COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN TOCH GESNAPT. \o. 574. Vrijdag 16 Augustus 1878. Zesde Jaarpang. abojnnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, advertentien Kalender der Week. N [EU WSTIJDINUEN feuilleton. VOOR DEN pér 3 maanden binnen de gemeente 35 Ot. franco per post 60 3 te HELDER. Van 15 regels 3$ Centen elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk, des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Zondag 18 Opgang der &011 4 u. 50 ra. Ondergang 7 u. 17m. Maandag 19 •Dinsdag 20 Woensdag 21 Laatste kwartier. Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 HELDER, 16 Aug. 1878. De R. K. Kerk alhier was gis teren, ter gelegenheid van 't 25-jarig jubilé van den WelEerw. Heer pastoor Brinkman, prachtig en smaakvol ver sierd. Ten aanhoore van een talrijke menigte, hield den Hoog Eerw. Zeer gel. Heer G. F. Drabbe, Kanunnik van hél bisdom van Haarlem en re gent van het Bisschoppelijk Semi narie te Hagenveld, een plechtige en toepasselijke rede, naar aan leiding van het feest. Verschillende cadeaux werden den jubilaris dien dag van wege vrienden en gemeenteleden vereerd, waaronder een prachtig bewerkt buffet, een pendule en een stel candelabres in brons, benevens prachtige misgewa den, bijzonder onze aandacht trokken. Den vorigen dag was 't feest ge vierd door de kinderen der Zuster school, en op den feestdag is er een uitdeeling van krentebropd gedaan Vertaling van Gerrit J. i)-. Met de ellebogen op 't scheepsboord ge leund, staarden we, in gepeins verzonken, op de vroolijke golfjes, waarin de wolke- looze keerkringshemel zich spiegelde. „Hm." bromde Meijer, mijn kameraad, terwijl bij met een verdrietig, gezicht in zee spuwde, „wie had ooit gedaeht dat de; Stille Oceaan mij nog eens tot kwispeldoor zou dienen. >t Is een vervloekt vervelend water, waar van men het begin noch bet eind kan zien," „Is die zee zeer diep P" vroeg ik aarzelend. „Diep! Wel twintigmaal de diepte van de rivier de Pleisse, en als 't ergens gepe- gend of geonweerd heeft, wordt die zee nog dieper." PleisseDie fraaie PleisseWelke wee moedige verzuchtingen wekte die naam niet aan dn armen van verschillende ge zindten. Ook de weezen in het Al gemeen Weeshuis werden hij die ge legenheid niet vergeten, maar kregen dien dag 't een en ander. De algemeene belangstelling gedu rende dien dag geeft blijk, dat de Eerw. Heer Brinkman hoog door zijn gemeenteledén wordt gewaardeerd. Een toepasselijk feestlied werd Z. W. E. na afloop der toespraak door de aanwezigen toegezongen. Dé3 avonds werd door het muziek korps der Schutterij den jubilaris een serenade gebracht. In de Dinsdag jl. gehouden zit ting van den Raad dezer gemeente, is de rekening en verantwoording over den dienst van 1877 vastgesteld, gelijk ze in de vorige zitting door B. en.W. was aangeboden. Mede werden vastge steld de rekeningen over hetzelfde dienstjaar van het algemeen wees huis en het burgerlijk armbestuur. Die van de d.d. artill. Schutterij Werd vastgesteld behoudens nadere goedkeu ring door H.H- Gedupteerde Staten. Verder werd besloten tot het treden in overleg met HH. kerkvoogden dér Hervormde gemeente over de plaat sing van een klolc en uurwerk in den toren der herbouwde Westerkerk. Op voorstel van het Dag. Bestuur wordt besloten op het door dén Commis saris van politie en waterschout inge- I zónden adres om verhooging zijner jaarwedde, te antwoorden, dat de jaarwedde van den adpeseant, voor in mij op. Plotseling verrees mijn dier baar Leipzig voor mijn geest en vertoonde zioh in al zijn bekoorlijkheid. Ach, waarom moest ik toeh die stad verlaten Was het niet beter geweest daar een paar weken in de gevangenis te zitten, dan zoover van mijn vaderland, op zee te zwerven P Tkaüs zou alles weer in orde zijn geweest en ik had mij in Rosenthal, in 't Karltheater of bij Kuhn kunnen vermaken. O, mijn Leipzig Met 'de verwachtingen van een onnoozel jong handwerksgezel, die zijn leerjaren in een kleine provinciestad brj een braven en Hinken baas had doorgebracht, was ik naar Leipzig gegaan en had mij in mijn toestand gelukkig gevoeld. Maar, daar leerde ik den volksleider Augwst Meijer kennen, en deze verklaarde mij met donderende stem,: op de overtuigendste wijze, dat mijn toestand be neden mijne waarde als mensch was, dat de rijken zich met mijn zweet en bloed vet mestten, en dat mij, volgens nauwkenrige berekening, nit 't staatsvermogen een jaar- lijksck inkomen toekwam van 2337 mark 43 pfenningen, benevens een der fraaiste hui- zooveel zijne betrekking tot de ge meente aangaat, is in verhouding tot de overige ambtenaren en dat de fiuqnciëele tqestaud der gemeente niet toelaat tot verhooging over te gaan. Op een deswege ontvangen missive van Z. Ex. den Min. van Binu. Zaken werd goedgevonden te antwoorden, dat er geen aanleiding bestaat om over te gaan tot stichting van een Gym nasium in deze gemeente. Aan 't be stuur der Heldersche Afd. der Maat schappij van Landbouw is verleend een subsidie van f50 tot aankoop van prijzen voor de te honden ten toonstelling. Eindelijk is besloten als nog een poging aan te wenden tot het verkrijgen van een rijks- of een provinciale subside voor de Zeevaart kundige school alhier. Aanstaanden Woensdag vertrekt van hier wéder een goedkoope volks- trein naar den Haag en Rotterdam. (Zie advertentie.) Dinsdag is het Engelsch drie mastschip Oriënt, hij het binnenkomen te IJmuiden, door het breken van den sleeptros aan den grond geraakthet heeft zwaar gestooten, doch is met assistentie in de haven gebracht. Het Nederl. schip Jaaita, kapt. Schabels, den 9 Aug. met een lading hout van Riga te Zaandam gearriveerd, is, blijkeDS de Zeepost, den 13 dezer, met ongebroken lading naar de Hout haven te Amsterdam vertrokken, om aldaar te, lossen. Dit kon namelijk te zen, wanneer de bezittingen naar recht en billijkheid werden verdeeld. Sedert dien tijd bezocht ik dien grooten man dikwijls en boog mij bereidwillig en zonder tegenspraak onder zijn gezag, bezocht vlijtig de vergade ringen van onze partij en zwetste over pro letariaat en de onderdrukking van 't kapitaal. Ook in andere vergaderingen voerde ik het hoogste woord, tot op zekeren middag de politie binnendrong en Meijer en mij, die de grootste schreeuwers waren, buiten de zaal bracht. Wij waren als volksmannen in onze raensohenwaarde door zulk een ban deling gekrenkt, en daar we opgewonden waren door 'tgebruik van verscheidene glazen bier, zoo verzetten we ons kracht- dadig en maakten daarbij zulk een spectakel, dat een politie-agent last kreeg ons naar naaste bureau te transporteeren. I „Zeg eens," zei de agent, die Biedermann heette, „wil jelui me wel belooven, dat je niet zult trachten te ontsnappen Dat me al eens met een gevangene gebeurd, en komt zoo iets nog eens voor, dan raak mijn post kwijt en wordt daarbij nog Zaandam niet worden toegestaan, op grond dat het barkschip Stad Leyden, dat met een diepgang van 49 centi meters de Yoorzaan is opgevaren en aldaar zijne lading heeft gelost en in vlotten samengesteldin welke handelingen de ambtenaar van het O. M. een overtreding meent te zien van het politiereglement op het Noordzeekanaal en zijne zijkanalen, en waarvoor hij een eisch heeft gesteld van 5 geldboeten elk van f 50. Dezer dagen ontving W. Vader, schipper bij het Ned. loodswezen te Vlissingeu, het treurige bericht, dat zijn oudste zoon, een ojrpassend jonge ling van 18 jaar, dien hij eiken dag van een afgelegde zeereis tehuis wachtte, door het omslaau eener boot, waarin hij zieh bevond, tusschen Greenoek en Cardiff is verdronken. Te Delft dronk een metselaar uit een flesch met loog, in de mee ning dat hij bittér zou drinken; 't bekwam hem slechtde nian verkeert in bedenkelijken toestand. Zekere jeugdige vrouw K., te Qssendrecht, sedert kort gehuwd,, had het ongeluk een harer vingers te klemmen, zoodat een zoogenaamde blein ontstond. Hoe onbeduidend in den aanvang had zulks toch ernstige gevolgen, daar al spoedig zich aldaar koud vuur vertoonde, hetgeen zoo in hevigheid toenam, datde vrouw binnen weinig tijds bezweek. straft. Beloof me dus niet te zullen vluch ten en ga gewillig mee, al is 't dan enkel om mijnentwil." We beloofden wat hij ons gevraagd hadmaar toen we op een eenzame plèk van de publieke wandelplaats gekomen waren, riep Meijer me plotseling toe„loop Wilhelm, lóóp wat je kunt,Hoera voorde vrije democraten!" Met een paar flinke sprongen waren we links en reehts in het geboomte verdwenen en snelden toen voort, zoo hard we konden. De gerechtsdienaar riep ons achterna: „maar lieve mensehen, je loopt toch weg! Dat is niet mooi van je! Vlucht toeh niet! Blijft staan!" Zonder ons te storen aan 'I, angstig^ roepen van onzen vervolger, stormden we voort en kwa men eerst bij den ouden schouwburg adem - loos en hijgend bij elkander. De schemering was reeds neergedaald. We verscholen ons in een gang, „Wilhelm", sprak de groote man, die 't Strafwetboek op zijn duimpje kende, „Wil helm, de zaak staat aldus: Volgens artikel 347 van 't strafwetboek krijgt de politie-agent twee maanden ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1