INGEZONDEN. Advertentiën. Burgerlijke Stand Helder. Aan fle Leden cler flerv. Kerk te Helder: Dr. G. J. VOS, Lokaal voor Evaoplisatia, J. K. MULDER, Blijkens een bij het Dept. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. st.schip Prinses Maria, onder bevel van den kapt.-luit. t. z. C. J. Smitli, den 16" dezer te Gibraltar aangeko men en zou den volgenden dag de reis voortzetten. De wet op bet lager onderwijs is gisteren door de Tweede Kamer der Staten Generaal aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. Met ingang van 1 Ang. is de beer P. S. Bakels, te Texel, benoemd tot schoolopziener in bet 9e school district der provincie Noord-Holland. Dezer dagen heeft zich een matroos van de marine vrijwillig in arrest begeven, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Reeds in 1869 was bij te Liverpool gede serteerd van een transport schepelin gen, bestemd voor Zr. Ms. schroef- stoomscbip Amstel, destijds gestatio neerd ter kust van Guinea. Hij zal deswege voor een zeekrijgsraad te Willemsoord terecht staan. Woensdagnacht is te IJmuiden de nieuwe groote sluisdeur, die op een stelling lag, welke te zwak was, in de diepte verdwenen. Elf man, daarop werkzaam, rédden zich met zwemmen. Een dienstbode te Zwolle, de 78-jarige Maria Brison, heeft baar 65-jarigen dienst bij een en dezelfde familie herdacht. Te Maastricht is een gehuwd persoon in hechtenis genomen, om dat hij buiten de Tongerensche poort zijn kind in de Jaer wilde verdrinken. Toen Woensdagavond de laatste trein te Leiden was gearriveerd, werd in de verschillende waggons door den chef, een conducteur en een aan het station surveilleerenden agent van po litie een onderzoek ingesteld naar een uit Alkmaar gesignaleerd persoon, nl. een hulponderwijzer, J. H. genaamd, welke dan ook in den trein werd gevonden en in arrest genomen en, op verzoek van den belanghebbende per vigilante, geboeid naar het com missariaat werd gebraeht. Zijne zich eveneens in den trein bevindende vrouw kon de reis voortzetten. Na daar den nacht te hebben doorge bracht, werd hij, onder geleide der politie, naar den officier van justitie te Haarlem vervoerd. Zijn de gedane mededeelingen juist, dan moet deze zaak, een hoofdonder wijzer der bijzondere school voor Chr. Nationaal onderw. betreffen, en in ver band staan met zekere handelingen, tegenover zeer jeugdige leerlingen. In Mariënburg is een kastelein veroordeeld tot 3 maanden, zijn vrouw genomen het was de president der ge heime regeering. Op het voorhoofd van dien man stond de roeping voor groote werken geschreven. Een zware zilverwitte baard bedekte lippen en kin. Evenwel was die man niet zoo oud als het bij den eersten aanblik scheen; zulks bewezen zijne haastige krachtige bewegingen, het vuur zijner oogen, die vol plechtigen ernst waren en de huid, die nog strak het wel magere maar volstrekt nog niet verwelkt gezicht overspande. Hij scheen even vijftig jaren te zijn. Langs de wanden der zaal zag men een aantal tafeltjes, op welke flessehen en glazen met wijn gevuld stonden. De deureu waren met wachten bezet. Luid laehén, dof klagen, woorden van hoop en vreeselijke bedrei gingen, geschreeuw en gezangdat alles klonk dooreen. Hier werden handen gedrukt, daar glazen geledigd, iets verder afgebroken worden heimelijk en met zachte stem ge- A Jteeld. a> •Sr "^5? Wordt vervolgd tot 1 maand en zijn zwager tot 8 dagen gevangenisstraf, omdat van de door d«n kastelein verkochte champagne en andere wijnen alleen de etiquetten van een bekende Stettiner firma echt waren, zoöals bij het scheikundig onderzoek van den wijn bleek. Het fabrikaat bestaande uit water, spiritus, suiker, en in den rooden wijn aniline, was eigen brouwsel. Er was dus, naar de uitspraak der rechters ver- valsching en bedróg. In Duitschland zijn, na den aanslag van Nobiling, in het geheel 387 personen wegens majesteitsbe- leediging tot te zamen 666 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Portsmouth 16 Juli. Het Eng. oorlogstoomechip Eurydice, inPebr.11. door een zware bui het onderste boven geslagen en gezonken, waar door bijna driehonderd personen het leven verloren, is gelicht en ongeveer 150 voet dichter naar land gebracht. Morgen zal men als het weder schoon is het schip verder landwaarts brengen. Maandagnamiddag jl. zijn de werkplaatsen van den heer Hendrickx, vuurwerkmaker te Antwerpen, door een verschrikkelijken brand vernield. De buren hoorden eensklaps een hevige ontploffing, die dé vensterruiten vernielde. Er volgden nog eenige ontploffingen, doch minder hevig dan de eerste. Het dak was bij de eerste ontploffing in de lucht gevlogen een dikke rook verspreidde zich boven den omtrek en werd door den noordewind in zuide lijke richting gedreven. Er kwam aanstonds hulp opdagen, maar toch stonden de werkplaatsen en magazij nen toen reeds in vuurde vlammen bereikten een onmetelijke hoogte, en de duizende vuurpijlen, bommen enz., die in de lucht ontploften, gaven aan wolken en vlammen de helderste en prachtigste kleuren. De werklieden vluchtten naar alle kanten; een kwam er met brandende kleeren uit. De kleeren werden hem aanstonds van 't lijf getrokken, doch hij had reeds erge brandwonden bekomen en werd in een erbarmelijken toestand naar het gasthuis gebracht. In minder dan 20 minuten schoot er van de fabriek, door gebrek aan water, niets over dan rookend puin. Aan redden viel niet te denken; eenige boeken zijn echter er uitgehaald. De schade wordt op 100,000 fr. berekend, en er is niets verzekerd. Een paard en twee honden vonden den dood in het vuur. De omliggende gebouwen hebben weinig geleden. De werkman, die brandwonden bekwam, Jaak Bendekens, 20 jaar oud, is zeer erg gewond; voor zijn leven schijnt geen vrees te bestaan. Een ander werkman ontbreekt. Gistermorgen had men nog niets van hem vernomen. Onder het puin is een verkoolde romp gevonden, doch tot nu toe heeft men niet kunnen uitmaken, of die romp van een mensch of van een dier is. Eene vrouw welke in de buurt woont en in haren hof zat te werken op het oogenblik dat de eerste ont ploffing plaats greep, heeft de vlucht kunnen nemen; toen zij later terug kwam, bevoud zij, dat haar werkgoed verbrand was. Volgens het laatste bericht zou een werkman in den brand omgekomen zijn. Het is later gebleken, dat de romp, die onder de puinhoopen gevonden is, die is van den vermisten werkman, zijnde de 19jarige Driesens, dienaar men meent, is omgekomen, terwijl hij poogde het paard van den heer Hendrieks te redden. De hongersnood in China, die een geheele provincie met niillioenen inwoners dreigt te ontvolken, wordt door het Chineesche Hof geenszins met onverschillige oogen aangezien. Wel worden geen doeltreffende maat-, regeleA genomen, noch de verbindings wegen verbeterd, maar om medegevoel te tooneu, lijdt men ook zelf hon ger. Op bevel der twee Keizerinnen is namelijk verboden voortaan vleesch- spijzen op de Keizerlijke tafel te brengen. Dit verbod moet gehand haafd worden tot den regentijd. Het groot maritiem établisse ment voor de Oostzee, gelegen aan de mondiug der Newa en het belang rijkste in zijn soort in geheel Rus land, is achtereenvolgens het tooneel geweest van twee groote rampen. Eerst sprong er een ketel, bij welk ongeluk een der stokers het leven verloor. Enkel» dagen later brak een brand uit, die eëh schade van 'een millioen gulderi Veroorzaakte. Daarbij werd dé Oostzeevloot beróofd van een dertigtal torpedobooten, die zoo goed als gereed waren en van twee groote klippers, welke aldaar insgelijks voor het Russische gouvernement op stapel stohden. L. vraagt waarom bij de nog steeds in aanbouw zijnde kerk, de planken, palen, enz., zoo worden gelegd, dat de voorbijgan gers gevaar loop^n hals, armen of -^eenen te breken. Ruimte bestaat daar genoeg om de passage tusschen de paaltjes vrij te laten. Moeten die voorwerpen daar echter liggen, waarom dan geen lantaarn des avond» daarbij ontstoken HELDEESOHE MOPPEN. Een jeugdige weduwe, die eerst voor drie maanden haar innig geliefden man had ver loren, verscheen na verloop van dien tijd met een nieuwen bruidegom voor den amb tenaar van den burgerlijken stand om te worden ingeschreven en vervolgens in den echt te treden. Men maakte haar begrijpe lijk, dat zij volgens de wet, eerst 300 dagen na den dood van haar eersten man een tweede huwelijk kon aangaan. „Dat weet ik wel, maar daar mijn overleden man 9 maanden bedlegerig en ziek was, dacht ik dat die tijd op 't weduwen jaar mede werd gerekend." Zoo verklaarde zich de aan trekkelijke en rechtschapen weduwe. Een arme grootmoeder schreef een af scheidsbrief aan haar kleinzoon, een jongen deugniet, die tot levenslange tuchthuisstraf was veroordeeld. Het slot luidde: „Gedraag u goed en Termijdt vooral slecht'gezelschap." „Beste vriend, wat zie je er bedrukt uit! Wat is jou overkomen? Wel, daar is mijn merrie-rijpaard er van door gegaan, dat kost me denkelijk negen honderd gulden. Nu, daar kom je goedkoop af. Daar is mijn kassier er van door gegaan, dat kost me twintig duizend gulden. Alle ADVERTENTIE!*" voor dit blad, welke 4 maal ter plaatsing worden aangeboden, worden slechts PRIEM AA Ti berekend. 25-Jarige Echtvereeniging van JACOB ZANDER en NEELTJE HOOGSCHAGEN. Koegras, 23 Juli 1878. Den 21 Juli a. s. hopen wij j I door Gods goedheid het 25-jarig j j Huwelijksfeest te vieren van onze j {geliefde Ouders JOHANNES PHILIPPUS MOOLHUIJSEN id en JACOBA LEFÈBER. Namens hunne dankbare kin- ren, Behuwdzoon en Broe der en Zuster P. MOOLHUIJSEN, A. STAM. A. STAMMooi.kuijsbn.! J. VAN DAM. F. VAN DAM—lefèbe'r.I H Den 23en dezer hopen onzej 0 geliefde ouders 25 J. ZANDER en N. HOOGSCHAGFN hunne 35-jarige Echtvereeniging S te vieren. Koegras 19 Juli 1878. Hunne dankbare kinderen en behuwd-kinderen. Yan' 16—19 Juli 1878. ONDERTROUWD: G. J. Evers, boots mansmaat en E, Fennnema. J. Gijsberts, werkman, en G. Edelenbosch. GEHUWDW. E. C. Brust en M. v. Dijkman. G. Fuldner en F. Leen. BEVALLENE. Duinker geb. Lanser, D. A. J. Mulder geb. Tegel, D. OVERLEDENF. W. Bloeraer, 6 m. C. Man, 4 j. J. Zoon, 9 d. C. Vader, 19 j. Ondertrouwd Jan Ott en Engelbertha Wilhelmiiia Bode. Helder, 18 Juli 1878. Eenige kennisgeving. Geen Receptie. Getrouwd JEAN JACQUES BUT en THJERKJE LAK. Nieuwediep, 18 Juli 1878. Algemeene Kennisgeving. Bevallen van een Meisje: A. J. MULDERTegel. Helder, den 16 Juli 1878. In het Lokaal voor Evangelisatie, Palmstraat, zal D. V. ZONDAG 21 JULI a. s., des morgens om 10 ure, als spreker optreden Predikant te Amsterdam. lste Vroonstraat. ZONNDAG 21 JÜLI a. s., D. V. das morgens 10 en des avonds 6 uur, de Eerw. Heer van Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2