KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN .Mo. 567. Dinsdag 23 Juli 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, advertentiën N1 EU W STIJ DIN GEN feuilleton. VERSTOOTEN. 1 Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. franco per post 3 60 tc HELDE R. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 23 Juli 1878. De gemeente Helder had gisteren een recht feestelijk aanzien. Prachtig straalde de zon en bescheen de huizen en boomen, terwijl een frissche noordoostenwind de vaderlandsche driekleur vroolijk van huizen, toreus en masten deed wapperen. Er keerschte een feestelijke stemming ouder de inwoners, op 't vijf-en-twintig jarig jubilé van onzen waardigen burge meester. In den loop van den dag bleek, dat Mr. K. J. C. Stakman Bosse, gedurende den tijd van zijn Burgemeesterschap, zich de sympathie van Heldar's ingezetenen heeft weten te verwerven. In de toepasselijk gedecoreerde zaal vau 't Raadhuis kwamen verschillende autoriteiten en commissiën hunne opwachting bij den jubilaris maken, om hunne gelukwenschen aan te bieden. Namens de ingezetenen werd hem een prachtige bokaal met inscriptie aan geboden, vervaardigd in de fabriek van Van Kempen, te Voorschoten, namens de leden van den gemeente raad een prachtige pendule en door eenige hoofdambtenaren een zilveren inktstel, benevens tal van andere geschenken, zoo van corporaratiën als van particulieren. Onder de belangstellenden merkten we op den Vice-Admiraal en diens adjudant, in groot uniform, de offi cieren der schutterij, benevens een aantal notabelen. Door het muziek- Een Poolsche geschiedenis. 47). XYII. Aron en Mozes Teweles zagen in de vergadering om zich heen. Zij herkenden dadelijk verscheidene voorname Poolsche edellieden en verheugden zich reeds bij voorbaat met het gelukken van hun schurk achtig plan, want reeds zagen zij de offers, welke zij aan de Russische sbirren verraden wilden. De man, die hen gebracht had, wees hen een plaats op een ledige bank aan. Het scheen alsof geen der aanwezigen hen met een blik verwaardigde. De president opende de zitting, door een zilveren schel te be wegen. Een diepe stilte ontstond; de president korps der schutterij werden eenige stukken uitgevoerd, waaronder het Volkslied. De jubilaris noodigde de heeren, die den dag van zijn vijf-en twintig-jarige ambtsvervulling tot een feestdag hadden gamaakt, op een diner, aangericht in 't gebouw voor gemeentewerken. 't Diner mocht prachtig genoemd worden en deed den gever alle eer aan. Onderscheidene toasten werden uitgebracht, officiëele zoowel als officieuse en bekoorlijk beantwoord, terwijl de schutterijmu- ziek tot afwisseling eenige malen zich liet hooren. Na afloop van 't diner werd ook door het Stafmuziekkorps der Marine den jubilaris een serenade gebracht. Op onze wandeling door de ge meente merkten we, behalve de illu minatie bij 't gebouw voor gemeente werken, ook nog die voör Tivoli, die zeer net en smaakvol was. De voorgenomen illuminatie van 't lokaal Koningskroon kon door den vrij sterken wind niet plaats hebben. Toen de duisternis begon te vallen, bewoog zich een talrijke schaar wan delaars in de richting van 't Heldersche plein. In 't kanaal lag een groote, met vlaggen getooide schuit, waarop vuurwerk zou worden afgestoken. Reeds zag men van tijd tot tijd, bij wijze van een voorproefje, aan den waterkant Bengaalsch vuur, in ver schillende kleuren ontsteken. Einde lijk toen de duisternis genoegzaam was neergedaald om 't noodige effect nam het woord „Dierbare kameraden, dat Langiewicz gevangen is genomen is u bekend, even zoo wie hem verraden heeft en op welke wijze! De naam Seniawitsch zal vervloekt zijn in tijd en eeuwigheid door alle Polen, die een hart voor hun vaderland hebben. „Ter dood met hemklonk het in de vergadering, „ter dood met den schurk Seniawitsch „Rustig, broeders!" hernam de president „reeds weeft het verderf een net om hem: hij zal de zon van den naasten dag niet meer zien." Onstuimige kreten van goedkeuring klon ken door de zaal. „Wraak aan de verraders riepen velen dooreen, terwijl de twee joden, de stomme getuigen van dit tooneel, blik ken van ontsteldheid en angst wisselden. De president hernam nu weder zijne voordracht„De Russen woeden in ons arm vaderland, als ware het een veroverd land; doch allerwege is Polen nog in opstand. Dolenga en Narbutt behouden het veld. De Russen verbranden, plunderen en moorden te geven, werd 't vuurwerk afgestoken, dat niet weinig toebracht om de feestelijke stemming der aanwezigen te verhoogen. Was 't officiëele gedeelte der feeste lijkheid hiermede afgeloopen, de pret tige stemming was nog niet ten einde Nog lang hield men vol en amuseerde zich in de verschillende lokalen, daar voor ingericht. Tijdens het afsteken van het vuur werk werd door de vereeniging «Ont waakt bij Tijds" in costuum een optocht met vaandel en slaande trom gehouden. Een dag als 22 Juli zal niet licht vergeten worden< maar zeker nog lang in herinnering blijven, zoowel bij den waardigen jubilaris als bij Helders burgerij. Moge onze gemeente 't voorrecht hebben, den heer Stakman Bosse nog lang aan 't hoofd der zaken te zien en moge onder zijne leiding den Helder in alle opzichten vooruitgaan en zijn rang als de eerste en beste zeehaven van ons vaderland, waardig ophouden. Ter nagedachtenis van den alge meen geachten en beminden secretaris dezer gemeente, den heer L. Verhey, werd Zaterdag in alle stilte dit was overeenkomstig den wensch zijner weduwe een hardsteenen gedenktee- ken op zijn laatste rustplaats te Huis duinen onthuld. Tal vau belangstel lende burgers uit alle standeu hadden wel, maar wezenlijke voordeelen kunnen zij niet behalen. Huune depeches, die van het vernietigen van groote benden opstandelingen spreken, zijn leugenachtig; in Samogctié grijpt de opstand steeds meer om zich heen; aan de kust der Oostzee bij Polangen ver wacht men de landing van den overste La- binsky, die met een door Engelsehe dames uitgerust schip met wapens, geld en man schappen in een Zweedsche haven ingeloopen moet zijn. Broeders! Wij hebben veel ge leden en ons lijden breidt zich over vele jaren uit; nu echter heeft het zijn toppuut bereikt. Gij hebt vernomen, hoe de Russen op 27 Februari 1861 ons te Warschau be handeld hebben. Het was een groote smart, dat de onzen niet eens een poging ter ver dediging konden beproeven; doch wij hebben getoond, dat wij den dood niet vreezen. Wanfc toen de Czaar zich overtuigde, dat wij ons liever lieten uitroeien dan onze nationaliteit te willen verloochenenbe loofde hij ons hervormingen." Nu richtte zich een jonge Pool op en vroeg met luidklinkende stem„Mogen behoefteom met dit eenvoudig monument vervaardigd door den beer J. Rinse Jr. te Amsterdam een openbare en blijvende hulde te brengen aan den overledenen vriend. De toestand van een der Zweed sche adelborsten, welke den voorarm is afgezet, is op nieuw zeer zorg wekkend. Waarschijnlijk zal een nieuwe amputatie het noodzakelijk gevolg zijn. Graaf Von j Arbin, officier in Zweedschen dienst en broeder van een der verminkte Zweedsche adelborsten is alhier aangekomen en bracht voor de ongelukkige jongelingen de heuge lijke tijding mede, dat de Koning van Zweden voor hun toekomst zal zorg dragen. Gisterenavond werd van hier in de richting van Anna Pauwlowna, een vrij hevige brand waargenomen. Wij vernemen dat een boerenhofstede een prooi der vlammen is geworden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Van Rotterdam vertrekt Woens dag 24 Juli een goedkoope volkstrein naar den Helder, om 6.20 's avonds van daar terug te gaan. Het st. Celebesvertrok 20 Juli van Batavia naar hier. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar hier, arriveerde te Suez den 21 Juli en vertrok weder 's morgens 8 uur. Het st. Prins van Oranje, van hier naar Batavia, passeerde 20 Juli Kaap St. Vincent. wij hopen te overwinnen P" „De Russen," gaf de president met krachtige stem ten antwoord, „zijn goed van wapens voorzien en ontvangen besten dig versterkinggij allen weet, dat ous bloed met stroomen vergoten zal worden, want wij hebben geen behoorlijk krijgsmate- riëel, desniettemin zullen wij tot den dood strijden! Onze zaak is goed en rechtvaar dig. God zal ons helpeu." Al de eedgeuooten stonden op en gaven door gebaren te kennen, dat zij den inhoud der zooeven gehoorde rede van ganscher harte beaamden. Verscheidene opstandelingen vroegen nu, wie Langiewicz's opvolger zou zijn „Niemand," gaf de president ernstig ten antwoord; „want zoodra wij weder aan onzen opstand een kenbaar opperhoofd geven, laten wij den Russen het punt zien, waarop zij mikken moeten, om ons met een slag te vernietigen, of ous ten minste in ver warring en tot ontbinding te brengen. Derhalve geen dictator meerDe onder vinding heeft ons een les gegeven. Ieder

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1