verdronken van den aldaar liggenden monitor Krokodil. De handelaar J. K. te Deven ter, die naaimachines, niet uit de fabriek van The Singer manufactu- ring Company, te New-York afkom stig, als Singer machines verkocht heeft, is blijkens vonnis der arron- dissements-rechtbank te Zutfen, op verzoek der Singer manufacturing Co., te Amsterdam veroordeeld ge worden om aan de eischeres te ver goeden alle schade door haar geleden floor de hierboven onrechtmatige daad, nader op te maken bij staat, en jvoorts in de kosten van het geding. Vrijdag is bij Venlo de linnen koopman D. van Horst doodelijk door den bliksem getroffen. Een zwangere vrouw blijft met zes jonge kinderen achter. Vrijdagavond is de spoortrein die te 8 uren uit Leuven naar Ant werpen vertrok, op de hoogte van Rotselaar ontspoord. De locomotief werd omgeworpen en de machinist en stoker onmiddellijk gedood. Vijf andere personenspoorwegwerkers, kregen brandwonden door de ontsnapping van den stoom; van de reizigers be kwamen enkelen kneuzingen. Aan den eisch der gerechtigheid is voldaan. Hödel, die den llu Mei een moordaanslag op het leven des keizers pleegde, heeft zijn misdaad met den dood geboet. Tot het laatste oogenblik heeft de moordenaar zijne onverschillige houding en brutaliteit bewaard; van geestelijken bijstand wilde hij niets weten. Zijn eenig verlangen bestond in een goeden maaltijd en sigaren. Toen hij bij het schavot kwam, keek hij de omstanders hoonlachend aan en toen het doodvon nis was voorgelezen, spoog hij op den grond en riep «bravoHet was niet algemeen bekend dat de onthoofding Vrijdag in de vroegte zou plaats vin den; er hadden zich dus slechts wei nige menschen voor de gevangenis verzameld. Men weet, dat het scha vot op de binnenplaats der gevange nis was opgericht. Overeenkomstig de wet werd de uitvoering van het doodvonnis door aanplakbiljetten te Berlijn bekend gemaakt. Sedert 12 jaren was in Pruisen geen doodvon nis uitgevoerd. Hoe men ook over de doodstraf moge denken, ditmaal moest aan het rechtsbewustzijn des volks voldoening worden gegeven en het ruwe, afgrijzen wekkend cy nisme van den misdadiger sloot ieder gevoel van medelijden uit, dat anders ook den schuldigste niet ont houden wordt. Met een gevoel van wij vooreerst niet; 't spreekt van zelf, dat ze ook voor ons werken, omdat wij, als beschaafde Europeanen, ons met andere din gen moeten bezighouden." Wat zou ik doen? Zou ik me van den grooten, ondernemenden man scheiden en alleen op 't schip onder dat vreemde volk achterblijven Neen 't Noodlot had ons nu eenmaal aan elkander geketend, en 't koene waagstuk moest dus gemeenschappelijk door ons ondernomen worden. Toen 't avond geworden was, trokken we onze matrozenpakjes in de duisternis achter de verschansing uit en kleedden ons als eer lijke Buitsche handwerksgezellen. Zonder gerucht daalde de boot in zee, bevende klommen we er in, 't touw werd doorge sneden en statig verdween 't schip in den duisteren nacht. Baar zaten we, omringd door duisternis, op de wijde zee, in een gebrekkige, kleine boot, die door de golven op en neer ge schommeld werd. Bien nacht zal ik, zoo voldoening werd algemeen vernomen, dat het koninklijk recht van genade niet was uitgeoefend. Er zijn thans nog eenige nadere berichten omtrent de laatste oogen- blikken van Hödel. Reeds is gemeld, dat de geestelijke (de Berlijnsche predikant Heinicke) hem na een kort bezoek had verlaten, omdat er niets met hem was aan te vangen. Volgens nadere mededeelingen heeft Hödel hem echter te woord gestaan en onder anderen gezegdJa, wanneer ik in een andere omgeving opgegroeid was, zou het misschien met mij zoo niet zijn gegaan. Had ik een andere opvoe ding gehad, dan zou ik misschien een ander mensch zijn geworden.Maar ik ben nu eenmaal zonder godsdienst en zal mijne rol ook ten einde spelen zooals ik er mee begonnen ben." Terwijl hij naar het schavot zou worden geleid, had hij een sigaar in den mond. Toen de predikant hierop aanmerking maakte, antwoordde hij: «Nu, als ik u er genoegen mee kan doen, wil ik ook wel zonder sigaar de eeuwigheid ingaan." De opgaven omtrent de land verhuizing over 1877 in het Britsche koninkrijk, toonen aan, dat de laud- verhuizingsbeweging voortdurend af neemt. In 1877 bedroeg het getal landverhuizers 95,195 het laagste cijfer, dat sedert 1861 was bereikt. In 't vorige jaar had het 109,469 bedragen, d. i. ruim 13 pet. Opmer kelijk is de vermindering van het contingent, dat Ierland tot de land verhuizing leverde. Terwijl in 1853 van de landverhuizers 61 pet. Ieren en 30 perct Engelschen waren, was de verhouding in 1877 24 pret. Ieren en 67 pet. Engelschen. Men mag daaruit afleiden, dat de toestand der Iersche bevolking in de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd is. Een schatrijke bierbrouwer in Engeland, voor eenige jaren gestor ven, heeft zijn kolossaal vermogen bij testament aan een neef vermaakt, onder voorwaarde,, dat hij zich ieder jaar op den sterfdatum zijn ooms, een tand of kies zou laten trekken, tot den laatsten toe. »Ik wil", had hij in zijn testament geschreven, dat bjj al de vreugd en het levensgenot, die het bezit van mijn vermogen aan mijn neef zullen schenken, hij ten minste èén dag ieder jaar met smart aan mij denken zal". De petroleumbronnen van Pen- sylvanië en .West-Yirginië hebben tot heden 80 millioen vaten petrole um geleverd, die een waarde van bijna 400 millioen dollars vertegen woordigen. lang ik leef, nooit vergeten. Rondom ons beerschteu nacht en eenzaamheid en we hoorden geen ander gerucht dan 't klotsen en murmelen van de golven onder en om ons heen. 't Was of me 't hart uit de borst zou springen; tranen stroomden me langs de wangen en zelfs Meijer was stil gewor den en zat nadenkend naast me op de roei bank. Eindelijk, eindelijk was die lange nacht voorbij en verrees de zon glansrijk uit de zee. Van ons schip was niets meer te zien. 't Geluk was ons intusschen gunstig ge weest, want een bergachtig en boschrijk eiland lag op niet verren afstand voor ons. Meijers oogen verhelderden, toen hij het eiland gewaar werd. „Baar," riep hij, er vol vreugd heenwij- zend, „zie je wel hierover, zie je wel Wil helm Ik zeg je, van dat eiland zal eens de gansche wereld hervormd worden." Wordt vervolgd De Lancet geeft een wonder baarlijk verhaal van de uitwerking van den bliksem op den rug van een man, die bij een onweer onder een boom gevlucht was. De genees heer vond op zijn rug een boomtak afgebeeld, scharlakenrood gekleurd, met ontelbare twijgjes, keurig als met de punt van een naald geteekend. De kleeren vertoonden geen spoor, waar de bliksem zijn weg kon hebben genomen. Een koffiehuis op den boulevard Rochechouart, te Parijs, heeft een eigenaardigen klant. Eiken namiddag komt er een hond, een mooie buldog die op een stoel klimt en door blaffen kennis geeft van zijn tegenwoordig heid. Op dit signaal verschijnt de kellner met een glas bier, dat hij aan den rand van den tafel voor het dier neerzet. Met groote deftigheid slurpt de hond het glas leeg. De zorg voor het betalen laat hij over aan zijn meester. Wanneer het erg warm is blaft hij voor den tweeden keer, ten teeken, dat hij nog een glas verlangt. Daarbij laat hij 't echter blijven hij draagt echter zorg, dat hij niet te veel van het geestrijke vocht tot zich neemt. In dit opzicht kon hij menig mensch ten voorbeeld strekken. In Noorwegen heeft men met den telephoon zeer belangrijke proefnemin gen bij de haringvangst gedaan. Op zekere tijden verdwijnen de hariugen, dikwijls vroeger dan zulks door de vis- schers wordt bemerkt, waardoor deze natuurlijk groote verliezen hebben. Om die verliezen nu te voorkomen, is in Christiania een onderzeesche kabel van 100 mijl lengte met een telephoon in verbinding gebracht, en thans gaan de visschers, wanneer zij leven hooren, onmiddellijk op de haringvangst nit. In Californië is onlangs een vrouw gestorven, die den leeftijd van 143 jaar had bereikt. Zij was vroed vrouw en heeft tal van jaren de meesten overleefd, die zij is de wereld heeft ge holpen, zelfs die 100 jaar oud werden. Het aantal slachtoffers van den ho ngrsn ood in Britsch-Indië is, naar de ondersecretaris van staat, Stan- hope, mededeelt, zeer overdreven. Er is gesproken van niet minder dan 6 millioen dooden, terwijl na nauwkeu rige inlichtingen niet meer dan 1.350.000 menschen de slachtoffers werden van den nood. Daar de hon gersnood in Indië een telkens terug- keerende plaag is, wordt er voorge steld om alle tien jaren 15.000.000 ponden sterling tot afweering der ramp uit te geven. Als een vervolg op het verslag omtrent het zilveren jubilé van den Eerw. Heer pastoor Brinkman, zendt men ons nog het volgende ter plaat sing: De jubilaris kwam Woensdag met den trein van 10 uur aan en begaf zich terstond naar de school der Eerw. zusters in de Jonkerstraat, om de heilwenschen der kinderen te hooren en hunne geschenken aan te nemen. 600 a 700 kinderen waren tegenwoordig, de meesten in het wit gekleed, om hunnen herder op te wachten. Zij boden hem, als geschenk voor de kerk, drie alben en vier kleedjes voor de misdienaars, allen prachtstukken door de kinderen onder leiding der Eerw. zusters, zelve vervaardigd; en als cadeau voor hem persoonlijk een écharpe van zwart moirée. De pastoor bedankte de kin deren met een hartelijk woord wenschte hun toe, dat hunne zielen rein, hagel- en sneeuwwit mochten zjjn en blijven, gelijk de alben, die e zij hem geschonken hadden, en daaren- tot boven met den vorm der deugd ver- als sierd, zooals hun werk met rozen mee geteekend was. De jubilaris verzocht en toen dat alle kinderen den volgenden 10 Vrijdag zich weder op de school zou- züc] den bevinden, om feest te vieren. De Eerw. zusters schonken hem een prachtig geborduurde stool. Nol Donderdag, de eigentlijke feestdag, j droeg de jubilaris ten half elf uur 1 het H. Misoffer op; de kerk was een smaakvol versierd, o. a. met vele La- f tijnsche en Hollandsehe opschriften. Zijn Eerw. werd geassisteerd door zijn twee kapelaans, de Eerw. Heeren ln H. Damen en P. J. J. Scheffer in Mij de H. Mis werden gebruikt de drie zek nieuwe alben, door de schoolkinde- ren gegeven en een nieuw stel witte tï miskleederen, een cadeau van de ge- meente. Ook werd de aandacht ge trokken door een vaan met medaillon, den H. Abt Bernardus voorstellende, ma (den naam-heilige van den pastoor) ma dat was een geschenk der leden van de broederschap der H. Familie. Dit alles werd bezield en levendig ge maakt door het woord van den be gaafden redenaarden HoogEerw. ge Zeergel. Heer G. F. Drabbe, kanun- J nik van 't bisdom van Haarlem en Re gent van het Bisschoppelijk Seminarie Hageveld; hij toonde aan, dat de priester gelukkig, ja de gelukkigste der menschen is, omdat hij de dui delijkste blijken ontving van Gods liefde en zelf ruimschoots de gelegen heid heeft zijn wederliefde te bewijzen. Na den middag werden den jubilaris de wenschen en geschenken van ge meente en familie aangebodendaar was als huldeblijk der gemeentenaren een prachtig buffet met spiegel, ver vaardigd door de Heeren de Yries Zoon, meubelmakers alhier; daar was een pendule met kandelabres, zooals wij nog slechts zelden gezien hebbendaar waren zilveren groente lepels, een zilveren trancheermes en vork, een dito olie en azijnstel; daar kwamen de meisjes, die hij hun her der op de Catechismus geweest wa ren of nog zijn, met vier kristallen dessertschalen en de jongens droegen een pièce de milieu aan, die door 4 sterke jongens ter nauwernood kon worden gedragendaar brachten de dames der St. Elizabeth-vereeniging twee kristallen schenkkannen met zilver gemonteerd. De zelatrises der Broederschappen hadden een cadeau in s p Ook gaven eenige parti culieren nog blijken van hoogachting, een welgelijkend portret van den pas toor, de goede herder, dat door allen bewonderd werd, enz. enz., te veel om alles op te sommen. De mis dienaars der beide kerken brachten den feesteling een beeld, het Godde lijk kindeke voorstellende. Menigvul dig en rijk waren mede de cadeaux zijner familie. De pastoor was bij het zien van dat alles zoo aangedaan, dat hij ter nauwernood in staat was zijn dank te betuigen. Ook was het een feestdag voor de armen, want de pastoor kent geen feestvieren, als de arme daarin niet deelt, en daarom heeft hij gezorgd, dat alle armen en de weeskinderen, roomsch of niet roomsch, op dien dag getracteerd werden. Die schoone dag werd besloten door een serenade, door het muziekkorps der schutterij, met bengaalsch vuur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2