Vrijdag 6 December 1878. Zesde Jaargang. Ui,tgevers BERKHOUT Co., Helder. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. Mo. 606. Vliegend Blaadje DECEMBER of Wintermaand, 31 dagen. Opgang der Zon 7 u. 58 m. Ondergang 3 u. 45 m. Zondag 8 Maandag 9 Volle Maan. Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 HELDER, 6 December 1878. Jl. Zaterdagavond vergaderden inMusis Sacrum eenige loodsschippers, die zich als commissie vereenigd had den tdt het beheer der giften, inge komen ten behoeve van een eenvou dig gedenkteeken op het graf van wijlen den zeeloods L. Hemelrijk, het eenig aangekomen lijk der beman ning van den loodskotter N°. 8, en ter herinnering tevens aan het on geluk zijner makkers, zoo ook aan hen, die bij den ramp met de red dingboot omkwamen. Het bedrag der giften voor dit doel bedraagt p. m. f160, waarvoor men een steen met doelmatige in scriptie ter vervaardiging beeft opge dragen aan den heer Simons alhier ook heeft men den dag der onthul ling van dezen gedenksteen bepaald op 30 December a.s. Het plan hiertoe, opgevat door den heer V. de Wit, is als geslaagd te beschouwen, en deze verdient hiervoor den dank van allen,die in deze eenvou dige hulde aan hen, welke in de uit oefening van hun vaak zoo gevaarvol bedrijf, den dood vonden belang stellen. Met veel opoffering mocht het hem gelukkenmet medehulp van schipper J. de Waard, harten voor deze zaak te winnen. Gisteren is door de Directie dei- marine alhier aanbesteed, het maken van eeH keuken, achter de kazerne der mariniers. Van de elf inschrijvers was den heer M. Daalder de laagste, voor de som vau f3280. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, kapt. ter zee W B, F. Escher, den 30. Nov. jl. te Rio de Janeiro aangekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. Blijkens een ontvangen telegram van den 2. dezer is het schroefstoom- schip Ourajao, met bestemming naar Djeddah, te Colombo (eiland Ceylon) aapgekomen. .Het stoomschip Prinses Amalia, van Kieuwediep naar Batavia, kwam Woensdagavond jl. te Port-Saïd aan en vertrok Donderdagochtend. Het Ned, schip Fiducia is in den Atlant. oceaan bij Brazillië verlaten. De kapiteinsvrouw en een kind, be nevens vjjf man der equipage, zijn opgenomen door het schip Glynn en te Rio Grande do Sul binnenge bracht. De kapitein en een man zijn 'erdronken. Van het schip is niets meer te zien. Het schip Viking, van Philadelphia met tarwe naar Rot terdam, is op zee gezonken. Een ge deelte der bemanning is gered. Omtrent de feestelijkheden, die iu de hoofdstad plaats zullen hebben bij den intocht van den Koning en de Koningin, verneemt men dat deze zeer luisterrijk zullen zijn. Van alle kan ten vloeien der feestcommissie daar voor de middelen toe. Ofschoon officieel het tijdstip nog niet vastgesteld is waarop de intocht zal gehouden worden, is het waar schijnlijk dat dit op Maandag 20 Januari zal plaats hebben. Den daaropvolgenden Dinsdag zal alsdan de plechtige ontvangst geschie den in de Nieuwe kerk, bjj welke gelegenheid een feestcantate van Joh. Verhulst zal worden uitgevoerd. Op een van de voormiddagen in het laatst dier week zal misschien ook door de hand der jonge Koningin het gepantserd stoomschip »de Rui ter," dat zich thans op de helling der Rijks Marinewerf bevindtte water worden gelaten. Op Zaterdag, den 25n Januari, zal in alle schouwburgen van Amsterdam en ook in het Paleis voor Volksvlijt vrijen toegang verleend worden aan een ieder. Te Amsterdam is een stoker in de Martelaarsgracht gevallen- Men wierp hem een dreg toe, waaraan men hem vastkreeg, maar toen men hem daarmede op wilde balen, brak het touw, waardoor de man weer in 't water viel en verdronk. Aan zulke reddingstoestellen heeft men niet veel. Het weekblad »de Vrijmoedige" deelt eenige bijzonderheden mede om trent een afschuwelijken moord, die 4 Ostober jl. aan boord van Zr. M. stoomschip Cornelis Dirks, gestatio neerd te Cnrayao. werd gepleegd. De schepeling de Zwaan, vóór eenigen tijd van korporaal-kok tot matroos 3e klasse teruggesteld, was in den avond van 3 October aan wal gegaan en kwam den volgenden dag, nog bevangen door den drank, aan boord. Daar zocht hij onaangenaamheden en bemorste o. a. de kast van den ma rinier Lensen. Toen deze daarop dreigde, rapport van de zaak te zul len maken, greep de Zwaan een sabel bajonet en gaf den korporaal daar mede een houw. Hierop ontstond een hevige worstelingwaarbij de Zwaan den korporaal gruwelijk door messteken vermoordde. De matroos Rostang en de sergeant-provoost Broekhuizen, die Lensen ter hulp snelden, werden ook gewond, doch niet doodelijk. Eindelijk werd de ver woede moordenaar door den officier Kraakman tot bedaren gebracht, straks omsingeld, gegrepen en geboeid weg gevoerd naar het kachot op het Rif- fort. Als hij meent uiet gezien te worden is hij zeer geagiteerd, maar in tegenwoordigheid van anderen toont hij zich onverschillig, 't Lijk van Lensen is plechtig ter aarde be steld. De 1. officier de Haan hield san de groeve een treffende toespraak, daarbij den vermoorde wegens zijn onberispelijk gedrag zeer roemende. --- Aan het strand onder de ge meente Brielle is aangespoeld een lin nen zak, waarin zich, behalve een aantal kleedingstukken, bevonden een bruin geverfde blikken bus waarin met witte letters »Thyra", inhoudende verscheidene kleine schrijfboekjes en een groot schrijfboek. Wederom maakt men zich te Vlaardingen zeer ongerust over het lot van een logger met zijne bemanning, en wel naar aanleiding van het lange uitblijven van het aldaar tehuisbe- hoorende loggerschip Activiteit, schip per A. Mos. De geheele vloot is thans binnen, doch genoemd loggerschip nog altijd niet. De maatschappij Zeeland heeft f. 72.000 als waarborg moeten storten wegens het aanvaren van de Engel- sche bark, die voor eenige weken vergaan is tengevolge van een bot sing met de mailboot Stad Vlissingen. Bij den ambtenaar van den bur gelijken stand der gemeente Deventer heeft zich aangemeld, om in on dertrouw te worden opgenomen, een paar, waarvan de bruid 79 en de bruidegom 68 jaren oud zijn. Beiden zijn reeds vroeger tweemaal gehuwd geweest. Vader vergeef 't hun, enz. De heer Delbecque, directeur der munt van Bordeaux en ridder van het eere legioen, is aangehouden, wegens diefstal van l1/3 millioen fr. Hij bekleedde zjjn hoogen post sedert 7 of 8 jaar. Een telegram van den minister van justitie had de aanhouding, die een groote opschudding teweeg bracht, tengevolge. Onder voorbehoud wordt gemeld, dat er sprake is van ontvreemding van gouden en zilverqn staven, ten nadeale van Rothschild. Londen 2 Dec. Het Eng. gou vernement heeft besloten van het lichten af te zien van het door aan varing in 1877 gezonkene Engelsche oorlogschip Vangnard, en er is aan de Torpedöschool te Portsmo.uth order gegeven, de ijzeren masten van het schip, die de zeevaart in de Iersche zee onveilig maakten, door torpedos te vernielen. De aanvaring welke tusschen de twee Duitsche pantserschepen heeft plaats gehad, tengevolge waarvan de Grosser Kurfürst zonk, heeftin offi- cieele Duitsche kringen tot groote verdeeldheid aanleiding gegeven. Aan vankelijk scheen men plan te hebben de zaak te laten doodbloeden, maar de openbare meening verklaart zich daar meer en meer tegen, zoodat de Regeering waarschijnlijk tot een ver volging der betrokken personen zal moeten overgaan. Dezer dagen zal beslist worden of zij voor den krijgs raad zullen gedaagd worden. Een brochure over die aangelegenheid naar meu wil van de hand van den onlangs ontslagen vice-admiraal van Werner, zal daarover en over andere zaken der Duitsche marine handelen, Wij wijzen er op, omdat de zaak zeker ook hier te lande de aandacht verdient. Omtrent een moord, te Berchem gepleegd, worden de volgende bijzon derheden medegedeeld. Reeds sedert lang droeg Jos. van Dijck, die om zijn woest en oploopend karakter door iedereen gevreesd was, zijnen kinde ren een doodelijken haat toe. Die haat vermeerderde nog toen een meisje, dat hij ten huwelijk gevraagd had, zijn aanzoek afsloeg op grond, dat zij ongenegen was reeds dadelijk bij het begin van haar huwelijksleven de moederplichten tegenover drie waar te nemen Hij besloot thans zich van henteontdoen, door ze alle drie uit den weg te ruimen. Gelukkig wisten twee der kinderen te ontsnappen. Een dier twee, een zevenjarig knaapje, nam zijn driejarig zusje bij de hand en ijlde onder het geroep Help help Vader heeft ons Marieke den kop af gesneden!" de straat op. De toege schoten buren bemerkten weldra dat hetkind, helaas! niet overdreven had. Op den grond lag het lijkje van de vijfjarige Marie; het hoofd was van den roipp gescheiden en vóór het bloedige lichaam stond de moordenaar, het mes woest heen en weer zwaai ende, met vlammende oogen en het schuim op de lippen, Men is thans bezig een onderzoek naar zijn geest vermogens in te stellen. De opschud ding te Berchem is zeer groot. Het volgende telegram uit New- York werd te Loc den aan het bureau van den »New-York Herald" ont vangen Stormweder, vergezeld van regen en sneeuw, kan omstreeks den 8n op de Britsche, Noorsche en een gedeelte der Fransche kust verwacht worden. In den Atlantischen oceaan zal het deze week stormachtig zijn. In een Noordduitsch blad vindt men een advertentie, waarin een Bremer keukenmeid met allen ernst verklaart een huwelijk te willen aan gaan, en wel, daar zij beschaafd is, er goed uitziet en 450 mark loon verdient, nevens inwoning, kost, enz. liefst met een onderwijzer, al ware het maar een hulponderwijzer van het Oldenburgsche platteland. Want voor dezen zon de partij al zeer ge schikt zijn, vermits hij slechts 195 mark verdient en de vrouw haren dienst daarbij zou kunnen blijven waarnemen. De oudste der thans regeerende vorsten van Europa is Heinrich LXIX, Vorst van Reuss-Schleiz-Koestritz, die den ouderdom van ruim 87 jaar bereikt heeft. Daarna volgt Wilhelm I, Keizer van Duitschland, die 82 jaren telt. De jongste is Alphonsus XII, Koning van Spanje, die ruim 22 jaren oud is. Europa wordt op dit oogenhlik geregeerd door 38 vorsten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1