De maan verklapt het liet. Bekendmaking. zich als voorzitter van het comité tot hulpverleening te Moskou vóór weinige dagen in een zitting dezer verseniging o. a. aldus uit: »Het congres is een onbeschaamde bespot ting van hetgeen Rusland gewild heefthet zet Rusland de narrekap met schellen op; het is een onzet- tende absurditeit, een belachelijk on ding, een in 't oog loopende verzwak king van Rusland, een ziekelijk belie gen en op 't dwaalspoor brengen van het eigen geweten, een samenzwee ring tegen het Russische volk met medewerking zijner eigene verte genwoordigers, een kaakslag voor het Vaderland." De Turken hebben inderdaad opnieuw reden zich over de Panslavisten te beklagen, daar zij voor hen het lexicon uitputten en hun geen woorden overlieten indien ook zij eens aan hunne onte vredenheid over het tractaat willen lucht geven. De Russische natie zal zieh echter zeker gemakkelijker met dit tractaat kunnen verzoenen, dan de Turken, wien hun heldhaftige verdediging niets gebaat heeft, want wat de Porte behoudt, ze dankt het niet hieraan, doeh uitsluitend aan den onderlingen naij ver der Mogend heden. Vrijdag heeft lord R. Montuga in het Eng. Lagerhuis aangekondigd, dat hij Maandag aan de Regeeiing zou vragen: »of zij kennis droeg van een tusschen Duitschland en Neder land gesloten tractaat, volgens het welk Nederland een deel van het Duit- sehe Rijk zou worden." Een uurwerkmaker te Hazleton in Pennsylvanië, Stephon D. Engel, heeft een mechanisch wonder ge wrocht, nl. een uurwerk, dat het beroemde Straatsburgeruurwerk iu de schaduw stelt en wel het meest gecompliceerde van dien aard is, dat bestaat. Het wijst niet alleen seconde, minuut, uur, dag, maand en jaar aan, maar ook den stand van zou, maan en sterren, de beweging dei- aarde, alsmede tal van sterrengrospen. Verder is het voorzien vau een orgel, een klokkenspel en andere muziek instrumenten die zieh op gezette tijden laten hooren, terwijl 48 bewe gelijke beelden die zich aan het boveneinde van drie torens bevinden, telkens wanneer het uurwerk slaat iu beweging en voor een deel uit nissen te voorschijn komen. De hoogte van het kunstwerk bedraagt 3.46 meter. Op regelmatige tijden openen zich boven aan den rechtertoren twee deurtjeswaarachter satan en een metgezel te voorschijn komenop den toren vertoont zich telkens met het slaan der klok Christus met de apos telen, waarbij bet orgel een kerke lijke melodie speelt. Boven op dezen toren gaat een romeinsch soldaat voortdurend op en neer en houdt de wacht. Een verder naar beneden zich bevindend en met een zeis gewapend beeld, de tijd voorstellende, slaat elk kwartier op een klok en keert een zandlooper om, waarna in een ovale nis daarnaast vier figuren, de vier levensperioden des menscben voor stellende kind jongeling man grijsaard, met tusschenpoozen van 15 minuten zich beurtelings vertoonen. De Apostelen trekken Jezus voorbij en wenden daarbij eerbiedig groetend hun meester bet gelaat toe, waarop de gestalte van den Verlosser zich buigt. Petrus slaat een anderen weg in dan de overige aposteleneen baan, die niet ver van daar staat, klapt met de vleugels en kraait meer malen, de verloochening van Petras aanduidende. Ook Maria, de moeder van Jezus en twee andere vrouwe lijke gestalten trekken voorbij. Juda» keert den Heiland bet gelaat niet toe en wordt op de hielen gevolgd door een satan. Telkens, eer het uurwerk een vol uur aangeeft, slaat de dood een overeenkomstig aantal malen met een doodsbeen op een menschenschedel. De beelden op den derden toren ter linkerzijde, stellen symbolisch den onafhankelijkheids geest die zich in 1776 openbaarde, voor. Men ziet de Continentalen" den slag bij Monmouth strijden en hoort daarbij het tromgeroffel en trompetgeschal. Oog en oor vau den toeschouwer van dit ingewikkelde kunststuk, dat 21 jaren arbeid vorderde, zijn voort durend ingespannen, en wel des te meer, naarmate een vol uur nadert, daar het aantal te verrichten functiën met elk kwartier vermeerdert. Na lezing van het proefnommer van het Geschiedkundig en Weten schappelijk Weekblad voor het Ne- derlandsche Volk, (zie de annonce in dit blad) raden wij ieder aan met dat nuttige blad kennis te maken. De naam van den redacteur, den br. P. Vergers, is genoegzaam bekend, om iets degelijks te kunnen verwachten. len oorbellen, die haar vrijer te gelde maakte, met het voornemen van dat geld het jonge huishouden in te richten. In stede van in het huwelijks bootje te varenzitten ze thans heden gescheiden achter slot en grendel. In het begin van September zullen te Parys groote harddraveryen plaats hebben, op Hollandschen leest geschoeid. De spoortrein, die Zaterdag voormiddag omstreeks 12 uur van Parys naar St. Malo vertrok, is tegen 6 uur ontspoord. De stoker, een conducteur en drie reizigers, waaron der een vrouw, zijn gedood; negen reizigers en de machiuist zijn gekwetst. Het verkeer over de lijn is hersteld. Eenige weken na nieuwjaar ontsloeg een familie in Grandenz haar dienstmeisje wegens onbehoorlijk ge drag, en verrekende het te betalen loon met het gegeven kerstgeschenk. Het meisje nam hierin geen genoe gen, maar diende haar beklag bij de rechtbank in. Bij de openbare be handeling bestreed de aanklaagster alle tegen haar ingebrachte beschuldigin gen van onbehoorlijk gedrag, en wat het Kerstgeschenk betrof, dat uit een kleedingstuk bestond verklaarde zij, mevrouw daarvoor vier handkussen te hebben gegeven. Zij gaf tevens de verzekering zich alleen het verlies van haar loon te zullen laten wegge vallen als zij de vier handkussen te rug ontving. Een zeer merkwaardige drieling. In het dagblad Janina, dat in Epirus in het licht verschijnt, wordt medegedeeld, dat de vrouw van zekere Rolio Magira te Karditza bevallen is van drielingen, die een enkel lichaam hebben met drie hoofden, zes handen en zes voeten. Het wanschepsel werd levend geboren. Het vredeswerk is volbracht, het tractaat van Berlijn, door de ge volmachtigden van de zes groote Mogendheden in Europa en Turkije, is Zaterdag geteekend. De vrede is voor eenige jaren verzekerd, ten koste van den zwaksten der zeven verte genwoordigde Mogendheden. Want zoo een reden tot klagen heeft over het tractaat van Berlijn, dan is 't toch zeker wel het Turksche Rijk en in elk geval eerder dan Rusland, welks chauvinisten geen woorden weten te vinden, kras genoeg om hunne teleurstelling over het vredes- tractaat uit te drukken. Aksakoff, de vermaarde chef der Panslavisten, liet het of een straal van onuitsprekelijke vreugde zich over het gelaat van den grijsaard ver spreidde hij deed haastig een schrede voor waarts zijne lippen openden zich, maar zijne stem weigerde hem haar dienst. SaraJ slaakte een jubelkreet en wierp zich aan zijne voeten. Maar plotseling verduisterde zich Levi's gelaat en doodsbleek deinsde hij achteruit; nu eerst ontwaarde hij het non- nengewaad van zijn kind. Een katholiek priester in vol ornaat was binnengetreden en naderde de treden van het altaar. Murawieff's oogen waren met giftige blikken op beide gevangenen gericht. „Eerst, eerwaardige," wendde hij zich tot den wachtenden priester, „moet gij bij deze jodin de plechtigheid des doops ver richten." .Baruch stond als door den donder ge troffen. Het koude angstzweet liep langs zijn lijkkleurig gelaat; zijn lippen waren stijf opeen gedrukt, zijne oogen bijna uit hunne kassen gepuildzoo staarde hij naar Sara, die angstig tot hem opzag. „Komaan," riep MurawiefLhaar toe: „het geldt het leven uws vaders „Vader, vader!" riep zij met bevende stem, „vloek mij niet!" „Ik zal u niet vervloeken," antwoordde hij met teedere stem„ik heb genoeg geleden, dat ik u in mijn onverstandige verbolgen heid uit het huis onzer vaderen verstiet. Maar ook niet zegenen kan ik een kind, dat mijne grijze haren niet ontziende, schande en oneer op mijn grijs hoofd heeft gebracht, dat het geloof des vaders ver loochenen wil „Genoeg, wij behoeven je joodschen zegen niet; dus voorwaarts ten doop! Vervolgens, eerwaardige heer, voltrekt ge dadelijk het huwelijk van dit meisje met den heer graaf Dewbinksky, opdat hem de stoute droomen van Russische vorstendochters vergaan spotte Murawieff. Nu richtte Baruch Levi zich hoog op, zijne oogen vonkelden, en daarin scheen nu de profetische geest der helden van zijn volk te schitteren. Wordt vervolgd De maan draait aan des hemels trans Geheele nachten rond. Haar lief gelaat, omstraald door glans, Toont oogen, neus en mond. Maar wat zij ook ontwaren moog, Wat vreemds of raars zij ziet, Steeds kalm en rustig blijft haar oog Haar mond verklapt het niet. Daar in dat bladerrijk priëel, Ziet zij een minnend paar. Men kust en koost, of men geheel Alleen op aarde waar. Bedaard kijkt zij dat alles aan; Wat verder nog geschiedt, De lieve, zachte, kuische maan, Och, zij verklapt het niet. En ginder, bij dat groote huis, Sluipt stil een kerel voort. Daar breekt hij in, schoon geen gedrnisch Daar binnen wordt gehoord. Straks snelt hij met zijn buit daarheen En zegt, terwijl hij vliedt De maan zag mijn bedrijf alleen, Maar zij verklapt mij niet. De klok sloeg kort geleden één; Den hoed schuins op het hoofd, Zwaait iemand als een schip daarheen, Door storm van 't roer beroofd. Hij was wat rijk'lijk getracteerdj Geen mensch, Goddank, die 't ziet! De maan, die eenzaam daar flaneert, Och, zij verklapt het niet. Aan d' oever van dien snellen stroom, Daar houdt een meisje stand. Zij, eenmaal braaf en goed en vroom, Ontvlucht hier hoon en schand. Misleid, bedrogen, maakt zij daar Een eind aan haar verdriet. Haar wanhoop zag de maan slechts maar De maan verklapt het niet. Waar op dien hoek het licht nog brandt, Daar werkt een arme vrouw. Een eenig kindje is het pand Yan hare huw'lijkstrouw. Toen hare gade d' oogen sloot, Begon voor haar 't verdriet. Zwoegt zij nog 's nachts voor 't karig brood, De maan verklapt het niet. Schijn voort maar, stille, kuische maan, Uw vriendelijk gezicht Blijv' lang nog rustig gadeslaan, Wat 's nachts hier wordt verricht. 't Zij liefde, misdaad, vroolijkheid, Of wat uw oog ook ziet, Gij ziet het zonder haat of nijd Uw mond verklapt het niet. Juli '78. Gerrit J. HELDERSCHE MOPPEN. Eenige Hollandsche gezanten werrj door een Franschen minister ter tavW ge~ noodigd. T$en er ook een Hollandsche kaas werd voorgezet, zeide hij, met het oogmerk om de gezanten te bespotten„Dat is een vrucht van uw land!" Deze bemerkten het en een van hen nam een band vol ducaten, wierp dezelve in de zaal en zeide: „Deze zijn het ook!" VOOR DEN TROUWDAG. „Mina, als wij getrouwd zijn, behoef je geen hand meer in koud water te steken." ZES WEKEN NA DEN TROUWDAG. Zij „Zeg eens man, je hebt me beloofd dat, wanneer ik met je getrouwd was, ik geen hand meer in koud water behoefde te steken; nu moet lk reeds uit schoonmaken gaan, om in ons onderhoud te voorzien en dagelijks mijn handen in koud water steken, Hij„Ochengeltje," dat is immers niet noodig. Als ze je koud water geven, doe er dan maar een beetje warm bij." De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt, ter voorkoming van onge lukken, ter algemeene kennis, dat van af den 15 Juli tot en met den 28 September e. k. door de Artillerie alhier Schietoefe ningen zullen worden gehouden. Dat de oefeningen zullen geschieden van de batterij KAAPHOOFD en het fort KIJKDUIJN, waardoor het vaarwater en een gedeelte van het terrein ten zuiden van het fort KIJKDUIN, ter lengte van onge veer 600 en ter breedte van ongeveer 300 meters, tijdens het vuren onveilig zal zijn. Op de dagen, dat er gevuurd wordt, zal een roode vlag aan het einde der rooilijn en op een uit den omtrek zichtbaar punt op Kaaphoofd en op Kijkduin geheschen worden. Helder, 12 Juli 1878. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Burgerlijke Stand Helder. Yan 12—16 Juli 1878. ONDERTROUWD C. Heijman, leeraar in de Engelsche taal en G. M. Maalsteed. GEHUWDGeene. BEVALLEN: C. v. d. Graaff geb. Trap, D. M. C. Kolsteeg geb. Dijker, Z. S. C. Knotter geb. v. Ammers, Z. K. Koomen geb. Aenee, D. M. W. v. d. Hulst geb. Furst, Z. J. Klik geb. Quak, D. OVERLEDEN: P. v. ErP, 4 m. A. Hooglander, 18 j. W. S. Dumont geb. Mekking, 27 j. J. Hortensius, 20 j. M. Munter, 13 m. A. Munter, 7 w.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2