KLEINE COUEANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. DE GEBROKEN DEGEN. V>. 589. Dinsdag 8 October 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, ADVERTENTIËN NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn HELDER, 8 October 1878. De jaarlijksche schietwedstrijd vau 't Artillerie-Vrij korps liad jl. Zondag-, onder begunstiging van fraai weder, in het fort Admiraal Dirks plaats. Er werd om een 16tal fraaie prijzen gekampt, welke des avonds in het lokaal Tivoli, op feestelijke wijze en onder gepaste toespraken van den Majoor-Kommandant, Mr. D. P. H. Aberson, aan de volgende overwinnaars werden uit gereikt, als: le pr. J. B. A. Janssen, van Vaderl. en Oranje; 2e pr. J. Breebaart, Vrijk.; 3e pr. P. J. van Lin, V. en O.; 4e pr. F. Sant, Willem Teil; 5e pr. K. E. E. van Breda, V. en O.: 6epr. J. de Meijer, Vrijk.; 7e pr. C. J. E. Vuurpijl, V. en O.; 8e pr. IJ. Hosbach, Vrijk.; 9e pr. J. E. de Jongh, id.; 10e pr. A. Thomasz, id.; 11e pr. H. J. P. Sluiters, V. eu O.; 12e pr. C. Colijn, id.; 13e pr. L. Eeekes, 14e pr. G. Overman, V. en O.; 15e pr. J. Korpo raal, Vrijk.; 16e pr. P. J. Lupgens, W. Teil. Ook werdennog uitgereikt een drietal prijzen aan de hh. J. Korporaal, J. Breebaart en G. T. vou Oterendorp, behaald in den huishoudelijken wedstrijd van het Artillerie- Vrijkorps, op Zondag 29 Sept.terwijl almede een 5tal prijzen werden uitgereikt aan de hh. P. J. Lupgens, Mr. D. P. II. Aberson, C. J. E. Vuurpijl, J. Ravensteiu en W. H. Kroos, behaald bij de laatste praktische oefening van het kader der dd. Artillerie-Schutterij, op Zondag 29 Sept., op het fort Kijkduin. Een baldadige hand heeft schade toegebracht aan de schijven, door het Art. Vrijkorps in het fort Admiraal Dirks geplaatst. Dit is zeer af te keuren en tevens te verwonderen, omdat niet anders dan militairen dat (Naar het Engelsch.) 4.) Een jeugdig saletjonker kwam het eerst hij deed een gepolijst stalen kling in de zon schitteren en gaf dien over met een buiging, zoo sierlijk als meester Graham nog niet gezien had, die ze hem, na dien van een goede lengte bevonden te hebben, met een groet teruggaf. De jonge fat hief daarop zijn hoed in de hoogte, uitroepende: „God save the Queen!" o der toejuiching der menigte. Een tweede verscheen, die nog beter hoveling was, wiens degen sleehts een lengte van twee voeten had en waar mede de menigte zich niet weinig ten koste van de waardigheid des edelmans vermaakte. Een derde naderde, een oud officier, die terrein betreden. Het is wenschelijk dat de dader bekend wordt. De zilveren medaille voor 24 jaren onafgebroken, trouwen en eerlijken dienst is gisteren uitgereikt aan den Sergeant-Majoor C. Eggiuk, van het 4e bataill. 7e Reg. lnf. Het st. Conrad. 24 Augustus van hier vertrokken, is 3 dezer te Batavia aangekomen. Het st. Prinses Amalia, van Batavia naar hier, passeerde Kaap Roco den 4en October 's namiddags. Het wetsontwerphoudende goedkeuring van het huwelijk des Koniugs, is reeds bij de Tweede Kamer ingekomen. De Haagsche kroniek der Gron. Ct. meldt, dat het huwelijk van Z. M. den koning te Arolsen bij volmacht zal worden gesloten in November aanstaande en dat Z. M. zijne gemalin aan de grenzen afhalen en naar Am sterdam geleiden zal, waar zij als koningin wordt ingehaald." Een feestelijke intocht zal in den Haag niet plaats vinden. De koning wil geen feesten. In de afgeloopen maand zijn uit Amsterdam niet minder dan 270 vreemdelingen over de grenzen gezet wegens gebrek aan middel van bestaan, terwijl gedurende denzelfden tijd 38 personen als bedelaars en landloopers in arrest moesten worden genomen. een degen droeg, welke achttien duim lan ger was, dan Hare Majesteit dat wilde; een vreeselijk gejouw werd tegen hem aangehe ven en de toeschouwers, voornamelijk de messenmakers en wapensmeden, verheugden zich reeds bij voorbaat over het breken van dezen verboden klingdoch zij werden te leurgesteld, toen de veteraan zijn draag band losmaakte en zijn knecht beval, den degen naar hnis te brengen, terwijl hij on gewapend doorging, tot groote verontwaar diging van het volk. Zij stelden zich even wel schadeloos met een snoever uit te jou wen, die een zeer grooten degen droeg, stilstond en, na een oogenblik nadenkeus, besloot liever terug te keeren, dan zijn de gen prijs te geven. Geen een degen was er gebroken, hoewel het reeds middag was en dat alle ridders van eenigen naam naar de Sint-Paules-kerk gingen. Terwijl dit een en ander was voorgeval len, had meester Graham zich ter zijde ge houden, zich stiptelijk gedragende naar de bevelen, die hij volbrengen moest, en zich aan het overige niet storende. Hij kwam De stations-chef te Kruiningen is, in verband met de inhechtenisne ming zijner vrouw en dochter, in zijne betrekking geschorst. Onder verdenking van poging tot moord op zijn vrouw is gevan kelijk naar Middelburg overgebracht zekere M., rustend landbouwer te Wissekerke. Het treurig feit heeft zich deze week weder te Amsterdam voorgedaan, dat verschillende personen diefstallen pleegden onder de oogen der politie, om in de gevangenis en dus aan den kost en een dak te komen. Een uitdrager te Amsterdam is tot de ontdekking gekomen, dat tussehen de voering van een oude pelsjas, waarin de motten sedert jaren een goed verblijf vondenoude Fransche banknoten verborgen waren. Een schip, met hout geladen, viel dezer dagen te IJmuiden binnen. De diepte vau 't kanaal was echter te gering dan dat het naar Amsterdam kon opvarendaar het verboden werd het hout te vlotten, moest de lading in lichters worden gelost. Hieruit blijkt dat de ondiepte in 't kanaal een grooter belemmering voor de scheepvaart is dan de veel besproken zandbank. - Voor een paar dagen is te Maassluis een matroos van het Noorsehe schip Bergen" aange houden, verdacht van moord op een juist wat naderbij op het oogenblik, dat er een rijk gekleed edelman te voet, door een knecht gevolgd, aankwam. De menigte bedaarde, in afwachting wat er gebeuren zou. Daar meester Graham alleen onder den doorgang der poort was, ontmoette hij den aankomende bijna strijkelings. Dit heer schap, want hij scheen een Lord te zijn, had een trotsch en smadelijk uiterlijkdat duidelijk bewees, hoe laag hij op de burgers nederzag. De burger daarentegen had de houding van een vastberaden man, die zich niet gemakkelijk laat beleedigen of verach ten, geen anderen adel achtende dan dien der verdienste. Het was mogelijk het instinct dier onderlinge waardeering, die zulk een scherpe uitdrukking gaf aan de blikken van die twee personen, toen zij elkander ont moeten. „Uw degen, Mijnheer?" Nauwelijks had Graham deze woorden gezegd, of hij sidderde en eenige schreden achterwaarts gaande greep hij naar zijn dolk, die in zijn gordel stak. der douanen te Rijssel. De matroos is aan den Zweedschen consul te Rotterdam overgeleverd en naar België vervoerd. Zaterdag namiddag is van het Engelsche fregat Portland, in het Kanaal voor IJmuiden, de timmerman over boord gevallen en verdronken: zijn lijk werd niet gevonden. Te Groningen is een polderwer ker in hechtenis genomen onder ver denking dat hij een meisje van 20 jaar vermoord zou hebben. Te Enschede heeft zich, volgens de Ensch. Ct., het volgende curieuse geval voorgedaan Een der ingezete nen bespeurde, toen hij des morgens in zijn tuin kwam, dat men een zijner appelboomen geheel leeg ge plukt had. Den boom nader bekijkende, vond hij aan een der takken een cylinder horloge hangen, 'twelk den dief waarschijnlijk door een takje uit den zak getrokken was. De vorige week heeft er een brand gewoed ten huize van den landbou wer Mathijs Cleutjens te Haelen. Hij ontstond, terwijl de man zich naar zijn werk en diens vrouw zich naar een bijgelegen bosch had begeven om brandhout te verzamelen, en wel in het bed, waarin twee jeugdige kin deren lagen, terwjjl nog een derde kind in de daarnaast staande wieg gelegen was. Dat de kinderen, die zich intusschen tot aan de deur des „Zij t gij de man niet, waarvan ik het paard vasthield voor de deur van den boogmaker? Dat zijt gij, niet waar?" „Kom, laat mij door, hondsvot!" zcide de Lord. „Gij zijt het, ik herken u welriep Graham uit. „Dat niemand, die zijn leven lief heeft, zich tussehen ons stelle Dit zeggende, trok hij zijn dolk en viel op den edelman aan. Deze had zijn degen reeds getrokken, om zich aan de afkondi ging te onderwerpen, voordat er nog een woord gewisseld was. Hij richtte de punt op zijn aanvaller; maar daar meester Gra ham den dolk in de linkerhand hield, daar de rechterhand toen veel in gebruik was, om soortgelijke degenstooten af te weeren, zoo ontkwam hij den stoot, die op zijn borst gericht was, en de twee strijders ston den vlak tegen elkanderover. De dolk viel op den grond en Graham, den degen uit den hand van den edelman rukkende, stiet hem dien in het hart. Toen hij hem uit de wonde terughaalde, zag hij, dat hij in tweeën was en de helft in het lijk bleef zitten. Slot volgt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1