ERNST EN SCHERTS. CHANSONNETTE. Advertentiën. Burgerkring Harmonie „Het Metalen Kruis." Prins Louis Napoleon is door de Zoeloes op wreedaardige wjjze vermoord. Over zjjn dood heeft de Daily News uit het kamp Itelezi de volgende bijzonderheden ontvangenDe prins had den 1 Juni 's morgeus met kapiteiu Carey en een bedekking van zes Europeesche ruiters zich acht mijlen vau het kamp verwijderd, om van het naastbijgelegen land een teekeniug te maken. Na een korte halt bij de kraal Eedutu, die men voor verlaten hield, had de prins juist het bevel tot opstijgen gegevèn, toen uit het lange gras op dertig pas geschoten werd. Geen enkele Zoeloe werd gezien. Carey vertelt, dat allen in galop zijn weggereden. Hjj en een soldaat reden naar een diepte op 200 pas, waar zjj gedekt waren en zich weldra nog vier man bjj hem voegden. Den prins en de beide anderen had hjj niet teruggezien. Later galoppeerde zijn paard hun achterna. De prins was altijd een waaghals. Carey kwam twee officieren en drie man tegen, die op zjjn raad terugkeerden; anders zouden zjj door de Zoeloes gedood zjjn. Een dag later meldde dezelfde korrespondent: Zes eskadrons kaval- lerie onder generaal Marshal trokken uit om het lijk van den prins te zoeken. Zjj vonden het in een donga, diepte, 150 pas van de kraal. Het was naakt uitgekleed en lag op den rug. Geen kogelwond werd gevonden, maar 18 assegaai-steken, waarvan een door zjjn rechteroog. Een medaillon met haar en relikwieën hing hem op de borst. Zjjn gelaat was kalm. Hjj had bljjkbaar getracht op te stijgen, maar er was iets aan zjjn zadel ge broken, waarna hjj was weggeloopen, tot de plaats waar hij gevonden werd. Dicht bij lagen twee soldaten, met assegaaien afgemaakt. Het lijk werd, in een Kaffersdeken gewikkeld, naar het kamp gebracht. Da correspondent van de Standard meldt: Toen men bezig was op te zadelen, riep kapi tein Carey, dat hij de zwarte gezich ten der Zoeloes in 't maïs zag. De prins keek om en zeide: »Ik zie hen ook Allen sprongen op hun paar den en reden weg onder een plotse ling geopend vuur der Zoeloes, die aan alle kanten uit 't jmaïs voor deu dag kwamen. In het kamp heerscht groote droefheid; men gispt den bevelhebber; dat hjj den prins met zulk een klein eskorte liet gaan. In dit huis evenwel was zij een geheel ander schepsel geworden, waarin ter nau- wornood de oude Elizabetb was te herkennen, zoo stil ging zij haar weg, oogenschijnlijk schier niet bewust van zijn tegenwoordig heid en zoo slaafs volgde zi^de bevelen van de meesteres des hnizes. 't Nieuwe gezichtspunt, waaruit hij haar moest be schouwen had hem voor een oogenblik in twijfel gebracht, maar het duurde niet lang of hij stelde zich zelf gerust met de ge dachte dat hij begreep wat zij bedoelde; en die kleine omstandigheid met het theeblad, die de overigen aan onhandigheid toeschre ven, had voor hem juist een geheel andere beteekenis. Hij maakte zich zeiven wijs, dat zij zich in bedwang hield om zijnentwil; en wat ook de ontknooping worden mocht, de tegenwoordige stand vau zaken was in elk geval zeer belangwekkend. Maar er was aan den anderen kant iets in haar houding dat hem op een zekeren afstand hield en hem in 't onzekere liet, binnen welke grenzen hij zich zou houden, 't Zelfde was het geval geweest, als zij samen waren, ginds op het eiland, en daarin was de voornaamste oorzaak te zoeken dat hij iederen dag smoorlijker op haar ver liefd werd. Hij had eens een blik uit haar donkerblauwe oogen opgevangen, die hem Nog een prins uit het huis Bona parte is overleden, namelijk Prins Peter Napoleon, de zoon, uit een tweede huweljjk, van Canino. Hjj was den 11 Oct. 1815 geboren en is vooral bekend door het proces wegens het doodschieten van den journalist Victor Lenoir. De Zondag schijnt een nood- lottigen dag voor de Napoleons te zijn. De slag van Waterloo had plaats op 18 Juni 1815. De val van Napoleon 4 Sept. 1870. De dood van den keizerlijken hrins 1 Juni 1879. Alle Zondagen. Een vrederechter uit het gouver nement Podolië zag zich onlangs ge noodzaakt zjjn eigen vrouw, wegens het bezigen vau scheldwoorden tegen haar dienstmeisje, tot een boete van 50 zilveren roebels te veroordeelen. Dit bewijs van onpart jjdigheid was te meer te waardeeren, aangezien de rechter indirect natuurlijk zelf de boete moest betalen. De sprinkhanen zjjn in sommige streken van Rusland in zoo groote menigte aanweezig, dat zjj zelfs den strjjd met geregelde troepen kunnen opnemen. Een afdeeling Russische soldaten ontmoette op haren weg naar Elisabethpol zulke massa's sprinkha- ne», dat zij te Dzigamskoj halt moesten maken. Den volgendeu dag zette de kolonne de marsch voort, maar zjj had nog nauweljjks een mijl gemarcheerd, toen een dicht leger sprinkhanen haar belette voort te gaan. De insekten bedekte de kleeren, de wapens en de gezichten der soldaten. De bevelhebber kommandeerde vuur, en een half uur lang schoten de soldaten in de lucht, in de hoop de diereu daardoor te zullen verdrijven. Deze lieten zich echter niet afschrikken. De soldaten moesten naar Dzigamskoj terugkeeren, omdat het onmogelijk bleek voort te gaan. HELDERSCHE MOPPEN. Een juffrouw, die een in goud gezet valsch gebit in haar mond droeg, zat onlangs met haar moeder in een koffiehuis, waar ook toevallig' eenige verdacht uitziende kerels zaten. Bij het lachen der juffrouw zeide hare moeder; „Amaiie, doe toch den mond zoo ver niet open, want die kerels mochten soms zien dat gij zooveel goud in den mond hebt dan wordt gij door hen overvallen en ze trekken u al de tanden uit." Yier heeren zitten aan een dinér. Een bedelaar aan het opgeschoven raam„Een den indruk had gegeven dat de goede dunk, dien zij van hem had in een oogenblik ver- keeren kon en dat hij 't wel allerminst moest wagen haar te doen voelen dat hij daar in den rol van een minnaar verscheen en om deze reden had hij schier altijd met haar grootvader gepraat en alleen als bij toeval met haar. Het ware van de zaak was, dat de oude Jacob zeer goed had begrepen, dat de vlugge jonge luitenant der marine niet ora zijnentwil derwaarts kwam; en ofschoon hij niet best hem de deur kon wijzen, had hij toch zijn kleindochter zeer duidelijk voor hem gewaarschuwd. Hij had hierop gewezen, dat het bij menschen uit dien stand geen gewoonte was met een burgermans kind te trouwen, al gebeurde het maar al te vaak dat zij met haar liefde speelden. „Zoo'n jongen als Salvé Kristi- ansen," merkte hij op en besloot daar zijn rede mede, „nu, dat is een soort timmerhout, waarin je je niet bedriegen zult," en dan meende hij dat hij den rol van een diplo maat met bijzondere ervarenheid had ge speeld. „Ik wist niet dat gij zoo iets bedoeld hadt, grootvader, toen gij indertijd op 't punt stond hem een pak slaag te geven," zeide zij. Wordt vervolgd. korstje brood, als je blieft. Ik heb zoo'n honger." Een der heeren geeft hem een stuk taart. Heer; „Nou, ouwe jongen, hoe smaakt je dat?" Bedelaar„Als het er op aan komt, kan ik alles eten." o Twee avonturiers kwamen in een hotel waar zij zeer goed dineerden, maar waar de rekening hen zeer tegenviel. Na eenige discussie betaalden zij evenwel, en toen zij zich verwijderd hadden, beklaagde zich een hunner in grove woorden over wat zij hadden moeten betalen. „Vloek maar niet, Jacob", zei de ander, „de Voorzienigheid heeft den kastelein al genoeg gestraft. Hoe bedoel je dat, Herman? Wel, ik heb mijn zak vol zilveren lepels, was het antwoord. Belasting betalen, dat is men gewend, Aan't rijk, of wel steed'lijk, als sequivalent, Als hoofd'lijken omslag, patent, op mijn eer, Als straatgeld, ja, 'k weet al die namen niet (meer. Dan lasten voor polders of dijken daarbij. „Wat blijft er," vraagt menigeen, „over (voor mij?" 't Is plicht te betalen, maar nooit zag ik hier Een man, die het deed voor zijn eigen pleizier. Soldaten zijn noodig, krijgt men het te kwaud, Met Frankrijk of wel met denPruisischen staat; Daarom draagt de loteling fier het geweer. Eet rats en marcheert op bevel op en neer, Leert hoofd rechtsen stormt soms vooruit (voor de pret, Al staat er geen vijand voor zijn bajonet. En, ondanks dat alles, vertelde mij hier Nooit iemand„ik deed het voor eigen pleizier. Tot trouwen is meestal de jong'ling gezind, Hij denktik wil werken voor vrouw en voor (kind. Hij trouwt, maar is zeker niet op zijn gemak, Komt later de schoonmoeder ook op ziju dak. Want, zegt hij dan nog„ik ben baas in mijn (huis," Ik spreek hem niet tegen, maar denk 't is abuis. Wat ik ook gezien heb, nooit zag ik toch hier, Dat schoonmama bleef voor 's mans eigen (pleizier. De schoolmeester, Bismarck heeft 't zelf eens (verklaard, Behoort tot de nuttigste menschen op aard. Zijn post geeft hem eer en een massa van geld. Geen zorg voor het aardsche, die immer hem (kwelt. De kinders zijn lief en ze leeren zoo graag, Al zijn ze ook thuis voor hun ouders een plaag. Toch zag ik geen rijkaard of edelman hier, Die schoolmeester werd voor zijn eigen pleizier Lou-Lou ging met Albions zonen ten strijd, Hij was tot heldhaftige daden bereid. Hij zocht in het Kafferland glorie en eer, En dachtik keer vast als bevelhebber weer. Maar daar komt een Zoeloe, zoo sterk als 'n (paard. En velt met een enkelen slag hem ter aard. Wie laat nu zijn hoofd door'n Zoeloe, vraag ('k hier, Verplett'ren of kloven uit louter pleizier Een kusje te rooven, ik weet het nog goed, Yan kersroode lipjes, is lieflijk en zoet. Gelukt het den jong'ling een enkelen keer, Hij doet als hij kan, het wel honderdmaal weer. Maar 'k doe, op dat punt, u een enkele vraag: Al kust men de blozende meisjes ook graag, Zaagt gij ooit een jong'ling, 'tzij elders of hier Haar grootmoeder kussen uit eigen pleizier Geruit J. Burgerlijke Stand Helder. Van 22 tot 24 Juni. ONDERTROUWD C. Grooff, metselaar en A. Visser. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: T. de Jong geb. Bijl Z. J. Held geb. Snijder Z. M. Bijl geb. Rieken Z, C. G. Schilder geb. Klooster huis 2 Z. C. Haane geb. Scholtze Z. L. H. H. Bruijnzeel geb. Schooneman D. J. Rijkes geb. Brandt D. C. Huissen geb. v. Gurp D. OVERLEDEN: L. Duinker geb. de Ruijter 92 j. A. d' Harvant geb. Zussen 84 j. 25-Jarige Eektvereeniging van JAN Prz. ROTGANS »n DIEÜWERTJE BAIS. Wieringen, 25 Juni 1879. Uit naam hunner dankbare kinderen. Ondertrouwd CORNELIS GROOFF met ANNA VISSER. Helder, 21 Juni 1879. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon C. SCHOLTZE Ecbtgenoote van W. H. HAANE. Helder, 21 Juni '79. Overleden te Rotterdam, den 2! Juni 1879, in den ouderdom van 5( jaar, onze waarde Zwager FREDRIS JOHANNES KERSTIENS, in levei gepensioneerd Schipper van de K N. Marine, nalatende zijn diep be droefde vrouw en twee jeugdig; kinderen, welke nog te jong zjji om dit smartelijk verlies eenigermati te kunnen beseffen. J. H. VISEER. D. J. VISEERBeldeok. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hun dank, voor de ondervonden belang stelling na de geboorte hunner Dochter J. SCHUIJT. J. W. SCHUIJTSchudt. Helder, 24 Juni 1879. De ondergeteekenden roepen bii bun vertrek naar Heilevoetsluis, aan alle vrienden en bekenden een laatst en hartelijk vaarwel toe. P. ERAMER, Echtgenoote en Einderen. GEWONE VERGADERING oj Vrijdag 27 Juni 1879. des avond; ten acht uur, in het gewone lokaal HET BESTUUR. Vergadering op DINSDAG 24 JUNI des avonds ten 8 ure, bij den Hee; CAARLS. Punten van Behandeling: Rekening en Verantwoording. HET BESTUUR. VEREENIG1NG Gewone Vergadering op VRIJDAG den 27 Juni a. s. Gedenkdag van het 14-jarig be staan dezer afdeeling; Verslag over genoemd tijdvaken Verkie zing van Bestnursleden- De leden worden uitgenoodigd daarbij; tegenwoordig te zijnWij verwachten, een getrouwe opkomst. Helder, 23 juni 1879. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 2