KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 611. Dinsdag 24 December 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentiën NT EU WSTIJDÏNGEN feuilletqn. Bootsman Jasper SasderssD snzijn Jas. Vliegend Blaadje, VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 8 franco per post 60 Uitgevers BERKHOUT Co, te H E L II E II. Van 18 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij dë Uitgevers bezorgd zijn. ...mum Donderdag 2 Januari 'zal een aanvang ge maakt worden met het innen der abonnementsgelden binnen deze gemeente over bet vierde kwar taal. Met het oog op het groot aan tal abonnés zal het den Uitgevers aan genaam zijn, indien de quitanties zooveel mogelijk op vertoon worden voldaan. Geabonneerden buiten deze gemeente worden beleefd verzocht het vqjachul- digde 4e kwartaal in postzegels of per postwissel vóór 6 Januari a. s. over te zenden. Na dien tijd zal met 10 cent verhooging per post daarover worden gedisponeerd. DE UITGEVERS. HELDER, 24 December 1878. Zondag geraakte een slede met een kind in 't Helderschekanaal alhier. Een oogenblik voor dat het te laat was, sprong de marinier Scholten te water en het gelukte hem het kind te redden. Naar wij vernemen uit goede bron, zullen de booten van de Maat schappij Nederland nog tot Juli a. s. hier moeten komen dokken. Naar wij vernemen worden door den heer Hoolwerff onderhandelingen gevoerd met professor Herrmann, welke tegenwoordig in de Stads- Oorspronkelijke Novelle door 13.) D. DEKKER. V. Drossens, die zijne maatregelen genomen bad, ten einde den weg naar het strand weder te kunnen vinden, haastte zich nu naar de sloep terug te keeren. Ten einde een schijn van waarheid aan het verhaal te geven, dat hij van zijne ontmoetingen wilde opdisschen, deed hij uit den revolver, dien hij bij zich had, bij tusschenpoozen eenige schoten en kwam vervolgens in wilde vaart aanrennen met het bericht, dat hij en de bootsman door een hoop volks, dat er vreeselijk woest uitzag, was achtervolgd, dat Sandersen in hunne handen was gevallen en hem hetzelfde lot zon hebben getroffen, wanneer het hem niet gelukt was, twee van zijne vervolgers te dooden. Daar schouwburg te Amsterdam, met groot succes séances geeft, om ook hier in Tivoli een voorstelling te geven. In het Nieuws van den Dag van Zondag vinden wij omtrent prof. Herrmann het volgende Dat de naam van den Gooche- laar Herrmann hierjter stede geves- »tigd is, bleek bij zijn laatste voor- stelling, toen de Stads-Schouwburg stampvol was. Een hem uitgereikte bloemkrans was het blijk van de »hooge ingenomenheid met zijne verrichtingen. Het verlangen om »hem nog eens zijue wondertoeren te »zien verrichten, blijkt zoo sterk te vzijn, dat tegen a. s. Dinsdag nog veen voorstelling aangekondigd wordt. De manschappen die met de Willem Barents de reis naar Barents- zee gemaakt hebben, hebben tot herin nering zilveren tabaksdoozen ontvan gen. Ze zijn zeer net, gaan met een veer dicht en op het deksel prijkt eeu af beelding van de Willem Barents, met matrozen op de plecht en in het want. Binnen in het deksel is geschreven-; Aan Herinnering aan de reis naar de Noordelijke IJszee. 6 Mei13 Oc- tober 1878. In de Zaterdag te 's Gravenhage gehouden vergadering van het Noord- pool-comité is, na langdurige dis cussie, besloten tot de uitzending van een 2h Poolexpeditie. Namens een 40-tal officieren der Marine werd een, de andere mannen, na vruchtelooze poging om water te vinden, kort voor hem aan het strand waren teruggekeerd, drong hij er op aan dit onveilig oord zoo spoedig mogelijk te verlaten. Men sprak er wel over gezamenlijk eene poging te doen, ten einde den bootsman nog uit de handen der inboorlingen tc verlossen, doch daar Dros sens verklaarde,, dat men hun makker voor zijne oogen het hoofd had afgeslagen en men stellig binnen kort door tal van woes telingen zou overvallen worden, besloot men zijn raad te volgen en zich met spoed naar boord te begeven. Toen de boot zich op eenigen afstand van de kust bevond, zag men werkelijk een aantal mannen met den klewang en andere wapens voorzien, op het strand. Ze waren zeker door de schoten uit den revolver van Drossens uit de bosschen naar het strand gelokt en door deze omstandigheid verkreeg het verhaal van den snoodaard allen schijn van waar heid. Aan boord bracht het bericht van het treurig uiteinde van den bootsman groote ontsteltenis te weeg. Het meer omstandig verhaal, dat Drossens nu omtrent door den Vice-Admiraal van Rees geteekend adres in de Vergadering voorgelezen, waarin aan de leiders der eerste expeditie hulde werd ge bracht wegens de buitengewone resul taten, door hen bereikt. De kosten eener nieuwe expeditie worden op ongeveer f 18.000 ge raamd. Met 1 Mei a. s. zal het alge meen depót van discipline van Naar- deu naarVlissingen verplaatst worden. r— Het hoofdbestuur der afschaf- fings-vereenigiug heeft, in deze dagen vau ontluikende volksverontwaardi- ging tegen de jeneverpest een op roeping tot de natie gericht om hetzij als lid toe te treden, hetzij hot doel geldelijk te steunen. Te Harderwijk is Vrijdag door de politie aangehouden een Duitscher, die beschuldigd is in de vorige week te Bessngen bij Darmstadt een moord te hebben gepleegd op eeu meisje, waarmede hij liefdesbetrekkingen had aangeknoopt. Nadat hij deswege was aangehouden, is hij ontvlucht en had de wijk naar België genomen. Zijn voornemen was zich voor den dienst der overzeesche bezittingen te enga- geeren. Het Engelsche schip Hesperia, kapitein Snowden, was Vrijdagmid dag in de Noordzee koersende naar Brouwershaven. De zeeloods, vermee- nende in de verte rook te zien van het gebeurde aan den kapitein gaf, was, in verband met hetgeen men van het schip ook gezien had, zoo natuurlijk, dat niemand twijfelde aan de waarheid van het verhaal. Hoe had men er trouwens ook aan kunnen twijfelen? De verhouding tusschen den verslagene en Drossens was imipers zoo vriendschappelijk geweest, dat het vermoeden aan misdaad bij niemand der schepelingen kon opkomen. Ieder betreurde om 't meest het verlies van een man, die aller vriend was geweest. -De kapitein, die reeds had vermoed, dat hij zich op de kust van het rijk van Atjeh bevond, werd, door de beschrijving, die men van de bevolking en hunne wa penen gaf, in zijn vermoeden gesterkt, en, wetende, dat de zee hier zeer onveilig was, het gebeurde had plaats vóór het uit breken van den oorlog der Nederlanders met dat rijk, besloot hij zoo spoedig mogelijk zich van dit gevaarlijke punt te verwijderen. Een paar dagen later kwam kapitein van Oord door nauwkeurige waar nemingen tot zekerheid omtrent zijne ver onderstelling. Hij volgde nu, in zooverre een sleepboot, klom om zich daarvan te vergewissen in het want, doch viel door een ongelukkig toeval over boord. Daar het alras bleek dat hij niet kon zwemmen, bond een 14-jarige scheepsjongen zich de loglijn om het lijf en sprong overboord, greep den loods, en hem boven water houdend*, trachtte hij het schip te bereiken. Men zag van het schip, dat zijne krachten daarbij te kort schoten. Een negermatroos sprong nu onmiddellijk er bij, en met diens hulp bereikten loods en jongen het schip, en alle drie werden behouden binnen boord gehaald. De loods had inmiddels zoo veel water ingekregen, dat men de bekende voorschriften voor drenke lingen op hém moest toepassen, waar door het gelukte de levensgeesten weder op te wekken. Nadat 't schip op de reede van Brouwershaven was gekomen, werd van den wal hem verder geneeskundige hulp verstrekt. De minister van oorlog heeft bepaald, dat alle compagniën van het wapen der infanterie van twee pik- houweelen zullen worden voorzien, die boven de gewoue uitrusting door de soldaten te velde zullen worden me degevoerd. Door wijlen A. J. Scriverius, in leven notaris en wethouder te Zwolle, is f 20.000 vermaakt aan het bestuur der gasthuizen aldaar en aan zijne dienstbode gedurende haar leven f8 's weeks. het schip in zijn ontredderden toestand dit kou, den koers, die hem, naar Padang, zijne bestemmingsplaats, moest voeren en bereikte die zonder verdere ongelukken. Het schip moest belangrijke reparatie ondergaan, alvorens het op nieuw zee kon houwen. De reis, die reeds zoo buitengewoon lang geduurd had, wérd door dit oponthoud nog veel langer, zoodat de „Snelvoet" eerst ruim een jaar na 't vertrek uit Nederland, de vaderlandsche kust weer in 't gezicht kreeg en daar eindelijk gelukkig aanlandde. Het bericht van het traurig uiteinde van haren Jasper was Geerte reeds lang te voren geworden. Met heete tranen had zij zijn droevig lot beschreid, doch hare smart werd op nienw opgewekt bij het binnen vallen! van de Snelvoet en vooral toen dt bezittingen van den bootsman, die nog aan boord waren, aan de weduwe werden afge geven. 't Scheen haar eeu droom toe, haar huwelijk! Na eene vereeniging van slechts drie weken gescheiden, om elkander nooit weder te zien. 't Was wel treurig Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1