ld>d>d(]G( lootman Jasper Satfra rozijn Jas. :\o. 596. Vrijdag 1 November 1878. Zesde Jaargang. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. los en stort naar beneden, bet kind als 't ware levend begravende. Eenige oogenblikken later werd bet kind dood opgedolven. Te Rotterdam is een beschonken Engelsche zeeman over boord van zijn schuit gevallen en verdronken. Te Maastricht zijn 3 personen, waaronder een vader met zijn 28 jarigen zoon, Zondagnamiddag, door sterken drank bedwelmd, in de rivier de Jeker gevallen; de zoon is levenloos opge haald. Te Leiden is de directeur van een vereeniging, die onder een onbe kende firma deelhebbers aanwierf door agenten, om tegen wekelijksche bijdra gen aan het einde des jaars meubelen enz. te ontvangen, op den loop gegaan. 50 daarvan zijn het slachtoffer en door lichtgeloovigheid opgelicht. Uit het tuchthuis is door de Neurenbergsehe rechtbank ontslagen een molenaarsgezel, die tot 12 jaren gevangenisstraf was veroordeeld en van af November 1876 had gevangen gezeten. Hij was beschuldigd van moord; thans echter is bewezen, dat zijne aanklaagster een valschen eed bad gedaan en zich zelve wonden had toegebracht, waarvan zij den molenaar beschuldigde. Met 12 jaren tuchthuisstraf is thans deze laaghar tige vrouw gestraft. De barnsteenoogst bij de Oost zee is bijna geheel ten gronde; trots de sterke herfststormen van dit jaar is nergens op de kust een spoor van barnsteen. In streken die voor 1800 —2000 mark jaarlijks verpacht zijn, heeft men nu voor 503 mark kun nen verzamelen. Onlangs is op den spoorweg van Madrid naar Alicante, tusschen Villar en Alpera, een exprestrein, op het oogenblik dat deze tegen een hoogte langzamer reed, door zeven bandieten overvallen, die een conduc teur vermoordden en met een som van 250,000 frs. zich uit de voeten maakten. Te Danschkirchen in Pruisen, verscheen een 98-jarig man, Gall ge- heeten, voor de overheid om in het huwelijk te treden met een vrouw, die 42 jaar jonger is. De beambte vroeg hem lachendWaarom trouwt gij nog, oude heer?" »'t Zal wel gaan, als God het zoo besloten heeft," was 't antwoord»mijn vader was bij zijn laatste huwelijk over de hon derd jaar." Gall heeft thans zijn vierde vrouw. Het gemeentebestuur te Gotha heeft bekend gemaakt dat het kolum- barium gereed is en in de volgende maand tot het verbranden vau lijken in gebruik zal worden gesteld. De kisten mogen geen grooter af meting hebben dan: lengte 2.2-5 breedte 0.75 en hoogte 0.72 meter. De urnen, ter plaatsing in het kolum- barium, mogen niet hooger zijn dan 8 en geen grooter middellijn hebben dan 4 decimeters. De kosten eener verbranding zullen ongeveer 30 mark bedragen, waarvan gerekend wordt op 15 a 20 voor braudstof en stoken, 4 mark voor bediening en 6 mark ten behoeve van onderhoud van den toestel. De diefstallen op groote schaal zijn weder aan de orde van den dag. Terwijl men in Ancona nog zoekt naar de dieven die de Italiaansche bank voor 21/2 mlllioeu fr. bestolen, meld men thans uit New-Yopk, dat het een dievenbende dezer dagen gelukt is in de spaarbank, bekend als de Manhana Savings institution in te breken en zich meester te ma ken van een som van 2.737.000 dol lars. Te Parijs werd een lljarig meisje, dat bedelde, naar de gevan genis gebracht; daar gekomen, trach- te zij er zich op te hangen; het kind had daartoe haar jurk aan flarden gescheurd. Gelukkig werd zij nog bij tijds in haar opzet gestoord. Reeds vroeger trachtte het kind zich te verdrinken en thans heeft zij haar stellig voornemen te kennen gegeven, NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Zondag 3 Opgang der Zon 7 u. 6 m. Ondergang 4 u. 26 m. Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag 6 Donderdag 7 H. Willebrordus. Vrijdag 8 Zaterdag 9 HELDER, 1 November 1878. Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar hier, is 28 October Kaap Roca gepasseerd. Het st Voorwaarts, vertrok 28 October des namiddags, van Penang naar Singapore. Ten zuid-westen van Scheve- ningen is gestrand het schip Fem Sodskende, kapt. Nielsen, van Saxkjö- bing naar Antwerpen bestemd. Het volk is met de reddingboot gered en te Scheveningen aan wal gebracht. Het schip echter zal vermoedelijk weg zijn. Dinsdagavond tegen 8 uur strandde de brik Areta van Whitby, met 7 man (en vermoedelijk vrouw en kind) aan boord, onder de gemeente Monster. Tot in het midden van den nacht werd onophoudelijk en bljjk- a baar met bovenmatige krachtsinspan- ning om hulp geroepen. Maar te ver- geefs. Door de slechte inrichting van n het reddingstation te Monster, was n 't niet mogelijk de brik te bereiken n en al de opvarenden zijn verdronken, sl In den laatsten tijd zijn te 's Hage, minderjarige meisjes wegens n iiet zich overgeven aan prostitutie, el net daartoe strekkende machtiging 3- ran Arr.-rechtbank en op verzoek z- ran daarbij betrokken ouders in het ai luis van bewaring opgenomen. Met h goedvinden van den Min. van Justitie *0 s dit ook geschiéd voor meisjes, wier mders onvermogend zijn om de k" rosten van het verblijf in het huis rn ,an bewaring te betalen. J. 2 Oorspronkelijke Novelle door L) D. DEKKER. o H. We zeiden het boven reeds„Willem irossens was een flink man aan boord, maar itn den wal deugde hij niet". Gedurende b geheele reis, die hij met dc „Snelvoet" dt, aar Indië deed, was hij nuchter en bekwaam -dg eweest en had zich geen enkele maal aan imatigheid schuldig gemaakt, doch nauwe- jks had hij voet aan land gezet, of het was is. De kermisvreugd, waar hij als met in neus inviel, had ook iets bijgedragen k n hem zoo spoedig mogelijk „zalig" te aken. Zijn volle beurs had het overige e^-~ idaan, zoodat Drossens de drie dagen, die 7an j aan den wal was geweest, al drinkende, Ct. ipende en soezende had doorgebracht. Als W. j zijn roes had uitgeslapen, gevoelde hij j# n dorst, die alleen met „Schiedam" te Qrp illen was. Willem Drossens had een zuster, die als menraeid bij mevrouw A. diende. Met 3erte Pleije, de keukenmeid in 'tzelfde kg Onlangs is een bericht geplaatst omtrent een proces tegen Teylers- genootschap. Het N. v. d. D. bevat daaromtrent eenige nadere mededee- lingen. Niet in de raadkamer der rechtbank te Haarlem maar voor twee leden dier rechtbank als rech ters commissarissen is het verzoek om gratis te mogen procedeeren be handeld. De naam van de rekwestrante is Oosterbaan, en de naam van haren procureur is mr. de Haan Hugen- holtz. De vordering strekt niet tot overlegging van testamenten, maar alleen tot op een derde plaats in be waring brengen van de grosse van het testament met de aanteekeningen van Teyler zelf, dat onder directeu ren berust, ten einde de rekwestrante daarvan een afschrift of uittreksels kunne laten maken. Denzelfden dag dat dit verzoek om gratis-admissie werd behandeld, nl. 15 Oct., werd 't door de rechtbank toegestaan. Woensdagmiddag had in de werkplaatsen der firma Roeloffzen Hübner een droevig ongeluk plaats. Een timmermansknecht, bezig met het doen van herstellingen, is in aanraking gekomen met een drijfas der stoommachine en terstond ver pletterd. Bij zijn voorschoot ge grepen, is de ongelukkige met de as rondgedraaid. Een meisje van 13 jaar te Veen- dam is door een omvallende petro leumlamp in brand geraakt. Voor men haar kon helpen, was 't kind reeds vreeselijk gebrand aan keel, borst, buik en beenen. De ge neesheer, die spoedig werd gehaald, twijfelt, of 't kind zal blijven leven. Het 7jarig dochtertje van een in 't gehucht Napels, gem. Scheemda, wonenden arbeider zou jl. Zaterdag namiddag voor haar moeder eenig zand gaan halen uit een in de nabij heid aanwezige kuil. Nauwelijks was de kleine daarin, of een klomp aarde raakt aan den rand van de kuil huis, een bedaagde vrijster, was zij op goeden voet, en toen broeder Willem haar afhaalde om mee naar de kermis te gaan, bepraatte zij hem, die anders van de vrouwen niets wilde weten, om ook hare vriendin mee te nemen, waaraan Drossens ter wille van zijne zuster voldeed. 't Moet gezegd worden, dat de jonkman zich als geleider van zijne zuster en Geerte Pleije, het eerste uur van kunne wandeling bij uitstek goed hield. Hij dronk slechts weinig en de vriendin van zijne zuster viel zoo in zijn smaak, dat hij er ernstig over dacht eene vrijage met haar aan te knoopen. Terwijl zij te midden der volksmenigte waren, werden ze gepraaid door een scheeps makker van Drossens, die ook al op de „Snel- voet" gevaren had. „Hoe kom jij zoo aan twee zwaarden op zij begon deze. „Mijn zuster Mina en...." „Mijn liefje" vulde de zeeman aan. „En hare kameraad," verbeterde Drossens. „Dat is mij hetzelfde," sprak Jan Nagel, zoo heette de matroos, „maar weet je wat geef mij de helft van je lading over, je zuster, als ze 't goed vindt, dan gaan we samen door den wind. Wil je, Mina? Je broer weet, dat ik goed stuur, en mijn roer recht weet te houden." Jan Nagel was een knappe kerel; broer Willem bevestigde, dat hij er een van de bovenste plank was, en daar Mina het toch aardiger vond een eigen cavalier te hebben dan met Willem en Geerte op sleeptouw te gaan, greep zij den aangeboden arm van Nagel en hoste met hem voort of zij hem al jaren lang gekend had. Drossens vond de ontmoeting heel aardig; hij kon nu vrijer met Geerte spreken. Hij vroeg, wat zij er van denken zou, als hij zijn anker eens voor goed bij haar uitwierp en zich voor 't heele leven bij haar ver tuide F Geerte hield zich alsof zij de beeldspraak niet recht begreep, maar zooveel geloofde Willem toch wel, dat zij, als hij voor goed op haar aanzeilde, geen kurkenzak zou uit werpen om hem af te weren. Zoo stonden de zaken, toen de beide pa ren in de ontzettende menigte, die zich op de jaarmarkt verdrong, van elkaar gescheiden werden en elkander zoekende nog meer af dwaalden. Drossens en Geerte bezochten vervolgens verscheidene lokalen, waar allerlei verver- schingen verkrijgbaar waren, maar waar toch aan Bacchus 't meest geofferd werd. Willem nam geducht aan deze offers deel, zoodat hij met het meisje aan den arm, al mooi begon te zwaaien. Hij hield echter, uit respect voor Geerte, zijn roer zooveel recht als in zijn vermogen was, maar ten laatste kon hij schier niet verder. De uitnoodiging van een hoogblozend en met goud gekapt wafel meisje, om in een der kamertjes met zijne schoone plaats te nemen was hem niet on welkom. Hij zeilde die haven binnen en wierp er zijn anker voor geruimen tijd uit, want nauwelijks was hij daar, of hij viel in zulk een diepen slaap, dat noch Geerte noch het wafelbakkend personeel hem kon wekken. Jan Nagel hield zich beter; hij en Mina hadden zich weinig bekommerd om. de af dwaling. Zij genoten volop van de kermis pret, zonder dat eenig voorval hun vreugde verstoorde. Eindelijk waren zij in een groot „gerelegeerd" avondspel aangeland, waar zij zich zeer vermaakten. Bootsman Sandersen had met Erans Wil- lems een geruimen tijd op de kermis door gebracht. Ze hadden hier en daar een ha ven aangedaan om proviand in te nemen, en door het vroolijk gekout met zijn metge zel was Sandersen in een veel betere stemming geraakt. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1