KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 584. Vrijdag 20 September 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, advertentien Kalender der Week. gevaarlijke nacht. Een 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. ,3 franco per post GO te HELDER. Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS voor 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Zondag 22 Opgang der Zon .5 u. 49 m. Ondergang 5u. 5 5 m. Maandag 23 Begin van den Herfst. Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 Israël. Nieuwjaar. N EU WSTT JDINGEN HELDER, 20 September 1878. De luitenant ter zee le klasse C. J. Marinkelle is benoemd tot rid der der Orde van de Eikenkroon. Zijn wij wel ingelicht, dat is deze onderscheiding geschied naar aanlei ding van een nieuw model ziekeusloep, door voornoemden luitenant ter zee ontworpen. Op 1/B der ware grootte trekt dit vaartuig, keurig bewerkt op 's Rijks Marinewerf alhier, ter Parij- sche tentoonstelling zeer de aandacht. Bij Zr. Ms. besluit is met in gang van den le Oct. a. s. de opzichter bij 's Rijks kustverlicbting te Kijk duin, L. E. de Weerd, in gelijke be trekking geplaatst aan het Noordzee kanaal bij Velsen te IJmniden; en met dien datum benoemd bij 's Rijks kustverlicbting te Kijkduin, J. Kwant, wachter bij die verlichting. Benoemd tot Hoofdonderwijzer te Oosterblokker, de heer S. Baert, FEUILLETON. 4.) Daar viel mij eensklaps iets in: „Hoe, als hij eens niet bij de machine was inge slapen en weder terugkwam Deze vrees dreef mij naar buiten om naar hem te gaan zien. Daar zat bij voor de stookplaats ne- dergehurkt, in een slaap gedompeld, die, zooals ik wist, voor hem den doodslaap moest worden. De machinist had zijne nu koud en nutteloos geworden machine verlaten en een schuilplaats in een der wagens gezocht. Ik keerde terug, en mijne beschermelinge ging voort: „Onze oude slaven en vooral mijne min, die mij met hart en ziel was toegedaan, hadden mij dikwijls van dezen mensch verhaald. De laatste zeide mij, dat hij een geheel onverklaarbaren invloed op Massa had weten te verkrijgen, die, van dat oogenblik, alles aan hem overliet. In de behandeling der slaven was een geheele verandering gekomen, want de nieuwe op zichter had haar, die tot dusver van mijn hulponderwijzer bij de gemeente-scho len te Helder. De jongeling A. Maandag beeft onlangs met goed gevolg examen als leerling voor de kweekschool voor Machinisten, te Amsterdam afgelegd. Een matroos der K. N. Marine, zeker een liefhebber van sigaren, nam zonder verlof twee kistjes en een pakje tabak weg, uit de winkel van den Heer D. De politie bad hem te spoedig achterhaald, dat bij zijn oor deel over geur en smaak niet kon bevredigen. Uit Soerabaya wordt per tele graaf bericht dat het Ned. schip Twee gebroeders, gezagv. R. H. J. Scbmidt, van Amsterdam naar Macassar, op Sumbawa verongelukt is. De beman ning is gered. Het st. Conrad, van hier naar Batavia, is 18 Sept. 's ochtends te Aden aangekomen en vertrokken. Op 17 Sept. praaide dit stoomschip de Prinses Amalia in de Roode Zee. Reuter's bureau seint uit Singa pore, onder dagteekening van 17 Sept. dat er nieuwe versterkingen Neder- landsche troepen naar Atjeh gingen. Dinsdag werd door een depu tatie uit de Fiiesche dames, aan wier hoofd staat mevr. de Baronnesse Buma geboren van Eysinga, aan H. K. H. prinses Hendrik aangeboden vader en mijn oom aiets dan goeds had ge noten, met de grootste wreedheid aan den arbeid gezet. De booswicht vervolgde mij met zijne talrijke oplettendheden, en eens doch neen, dat kan ik u niet zeggen. Ik vluchtte naar mijn oom, en deze, nadat hij mij aangehoord had, riep hem in huis en wierp hem, woedend van gramschap, met donderende stem deze woorden naar het hoofd„Hoewel gij door uwe duivelsche list mij de belofte hebt afgeperst, u de hand mijner nicht te schenken, zoo zal ik het toch niet lafhartig dulden, dat gij haar op deze wijze beleedigt. Neem dit tot beloo ning, schurkEn bij deze woorden schoot hij een pistool vlak in zijn aangezicht af. Gelukkig dat de drift, waarin mijn oom was, hem niet goed deed mikken, en hij alzoo voor een bloedschuld bewaard bleef. De opzichter lachte boosaardig en zeide 't Komt er niet op aan; slechts een klein misver stand. Wij zullen de zaak wel op een an - deren keer afdoen." Niet lang daarna kwam de man, die hier slaapt en een broeder van den opzichter is, in huis. Het is een docter. Mijn oom, die reeds langen tijd ziekelijk was, werd van dag tot dag erger. Mijn oude min bet door de Friesche vrouwen ver vaardigde nationale kostuum. De dames bleven op het paleis dineeren. Wij vernemen, dat de werving voor de Nederlandscbe zeemacht dezer dagen door den Minister van Marine voor vreemdelingen geheel gesloten is. Tot nog toe werden nog van enkele nationaliteiten bevaren schepe lingen aangenomen. Zaterdagavond viel een kind ten huize van M. aan de Keetkolk, te Alkmaar, in den regenbak, met bet ongelukkig gevolg dat bet er leven loos uitgehaald werd. Zondagmiddag waagden zich een drietal jongelieden, waarvan twee uit Monnikendam en een uit Amsterdam, in een kleine zeilboot op de Gouwe zee om bet eiland Marken te bezoe ken. Daar bet scheepje Zondag in den laten avond nog niet terug v?as, maakten de betrekkingen in Monni kendam zich ongerust en ging men aan bet onderzoeken of het gezel schap zich ook bier of daar aan wal bad begeven, doch nergens was een spoor te vinden. Maandagmiddag eindelijk vond men onder de kust van Edam bet vaartuigje omgekeerd. Het is dus zoo goed als zeker, dat de personen, die zich in de boot be vonden, verdronken zijn. Yan hunne lijken is nog niets ontdekt. zeide, dat het geweten hem geen rust liet, daar hij mijne bezittingen niet goed be heerd had. Eenige weken geleden,werd. mijn oom ernstig ziek. De docter, zooals hij zich noemde, kwam er rond voor uit, dat men een verlamming te wachten had. Laatstleden zondag werd ik door mijn min gewekt met het verschrikkelijke bericht, dat mijn oom op sterven lag. Ik stond op en vond den docter en den opziener bij hem. De docter zeide, dat, hetgeen hij vooruit had gezien, gebeurd wasmijn oom had een aanval van beroerte gehad en zoo wel het gebruik der leden als der spraak verloren en zou wel eenigen tijd in dezen toestand van verlamming blijven. De ver antwoordelijkheid was echter voor hem en zijn broeder te groot; men zou den zieke alzoo naar S. vervoeren, waar men hem aan dè behandeling van den beroemden docter W. zou overgeven. Dit werd met opzet in tegenwoordigheid van verscheidene slaven gézegd, en zij maakten met elkander de noodige schikkingen, dienovereenkomstig te handelen, ofschoon ik mij met alle macht daartegen verzette, dat men mijn oom in zulk een toestand zou vervoeren. Al mijn verzet hielp echter niets, en daar ik het Bij den overhaal aan bet Amstel- bötel te Amsterdam, is Woensdag bet lijk opgeviscbt van een ingezetene, die Vrijdagavond zijn woning verliet, na aan zijne betrekkingen een brief te bebben gericbt, meldende, dat bij zicb ging verdrinken. Een firma te Amsterdam beeft Chineescbe oranjeappelen,'gewas 1878, aangevoerd, die eerst einde Juli in Cbina zijn geplukt, per mailboot naar Europa, en die Woensdag nauwelijks 6 weken later, in Nederland konden aangevoerd worden. De Crediet-Vereeniging te Am sterdam is voor een som van zeven tien duizend gulden bestolen. Voor een dag of veertien gaf de directie een barer bedienden, die tijdelijk kas sier was, verlof tot het maken van een reisje naar de Parijscbe tentoon stelling. Toen de tijd van het ver lof verstreken was, keerde de be diende niet terug. Men onderzocht en vonde dat bij de som van zeven tien duizend gulden uit de kas bad meegenomen. Vrouw en kinderen liet bij achter. Politie en justitie ziju in de weer. Men meldt uit Rotterdam, dd. 17 Sept. aan de Haarl. Ct. Een alge meen bekende vrek v. d. H., gewoond hebbende in de Sint Jansstraat, is Dinsdag overleden. Hij dreef zijne slechte karakter des opzieners en diens broeder kende, zoo besloot ik mijn oom niet alleen te laten gaan, maar hem naar S. te vergezellen. Wel bemerkte ik, dat zich bij deze mijne verklaring een onheilspellende lach op het gelaat van den opzichter ver toonde hij antwoordde echter, dat hij daar tegen niets had in te brengen. Gisteren begaven wij ons op weg. Het verwekte al spoedig mijn argwaan, dat de opzichter en de docter mij niet in de nabijheid van den zieke lieten komen; ik mocht hem noch aaukleedennoch in zijn wagen helpen. Maar niettegenstaande al hunne voorzorgen, gelukte het mij toch zijn gelaat te zien te krijgen, en Ik bemerkte daaruit, dat hij dood was. De aandoening en de schrik brachten echter geen onmacht bij mij teweeg. De opzichter begreep uit mijn gelaat, dat ik nu alles wist. Op onbeseboften toon zeide hij alstoen tot mij„Ha, ha, ik merk 't al, gij ziet hoe de zaken, staan. Gij zijt een verstandig meisje, en alzoo behoef ik niet vele woorden te gebruiken. De liefde tusschen u ën uw oom is niet zoo groot geweest't is alzoo niet noodig dat gij er veel leven over maakt. Het is er zoo mede gelegen, dat de docter hem wat al te sterke

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1