KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN Dn Loois si zijn Vrouw. Diasdag 3 Juni 1879 Zevende Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT <fc Co. ADVERTENTIËN ag n- NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. k P 'I Vliegend Blaadje. VOOR DEN terk» er 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDE R. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VliIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn - tste 118. HELDER, 3 Juni 1879. Tengevolge van het bedanken _an dr. Bruyns, van Aardswoud, is 7ri)dagavond bet volgende twaalftal [eformeerd, ter vervulling der predi- TG. :ants-vacature bij de Hervormde ge- neente alhiervan Kluyve, Hagen, lach, Claassen, de Holl, v. d. Palm, fenting, Slotemaker, Kist, Tersteeg, Drooglever Fortuin en Baert de la Faille. Van Rau<l van onzen plaats- j jenoot den heer V. de Wit, is een .Sj?" beschrijving verschenen, van de haven 'in het kanaal vanYmuiden. Het doel ir mede beoogd, is niet alleen nuttig ie zijn voor zeevarenden, maar om llt tevens iets te kunnen bijdragen ten "'l roordeele van een gesticht vooroude e Urker visschers. Om dit laatste vooral wijzen wij gaarne op deze uitgave. rDe Urkervloot, die zoovele malen jnze haven bezoekt, laat geen onbe- langrijke sommen in deze gemeente ichter een stichting te ondersteunen tot verzorging van die oude lieden, Ben is zeker loffelijk. Het nette boekje ek- met schetskaartjedoor den heer f te Stadermann uitgegeven, is voor 60 ct. llom verkrijgbaar. De Willem Barendsz zal heden, Dinsdag des namiddags te half twee Luur, van Amsterdam weder naar de Poolzee vertrekken. Een verhaal uit Noorwegen, van JONAS LIÊ. UIT HET ENGELSCH VERTAALD DOOR J. SEPP. Y. Ouder den indruk van den heerschenden [kameraadscliappelijken toon en van de blijde vroolijkkeid, was de oude Jacob voor zijn doen ongemeen levendig geworden en wilde zelfs nu en dan een woordje meepraten. ;Doch iedere poging die hij deed om ook 'wat te vertellen, mislukte hem. Maar toen |de slag bij de Heathereilanden voor een joogenbïik het onderwerp geworden was, 'kwam hij „met een dingetje voor den dag," zooals hij gewoon was te zeggen. „Ja," begon hij en zette behoedzaam het glas neer, dat men hem gegeven had, „dat was een slag van belang. Het land verloor toen een prachtig schip en menig kloeken De instructievaartuigen Castor, Ternate eu Urania, met de boots mans leerlingen, de jongens der op leidingsschepen eu de adelborsten, zouden heden onze haven verlaten om in de Zuiderzee te kruisen De mailboot Prins Hendrik, van Batavia, kwam Zondagmorgen te Ymuiden binnen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand April ver ongelukt 104 zeilschepen, waaronder 10 vermistealsvan Engeland 38, Dnitschland 12, Frankrijk 11, Neder land 11, Amerika 7, Noorwegen 6, Italië 4, Zweden 4, Oostenrijk 3, Denemarken 2, Chili 1, Griekenland 1, Portugal 1. Rusland 1 eu 2 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven. In dezelfde maand verongelukten 6 stoomschepen waaronder 1 vermist, als van Engeland 3, Oostenrijk 1, Frankrijk 1 en Noorwegen 1. Donderdagnacht te 2 a 3 uur brak boven het zuidelijk gedeelte van de provincie Friesland een zwaar onweder los, waaabij in de nabijheid van Heereveen een paar arbeiders, in het land aan het werk zijnde, door den bliksem werden getroffen. Een hunner was onmiddellijk dood. In 't begin van Mei is op Cnrapao uit Bonaire het droevig bericht ontvangen, dat de Nederl. brik Curajao Packet, kapt. Klein, borst op den koop toe. Maar Gods vloek is op dengeen blijven rusten die den En- gelschman naar de Sand-eilanden loodste, ofschoon niemand hier bij zijn leven zijn naam geweten heeft. Men vertelde dat hij spoedig daarop van wroeging een eind aan zijn leven maakte, evenais Judas Iscari- oth. Hoe dat zij, bij den mond van het kanaal ginds is een klip, door een gezonken rotsblok gevormd, waarop een man met wa terlaarzen bij laag water staan kan, en daar kan men hem 's nachts bij volle maan zien, terwijl hij erbarmelijke teekenen geeft om hulp te roepen, totdat het water hem ein delijk weer boven het hoofd wast en hij verdwijnt. God sta dengcne bij, die naar hem toe zou wilien roeien 'fis altijd boos weer als hij gezien wordt." „Hebt gij hem zelf wel eens gezien, Jacob P" vroeg Carl Beek. „Ik kan niet zeggen dat ik hem gezien en ik kan ook niet zeggen, dat ik hem niet gezien heb. Maar ik weet wel, dat de laatste maal, toen ik op de hoogte van de eilanden was, we zulk vreeselijk weer hadden, dat we ons zeiven gelukkig prezen, de eerste de beste haven te kunnen binnenloopen." die haven vertrokken, op den 23 April jl., des avonds ten 10 uren, op het eiland Groot Aves is gestrand. Een gedeelte der lading is aldaar door kleine vaartuigen aangebracht. Woensdagavond is boven Lon den een zwaar en zeer lang aanhoudend onweder losgebarsten, van een gewel digen plasregen vergezeldte tien uren ving het aan en had des nachts te half drie uur zijn grootste hoogte bereikt. In het lager gelegen gedeelte der stad veroorzaakte het water zeer grooten overlast: op vele plaatsen stonden de straten geheel onder water. Bij het uitgaan der schouwburgen waren de bezoekers in de grootste verlegenheid en moesten voor een rijtuig aan de van hun voordeel ge bruik makende koetsiers na lang wachten zeer hooge prijzen betalen. Het onlangs ontvangen telegram van prof. Nordenskjöld van 25 Sept., Vega, die dicht bij de Serdze Komen, door het jjs was ingesloten, had eenige bezorgdheid opgewekt. Thans bevatten de bladen een brief van den beroemden Deenschen reiziger kapitein Otto Hammer, waarin hij verklaart, dat er geen reden voor ongerustheid is. Kapitein Hammer meentdat de Vega tegen het midden van Augustus zich een weg zal kunnen banen naar de Behringstraat. Tengevolge van den strengen winter en de aanhoudende Gedurende een poos was ieder vervuld met de gedachten, door Jacob's verhaal ge- wekt en er ontstond een plechtige stilte, die door Carl Beck's aanheffen van een ander liedje afgebroken werd, wel geschikt om den slaap te verjagen „Vódr den wind, met bolle zeilen Zwiert het schip de zeeën rond Op den spiegel spelt gij letters: Goud op donkren achtergrond. En die letters vormen samen Meisjesnamen, lief en zoet, Die geen wisseling van landen Immer u vergeten doet Zeil' vrij het schip de wereld in 't rond, 't Mist nooitde meisjes worden dftar ge- vonden Hoeradan jongens, voor de eene, die gij mint, Die waar gij zijt, gij altijd bij u vindt!" Hij herhaalde de laatste regels, terwijl hij vroolijk met zijn glas de dames groette, die thans vermoeid en dicht naast elkander geschoven op de bank zaten, en over hare hoofden heen zijn glas naar Elizabeth zwenkte, die op den achtergrond stond en het, zegt hij, niet onmogelijk zijn, dat prof. Nordenskjöld nog een win ter in de poolstreken zon moeten doorbrengen; maar hiervoor waren de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen, voordat de Yega op reis ging. Zij had voor twee jaren kolen en levensmiddelen aan boord, terwijl uit de ontvangst van het telegram blijkt, dat' prof. Nordenskjöld in communi catie is met het vaste land, vanwaar hij ten minste eenigen voorraad zal knnnen krijgen. Een bankier te Parijs, D. ge naamd, die nog onlangs een belangrijke financieele operatie had uitgeschreven, heeft de vlucht genomen en zich mees ter gemaakt van al de gelden, die voor bedoelde operatie bij hem gestort wa ren. Eet passief moet aanzienlijk zijn. Volgens berichten uit Iquique heeft er een gevecht plaats gehad tusschen de houten schepen Esmaralda en Cavadonga, beiden van Chili, en het Peruaansche gepantserde fregat Independencia. Het gevecht eindigde hiermede, dat alle drie schepen zonken. Een Engelsch blad deelt het volgende mee: Dominé A. had een verren tocht gedaan om te preeken voor de gemeente te..Na de preek wachtte hij, of misschien iemand hem zou uitnoodigen, om mee te gaan en 't middagmaal te gebrniken, wijl hij anders 7 uur ver terug moest, met volkomen wakker was in beider plaats. De weerkaatsing van het vuur viel op zijn fraai, gebruind gelaat met zijn ravenzwart kroeshaar en de donkere oogen, die hij naar men zeide van zijn onlangs gestorvene moe der, die uit Brest kwam, geërfd had; en met de volheid van zijn levendigen geest, die meer dan genoeg was voor het gansche gezelschap, was hij zonder twijfel de man nelijke en kloeke jongeling, zooals gij een zoudt wenschen te ontmoeten. De wind was tegen dien tijd aanmerkelijk bedaard, en toen de dag aanbrak scheepte het gezelschap zich weer in de boot in, om onder het zeilen een verkwikkenden slaap te genieten. Toch duurde het nog lang eer Elizabeth den Hinken jongen officier die daar in hare nabijheid bij het vuor ge zeten had, nit hare gedachten kon stellen. En nog lang riep zij zijn gestalte zich voor den geest, zooals hij op de bank zat in 't bijzonder zooals hij er uitzag toen hij zijn glas in de hoogte hield en naar haar opkeek, terwijl hij zong Hoera dan jongens, voor de eene, die gij mint Die waar gij zijt, gij altijd bij n vindt!"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1