KLEINE COURANT ELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 573. Dinsdag 13 Augustus 1878. Zesde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Vliegend Blaadje VOOR DEN ABONNEMENT Rr 3 maanden binnen de gemeente 3 franco per post S'Ü 35 Ct. 60 Uitgevers BERKHOUT Co, heliier. te ADVERTENTIËN Van 15 regels35 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. n Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. J NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 13 Aug. 1878. wNaar wij vernemen, viert Don- '!r"erdog a. s. 15 Aug. de Zeer Eerw. leer pastoor B. H. Brinkman zijn ilveren priesterfeest. Op 15 Aug. 853 door Mgr. J. Zwijsen tot priester ewjjd, was bij achtereenvolgens apelaan te Zoeterwoude, Bodegraven, ken en Haag en te Amsterdamhierop ellrerd hij door Mgr. Wilner z. g. be- eeind tot pastoor te Katwijk aan Zee, vaar hij zijn gunstig bekende »Sterren- rereld" schreef. Eindelijk werd hij in 1,874 opvolger'van den onvergetelijken 0r iastoor J. S. van Buchem alhier. an' Zijn wij goed onderricht, dan zal z' iet feest, dat de Roomsch-katholieken '•bunnen pastoor bereiden, schitterend ^jjn. STD Men zegt dat de muziek der ichutterij zicÜ aanstaanden Donder- lagavond ten half acht uur, bij goed vëaer in den voortuin van Tivoli ;al doen hooren. Het schroefstoomschip 3e klasse B' (Prinses Maria," kömmandant de capt.-luit. t/z. C. J. Smith, komende ?an Kousta'ntinopel, is Woensdagna- j niddag te Hellevoetsluis aangekomen. Volgens telegram uit Penaug 3ef(l Augustus, is het gestrande Ned. tetftoomschip Voorwaarts afgebracht. Door het breken der pompen was er-oponthoud ondervonden. Voor twee gtoomkanonneer- booten, die de Vidar en de Vali zullen a FEUILLETON. pDe WILLEM BARENDSZ. X- Dool' een vriendelijke band zijn wij in staat gesteld een uittreksel uit een brief .mede te deelen van een der mannen van de „Willem Bavendsz," dat zeker velen ge- koegen zal doen, die reeds lang verlangend zijn eenige nadere bijzonderheden omtrent dien kloeken tocht te vernemen. Geschreven 10 Juli 1878 in de tje Noordelijke IJszee. Ik schrijf u dezen brief 40 mijlen benoorden het Beereneiland, waar wij spoe dig hopen te komen om de Noorsehe stoom boot te ontmoeten welke, zoo wij allen wen- schen, misschien brieven voor ons aan boord heeftWij amuseeren ons maar met elkander, daar het op het oogenblik zoo dik van mist is, dat men geen scheepslengte keeten, zijn den 1 dezer op de werf der Ned. stoombootmaatschappij te Feijenoord, de kielen gelegd. Het st. Koning der Neder landen," kapt. Bruyns, vertrok van Batavia naar Nieuwediep den 10 Au^, Het st. »Madura," kapt. Ordeman, van Nieuwediep naar Batavia, stoomde voorbij Kaap St, Vincent den lln Augustus. Alles wel aan boord. Het st. Celebes, van Batavia naar bier, kwam te Aden den 9den Augustus en vertrok van daar den lOn 's morgens. Naar de Haard. Ot. verneemt zal het geschenk, dat door de Neder- landscbe marine aan Z. K. H. prins Hendrik zal worden aangeboden, be staan in een schilderij, te vervaardi gen door den beer van Heemskerk van Beest, oud-zeeofficier, en voor stellende een voorval op een der schepen, waarop Z. K. H. indertijd bet bevel gevoerd beeft. Volgens de Amst. Ct. is het, bestuur der stoomvaartmaatschappij Nederland" voornemens aan prinses Maria van Pruisen een bouquet aan te bieden van zeer kostbare en zeld zaam voorkomende witte bloemen uit Indië, die met de meest mogelijke zorg en met alle middelen, die der kuiist ten dienste staan, op den stengel levend gehouden, naar Europa overgebracht en aldaar tot op den dag van het het huwelijk zorgvuldig geconserveerd zullen worden, om dan geplukt en in een zilveren standaard ver kan zien; veranderlijker weer heb ik nog nooit gezien; zoo stormt het, zoo steek je reven in de zeilen en een wacht daarna leg je weer in katzwijm, dat is, blak stil. Wij hebben wacht om wacht, elke wacht is 4 uur, dus wel om uit te houden; er komen wel eens ankerdagen dat men poot aan moet spelen, maar toch bevalt het me goed. De kömmandant vroeg mij gisteren of ik de volgende reis weer mee deed, die, veel interessanter zou zijn; 't plan was dan Nova Zembla geheel om te zeilen, door de Siberische zee, waarschijnlijk zou dit met een stoomboot geschieden. Mijn dagboek houdt ik goed bijvan Spitsbergen zijn we vertrokken; het heeft zijn naam van de spitse bergen, die geheel in de wolken liggen en bedekt zijn met ijs en sneeuw; het bestaat uit kleine eilandjes, die ver bonden zijn door ijsscliotsen, die gevormd worden door aanspoeling van sneeuw en ijs; als dit tot een zekere hoogte is opge kruid, dan scheidt het zich af, waarna het aan de gemalin van den doorluchtigen beschermheer en eere-voorzitter der maatschappij te worden aangeboden. Te Amsterdam heeft een jon getje een iheisje met een houten sabel onder 't spelen in 't oog gestoken, 't Kind is dientengevolge overleden. Volgens een nader bericht in Het Vaderland, is de militair, die door een messteek getroffen werd, niet overleden. De wonde wordt niet gevaarlijk geacht. Men maakt zich ongerust, dat eeuige buitenposten op "Afjëh, die slechts voor een maand geapprovian deerd zijn, door den vijand zouden zijn omsingeld. Volgens een telegram van Atjeh, ge dateerd Blangmei, zijn gesneuveld de luitenants der infanterie A. H. Kalis en P. Haupt en licht gewond de luitenant der infanterie R. J. van Zwol. - De huwelijksplannen, die reeds vroeger aan Z. M. onzen koning werden toegeschreven, beginnen thans, zoo schrijft de Haagsche kroniek der Gron. Ct. een gyooter schijn van waar heid aan te nemen althans van den beginne af heb ik steeds vernomen, dat er sprake was van een huwelijk met de 24jarige hertogin van Saksen Weimar-Eisenaeh, 's konings nicht. Ik noemde u geen namen, omdat ik geen voldoende zekerheid hadnader hand werden prinses Thyra en een dochter van den exkoning van Hanover genoemd, doch nu men den naam aanduidt, die mij reeds voor ettelijke drijvende ijsbergen zijn, die wij dan ook dagelijks tegenkomen, prachtig in alle vormen, brokken grooter als onze kerkboe dichter bij, hoe prachtiger. In de verte gelijken ze op een stad; zoodra die gevaarten in 't gezicht zijn, moet er een in de mast op uitkijk. De laatste plaats waar wij geankerd hebben., was bet eiland Amsterdamwe hebben hier den eersten steen gelegd, 't is hier zeer moe rassig en de grond erg werkzaam; onze photograaph, de Engelscbman, merkt op, dat de Hollanders geen betere plaats voor hun 2e Arasterdam hadden kunnen vinden, zoo week als de bodem is. Kisten met been deren en twee steenen traanketels vonden wij bij het rondloopen op dit eiland, ook nog dakpannen en gele straatsteenen en wal- visclibeenderen; verscheidene kisten met geraamten vonden we ook, allen hadden slaapmutsen op en kousen aan, waarvan men de kleur der stof nog zeer duidelijk kon onderscheiden; naar gissing telde wij wel 50 kisten, waarvan sommigen nog ge- maanden werd genoemd, aarzel ik niet de geloofwaardigheid van 't thans loopend gerucht te bevestigen. Duitsche bladen noemen nog an dere prinsessen. Dit mag men uit het een en ander opmaken, dat er wezen lijk sprake is van een tweede huwe lijk van Z. M. den Koning. Men schrijft uit Vlissingen aan de Midd. Ct. Van het naar zee bestemde, voor Vlissingen ten anker liggende Ame- rikaansche driemastschip Austria wer den Zaterdag zeven matrozen aan wal in arrest gebracht, welke, hoewel te Antwerpen formeel aangemonsterd en hun geldelijk voorschot ontvangen hebbende, niet verkozen naar zee te gaan, omdat de stuurman van het schip onbehoorlijke woorden tegen hen gebezigd had, waartoe zij trou wens aanleiding gegeven hadden. Drie dezer matrozen hadden de vorige week van een Amerikaansche bark, onder dezelfde omstandigheden ver- keerende, onwillig om mede naar zee te gaan onder voorwendsel dat de groote mast gekraakt was, het schip verlaten. - Zondag is aan het strand te Zandvoort aangespoeld het lijk van een man, naar gissing 30 jaar oud, blond haar, van middelmatige lengte. Zijn nederige kleeding was in een vrij verwaarloosden staat. Twee Haagsche dames verloren f 1300. Toen een bediende van 't hotel met een advertentie aan het bureau aioten waren; ook ontwaarden wij grafpalen, waarop men duidelijk kon lezen.Op een stond: „Hier ligt begraven Hendrijk Sel- „derse, gestorven 1742, de vrouw Aga- „tlia, kommandeur Haldewegen, oud „21 jaar, enHier ligt begraven van „Hor, (verder onleesbaar.) En op een derde: „Hier ligt begraven Klaas Kromon van Son." "Wij plaatsten den steen bij een graf waar nog een houten paal bij stond en waar hét jaartal 1778, maand Juli, nog duidelijk leesbaar was. De kömmandant liet ons rond om zieh scharen, sprak eenige woorden over de tot nu toe gelukkige reis enz. Wij moesten daarna den boel wat opknappen, opdat onze photograaph er een gesehikt afbeeldsel van kon nemen; 't was inmiddels 1 uur 's nachts geworden, doch de zon blijft hier nu, zijnde 4 Juni, den geheelen dag aan den hemel. Hierna konden wij gaan liggen tot 's morgens 9 uur, een ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1