Broedertwist ei Vbmëi. No. 648. Vrijdag 2 Mei 1879 Zevende Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co., Helder. Kalender der Week. N IE U WSTIJDINGEN FEUILLETON. 't Vliegend Blaadje. MEI, Bloeimaand, (31 dagen.) Opgang der Zon 4 u. 25 m. Ondergang 7 u. 30 m. Zondag Maandag blnsdag IWoENSDAG Donderdag Vrijdag Volle Maan. Zaterdag 10 HELDER, 2 Mei 1879. Gisterenavond hield het gezel- Bchap 2 Ernst en Scherts" zijn laatste winter-vergadering in dit seizoen. No. 1 van 't programma: »Een oud soldaat" werd flink afgespeeld, waartoe de juiste opvatting der hoofdrol uit- muutend medewerkte. »De gefopte communist" gaf ons niet alleen eenige aangename oogenblikken, maar ook een nuttige les. Een genoegelijk bal besloot den avond. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen ds. Bruins van Aartswoud. Met den beroepene stonden op het drietal ds. de Hol te Bedijkteschermer en ds. Slotemaker te 's Heerenberg. Jl. Zondag werd, met een har- tèlijke toespraak van den komman- dantvoor het front der daartoe aangetreden adelborsten, onderofficie ren en minderen, bij het Koninklijk Instituut voor de Marine, aan den sergeant der mariniers J. Drabbe overhandigd de kleine gouden medaille voor 36 jaren trouwen en eerlijken dienst en een gratificatie van f 50. Jl. Dinsdagmorgen is bij de directie der Marine alhier, de zilveren medaille met f50 gratificatie uitgereikt aan J. Dijkshoorn en J. Visser, voor onafgebroken trouwen dienst op 's Rijks werf. Aanstaande Dinsdag zal in 't lokaal Tivoli alhier de jaarlijksche indeeling plaats hebben van de mi liciens der lichting 1879. 10. door GERUIT J. Maarten had gemeend in zijn buis be trekkelijk veilig te zijn en daarom den dag willen afwachten. Gelukkig bielden de palen en 't rijswerk en bleef zijn woning daardoor voor de hevigste schokken van 't water bevrijd. De storm was echter zoo geweldig opgestoken, dat zijne versterking eindelijk bezweek. De schuit stiet tegen de palen, kreeg een lek en bij 't instorten van 't dak geraakte Maarten in 't water. Hij verloor zijue tegenwoordigheid van geest niet, en daar bij een goed zwemmer was, wist bij zich boven te houden. Gelukkig kwamen een paar palen, nog door planken aan elkander verbonden, in zijn bereik. Hij •reep ze, werkte zich er op en was voor 't oogenblik gered. „Goddank!" riep hij uit, en zulk een dankzegging is de ware, want ze welt uit De majoor H. W. A. Oltkamp' van de 6" afdeeling vestingartillerie' is op pensioen gesteld ad f 1444 's jaars- Gisteren deden in de parochiekerk der R. C. Gemeente alhier een 80 a 90 tal hun eerste communie. De kerk was voor die gelegenheid feeste lijk getooid; vooral de colossale en prachtige bouquetten van kunstbloe men, die het altaar en de communie banken versierdentrokken ieders aandacht en bewondering. Een be- 1 scheiden woord van hulde komt toe aan onze plaatsgenoote, Mejuffrouw SchillingSchraderhof, die geheel be langloos en op eigen kosten die prach tige verzameling ten beste gaf. Z. M. heeft benoemd tot ma joor bij de VI' afd. vesting-artillerie de kapitein Jhr. W. A. Alting von Geusau, alhier in garnizoen. De Zweedsche oorlogskorvet met stoomvermogen Balder, kommandant Ergström, Dinsdagmiddag van Cher- bourg alhier ter reede gekomen, is Woensdag weder vertrokken. Een ernstige zieke werd van dezen bodem in het Marine-Hospitaal alhier achter gelaten. N aar men verneemt is de zeil- dag van de Willem Barents voor den tweeden Noordpooltocht bepaald op den 3u Juni a.s. Het st. Voorwaarts, van Sin gapore naar Nederlandpasseerde kaap Carvoeira den 29n April. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar Nederland, is Dinsdag langs Point de Galle gestoomd. Het st. Madura is gisteren te Amsterdam binnengekomen. Naar men uit goede bron ver neemt komt het stoomschip Am sterdam hier dokken. Eergisteren is bij aankomst van een der laatste treinen van den Holl- spoorweg, aan het station te 's Gra- venhage een der passagiers dood in de coupé gevonden. Het lijk is door de politie naar het gasthuis gebracht. 't diepste van 't gemoed op. In 't rond ziende, bemerkte bij in zijne nabijheid een man, die door de golven heen en weder geslingerd, naar hem toe dreef. Maarten voelde zich gedrongen hulp te bieden. Was hij niet een oogenblik te voren in 't zelfde gevaar geweest? Hij strekte de band uit, greep den man bij de kraag en, dank zijne spierkracht, bij kreeg den drenkeling op 't vlot. Eerst toen zag Maarten wien hij gered had. Of hem zijn goede daad berouwde, weten we niet, maar wel, dat bij zich zoo ver mogelijk verwijderde van hem, dien hij een oogenblik te voren aan den dood had ontrukt. Ook Flip was weder tot zich zelf gekomen. Reeds wilde bij zijn redder be danken, toen hij, tot zijn verbazing bij 't grauwe morgenlicht bemerkte, dat die wel daad hem door zijn broeder was bewezen. Instinctmatig week hij zoo ver mogelijk terug, en zoo zaten beide broeders, in doodsgevaar vereenigd en tevens door baat van elkander gescheiden. Bibberend van koude zat de kleermaker daar zonder een woord te spreken, 't Ge- Een Enkhuizer botter, schipper Jan van Ap, is bij de Noorderhaaks op een Urker schokkerschipper Gerrit de Vries, gezeild. De botter is gezonken en de schipper verdronken de knecht is gered. De Urker schokker kreeg zware averij. Tegenwoordig bestaat er gele genheid bij de Marine om jongelingen te plaatsen als timmermansleerling, ten einde hen, na een cursus van 8 of 4 jaren, te bevorderen tot 3n tim merman. Zij ontvangen hunne op- leidiug als zoodanig aan 's Rijks werf en verbinden zich, onder genot van de daarvoor vastgestelde promie, aan vankelijk als jongen of lichtmatroos voor den tijd van 8 of 10 jaren, voor de rol van Zr. Ms. Wachtschip alhier. Bij hunne indiensttreding moeten zij kunnen lezen, schrijven en rekenen, reeds eenige kennis van het timmeren bezitten en einde lijk een leeftijd hebben van 15 tot 18 jaar. Met het oog op de weinige werk zaamheden, die voor timmerlieden, enz. in onze gemeente zijn te wachten, is het wellicht niet ondienstig jon gelieden daarop te wijzen. Door de verbetering der pensioenen heeft men ook nog het vooruitzicht op een on- bezorgden v ouden dag." Voor eeuigen tijd heeft de heer Thomas van hier, zich tot de regeering gewend met het verzoek hem, be houdens eenige toe te stane voorwaar den, vergunning te verleenen, tot het in de vaart brengen van een stoom boot tusschen Terschelling, Vlieland en Harlingen. De burgerij van Ter schelling heeft dezer dagen een adres aan den Minister gezonden, ten doel hebbende het verzoek van den heer Thomas te ondersteunen. De heer A. N. Erkelens, genees-, heel- en verloskundige te Terschel ling is als zoodanig benoemd te Slochtereu. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 29 April: Het jl. Vrijdag door H. M. de vaar vau in de golven om te komen, drong hem een woord van verzoening te spreken, om niet met haat in 't hart misschien een oogenblik later voor 't Opperwezen te ver schijnen maar de gedachte aan de krenking, die bij herbaalde malen bad ondergaan, hield zijn lippen gesloten. Ook Maarten gevoelde zich niet wel om 't hart. Flip was zijn eenige broeder, en de stem zijns gewetens zeide hem, dat 't ongelijk niet geheel en al aan de zijde van Flip was. Ieder oogenblik kon 't broozc vaartuig uit elkander gerukt worden en beiden in de golven bun graf vinden. Meermalen kwam hem een gebed op de lippen, maar de woorden durfde hij niet uitspreken. Was zijn hart gestemd om zich tot God te verheffen, om van Hem redding en hulp te vragen, zoolang hij vijandig tegenover zijn broeder stond? Maarten zuchtte. Hoewel hij een krachtig man was, de koude en de vermoeienis had den ook hem aangegrepen. Plotseling be gonnen zijne oogen te schitteren.Hij herinuert zich, dat bij een flesch rum bij zich ge stoken bad. Een slok van dit geestrijke Koningin, te Amsterdam, gedoopte Koninginne-Dok blijkt nog niet bruik baar te zijn, aangezien het gisteren om te dokken daarin gevaren stoom schip de Prinses Marie heden morgen weder is uitgebracht. Daar het niet mogelijk was het dok, met het schip er inte doen rijzen, moet men veronderstellen dat het lek is. In het Noordeinde te 's Hage is Maandag, bij den intocht vau den koning en de koningin, een zuige ling, die een moeder in doeken ge wikkeld op den arm droeg, door het dringen van de menigte doodgedrukt. Verleden week is in Friesland, bij een publieke verkoopiug van een aanzienlijken inboedel een zoogenaamd stel blauw porcelein, van vijf stuks, verkocht voor f 1680, behalve het opgeld a 5 pCt. Een Rotterdamsch heer begaf zich Dinsdag naar Kralingen en sprong daar, na zich eerst ontkleed te heb ben, in de Maas. Hij zwom eenige oogenblikken en werd vervolgens levenloos opgehaald. Of de man krank zinnig was, zich baden of verdrinken wilde en er met droge kleereu afkomen, wordt niet gemeld. Ziju lijk is in het drenkelingenhuis gebracht. Men seint uit Petersburg 28 April Bij een zwaren stormwind staat sedert heden morgen 10 uren de stad Orenburg in brand. Er bestaat geen mogelijkheid, de brandende stadswij ken te redden. De vlammen verbrei den zich snel. De ramp is verschrik kelijk. Een telegram van den 29 luidt: De brand woedt voortbij een zwaar stormweder gedurende den afgeloopen nacht. Ook heden zetten de vlammen hare verwoestingen voort. Zeven mijnwerkers, die in een mijn nabij Wilkes Barre (Pennsyl- vanië) waren opgesloten geraakt werden dezer dagen, na 51/» dag in hunne uetelige positie te hebben door vocht was in zijue omstandigheden een ware verkwikking. Tot zijne blijdschap was de flesch heel gebleven. Hij haalde de flesoh uit zijn zak, ontkurkte haar, en nam een fiksche teug. Een nieuw leven stroomde hem door de aderen. Flip zag wat zijn broeder deed, beschouwde de flesch met een begeerig oog en keerde zich daarna om. Ieder ander zou hij, onder zulke omstandigheden, een teug gevraagd hebben, maar zijn broeder Maarten niet. Maarten zag 't. Zijn hart werd week. „Flip, wil je ook een slok vraagde hij eens klaps. De oogen van den kleermaker begonnen te schitteren. De nood was te groot en de verzoeking te sterk. „Ja, Maarten," stamelde hij. Voorzichtig kroop Maarten naar zijn broeder toe, want bij de minste beweging kon 't vlot omkantelen. Flip rekte zich uit en dronk naar hartelust. De rum deed ook bij hem zijne uitwerking. Die dronk had hem nieuwen moed geschonken. Plotseling ontwaakte zijn vijandig gevoel met ver nieuwde krAcht en sprak hij „Dank je." Slot volgt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1