h t h Vrijdag 20 December 1878. Zesde Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co., Helder Kalender der Week. NI EU WSTT JDINGEN FEUILLETON. Mo. 610. ide len td, .en in- lat li. DECEMBER of Wintermaand, 31 dagen. Opgang der Zon 8 u. 10 m. Ondergang 3 u. 50 m. Zondag 22 Maandag 23 Nieuwe Maan. Dinsdag 24 Woensdag 25 Kerstfeest. Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 HELDER, 20 December 1878. De liefdadigheidsvoorstelling gegeven op Zondag 15 Dec. jl. door t Jongelings-Collegie Nut en Genoegen, ten voordeele van J. Rieuwerts, heeft na aftrek van alle onvermijdelijke onkosten opgebracht de som van f200.641/,,. Het st. Prins Hendrikvan Batavia naar hier, is 17 Dec. des namiddags te Port Said aangekomen en vertrok den volgenden ochtend. Het st. Prius van Oranje, van hier naar Batavia, is 18 Dec. 's avonds te Napels aangekomen en den vol genden middag vandaar vertrokken. Bij koninklijk besluit is, met ingang vau den ln Nov. jl., aan E. Luitsz, gewezen opzichter bij 's Rijks- kustverlichtingtevens commissaris der loodsen te Egmond aan Zee, een pensioen toegekend van f .718. 's jaars. De logger »Rhea", stuurman C. Noordzij, van de hier gevestigde vereeniging Neptunus", is gisteren ochtend met een kapitale vangst van 1100 stuks kabeljauw en leng, 81/3 ben vleet en ruim 1000 stuks schel- visch binnengekomen. Men was, ten gevolge van het slechte weer, 13 dagen in zee geweest. De Ürker- of beugvisschers zijn over 't algemeen zeer gelukkig met hunne visscherij. Er zijn er die tot 500 visschen in een tij vangen, en de prijzen zijn en blijven, in weer wil van den grooten aanvoer, zeer hoog. Omdat de visch levend per spoor wordt verzonden, is de visch, hier aangebracht, zeer gezocht. Oorspronkelijke Novelle door 12.) D. DEKKER. De bootsman zou met eenige gewapende manschappen naar den wal roeien, om dit onderzoek in te stellen. Willem Drossens verzocht van de partij te mogen zijn, hetgeen hem gereedelijk werd toegestaan. Sandersen had zich sedert eenigen tijd onwel gevoeld. Eerst had hij ten gevolge van een ral met zijn hangmat aan eene belangrijke knenzing geleden en 1 later had hij een matheid en slaperigheid gevoeld, waarvan hij de oorzaak niet begreep, maar nn was Sandersen weer zoo wel, dat hij gaarne het bevel over de sloep op zich nam. De landing was, wegens de felle branding aan 't strand, niet zoo gemakkelijk als men zich die had voorgesteld. Ze liep Blijkens een Woensdag bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, heeft het hoof dder V Moekim (Toekoe Arie) zich te Kotta-Radja aan het Neder- landsch gezag onderworpen. Men meldt uit Schagen aan de H. en N. Ct. van Donderdag jl. Gisteren avond, ten ongeveer half negen ure, werd hier plotseling één hevige donderslag, onmiddellijk voor afgegaan door een feilen bliksemstraal, gehoord. Een oogenblik daarna werd op twee plaatsen, in zuidelijke en zuidoostelijke richting van hier, brand waargenomen. Later is gebleken, dat zijn afgebrand een watermolen onder Langendijk, gemeente Oudkarspel bewoond door den molenaar Zeeman, en een boerenwoning, genaamd Kief- tenburg, in de gemeente Barsinger- horn, bewoond door den landman R. Spaans. In laatstgenoemd perceel zijn zes kalveren verbrand; bet ove rige vee is door de onverschrokken koelbloedigheid van Spaans knecht (hij zelf was bij het uitbarsten van den brand niet te huis) gered ge worden. Het gezin, waarvan de zeven kindereu reeds te bed lagen, is met moeite, ongekleed, de vlammen ont komen. Huis en inboedel, waarvan genoegzaam niets is gered, waren te gen brandschade verzekerd. De naam van den knecht, die door zijn kloeke daad niet minder de As surantie-Maatschappij dan zijn mees ter aan zich verplichtte, is Pieter van Leeuwen. Blijkens een telegram van gis teren, is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapt. t/z. W. B. F. Eseher, den 17 dezer van Rio de Ja- ueiro naarlndië vertrokken. Alles wel. De Arr.-rechtbank te Gronin gen beeft twee kooplieden aldaar ieder tot f 15 boete veroordeeld wegens het verkoopen van een van Dr. Airj's geneesmiddelen. In het buis van H. Hoppe te Weerdingerveen, Drente, is Woensdag de zolder boven 't vertrek, waarin echter gelukkig af en eenmaal aan H strand gekomen, kwam men overeen, dat er vier man daar zouden blijven ter bewaking van de sloep, terwijl de andere vier, twee aan twee het land in verschillende richting zouden ingaan, ter opsporing van drinkwater. De bootsman en Drossens gingen rechts, twee der anderen links. De streek, door Sandersen en zijn metgezel doorloopen, ver toonde zich heuvelachtig en boschrijk, maar nergens was eene rivier of beek te ont dekken, geen druppel water was er te vinden. Men gaf echter den moed niet op, maar alvorens verder te gaan, stelde Drossens voor eene hartsterking te nemen uit de flesch wijn, die de kapitein uit eigen voorraad tot eene verkwikking had mee gegeven. Drossens, die de flesch droeg, reikte haar het eerst aan den bootsman, die, om zijn brandenden dorst te lesschen, schier de helft er van uitdronk. Toen hij haar aan zijn makker terug gaf, liet deze de rest van den inhoud, in plaats van den wijn te gebruiken, tot groote verbazing van den bootsman, langzaam op den grond uit- loopen. de moeder en de kinderen zich be vonden, ingestort. Een 8jarige jongen werkte zich onder het huis uit en riep den vader, waarop de moeder met 2 kinderen gered werden. Een öjarig meisje bezweek, en voor de anderen was het gevaar groot geweest. Terwijl drie houtvlotters te Amsterdam balken in een vaartuig laadden, is een balk uit de klemha ken geraakt en hun op het lijf ge vallen; zij bekwamen ernstige ver wondingen en zijn naar 't gasthuis overgebracht. Hun toestand is beden kelijk. Te Schiedam is een meisje ge boren, dat aan het hoofd twee uit wassen heeft, ieder door een scheiding op het hoofd zichtbaar. De uitwas sen zijn, evenals het hoofd, met haar begroeid, zoodat liet echijnt alsof men drie kinderhoofden bij elkander ziet. Het gelaat is echter goed gevormd. De handen en vosten vau het kind zijn buitengewoon klein. Het heeft slechts enkele oogenblikken na de geboorte geleefd. Naar het Hbl. verneemtzal het garnizoen te Amsterdam met 1 Jan. a. s., belangrijk en blijvend worden versterkt. De Hollaudsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij vervoerde dit jaar niet minder dan 25,881 Sinterklaas pakjes. Jl. Zondag is te Amsterdam een aanvallig kindje van D/s jaar gestikt, daar het zich ongemerkt had meester gemaakt van een groot stuk vleesch en dit in den mond gestokeu had. Te Nieuwe Wetering is de vrouw van C. Hulsbos, moeder van 3 jonge kinderen, die een jongetje van 7 jaar, dat door het ijs zakte, wilde redden, op haar beurt gezon ken en het slachtoffer geworden ha- rer menschlievendheid. Te Oosterhesselen zijn twee schaatsenrijders tegen elkander aan gereden. Een hunner viel en werd zóó zwaar gewond, dat hij kort daar na is overleden. „Maar zijt gij dan zinneloos? Werpt gij dit kostbare vocht nutteloos weg? Wat beteekeut dat?" „Dat beteekent, dat ik mij op u heb gewroken. In den wijn heb ik zooveel opium gemengd, dat ge weldra voor eeuwig zult inslapen. Om mijn wraak volkomen te ge nieten, deel ik jc mee, dat ik van het oogenblik, waarop ge mij Geerte hebt ont futseld, uw dood heb gezworen. Weet ge wie de koorden van uw hangmat op enkele vezels na heeft doorgesneden? Dat was ikWeet ge wie u van tijd tot tijd eene kleine dosis van het vocht, dat ge nu in groote hoeveelheid hebt inge- zwolgen, heeft toegediend en waardoor ge zoo dikwijls dat gevoel van mat- en loom heid ondervondt? Dat was ik.Ik wachtte steeds op eene gelegenheid, om je zonder veel omslag naar de andere wereld te helpen en om den schijn van schuld van mij af te weren, zocht ik op nienw uwe vriend schap voor 't oog van onze scheepsmakkers Hade wraak is zoet, vooral wanneer men die kan nemen, zooals ik thans deed. Niets kan u van den dood redden. Kom, Een GOjarige, veel sterkeu drank gebruikende vrouw, is te Kralingen in een bijt verdronken. Een huis van de rue de Com- meree te Grenelle, bewoond door ge huwde lieden, bleef eenigen tijd ge sloten en de baren bekwamen op hnn geklop geen antwoord. Men gaf daarvan kennis aan de politie, die de deur deed openentoen vond men de beide echtgenooten levenloos op han beddoor verstikking hadden zij zich van het leven beroofd. Op de tafel lag een brief, waarin zij mede deelden, dat zij elkander niet hadden willen overleven, de reden van hun daad opgaven en afscheid namen van hun verwanten. Te Minco op Sicilië heeft den 8sten dezer een groot ongeluk plaats gehad. Men vierde er het feest dei- Onbevlekte Ontvangenis, en de kerk was opgepropt met menschen, toen er plotseling een sterke schok van aardbeving gevoeld werd, vergezeld van het gewone verschrikkelijke ge- druisch. Een schrik heving al de aanwezigenmen hoorde niets dan gillen en jammerkreten, en als één man drongen allen om de hoofddeur te bereiken, hoeveel moeite ook door sommigen, die hun tegenwoordigheid van geest niet verloren hadden, werd aangewend om de ongelukkigen tegen te houden. Yoortgestooten, raakten verscheidene personen onder den voet en werden ellendig vertrapt, totdat 't eindelijk aan de gewapende macht gelukte de menigte een oogenblik tot staan te brengen, van welk oogen blik gebruik werd gemaakt om te redden wat te reddeu was. Niemand echter is vrij gekomen zonder wonden of gevaarlijke kneuzingen, en allen hadden kleedingstukken verloren. De correspondent van den Diritto zag een vrouw bewusteloos op den grond liggen, wie in het gedrang letterlijk al de kleeren van het lijf gereten waren. Tot laat in den nacht hoorde men' in de straten de smartelijken kreten van hen, die te vergeefs geliefde vlieg nu naar de maats, om mij aan te klagen, om hen te zeggen, dat ge al het leed wat ge op de reis ondervondt, aan mij moet wijten en dat ik je op dit moment met volle teugen den dood heb doen in- zwelgen Kom, haast u wat, anders mocht u de tijd er toe ontbreken! Wat, waggelt ge reeds op uwe beenen Zal ik aan Geerte' zeggen, dat gij verlangt hebt, dat ik bij haar uw opvolger zal zijn?" „Schelm!" stamelde de ongelukkige San dersen en wilde zich op zijn moordenaar werpen, doch hij viel weldra machteloos neder en was niet meer in staat zich op te richten. „Om Gods wil, heb medelijden met mij, help, red mij!" smeekte de arme verslagpne. Een helsche lach van zijn tegenstander was het eenig antwoord op deze bede. De snoodaard wachtte nog eenige oogenblikker. en toen hij zijn slachtoffer roerloos zag nederliggen, ging hij heen, zijn rol bestu- deerende, die hij bij zijne wachtende makkers aan 't strand te spelen had. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1