandelingen welke zij gevangen nemenDe stad is in staat van beleg verklaard dc gevangenen worden troepsgewijze naar Siberië of bet Üral-gebergte getransporteerd of doodge schoten." Dc diepe zucht der zieke stoorde het gesprekde bewaakster zag op Sara lag schijnbaar in slaap. Spoedig daarop ver wijderde zich de priores. De bewaakster kwam echter na een korte poos in een diepen vasten slaap. Lang zaam richtte Sara zich ophare oogen - straalden, zij was doodsbleek, hare handen beefden. „Men heeft mijn vader gevangen geno men zuchtte zij, „men zal hem doodschie ten!" Een rilling liep door haar lichaam. Nu viel haar blik op een op een stoel liggend nonnengewaad. Stil stond zij op en stak zich in het nonnenkleed, opende de deur en Bloop er uit. Voorzichtig ging zij over den kouden steenen vloer van den is vermeerderd, zou 1 dezer aanvan gen onder majoor E. Perné. Gezond- heidstoestand gunstig. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag heeft de heer de 1 Casembroot aan den minister van koloniën gevraagd officieel mede te deelen wat er is van de geruchten, die loopen omtrent den militairen toestand op Atjeh. i De minister antwoordde, dat bij de j regeering officieel of officieus niets i anders bekend is dan het telegram van 30 Juni, dat in de Staatscourant is opgenomen. Het ontbreken van nadere berichten is naar de meening van den ministergeen ontrustbarend teeken. Men leest in de Oude Rtd. Ct. Ten bewijs hoe de Nieuwe Water weg aan den Hoek van Holland achteruit gaat, diene het volgende De stoomboot Pieter Galand is 4 Juli het Kanaal vau Voorne doorgegaan en dezer dagen de groote stoomboot de Maas, beiden van de Rotterdamsche reederij. De vischsloepen klagen over de ondiepte en het gevaarlijk vaar water voor de schepen, zoodat de gezagvoerders dier schepen niet meer verkiezen den Nieuwen Waterweg hinnen te komen of uit te gaan, daar zij op de meeste plaatsen geen voldoenden diepgang hebben en vooral niet op de plaats waar thans bet vaarwater is." Te Maastricht is bij een voor kruisgang overal heerschte een doodsche stilte alles sliep eeu deur, die in de kerk voerde, stond half open. Sara trad cr binnen. De duisternis des middernaehts heerschte daar; alleen de eeuwige lamp wierp een flauw licht op het altaar en de hooge bogen. De kerkdeur aan dc straat was open de misdienaar had zevergeten te sluiten. Sara trad buiten de koude nachtlucht bekoelde haar het voorhoofd. De stad vertoonde met haar sombere oude huizen een akeligen aanblik. Zelfs op den dag sloten de inwoners zich in hunne hui zen op, grendelden hunne deuren en waag den het nauwelijks eeu blik op de straat te werpen. Des nachts geleek Warschau echter volmaakt een kerkhof. Als een geest sloop de non door dc lange straten. Een patrouille ontmoette haar; de kommandant hield stand en vroeg haar waar zij heen ging. „Naar de citadel, tot generaal Murawieff!" zeidc zij met doffe stem„wat is de naaste weg daarheen?" Yol ontzag voor den naam van zulk een stelling in den cireus-Sanger, de dierentemmer in het hok door de leeuw aangegrepen en op den grond gewor pen. Spoedig werd een ijzeren plaat tussehen beiden geschoven doch het gelukte niet, voor het wilde dier den remmer twee gapende wonden aan het bovenbeen had toegebracht. De vrouw, dezer dagen te Am sterdam vau een vierling bevallen, is Zaterdag bezweken. De kindereu zijn ook reeds alle vier overleden. In de Tuinstraat te Amsterdam is een man gestikt, doordien hem een stuk brood in de keel schoot. Dinsdagavond viel een knaapje van omtrent zeven jaar, zonder dat er iemand bij tegenwoordig was, van het einde van het Westerhoofd te Vlissingen in het water; juist schoten twee van de reede komende loods- sloepen langs het hoofd. De kwar tiermeester van een dier booten, E. van Hoepen, van het Nederlandsch loodswezen, sprong onmiddellijk te water en redde het kind, dat zijn eigen zoontje bleek te zijn. Sommige bladen behelzen berich ten omtrent een verhoor, dat Nobiling dezer dagen ondergaan zou hebben. Van goederhand verneemt men, dat die berichten onjuist zijn. Nobiling is nog niet zoover hersteld, dat de geneesheeren tot een nieuw verhoor hunne toestemming hebben durven geven. hoog personaadje en het geestelijk gewaad der vrouw, wees de kommandant der pa trouille zonder verder onderzoek den naas ten weg naar de citadel aan de non. De op den Weichselocver dicht bij het paleis Lazieuki gelegen citadel van War schau weet menige donkere geschiedenis uit deu tijd der opstand te verhalenzij was op het oogenblik dat Sara haar weg daar heen nam, vol van gevangenen uit alle standenmeer dan zeshonderd dezer ouge- lukkigen smachtten met ketenen beladen in de cachotten van den noordertoren en in de ondcraardsche cellen, totdat het doodvonnis over hen werd uitgesproken. Ook Dcw- binsky en Snra's vader bevonden zich daar. XVII. De voorkamer eu de voorzaal voor de audientie-kamer van Murawieff waren vol menschen. Officieren, politiebeambten, dames in zware zijden kleederen, boeren met klom pen aan zelfs een non wachtten, tot zij aan de beurt kwamen, om hunne verzoeken

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1