KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 595. Dinsdag 29 October 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentiën nieu wstijdin gen feuilleton. 'I Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. >3 franco per post 60 Uitgevers BERKHOUT Co, te HELDER. Van 1—5 regels35 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uit er 1 ijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 29 October 1878. Gisterenmiddag werd op 's rijks werf alhier, door den vice-admiraal P. A. v. Rees, de Militaire Willems orde op de borst gehecht van den machinist 3e kl. J. Klay en den vuurstoker le kl. C. W. Reith, onlangs door Z. M. met die orde begiftigd voor hun moedig gedrag in Indië. Deze plechtigheid had plaats in tegen woordigheid van alle op dit oogen- blik hier tegenwoordig zijnde officieren en schepelingen der marine, ook van de adelborsten en vele ridders. Zijne Excellentie hield bij deze gelegenheid een krachtige toespraak tot de nieuw benoemden, 't welk met een krachtig ileve de Koning" werd beantwoord. Door de Scheveninger bomschuit Arie Daniël is alhier binnengebracht de Engelsche collier Sarab, kapt. Fow- les, van Newcastle met steenkolen naar Rotterdam bestemd. Het schip is lek en heeft noodweer doorgestaan. Het st. Celebes, kapt. Bakker, van Nieuwediep naar Batavia, is 26 October 's morgens van Snez ver trokken. Het st. Koning der Nederlanden, kapitein Bruijns, van Nieuwediep naar Batavia, is 27 October des avonds ten 8 ure te Southampton aangekomen; t schip bad zwaar stormweer in de Noordzee. Oorspronkelijke Novelle door D. DEKKER. Hier lokt het schitterend aatizien van de iaroussel u uit, om op een leeuw, geit of ieemeermin te rijden; daar wil men u op de jelocipède rondvoeren met een snelheid, die loet duizelen. Tot vermeerdering uwer ker- nisvreugd, kunt ge u laten wegen of een lies -Wten trekken; alles wekt tot genieten. At ge 't konterfeitsel van een berucht aisdadiger een slag met een moker op den iop geven en tevens daardoor uw kracht ïeten, voor weinige penningen kunt ge u it vermaak verschaffen. Verlangt ge een chok door een electriseer-machine Ook dit deizier kost maar een bagatel, 't Café- Jhantant, door een pas beginnend leerling het Eransch vertaald als „zingende koffie" iedt u tegen geringe entree, soms geheel ij, zijne bekoorlijkheden aan. In het voor- jgaan hoort ge de hooge G van de eerste Zaterdagnacht, is hoogstwaar- schijnlyk door het inslaan van den bliksem, de Groote kerk der Hervormde gemeente te Hoorn in brand geraakt. Al wat Hoorn aan bluschmiddelen bezit, werkte mede tot stuiting der vlammen, en bet dagelijksch bestuur riep ook per telegraaf de hulp der Amsterdamsche brandweer in, want bet gevaar was dreigend en de ge volgen schenen niet te berekenen Ongelukken hebben niet plaats ge- bad en de belendende perceelen zijn gespaard gebleven, maar toch is de ramp voor Hoorn groot. De kerk die thans totaal afbrandde, was betrekkelijk nieuw. Veertig jaren geleden, den 3en Augustus 1838, brandde de vroegere Groote Kerk af, een zoo schoon en monumentaal ge bouw, dat 't gebeele land bijdroeg om het weder uit zijn asch te doen ver rijzen. Het nieuwe kerkgebouw kwam in 1844 tot stand. De kerk behoorde aan de Hervormde gemeente, de toren aan de burgelijke gemeente; beide perceelen waren tegen brandschade verzekerd. Men zal zich berinneren, dat ver leden jaar de Roomseh-Catholieke kerk van Hoorn door bet vuur ver nield werd. Als in vroegere jaren heeft de Maatschappij van weldadigheid, door tusscbenkomst vun Jbr. Quarles van Uflord, van een onbekende weder de chanteuse of ziet ge de afbeelding van den kunstigen dans van the little Negro, extra geëngageerd voor deze kermis, Zon u dit niet bewegen er in te gaan? De geur der beignets a pommes, der pof fertjes en wafelen lokt u mede uit te genieten, vooral wanneer de aardige Eriesinnetjes u toelonken en de vriendelijke poffertjes-juffrou wen u aansporen een „horretje te gebruiken. Voeg bij dit alles de straatmuziek van draai orgels, doedelzakken, in 't kort, van allerlei instrumenten, en zeg mij, wie zou zooveel aangeboden kermisvreugde ongenoten laten voorbijgaan, ten minste wanneer bij geld in den buidel heeft! Er wordt dan ook druk van de pret ge bruik gemaakt. Zie slechts, 't krioelt van allerlei slag. Niet alleen burgers, boeren en buitenlui, zooals de spelleman zijn pu bliek betitelt, maar ook matrozen, visschers, mariniers en krijgslieden van verschillende wapenen bevolken de Heldersche kermis. Hier ziet ge een bonte menigte van 't man lijk en vrouwelijk geslacht dooreen, de wan deling langs de tenten en kramen vervolgen; ginds ziet men een aantal paarsgewijze, eer dansende dan wandelende, het kermis terrein langs gaan. Manke Teun met zijn gift van f 8000 ontvangen. Deze on bekende weldoener schonk nu reeds f85,000. Vrijdagavond is te IJmuiden een visscber bij bet naar boord gaan verdronken. Het lijk is gevonden. Het meisje, dat te Utrecht bij ongeluk door een revolverschot ge troffen is, leeft nog, tot groote ver wondering van de geneeskundigen. Het gebeurt anders waarlijk niet dik wijls dat iemand acht dagen leeft, wanneer een flinke revolverkogel de hersenen van voren naar achter door boort. De arts die haar behandelt, de Heer J. W. de Koff, wanhoopt toch aan baar behoud. Aan een inwoner van Amster dam zijn f 800 ontstolen, door per sonen die twist met hem zochten, en hem, bij de daardoor veroorzaakte vechtpartij, waarschijnlijk zijn porte feuille hebben ontfutseld, waarin dit geld geborgen was. Later werd de portefeuille ledig terug gevonden. Dit is een echte zakkenrollersstreek waarvoor men wel op zijn hoede moet zijn. Te 's Hage is weer een dienstbode, door petroleum in de kachel te gieten, in brand geraakt, 't Zal baar wellicht bet leven kosten. Door de politie der hoofdstad zijn twee knechts van een Zaandam mer schipper aangehouden. Deze man- oude Trien laten zich mede niet onbetuigd; ze zijn onder de menigte en willen ook mee doen aan de pret. Elk profiteert op zijne wijze. Een groote koek met een weinig grammatikaal opschrift van suikerletters is een begeerlijk voorwerp voor de blozende boerendeern, die er zich met welbehagen aan vergast; deze opgeschoten slungel drinkt met welgevallen een glas karnemelk, dat voor een cent te koop is, want het ge droogde scharretje, dat hij zoo even veror berde, heeft zijn dorst opgewekt. 'Vele anderen drinken liever iets pittigers dan karnemelk,ze verkiezen „spraakwater" boven dat waterachtige zure vocht. De houding der kermisgangers is zeer verschillend. Sommige lieden wandelen zoo doodbedaard, alsof ze op een zomeravond zich buiten de stad gaan verfrisschen ande ren haasten zich als lieden, die volstrekt geen tijd hebben. Men stapt, loopt, holt, danst host, zwaait, springt, dringt met geweld door; men zingt, schreeuwt, gilt, vloekt, tiert; men doet alles wat door menschen gedaan, kan worden. Te midden van al dat gewoel, gedruisck en gejubel, valt onze aandacht op een man, die er bij al deze vroolijke kermisgasten ietwat nen hadden van de afwezigheid van hun meester gebruik gemaakt en zich een deel van de door ben naar Amsterdam vervoerde lading rijst toe geëigend en verkocht. In den nacht van Zondag op Maandag jl., is de nieuwe sfcoom-olie- molen van den Heer Willem Prins, te Wormerveer, door brand vernield. Men begroot de schade op ongeveer f 100.000. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De fabriek was slechts sedert kort gereed. Volgens bericht uit Sbeerness van 25 Oct. is op het stoomschip Stad Vlissingen beslag gelegd te Queensborough ten behoeve van de reeders van het door aanvaring met bovengemeld stoomschip gezonken vaartuig Champion. Volgens later bericht uit Sbeer ness is bet stoomschip Stad Vlissin gen 25 October van Queensborough naar Milwall Docks vertrokken, om te repareeren, na borgtocht gesteld te hebben voor het bedrag der schade, veroorzaakt door de aanvaring met de Champion. De postconducteur P., op de lgn VlissingenRoosendaal, is te Roosendaal in hechtenis genomen verdacht van verduistering van aan- geteekende brieven. Bij een koopman in manufac turen te Kiel werd voor eenige dagen gedrukt uitziet. Hij is naar onze schatting omstreeks 40 jaar, middelmatig van lengte, blond van baard en baar, door de zon ge bruind en èrg door de pokken geschonden. Hij heeft in bonding en kleeding veel van een zeeman op zijn paascb-best. Ben wijde broek van blauw laken vormt met satijn vest en.kort duffelsch Monkey-jacket, ofschoon bet snikheet is, zijn bovenkleeding. Een zwarte zijden das is los om den bals geslagen en een ronde glimmende hoed siert zijn hoofd. Wellicht raadt men wie die zeeman is. „Wel, ouwe jongen!" zegt een jong matroos, in wien we Erans Willems, van de brik „Snelvoet" herkennen, terwijl hij hem de band schudt, «wel ouwe jongen, loop je hier om een wijf? Je kon 't waarachtig niet beter treffen, want op de kermis is geen pot of er past een deksel op. Biecht eens bij me, bootsitian Sandersen! al wat van je gading gevonden?" „Neen", was 't onvriendelijke antwoord. „Ook nog niet geprobeerd?" „Niet minder dan drie malen." „En 't antwoord „Nommer een kortwêgNee. nommer twee: Vort, jou leelekert; - en nommer drie: zoo'n mottige drie-en-dertig'k Weet

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1