KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN J. \o. 580. Vrijdag 6 September 1878. Zesde Jaargang. B :n. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentiën N Kalender der Week. nieuwstijdingen Vliegend Blaadje VOOR DEN "f ge- per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct, 'io* 3 franco per post 60 Uitgevers berkhout Co, te HELDER. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Oil- SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. and- :dam raste Zondag 8 Maria Geboorte. Opgang der Zon 5u. 25 m. Ondergang 6 u. 25 m. 9 Woensdag 11 Volle Maan. Donderdag 12 Vrijdag 13 iTand Zaterdag 14 Verjaardag van Prinses 3EN, Hendrik. Maandag Dinsdag van leren. isver- rdam, ioek: HELDER, 6 September 1878. Bij de oefeningen, gisteren in de nabijheid der haven gehouden doorge- wapende sloepen der Marine, heefteen ongeval plaats gehad, dat ernstige ge volgen had kunnen hebbenbij het afgaan van een stuk werd de bran dende cardoes door de wind in de boot teruggewaaid en kwam ongelukkig in de amunitie-kist terecht, die onmidde- lijk in brand geraakte. Drie of vier personen werden door het brandende it getroffen en zijn met verschroeid ;elaat in het Hospitaal opgenomen, 'e munitie-kist, die gesloten was, ge- •aakte door de deining van het water pen, juist op het oogenblik dat het ckot viel. In het Marsdiep en op de ldlllreede alhier vertoont zich in de laatste dagen herhaaldelijk een monsterach- Sig groote vischdie hooge stralen water opspuit. Woensdagmorgen twam hij in de nabijheid van een ker endet en bracht niet weinig schrik bjj nkoolJe opvarenden te weeg. :^pln'4i Het st. Koning der Nederlan- been|en, Tan Batavia naar hier, is 4 h door'3eptember te Port-Said aangekomen kt everQ vertrok den volgenden ochtend, n reu! Het st. Prinses Amalia is 31 najaalLugustus van Bativia naar hier ien ehertrokken' Naar aanleiding van Zr. Ms. be- iduit van 3 dezer, worden de schroef- ER Jstoomschepen Van Galen, Zilveren Cruis en Marnix, liggende alhier, iet den 21n September a. s. tot een ivisie vereenigd, met bestemming pt het doen eener reis naar Oost- pdië en terug, en het bevel daarover pgedragen aan den kapt t. z. W. F. Escher. De Times" bevat een Reuters- telegram uit Brindisie, gedateerd Atjeh 27 Juli, volgens hetwelk een aanzien lijke expeditionaire Nederlandsche troepenmacht het district, dat Twen- tyato genoemd wordt, is binnenge drongen. Met het oog op de omstandig heid, dat dit (Jistrict het meest vijan delijk gezind is en dat het hart van de positie des vijands vormt, is het ver lies der troepen betrekkelijk gering. Het bestaat hoofdzakelijk in gewonden. Omtrent de onrustbarende mede- deeling in het Nieuws van den Dag over de haven van IJmuiden, zegt het Handelsblad: De zaak is niet zoo onbekend als het Nieuws van den Dag schijnt te meenen. En zij is nog minder onver wacht. De deskundigen hebben nooit aangenomen dat men op dit punt slechts een haven zou hebben te maken, om die ook in een goeden toestand te kunnen behouden. Men heeft zeer goed begrepen, dat er altijd maatregelen zouden moeten worden genomen tegen eventueele verzanding. En de veranderingen, die zich aan de haven voordeden, zijn dus altijd nagegaan. Ze zijn echter niet geheel zooals ze thans zijn medegedeelden men maakt er zich te minder ongerust over, in zoover men van te voren heeft geweten, dat ter eeniger tijd de strijd met dit euvel zou moeten wor den aangevangen. Wij meenen te kunnen verzekeren dat daarover reeds geruimen tijd wordt overlegd. De zaak staat echter ook in ver band met het geheele vraagstuk der waterloozing, en is dus niet eenvoudig op te lossen door een bevel om hét gebaggerde zand een dnizendtal meter verder in zee te brengen. Naar aanleiding der ongunstige berichten omtrent de verzanding der haven van IJmuiden had Woensdag jl. in de Amsterdamsche gemeente raad reeds een interpellatie van den heer Godschalk plaats. Ook spr. waren de ongunstige ge ruchten ter oore gekomen omtrent de verondieping van de haven van IJmuiden. Spr. was het in dit op zicht volkomen eens met het Nieuws van den dag en wat het Handelsblad daarop had geantwoord was een voudig geen antwoord. Spr. vroeg dat de Raad zich in deze tot de Regeering richten zou. De Weth. Tromp antwoordde dat hem bekend was dat er een veron dieping had plaats gegrepen en een bank gevormd was aan den ingang der haven, die de 16 M. normaal diepte op 81/, M. gebracht had. Hij zou morgen in de kamer van B. en W. een conceptmissive voorstellen aan de regeering om te verzoeken het zand verder zee in te brengen. De Heer Jitta erkende, dat daar een bank was ontstaan, gevormd door menscheuhauden als 't ware, waar door over een breedte van 400 en een lengte van 850 M., de diepte van 16 tot 87a was teruggebracht. Met de verzekering van B. en W. dat zij deze zaak als hoogst belang rijk beschouwen en zij zich in deze tot de Regeering wenden zullen werd de zitting gesloten en verdaagd tot a. s. Z. M. de Koning heeft, naar men verneemt, jl. Zondag aan het gala diner officieel zijn aanstaand huwelijk met Prinses Adelaïde Emma Wilhel- mina Theresia van Waldeck-Pyrmont aangekondigd. Deze Prinses, geboren 2 Augustus 1858, is de derde dochter van den regerenden vorst George Victor en van Prinses Helena Wilhelmina Hen- riëtta Paulina Marianna, dochter van wijlen Willem hertog van Nassau. Volgens het jongst verschenen nummer van het Genealogisch Maand blad, onder redaotie van mr. J. H. Mosselmans, advocaat te 's Gravenhage zal het proces in zake Teylers nala tenschap tegen de directeuren van diens stichting te Haarlem, in deze maand bij de rechtbank aldaar een aanvang nemen. In den laatsten tijd is men, volgens dit maadblad voortgegaan met het doen van onderzoekingen en met andere werkzaamheden om het proces voor te bereiden, of, zoo mogelijk, een billijke transactie uit te lokken. Het laatste schijnt tot dusver niet te kunnen worden bereikt, daar thans alle erfgenamen, na zoovele jaren wachtens, met groot verlangen de uitspraak van de Haarlemsche recht bank verbeiden. De burgemeester van Berlikum, de heer L. Godschalx, deelt in de Pr. Nbr. en 's Hert. Ct. het volgende ongehoorde feit mede: Ten einde het voor belangstellenden meer be grijpelijk te maken dé ongehoorde, wonderbare en onberispelijke aanbie dingen met bons door een aantal firma's in de nieuwsbladen gedaan, deel ik u het navolgende mede aan gaande den bon van f 600, die vol gens annonce in verschillende dag bladen, van N. E. Tas, Haarlemmer dijk, Amsterdam, gevonden werd door Jan Peperkamp, herbergier in deze gemeente. Eenige dagen geleden kwam bij dien. ongelukkigen vinder Mozes Knóefii, wonende te 's Hertogenbosch op de Smalle Haven, met de vraag of Peperkamp geld wilde verdienen zonder moeite of bezwaar. De laatste was daarvan niet afkeerig; hem werd toeu gezegd, dat hij een kwi tantie moest teekenen, waaruit blijken kon dat hij van N. E. Tas te Am sterdam uitbetaald kreeg de som van f 600 voor een bon, tot dat bedrag in een kistje sigaren van Tas gevonden, en een telegram aan Tas moest zenden, waarin hij 't vinden van den bon berichtte. Als hij een en ander wilde doen, zon hij f 10 krijgen eu hoven- dien enkele kistjes fijne sigaren! Peperkamp vond, dat hij op die wijze een gemakkelijk buitenkansje kon hebben en teekende dadelijk de kwi tantie, door Mozes Knoek geschreven. Een paar dagen later kwam zich iemand aan Peperkamp voorstellen als de heer N. E. Tas uit Amsterdam hij gaf hem f 10 en 4 kistjes sigaren en liet hem een telegram teekenen, waarbij aan Tas bericht gegeven werd van het vinden van een bon, met last dat den volgenden dag te 's Bosch ter verzending te doen aan bieden. Hij zeide hem wijders, dat in den loop van enkele dagen een aangeteekende brief aan zijn adres uit Amsterdam zou worden verzonden, waarvoor Peperkamp op het post kantoor had te teekenen. Het telegram werd ter verzending aangeboden, de aangeteekende brief, een enveloppe met 3 stukjes grauw papier er in, zonder meerdoor Peperkamp ontvangen, en 't feit van het vinden van den bon kon in de dagbladen ter algemeeue kennis wor den gebracht. Aan Peperkamp werd niet gezegd, dat het laatste zou plaats hebben eerst bij het lezen der annonce be greep hij, dat hij medeplichtig was aan het beetnemen van het loten-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1