KLEINE COUKANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 566. Vrijdag 19 Juli 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, advertentiën Kalender der Week. NIEU WSTI.IDTNGEN feuilleton. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 HELDER. te Van 1-5 regels 35 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Zondag 21 Opgang der Zon 4 u. 5 m. Ondergang 8 u. 2 m. Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag 27 Laatste kwartier Zondag 21 Juli HELDER, 19 Juli 1878. Maandag a.s. zal onze waardige Burgemeester, de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, zijn 25jarig jubilé als hoofd der gemeente Helder vieren. Onder zijn leiding is bief veel goeds tot stand gebracht, zooals allen kunnen getuigen, die den Helder voor 25 jaren gekend hebben. De gemeente beeft, dank zij haar geographische ligging, in dien tijd een groote uitbreiding gekregen en ten gevolge daarvan zijn een aantal publieke werken tot stand gebracht en een aantal publieke gebouwen ver rezen. Ook wat de intellectuëele vooruitgang aanbelangt, heeft de ge meente groote verplichting aan den tegenwoordigen Burgemeester. Een groot voorstander van volks beschaving zijnde, werden er onder ziju bestuur scholen gebouwd en an dere inrichtingen van onderwijs ge sticht. Een Poolsche geschiedenis. 46). XVII. „Wee u," sprak hij, tot Murawieff gewend, „wee u die list en geweld aanwendt om het hart van dit meisje te breken, om een afvallige van haar te maken! Folter mij, dood mij!" riep hij in geestvervoering, „en gelooft dat de jood ook voor zijn door u veracht geloof weet te sterven „Maakt het kort," zei nu Dewbinsky, „brengt mij ter dood Rusland walgt mij, welks beulen een grijsaard en een weerloos meisje mishandelen." Met een blik waarin woede en grimmig heid lagen, aanschouwde Murawieff den moedigen spreker. „Ik wil u niet ter dood laten brengen," sprak hij, „langzaam zult ge sterven, de verschrikkingen van Siberië Is voor 't oogenblik de bloei van den Helder ook aan 't afnemen, in de hoop op betere tijden, houdt Mr. Stakman Bosse 't roer der zaken met vaste baud eu doet wat er gedaau kan worden, om 't welzijn vaD de in woners dezer gemeente te bevorderen. We hebben dus redenen genoeg, om den dag van 22 Juli niet onop gemerkt voorbij te laten gaan, en we gelooven niet dat er van onze zijde aansporing noodig is, om dien dag tot een feestdag te maken. We vertrouwen, dat onze medeburgers ook door 't uitsteken van vlaggen, als anderszins, hunne sympathie met dien dag en deu waardigen jubilaris zullen toonen. In de jl. Dinsdag alhier ge houden gemeenteraadszitting is eervol ontslag verleend aan de hulponder wijzers J. Pels Kz., J. Ham en J. Grongrijp, wegens vertrek naar Beem- ster, Broek op Langedijk en Amster dam. Tot hulponderwijzers zijn be noemd de heeren D. Wanjon, G. Evers en J. Veen, en tot hulponder wijzeressen de dames F. Felkers, C. H. M. de Groot, J. v. d. Hey en M. E. van Hoek. Door het Dag. Best. is den Raad aangeboden de rekening en verantwoording der gemeente over 1877, sluitende aldus: Ontvangst f 180778,917a Uitgaven - 174974,097a f 11804,82 wachten u. Dag aan dag zullen daar honger en kou u knagen, dag aan dag zult ge langzaam verkwijnen en daarbij aan mij denken Ordonnans-officierLaat den jood en graaf Dewbinksky dadelijk in het straf register inschrijven, en met den heden nacht vertrekkenden trein escorteeren beiden zijn levenslang naar Siberië verbannen. Dit meisje echter moet binnen vier-en-twintig uren Warschau verlaten hebben, en mag zich niet, onder welk voorwendsel ook, bij het transport aansluiten. Met den uitroep: „genade, genadewierp Sara zich voor Murawieff op de knieën. Diepe stilte keersckte, alles scheen ontsteld, maar de generaal lachte haar duivelachtig in het gezicht en verliet de kapel. XVIII. Twee dagen waren sedert de audiëntie der joden bij den chef der politie verstreken. De klokken der Warschauer kerktorens verkondigden zooeven het middernachtsuur. De huizen der stad verhieven zich in de lange straten als groote grafsteenen, en alleen de voetstappen der Russische pa- Aan den heer Backer Dirks is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid en presi dent der plaatselijke schoolcommissie, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten, gedurende 20 jaren aan de gemeente bewezen. Het voornemen bestaat alhier een landbouwtentoonstelling te hou den, welke, naar men verneemt, zou plaats hebben op Zaterdag 7 en Zon dag 8 September, in den tuin van Tivoli. Aau boord van het schroef- stoomschip van Galen is alhier een proef genomen, omin de vaart onder een verondersteld vijandelijk schip, een torpedo te brengen en te doen springen. Nadat de torpedo, i aan een daartoe ingerichte lange spier bevestigd aan stuurboordszij was uitgebracht, liet men die twee a drie i meter onder water zakken en toen I door een galvanischen stroom sprin- I gen. De uitwerking was treffend bet water werd tot aan de- raas toe opgestuwd. Aan boord van de van Galen was de schok nauwelijks voel baar. Onder de passagiers, aan boord van het stoomschip «Madura" deze week alhier binnengekomen, bevon den zich ook een Deensche en een Amelander jongenbeiden leden vroe ger in Indië schipbreuk. De eerste is de eenig overgeblevene van een trouilles dreunden dof galmend door de eenzame straten. Aron en Mozes Teweles stonden reeds sedert een half uur in Aron's kleinen tuin, die den lezer door Sara's vlucht bekeud is; hun harten klopten van angstige verwach ting. Eindelijk werd zacht aau de kleine tuindeur geklopt en met bevende hand opende Aron. Een man in Poolsche kleederdrackt trad binnen. „Polen en Sobiesky!" sprak hij zacht. „Vrijheid en de dood voor de verdrukkers!" gaf als wachtwoord Aron ten antwoord. „De leus is accoord," zei de aangekomene, „volgt mij Stil slopen Aron en Mozes den vooruit gaande na. Toen zij eenige straten door gegaan waren, ontwaarden zij een rijtuig, bespannen met twee groote paarden, welks koetsier scheen te wachten. Hun gids beduidde hen in te stappen. Spoedig daarop rolde het rijtuig door de stad en de voorstad, eindelijk hield het stand voor een laag huis. „Wij zijn aangekomen; stapt nit!" beval gebeele equipage, de tweede verloor met zijn makkers bet Nederl. schip i Waterloo," en bleef door ziekte alleen in Indië achter, waarna beiden met bet stoomschip «Voorwaarts" naar Nederland vertrokken; na ook dat schip verloren te hebben, kwamen zij met de Madura" hier aan. Door de zorg van den vice-consul werd aan den Deenscben knaap verplee ging en kleeding verstrekt. De andere knaap werd door een paar menschen- vrienden van bet noodige reisgeld voorzien, om naar zijn ouders op Ameland terug te kunnen keeren. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar hier, is 15 Juli des avonds van Aden vertrokken. Het st. Prinses Amalia, van bier naar Batavia, kwam 15 Juli des namiddags langs Aden. Het st. Prins van Oranje, van bier naar Batavia, is 16 Juli 's avonds van Southampton vertrokken. Op de werf van de heeren John. Elder Co. te Govan, bij Glasgow, is de kiel gelegd van een nieuw 3000 tons stoomschip van 400 paardenkr. nominaalvoor rekening van de stoomvaartmaatschappij «Nederland." Uit Penang meldt menHet gestrande Ned. stoomschip Voorwaarts is gelostde lading bestaande uit tabak, thee en tin, beeft, met uitzon dering van bet laatste, bijna geen waarde. De bergers hopen het schip binnen drie weken vlot te hebben. de vreemde, De twee joden gehoorzaamden. Het was een donkere nacht, even zoo donker als Polen's toekomst. De leidsman klopte aau een deur driemaal snel achter een de deur werd geopend zonder dat iemand gezien werd, door middel van een geheimen veer, en sloot zich weder zoodra de gids met twee personen binnengetreden was. Een lange, flauw verlichte gang voerde naar een deur, die zich even zoo stil opende als de eerste. Groote breede met tapijten bekleede treden liepen afwaarts naar een ruime, helder verlichte zaai Een gemurmel, als van een aantal stemmen, trof de oor der drie personen. De gids ginc voorwaarts en nu betraden Am- de zaal. In het midden er - tafel met een z— een wit gm Met papii bedektto scheidene kt Twaalf mann tafel, terwijl i een groot sombi

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1