KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN TOCH 8ESMAPT. No. 576. Vrijdag 23 Augustus 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. berkhout Co, advertentiën Kalender der Week. nieuwstijdingen feuilleton. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct, >3 franco per post 60 Uitgevers te HELDER. Van 15 regels 35 Centen elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Zondag 25 Opgang der Zon 5 u. lm. Ondergang 7 n. Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Nieuwe Maan. Donderdag 29 Vrijdag 30 Zaterdag 31 ZONDAG 25 AUGUSTUS verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander der Ne derlanden, (geb. 1851.) HELDER, 23 Aug. 1878. Door de Onderofficiers-Veree- niging van land- en zeemacht Va derland en Oranje" zal a.s. Zondag avond in Tivoli met medewerking van het Stafmuziekkorps der Marine een Concert eu Bal worden gegeven, ter eere van de huwelijksvoltrekking van Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Maria van Pruisen. Naar wij vernemen is er gelegenheid tot introductie tot een beperkt getal, bij aanmelding aan het bestuur van ge noemde vereeniging. Het st. Madura, van bier naar Batavia, is 20 Augustus des nachts te Port-Said aangekomen en zou den 21 sten des namiddags ten 4 ure het kanaal van Suez ingaan. Het st. Prins van Oranje, 13 Juli van hier vertrokken, is 21 Au gustus te Batavia aangekomen. Vertaling van Geurit J. 3.) o— Ijverig grepen we de riemen en kwamen alzoo 't eiland nader, 't Was eer door ons geluk dan door onze wijsheid, dat we zonder ongelukken door de branding kwamen. Nog een krachtigen ruk en knarsend schoot de boot op 't oeverzand, waarop we, door den hevigen schok weggeslingerd, naast elkander neerkwamen. Meijer richtte zich weder snel op en riep vol geestdrift, terwijl hij de boot vastmaakte en 't zand van zijn kleeren sloeg: „In naam der sociaal-democratie neem ik bezit van dit eiland en noem 'tBebelia!" Daarna drongen we 't eiland binnen. Ik maakte me beangst voor wilde menschen en dieren, die aan onze verhevene missie een droog einde konden maken. Na eenigen tijd langs 't verblindend witte Tot leeraar in de Ned., Fran- sche en Eng. taal aan de kweekschool voor machinisten te Amsterdam is benoemd de hr. C. M. Robert, alhier. Door de synode der Nederl. Hervormde kerk is jl. Maandag een beslissing genomen, die van het groot ste gewicht moet geacht worden. Zij heeft in beginsel besloten tot het vaststellen van bepalingen, regelende de rechten en de bevoegdheid der minderheden in de gemeenten der Nederl. Herv. kerk. Het doel van dezen maatregel is paal en perk te stellen aan de overheersching der meerderheid, waarin na de invoering van het algemeen stemrecht de min derheden en wel meestal de vrij zinnige minderheden in de ver schillende gemeenten, en met name in de groote steden, blootstaan. Bij Kon. besluit van 5 Augus tus zijn maatregelen voorgeschreven betreffende het onderzoek van staats wege naar plaats gehad hebbende zeerampen. Dat besluit is thans in het St.-bl. (no. 105) afgekondigd. De Maatschappij tot redding van drenkelingen heeft voor het red den van een dienstmeid, aan twee personen te Burgwerd, ieder een zil veren medaille en een gratificatie van f 11.25 toegekend. Zij hadden, toen hoegenaamd geen teeken van leven meer was te bespeuren, de raadge vingen der maatschappij toegepast. strand geloopen te hebben, kwamen-we aan een kreupelbosch, waar we een paar flinke wandelstokken sneden. Daarna stapten we moedig 't heerlijke, frisscbe woud binnen en wandelden in de schaduw van reusach tige boomen, die hunne kruinen lier in de lucht verhieven. Tusschen het gebladerte glinsterden de zonnestralen en naast ons ruisehte een frisscbe, klare bergstroom. We ademden zulk een verkwikkende en balse mieke lucht in, dat ons hart van vreugd opzwol en we ons weder de lustige hand werksgezellen gevoelden, die op een wandel tocht waren. Toen Meijer, met zijn stok zwaaiend, aanhief „Op niets heb ik mijn hart gesteld, joechhei ,,'t Is daarom, dat geen zorg me kwelt, joech hei viel ik vroolijk in, zoodat ons Duitschlied op dat eiland in de Zuidzee, te midden van een Oerwoud, lustig klonk. Plotseling hield mijn raedgezel met zin gen op, greep me bij de armen en fluisterde zacht: „Wilhelm, heb je z „Wie dan toch?" Bij exploit van den deurwaarder H. J. Mol te Haarlem, dd. 12 Aug. 1878, is, ten verzoeke van Maaike Martens Dijkstra, echtgenoot van den Heer H. de Jong te Groningen, het bestuur van Teylersstichting te Haar lem gesommeerd tot het doen van rekening en verantwoording van de onder zijne administratie berustende nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst. Voor het gerechtshof te 's Gra- venhage werd Woensdag behandeld de zaak tegen D. van der S., een moeder, die beschuldigd wordt haar 3-jarig onecht kind door mishande lingen den dood berokkend te hebben. Tegen haar is een tuchthuisstraf van 7 jaren geëischt. Zaterdag uitspraak. Een kantoorbediende te Dordt, die in 't laatst van Juni door den offie. van justitie was aangehouden, ouder verdenking van aldaar een valschen wissel van ruim f 5000 te hebben aangeboden ter disconteering en het bedrag te hebben geïnd, is gister weder op vrije voeten. Het st. Stad Vlissingen, aan de ponten te Ylissingen liggende, is door een binnenkomende provincie stoomboot aangevaren en zoo bescha digd, dat men onmiddellijk de lading moest lossen. Bij een te Iiarlingen gehouden réunie van Metalen Kruis-ridders, is een der oud-strijders bij het diner door een beroerte getroffen en kort „Wel, de beide wilden." „Neen; waar zijn ze dan?" „Daar achter dat bosch zijn ze verdwenen." Met het onbehaaglijk denkbeeld bij ons, dat we bespied werden, en dat we onver wachts een pijl in ons lichaam konden krij gen, uit een hinderlaag afgeschoten, zetten we onzen tocht verder voort. Op eens bleven we, bij 't omslaan van een hoek, stilstaan, verrukt door een tooneel van vreemdsoortige schoonheid, dat zich niet laat beschrijven. Aan den zoom van een beek lag voor ons in de schaduw der boomen, een rij hutten en huisjes, die door hunne verschillende vormen een schilder achtig gezicht opleverden. Ze waren van bamboesrict gemaakt. Sommigon hadden werkelijke daken, anderen waren met blade ren gedekt; sommigen liepen spits toe en anderen waren aan alle kanten open. Som migen waren groot, anderen klein, 't Geheel toonde een alleraardigste verscheidenheid. Tusschen die huisjes wemelde 't van bruine mannen, vrouwen en kinderen, evenals in een Zigeunerkamp. Enkelen droegen de daarna, na opname in het verplegings- gestieht, overleden. Te's Hage is Zondag een 79-jarig inwoner uit Reeuwijk overreden! hij is thans aau de daarbij bekomen wonden in het gasthuis aldaar over leden. De getroffene was gedurende den langen tijd zijns levens nimmer ziek geweest. Het ongeluk had plaats, toen hij per Rijnspoor aangekomen, zich naar zijn gehuwde dochter in de Wagenstraat wilde begeven. Een werkman van 's rijks werf te Amsterdam, die dezer dagen in be schonken toestand van een hooge stelling vielis aan de gevolgen daarvan overleden. Dinsdagavond is te Amsterdam op de Keizersgracht een kind van on geveer twee jaar, dat onder de hoede van een dienstbode was te huis ge laten, in een regenbak gevallen en om het leven gekomen. Den 26sten Mei van dit jaar trof een bliksemstraal het huis van den landbouwer Zomerman, te Ekamp. Opmerkelijk is het, dat Vrijdag te tien uren 's morgens opnieuw het onweder iu de schuur sloeg en in den muur eeu steen op dezelfde plaats, een van de dezelfde spanten en dezelf de hoekloopen verbrijzelde als toen, terwijl ook nu een aantal pannen werden afgerukt, zonder brand te ver oorzaken, 't geen te meer te verwon deren is, daar de schuur nu bijna ge vuld is met ongedorscht graan. onontbeerlijkste kleedingstukken, terwijl de anderen in paradijskostuum rondliepenmaar allen lachten, schertsten, dansteu of spron gen en waren vroolijk en uitgelaten. Eenigen braadden vleesch aan stokken, anderen roos terden bananen, nog anderen plasten en spartelden in de beek of lagen in het gras uitgestrekt en sliepen. Kortom, 't was een beeld van zorgeloosheid en gelukzaligheid, dat me nimmer uit het geheugen zal gaan. Terwijl; we nog met elkander stonden te overleggen of we zouden naderen of terug gaan, hadden de eilanders ons reeds bemerkt en kwamen nieuwsgierig en onbevreesd naar ons toe. Met gebaren, die geen vrees of vijandelijke gezindheid verraadden, drongen ze om ons heen, bezagen onze personen en kleederen en deelden elkander lachend hunne meening over 'f een en ander mede. Daar door verdween ook onze vrees en durfden we hen wat beter in ,de oogen kijken. „Wilhelm, ze doen ons geen kwaad," sprak Meijer op geruststellenden toon. „Als ze maar eerst Duitsch verstaan, dan zal je wat zienDe oogen zullen hun opengaan,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1