KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN TOCH GESNAPT. \o. 578. Vrijdag 30 Augustus 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, te HELDER. ADVERTENTIËN Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. >3 franco per post 60 Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Zondag 1 Opgang der Zon 5 u. 17 m. Ondergang 6 u. 15 m. Maandag 2 Dinsdag 3 Eerste Kwartier. Woensdag 4 Verjaardag van Prins van Oranje, geb. 1840. Donderdag 5 Vrijdag 6 Zaterdag 7 HELDER, 30 Aug. 1878. Ter berinnering aan het huwe lijk van Prins Hendrik met Prinses Maria van Pruisen gaf de sociëteit »Mars" 11. Dinsdag in Musis Sacrum een Soiree littéraire et Musicale. De vergaderingen van »Mars" bebooren in den regel tot de aangenaamste en nuttigste. Het programma, dat voor dien avond gekozen was, had bij velen een gespannen verwachting opgewekt naar bet oogenblik, waarop de soiree een aanvang zou nemen. Vrij tal rijk was dan ook, niettegenstaande de regenbuien beschadiging van toi letten deed vreezen, de opkomst van het publiek, dat naar de openings rede door den President met aan dacht luisterde. De heer T. Mooy bracht daarna in een flinke rede hulde aan Prins Hendrik en zijn jonge ge malin. De heer D. Dekker deelde eenige profetiën mede, door een ge moedelijk familielid 100 jaren geleden Vertaling van Gf.hrit J. 5.) o— Daarop wendde hij zich tot den man der wet, die in zijn hemd en bodlaken heen en weer liep, en zeide met onnavolgbare waar- digheid „Goed, mijnheer, doe uw plicht. We volgen u naar het politie-bureauWe ge ven ons woord als sociaal-democraten, dat we niet ontvuchten zullen." 't Ontbrak den dienaar van 't geweld aan 't noodige verstand om die waardigheid en grootmoedigheid ten volle te begrijpen. Hij had alleen uit Meijer's woorden verstaan, dat men gezamenlijk huiswaarts zon keeren. Buiten zich zelf van vreugde, trippelde hij barrevoets in zijn luchtig en fladderend gewaad om ons heen en wendde zich dan tot dezen en dan tot genen wilde, om naar den naasten weg te vragen. gesproken, waarvan men heden de vervulling zag. De heer B. H. Polak schetste op humoristische wijze »de schoonste dag mijns levens." Dehr. L. van Lier, die beweerde eigentlijk geen voordracht te hebben, gaf in welgekozen woorden een schets van het peil, waarop ons volksgezang zich bevindt. De heer V. de Wit deelde een dichterlijke anecdote mede van den milicien Stikmaar. De dames R. Men B. P. P.... hebben door haar fraai gezang tot het genoegen van dezen avond zeer medegewerkt. De heer S. J. Manheim gaf schoone proeven van meesterschap op de violoncel. De uitvoering van de nos. 7 en 14 van het programma bracht het publiek in ware verrukking. De zang van den heer J. werd on stuimig toegejuicht. Tusschen dat alles werden feestlie deren gezongen, die om de populaire wijze, bij velen zeer in den smaak vielen. Het geheel werd door een aangenaam bal gevolgd. De heeren Polak hebben de feestvierenden bij deze gelegenheid verrast door de uit voering van de »Fakkeldans," die met succes geschiedde. Het Bestuur van sMars," dat de vergadering zoo tot aller genoegen geleid heeft, komt ten volle den dank toe van allen, die er aan deelnamen. In ons vorig no. vermeldden wij, dat bij het concert van de Zang- vereeniging Excelsior" op heden avond het Stafmuziekkorps der Ma- „Hoor eens, mijn waarde," sprak hij met de grootste beleefdheid, kan je me ook zeg gen, hoe we van hier naar Leipzig kunnen komen De aangesproken zoon der wildernis gaf door een teeken te verstaan, dat zijn geo- graphische kennis niet zoover reikte. „Nu, ten naastenbij dan? Weet je niet waar Leipzig ligt? Om naar Leipzig te komen moet je Honolulu voorbij, mijn waarde. Daar hebben we ons 't laatst op gebonden, toen we hierheen zeilden." „Honolulu! o!" De wilde gaf door een teeken te kennen, dat hij begon te begrijpen en herhaalde 't woord. „Zie je wel, mijn waarde, 't is voorbij Honolulu. Eenmaal daar, dan zal ik den weg wel alleen vinden. Je zult een goed drinkgeld hebben, mijn waarde!" Toen wendde hij zich verlegen naar ons, en zei „Ik, arme drommel, kau waarlijk heden geen drinkgeld geven, ik heb niet eens een zak, waarin ik geld kan bergen. Als de heeren zoo goed willen zijn me wat voor te rine een concert in den tuin van Tivoli zou geven. Dit moest zijn door een gedeelte van dat korps. Aanstaanden Zondag zal de Sehietclub Willem Teil" weder haar jaarlijksch concours houden. Des avonds zullen in Tivoli weder eenige feestelijkheden plaats hebben, o. a. concert in den a giorno verlichten tuin, kegelpartij door dames om fraaie prijzen, strijkorkest in de zaal en daarna bal. In de gemeenteraadszitting, Dins dagavond gehouden, werd de heer R. Boomsma met eenparige stemmen tot wethouder herkozen. Herbenoemd werden tot zetters van 's Rijks belas tingen de heeren W. J. Maalsteed, C. Abbenes en W. C. M. van Bruggen. Tot een bedrag van f312.005 werd vastgesteld het le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, voor den dienst van 1878. "Volgens een mededeeling des voorzittersis een overeenkomst aangegaan met kerk voogden der hervormde gemeente tot het plaatsen van een klok en een uurwerk in den toren der Westerkerk van die gemeente, onder voorwaarden, opgenomen in een extract uit de notulen der vergadering van het dagelijksch bestuur. Jl. Maandag is uit de achter-Bin nenhaven opgehaald het lijk van S sedert de vorigen avond vermist; men vermoedt dat hij, door duisternis mis leid, in het water is gevallen. schieten, dan beloof ik, dat ik ze te Leipzig zal betalen." Ongelukkig was het geld bij ons even sohaarsch voorhanden als bij hem; ik vond in mijn zak echter een oud mes, een zak- spiegeltje en een mondharmonica, waarop ik, in droeve oogenblikken, zoo menigmaal op verzoek van Meijer, de „arbeiders-mar- saillaise" had gespeeld. Door middel van een levendig gevoerde gebarentaal, waarbij het woord Honolulu herhaaldelijk genoemd werd, brachten we 't zoover dat eenige eilanders beloofden ons voor deze voorwerpen naar Honolulu te brengen. „Ik moet zeggen, 't is goedkoop," fluis terde de agent ons vergenoegd toe. „Voor dien prijs kan men niet eens in een huur rijtuig naar Sonnewitz rijden. In je zult zien,van Honolulu af is de weg nog vrij lang." Daar onze boot bij 't op strand loopen aanmerkelijk averij gekregen had, brachten de inboorlingen een hunner eigene, licht gebouwde vaartuigen voor, waarop we, om de snelheid te bevorderen, 't witte laken van onzen geleider als een zeil gebruikten. De Een Urker visscherman geraakte Dinsdagnacht door een ongelukkig toeval in het Nieuwediep T. Visser, die juist passeerde, hoorde zijn hulp geroep: het gelakte dezen met hulp van een ander, den man uit zijn be narde positie op het droge te brengen. Het st. Celebes van Batavia naar hier, is 27 Augustus Gibraltar en 28 Sint Vincent gepasseerd. Het st. Koning der Nederlan den, van Batavia naar hier, passeerde Aden den 28 Augustus. In de vColonist," een blad van Demerary, wordt dd. 3 Aug. jl. om trent het vergaan van de Nederl. mailboot Suriname" op 25 Juli bij Abany-Punt, medegedeeld Negen personen, waaronder de kapitein, zijn daarbij waarschijnlijk omgekomen. De stoomboot Georgetown nam drie der schipbreukelingen aan boordnog vier werden door den schoener Mary aan wal gebracht. Vermist werden kapt. Roepel, mw. Reeberg en baar zoon, mej. Schloss en hare dienstbode, twee dekpassagiers, de hofmeester en een scheepajongen. Gered werden twee passagiers en 6 man van het scheeps volk. De Suriname is een gouverne mentsschip en had de mail aan boord. Een boot van Demerary is uitgezon den-om de vermisten te zoeken. De Nederl. stoombaggermolen »Merak 3, welke op reis van Glas- gow naar Batavia te Point de Galle strandde, is geheel wrak en zal pu- golven kabbelden weder in den helderen zonneschijn rondom ons, en weldra verdween aan den verren horizont 't paradijsachtige eiland uit 't gezicht, waarop Meijer zulke groote plannen voor de toekomst gebouwd had en waar we nauwelijks twee ureu had den vertoefd, 't Verdween als een schoone droom. Terwijl Meijer neerslachtig voor zich keek, zwol ons 3t hart van vreugd, dat we naar ons vaderland terugkeerden, en daar geen ander meer gepast gezang ons voor den geest kwam, hieven we uit volle borst 't lied aan „In de groote koopstad Leipzig „Had men eens een watersnood." Ons gezang klonk over de glinsterende baren der Zuidzee, en toen eindelijk Meijer zijn diepe basstem deed hooren, luisterden de inboorlingen met de grootste belangstel ling naar ons. Beeds viel de avond, toen we Honolulu bereikten. In de drukke bochtige straten werden onze goede Leip- zigers minder opgemerkt, dan ze wel ver wacht hadden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1