KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN !\q. 609. Hnsdag 17 December 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentiën ni eu wstïjdingen feuilleton. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Uitgevers berkhout Co, te HELDER. Van 15 regels 85 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijldes DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS AÓór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 17 December 1878. De heer Joh. Dyserinck, pred. bij de Doopsgezinde gemeente alhier, komt o. a. voor op het zestal bij die gemeente te Noord- en Zuid-Zijpe. Het st. Celebes vertrok 14 Dec. van Batavia naar hier. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar hier, arriveerde te Suez èn vertrok 15 Dec. des ochtends. Alles wel. Het st. Prins van Oranje, van hier naar Batavia, passeerde Kaap Sint Vincent 14 Dec. Het onderzoek naar den dief stal van geld aan boord van het mailstoomschip Conrad is thans afge- lóopèn. Vijf schepelingen zjjn Zater dagmorgen door de rijkspolitie gear resteerd, als verdacht van dien dief stal te hebben gepleegd. Zij zijn voor- loopig in de kantonnale gevangenis alhier in arrest gesteld. Het schijnt ëen gewoonte bij de Mekka-gangers, die dikwijls in groote menigte als dek-passagiers met onze mailbooten naar Suez gaan, om het geld, dat zij voor een gedeelte te Mekka gaan offeren, op het dek na te tellen, en men vermoedt, dat dit de hebzucht van dein of genen heeft opgewekt. Altharli toén de hadji in spe, die bij zijn scit was ingeslapen, ontwaakte, waren z.ie offerpenningen verdwenen. li Arnhem is Zaterdagnacht omstrees 1 ure een felle brand uit- gebrokt in de levertraanfabriek van den he' Busè, waarin zich pl. m. 30,000 ;evulde flacóns en 200 vaten traan Ivonden. Vijf spuiten zijn ge- durend eenige uren met blusschen bezig ^weest. Het gehéele gebouw met de inboedel is een prooi der vlamnn geworden, tèrwijl het belen dende ebouw, dat veel heeft geleden, beneves de voorradige hoeveelheid traan, elukkig is gered. j Groeneveld, gem. St. Maar ten, isien kind, dat zich op 't ijs vermaahe, er doorgezakt en verdron ken. Gijk ongeluk had te Langedijk plaats. 2terdag werd aan de fabriek der fira Cristie, Nolet en Kuypër te Delhaven met goed gevolg te water daten Zr. Ms. stoomkanon- neerbO', groot model, Balder, voor Kruppachterlaadkanon van 28 c. M. It Sliedrecht wordt gemeld Vanle sleepboot Dordrecht III, kapt. Bovent, opstoomende van Dordt .aar Ruhrort, met 5 kleine en Oorspronkelijke Novelle door 12.) D. DEKKER. V. Wie Willem Drossens, die bij het ver trek uit „de Ster" de tegenovergestelde richting volgde van de andere scheepsmakkers was gevolgd, zou hem vrij luid in zich zeiven hebben hooren zeggen„Zie zoo aangemonsterd op hetzelfde schip, waarop mijn vijand, de man, die mij Geerte ont futselde, die gebate Sandersen dient, honderd tegen een, dat ik op reis gelegen heid vind, mij op hem te wreken. Hij moët en zal er onder, al zou ik het ook met mijn eigen leven boeten Met een bezwaard hart begaf Sandersen zich naar zijne woning, er over nadenkende, hoe hij zijne Geerte 't best zou voorbereiden op het bericht van zijn spoedig vertrek, want zij had zich gevleid, en hij had haar min of meer in 't idee versterkt, dat de Snclvoet nog wel eenige dagen zou behoeven, om geheel voor de afreis gereed te zijn. Toeniij te huis kwam en zij hem dade lijk vrg, wanneer hij aan boord moest zijn, k 't niet anders of hij moest baar de waaeid meedeelen. We lleu niet verwijlen bij de bedroefde echtgeDten, daar zij voor 't vertrek zeker nog ve zaken te bespreken hebben. Even min wén wij getuigen zijn van 't afscheid op de] volgenden morgen. Genoeg zij 't onsie vermelden, dat Jasper op den bepaald tijd aan boord was. De kapt. versche kort daarna en aangezien het schip heel zeilree en de wind gunstig was, wd om den loods en de sleepboot geseincHet duurde niet lang of de eerste was aaboord, terwijl de laatste even spoe dig mcstoom op voor de Snelvoet lag. De trien werden losgemaakt, het schip uit de ven gesleept en weinige uren daar na zeil' de bodem op de Noordzee en verlooreldra de vaderlandsche kust uit het gezichi VI. Eens dagen na 't vertrek van de Snel voet beurde het, dat de bootsman rapt anderscheepsmakkers, waaronder Willem Drosse, de wacht had. 't Was nacht; het wer was bij uitstek fraai, zoodat de manscppen niet veel meer te doen hadden, dan c 't dek heen en weer te loopen, 2 groote vaartuigen, is Zondagochtend ten 7 uur de ketel gesprongen. Gloeiende stukken ijzer werden in alle richtingen weggeslingerd. De slag werd tot een half uur ver ge hoord. Het schip heeft betrekkelijk weinig geleden en is langzaam gezon ken. Van de equipage van 6 man zijn er 5 ongedeerd gered door een boot van het naaste schip. Alleen de machinist is omgekomen. Hij is met het schip gezonken, nalatende een vrouw met 1 kind. De vaart is eenigs- zins belemmerd. Morgen begint men te lichten. «Eigen Hulp"' schijnt in on derscheiden plaatsen van ons land geen levensvatbaarheid te hebben. Alweer is er een afdeeling ter ziele: die van Kuilenburg. Te Schoonebeek, gemeente Dalen is een bejaard» vrouw, die, om het vuur aan te maken daarop petroleum goot, in brand geraakt en reeds kort daarna overleden. Toen Vrijdagmiddag de brand weer de Molsteeg te Amsterdam zon de inrijden, plaatste zich een wel gekleed persoon midden op den weg, voor de in draf zijnde paarden, blijk baar met het doel zich te doen over rijden. Van beschonkenheid was niets waarmee op zee, bij gunstig weer, zoo menige wacht wordt doorgebracht. Sander sen, die sedert het vertrek uit de haven meermalen aan een algemeen gesprek had deelgenomen, had daarbij ook Drossens eenige malen te woord gestaan, maar het was nog niet tot een samenspreken onder vier oogen gekomen, ofschoon Willem dat blijkbaar verlangde. Toen zij nu samen de wacht hadden, kwam Drossens den bootsman op zijde en sprak: „Sandersen, ik gevoel mij verplicht te bekennen, dat ik je bij ge legenheid van je bruiloft in mijne opge wondenheid zeer heb beleedigd, niet alleen je eigen persoon, maar ook je vrouw, zonder dat er reden bestond om dat gedrag te rechtvaardigen. Het doet mij leed, dat dit gebeurd is. Ik moet mij vooral over die handeling schamen, sedert ik van den kapitein vernomen heb, dat ik op uw voor spraak weer cene plaats op de Snelvoet verwierf. Na mijne bekentenis van onrecht en schuld hoop ik, dat ge mij de hand ter verzoening niet zult weigeren en dat we voortaan weder vrienden zullen zijn, als weleer." Sandersen was een te goede vent dan dat hij niet gaarne eene beleedi- diging zou vergeven. Hij nam dus de hand van Drossens aan en sprak: „Ik vergeef je, Willem! en daar ik niet houd van kwezelen en lang zeuren over eene zaak, te bemerken; hij werd door den op post staanden agent naar het hulpbe- reau gebracht. Te Wommels hadden een klein 20-tal personen de onvoorzichtigheid zich op het zeer zwakke ijs te begeven. Het gevolg was dat allen er door zakten. Dank zij de spoedig toege snelde hulp, werden allen gered, Eergisteravond had in de R.-K. kerk te Scheveningen, juist toen de godsdienstoefening beginnen zou, een ontploffing plaats, veroorzaakt door eëu lek in de gasleiding, dicht bij den onder het koor geplaatsten meter. Door 't sluiten van de hoofdkraan werd de vlam spoedig gebluscht. Op de werf van den heer Meur- sing, te Amsterdam, wordt thans een nieuwe stoomboot gebouwd voor reke ning van de Amsterdamsch-Texelsche stoombootreederij. Deze boot zal, zoo dra ze gereed is, in de vaart worden gebracht tusschen Texel en het Nieu- wediep v. v.ter vervanging van de stoomboot Ada van Holland. Laatst genoemd bootje, dat reeds zoo menigen storm getrotseerd heeft, vaart reeds 27 jaren tusschen bovengenoemde plaatsen. In Maastricht werd Vrijdag morgen een brutale diefstal gepleegd stel ik je voor, om over het gebeurde nooit weer te spreken en het voorval te vergeten alsof het niet had plaats gehad. Alleen een raad als vriend: geef van dien jenever- dorst aan den wal den brui in 't vervolg, en hiermede basta. Van nu af is het van mijn kant tusschen ons precies als vroeger." Daar de stuurman, die mede wacht hield, iets aan Sandersen te zeggen had, eindigde hiermee de samenspraak tnsschen hen. Als men Willem Drossens in de ziel had kunnen lezen, zou men ontwaard hebben, dat de valschaard alleen den schijn van vriendschap met den bootsman wenschte te onderhouden, om aan de wraaklust, die in zijn boezem smeulde, te kunnen voldoen; want hij had zich stellig voorgenomen den bootsman, als hij er maar even kans op zag, dit ongestraft te kunnen doen, in 't verderf te storten. De reis van de Snelvoet was dezen keer ver van gelukkig. Pas buiten het Engelsche kanaal gekomen, werd het schip door een zwaren storm beloopen, die het zooveel averij deed maken, dat men verplicht was in eene Portugeesche haven binnen te loopen, om de zeeschade te herstellen. Nadat het schip was hersteld, vervolgde het de reis, waarvan de eerste bestemming Padang op Sumatra was. Het schip werd later onderscheidene malen op nieuw door

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1