KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. list sn VfirzofiiM. No. 638. Vrijdag 28 Maart 1879. Zevende Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co. te HELDE R. ADVERTENTIËN NIEUWSTIJDINGEN 7 'eeg- «7ÜILLETON H 1 Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Van 15 regels35 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MAART of Lentemaand31 dagen. Opgang der Zon 5 n. 44 m. Ondergang 5 u. 28 m. Zondag 30 Passie-Zondag. Maandag 31 Eerste kwartier. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Dinsdag Woensdag 1 2 Donderdag 3 Vrijdag Zaterdag Geabonueerden bui- ten deze gemeente wor den beleefd verzocht het bedrag over het eerste kwartaal 1879, ten bedrage van f 0.60, ons vóór den 3" April in postzegels of per postwissel toe te zenden. Na dien tijd wordt met 10 cent verhoo ging voor onkosten per pdst daarover gedisponeerd. DE UITGEVERS. HELDER, 28 Maart 1879. In de Dinsdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, is na onderzoek der bezwaarschriften, het kohier voor den hoofdelijken omslag vastgesteld tot een bedrag van f 28,913.44s. Tot controleur der belastingen is tjjdelijk benoemd de heer Bouman, van Amsterdam, terwijl eindelijk werd besloten, bet verzoek van commis sarissen tot stichting en instand houding van bewaarscholenom bjjdragen te mogen ontvangen ter oprichting eener tweede bewaarschool, met het oog op den finaneiëelen toestand der gemeente, het verzoek aan te honden tot een meer be paalde vraag van die commissie was ingekomen. Ook werd tot nadere behandeling aangehouden een adres van de be woners van Koegras, tot het bekomen van een brandspnit. In de gracht om 's rijks werf alhier, voor het café Concordia, werd Woensdagavond jl, het lijk gevonden van een jongen tamboer der infanterie, die sedert de vorige week was vermist en vermo—lelijk door dronkenschap te wdoct ee. geraakt. -*"■ "Mgfeinf e-a. lor GERRIT J. roed vooruit, dat 's waar, ;ezio wordt steeds grooter. ■ude huis tegen den grond nieuw huis laten bouwen, twee verdiepingen, goed 'eeltje, we kunnen 't nog is redden." daarvan? Jij bent den leur uit en ik moet hier 't Kan eoo niet langer, root worden; maar de tllen zooveel beloopen, rat bij te leggen, een laten zetten. Mar je geld in kas, dat weet zin eens en laat in 't ngeverfde kamer makel, bnrgemeester beeft ooc behoeven voor baar nie', gadering van marine - officieren te Willemsoord, gepresideerd door den vice-admiraal van Rees, is besloten, om door bijdragen van officieren en adelborsten bjj de marine en bij het korps mariniers, een gedenkteeken te stichten voor wijlen Prins Hendrik, bestaande in een monumentte plaatsen voor het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord of in een steen of buste in den gevel van dat gebouw. De heeren F. A. Carpentier en J. Beijers de Jongh, verificateurs alhier, zijn met 1 April a. s. op pensioen gesteld. Zr. Ms. fregat Evertsen wordt met 26 April a.s. in dienst geste" onder bevel van den kapt.-luit t/z. jhr. C. O. Six. Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar hier, stoomde voorbij Kaap Roca den 24n Maart 's nam. Het st. Voorwaarts, van Sin gapore naar Amsterdam, vertrok van Penang den 24n Maart. Reeds den 26 der volgende maand zal voor het eerst een stoom schip der Maatschappij sNederlaud" van Amsterdam naar Java vertrekken. Het is de Prins van Oranje," die a.s. Maandag alhier verwacht wordt en daarna, na gelost en gedokt te hebben, naar Amsterdam vertrekt om daar de lading in te nemen. Het vertrek van Amsterdam is tevens het begin van den veertien- daagschen stoomvaartdienst op Indië, en ook valt er mede samen de ge- heele verplaatsing van de etablisse menten van Nederland" van hier naar Amsterdam. Volgens rapport van den schip per W. Zwarteveld, van de vischsloep sSusanna Maria Catharina, Dinsdag alhier binnen gekomen, werd in den morgen van 23 Maart ten 6 ure een schip gezien op 55°NB. ter hoogte van Doggersbank, hetwelk bleek in nood te zijn. Direct werd op dat schip aangehouden, om, indien het mogelijk was, hulp te verleenen. Het schip was een bark, die op zijde lag 4 man zaten in het tuig, welke door wuiven en hoorbaar schreeuwen om „Maar vrouw, eerstdaags wordt de boel van Kets Willens verkocht. Er ligt juist een akker van hem naast mijn land. Ik zou dien akker graag willen koopen en me nog een werkpaard aanschaffen." „Dat kan alles later gebeuren, maar nu moet ik er op staan dat er eerst een nieuw huis wordt gezet." „Vrouw, luister naar rede." „Ik heb niet te luisteren. Maar ik weet wel, als de vrouw wat zegt, dan heeft de man altijd wat tegen te praten. En ik ben toch ook niet naakt en bloot hier in da familie gekomen. Ik heb toch ook drieduizend gulden meegebracht!" „Maar dan moet broer Flip toch eerst er genoegen mee nemen, 't Huis is van hem en niet van ons." ,,'t Zou wat moois wezen, als hij er iets op tegen had. Is hij niet je broer, is hij niet ongetrouwd en zonder kinderen P Onze kinderen zullen toch immers zijn nalaten schap eenmaal erven, en daarom zal hij er wel niet op tegen hebben." „Dat weet ik nog zoo vast niet. vrouw." „Niet P Nn, ik wil wedden, dat hij zijn toeatemming geeft." „We zullen zien. 't Heeft nog geen haaat." positiewaarin het schip lag, de hooge zee en den storm, was het on mogelijk eenige hulp te kunnen bieden. Het schip, waarover de zee vreeselijk brandde, werd klaarblijkelijk zwakker, zoodat de groote mast brak en de bezaansmast in zijn val mede- sleurde. De equipage, waarvau reeds twee man dood (in zittende houding in het tuig,) was hierdoor geheel verloren. Het schip werkte intusschen uit elkander; het bleek nu met ijs te zijn beladen. Op de verschansing stond met witte letters Pan" waar schijnlijk een Zweedsch of Noorsch schip. Het Vad. 'wfegt, dat de minister van Oorlog eerlang de eerste stappen zal doen om te komen tot vaststelling van den persoonlijken dienstplicht. De hevige O. en N.O. winden, van strenge vorst vergezeld, hebben onberekenbare schade aan de bloem bollen om Haarlem veroorzaakt. Uit de Groniuger Veenkoloniën schrijft men aan de Leeuw. Ct. «Wij waren vroeger de eerste vrachtvaarders van Europa en nu is er kans dat binnen 25 jaar ons laatste zeeschip aan een Hamburger is ver kocht. Vele stuurlui zoeken geplaatst te worden, maar te vergeefs. De eene kapitein na de andere ziet uit naar eenige bezigheid aan wal. Op omnibussen en in logementen vindt men als conducteur een zeeman en een zeeman als hotelchef. De kapiteins verdienen niet en de stuurman en matroos worden nog goed betaald. De eerste f38 de tweede f26 a f28 per maand. Dat onder zulke omstandigheden de scheepsbouw niet bloeit, spreekt van zelve. Veel scheepstimmervolk is met 1 Maart afgedankt. Die 20 knechten had, hamert en beitelt nu met 2 a 3 man." Te Oldeberkoop zjjn voor eenige dagen in hechtenis genomen de weduwe F. D. v. d. L. en hare bij haar inwonende kleindochter Jantje F., welke laatste in 't geheim be vallen moet zijn en verdacht wordt van kindermoord, hoewel 't kind nog niet gevonden is. De grootmoeder „'t Heeft wel haaet. Morgen zal ik hem vragen. We moeten met bonwen spoedig beginnen, wanneer we tegen den winter er mee klaar willen wezen. „Nn, als je dan volstrekt je zin wilt hebben, spreek er dan zelf met Flip over. „Dat zal ik, hoewel 't je niet mooi staat je vrouw 't woord te laten doen." „Nacht Neel, ik ga naar bed." ,,'t Is goed. Slaap maar, ik heb nog wat te doen." Maarten sliep echter zoo spoedig niet in. Hij had er ziju zinnen op gesteld om zijn grondbezit te vergrooten en zon nu, om vrede met zijn vrouw te houden, zijn plan moeten opgeven. Dreef hij zijn mee- niug door, dan was er niet veel prettigs voor hem in 't vooruitzicht. Mooder Neel was niet gemakkelijk, wanneer ze gedwars boomd werd, dat wist de goede man bij ondervinding, 't Ging hem dus, zooals 't meestal hij gehuwdo mannen gaat. Hij be sloot zijn vrouw haar zin te geveu, maar dacht bij zich zelf, ze moet alleen de zaak maar opknappen. Ik bemoei me er niet med. 't Ging bij die boereincnscben zooals 't gewoonlijk gaat, do vrouw krijgt op 't laatst toch haar zin. Beiden zijn gevankelijk naar 't hnis van bewaring te Heerenveen ge bracht. Aan de Times wordt medege deeld, dat op 22 en 23 dezer in het noordelijk gedeelte van Perzië een aardbeving heeft gewoed. In Mianoh is de schade groottwee dorpen zijn vernield en ongeveer llOOmenschen zijn omgekomen. Te Stockton was den 22 Febr. een volksmenigte van meer dan 200 personen bijeen gekomen, om de werking eener nieuwe propellerpomp te zien, toen een ontploffing plaats had, waardoor het grootste gedeelte der machine 150 voet ver onder de menigte geslingerd werd. Overal la gen de dooden, sommigen waren van een brng in een moeras gevallen. Bij den noordwestelijken hoek der brug lagen 10 a 12 lijken. De uitbarsting was een gevolg van de achteloosheid van deu machinist. De namen van 16 gedoodeu worden opgegeven. Het aantal gewonden bedraagt 26. De machinist werd 5 minuten voor het ongeluk gewaarschuwd, dat de ma chine niet zoo werken kon. Hij ant woordde Zij zal óf werken öf bars ten." Hij is ook gedood. Een correspondentie uit Weenen deelt ons eenige nieuwe bijzonderheden mede omtrent den toestand van de stad Szegedin. De nadering van het warme jaargetijde maakt het nemen van zeer ernstige sanitaire maatregelen noodzakelijk. Reeds wordt men in de stad onreine uitdampingen gewaar Szegedin wordt eiken dag eenzamer. Tot drie of vier straten beperkt zich het verkeer. Het water neemt slechts zeer langzaam af, nauwelijks 6 centi meters daalt het iederen dag. De Szegedin-Naplo, een nieuw blad, is voor de eerste maal sints het onheil verschenen. De geabouneerden zijn verplicht, om hun exemplaar zelf aan de drukkerij te gaan halen. Eigenaar dig is het, dat in dat blad een geheele pagina gewijd is aan eeu advertentie, waarin stoompompen worden aange boden. Uit Madrid wordt bericht, dat een vreeselijk onweder over Le Puerto Den volgenden morgen, toen 't ontbijt was afgeloopcn en Flip zich gereed maakte om naar zijn kamer te gaan, zei de vrouw „Broer, blijf nog even zitten, we hebben wat met je te praten." „Zoo, wat heb je dan?" „We willen een nieuw buis bouwen." ,,'t Is mij goed; ga je gang." „Dat dacht ik wel. Ik heb al broer zal er niet op tegen hebben." „Weineen, Nceitje. Alleen is 't me wa lastig, want ik zal dan genoodzaakt wezen een huishoudster te nemen." „Een huishoudster nemen P" „Ja zeker; want ik ben aan 't huis, mijn ouders eu grootouders bewoond hebben, gehecht en zou niet graag verkassen." „Maar dat behoeft ook nietwe willen 't oude huis verbouwen." „Zoo „Je hebt er toch niets tegen?" „Hm, dat weet ik nog niet." „Niet?" „Neen, daar moet ik me nog eens bedenken." ,Maar Flip je hebt kind noch kr: wat kan je het schelen 1" „Nu, je zult het huis zeker vc en dan zou ik mijn tuin ten minste

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1