!Mo. 669. Dinsdag 15 Juli 1879 Zevende Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co. Helder. nieuwstijdingen. FEUILLETON. 'I Vliegend Blaadje. HELDER, 15 Juli 1879. Met leedwezen namen wij gis terenavond afscheid van het personeel van de heeren Ed. Bamberg Blaaser. De directie kan zich verzekerd hou den. dat zij haar naam alhier geves tigd heeft. Bamberg deed ons Judels vergeten. Wij hopen hen in den a. s. winter ook weder hier te zien. »Het leven te Amsterdam" heeft hier, evenals in andere door hen be zochte plaatsen, ook zeer veel bjjval verworven. Gisterenavond waren de weezen uit het Algemeen Weeshuis bij de heeren Bamberg Blaaser gratis geintroduceerd. De heer Basch geeft morgen een laatste voorstelling. Ook hjj zal zich niet over slecht bezoek beklagen. Eiken avond toch was de ruime tent goed bezet. Het gezelschap van Bouwmeester Co. zal, naar wij vernemen, tot a.s. Vrijdag hier voorstellingen geven. Ds. Dyserinck, predikant bij de Doopsgez. Gem. alhier, heeft het be roep naar Vlissingen aangenomen. Met ingang van 16 Aug. a. s., wordt de vice-admiraal P. A. van Rees. onder eervolle ontheffiug van de waarneming der betrekking van directeur en kommandant der Marine alhier, ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld, ad f 3825 's jaars onder dankbetuiging voor zijne vele en goede diensten, den lande bewezen. Met. dien datum worden bevorderd tot vice-admiraal de schout-bij-nacht R. L. de Haes; tot schout-bij-nacht de kapts. ter zee W. B. F. Escher en J. A. Vandevelde; tot kapt. ter zee de kapt.-luits. ter zee W. J. Scholten van Aschat en J. A. Baart de la Failletot kapt.-luit. ter zee de luits. ter zee le kl. H. J. van Broekhuyzen en W. vaa Oorschot; tot luits. ter zee le kl. die der 2e kl. W. van Hasselt en jhi. J. C. L. von Schmidt auf A ltenstadi. De hierboven bevorderde vice-ad miraal de Haes wordt met dier datum benoemd tot directeur en kouman- daut der Marine alhier (onder eirvolle ontheffing van de thans door hem waargenomen betrekking van direc teur en kommandaut der Marine te Hellevoetsluis) en de hierboven be vorderde schout-bjj-nacht Vandevede tot directeur en kommandant der Marine te Hellevoetsluis. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van jen goev.-gen. van Ned.-Indië bevat le volgende mededeeliug omtrent oe krijgsverrichtingen in Atjeh. Den la Juli zijn de operatiën tegel I de XXVI Moekius van vier verschil- j lende kanten en met een macht var j meer dan 3000 man aangevangen met het doel om de voorname sterkten, j namelijk de Missigits Malajoe en Boëng in het zuidelijk en Lambrroe en Toeugkoep in het noordelijk ge deelte te vermeesteren. Dien dag werd de Missigit Maliioe, den 2n Juli werden Boëng en Lsn- baroe en den 3n werd Toengkoep g- nomen. De vereeuigds kolonnes zonden f en 5 Juli in verschillende richting» afdeelingeu uit, om de niet onde- worpen kampongs te tuchtigen. De tegenstand was de eerste dage hevig en het terrein zeer nioeielijl Later werd weinig van den vijau gezien. Imam Longbattah (die gewon, was) vluchtte met een deel der bel volking en hoofden. Vele kanonnen werden vernageld en vuurwapenen buit gemaakt. Tevens werden groote massa's vivres en amu- nitie en drie wapen-smederijen ver nield. Het totale verlies aan onze zijde Ds Louis oo ziji Vrouw. Eenverhaal uit Noorwegen, van JONAS LIJS. uit het bngelsch vertaald door J. SEPP. 17). IX. Op zekeren Zondag bemerkte zij dat Carl in een knoopsgat van zijn uniform «en veldbloem droeg, die zij weggeworpen Jiad. 'tHad iets zeer onwillekeurigs kunnen we zen, maar zij wist dat hij haar gezien had met die bloem in de hand. Dienzelfden dag waren er wilde aardbeziën op tafel; er was niemand vreemds, en op een oogenblik barstte hij uit: „ja, ik heb honderdduizend maal liever wilde aardbeziën dan in den tuiu gekweekten. Zij hebben een geheel anderen smaak en geur." 't Was een zeer gewone opmerking, die iedereen had kunnen maken. Maar zij meende dat hij met bijzonderen ernst haar had aangekeken, terwijl hij die opmerking uit sprak, en daarna had hij zijn oogen een langen tijd op zijn bord gevestigd, zonder ze op te slaan. Zij voelde dat de opmerking gegolden had en buitendien was er beliep 17 gesneuvelde en 66 gewonde mindere militairen en 4 gewonde officieren. Van de Willem Barendsz is bericht bij het hoofdcomité aangeko men. Donderdagmiddag te 6 uren 16 mi nuten seint commandant de Bruyne van Vardoë Ilier aangekomen alles wel. Tjjdens de reis hevige Oosten- en Noord-Oos tenwind. Gevonden zwaar jjs op 75° N. B. en 35° 26' O. L. Het stoomschip Koning der Nederlanden kwam gistereuavoud te Ymuideu binnen. Uit Maassluis wordt bericht, dat de Engelsche schoener »Louie", kapt. Cleancen, met steenkolen van Methei naar Rotterdam, Vrijdagmorgen op de West gestrand en totaal weg is. Drie man der equipage zijn gered door de sleepboot »Bato I". twee man en de loods door de reddingboot van Maas sluis, terwijl een man verdronken is. Er zijn te Scheveningen van de laar thuis behoorende hariugvisschers «en 50-tal brieven uit Engeland, aan gekomen, allen zeer slecht weder be richtende, zoodat zij met levensgevaar een Engelsche haven zijn binnenge komen. Blijken verder de geruchten waarheid (en daarvoor is alle grond) dan zijn een logger en een bomschuit van Scheveningen bjj die gelegenheid totaal verongelukt. Per stoomschip Gelderland ver trekt den 30n dezer van Rotterdam, met bestemming naar Java, een deta chement suppletietroepen, sterk 100 militairen eu 6 onderofficieren. Gistermorgen is op de Heeren vracht te Amsterdam een dienstbode, lie petroleum bezigde tot het aanleg- reu vau eeu fornuis, zoodanig ver- jrAnd dat zij korten tijd daarna aau e gevolgen overleed. dien dag eeu en ander aau hem, dat haar niet op haar gemak deed zijnhij tuurde zoo dikwijls naar haar. Mevrouw Beek had juist in dezen tijd een lange lijst van huishoudelijke benoo- digdheden, die vau Arendal moesten komen en Carl zeidc dat, als den volgenden morgen iemand met hem wilde gaan in de boot om met de pakjes behulpzaam te zijn, hij hare boodschappen wel zelf wilde doen. Toen mevrouw Beek Elizaheth's uaam noemde, stemde hij met onstuimige drift in hare keus toe; terwijl zij niet eens moeite deed om die beweging te verbergen. Toen hij een poos later alleen buiten stond, kwam zij op hem af en zeide, terwijl zij hem flink onder de oogen keek: „Ik ga niet met u mede naar Arendal, mijnheer Beek." „Niet en waarom niet, Elizabetb vroeg hij en wendde onverschilligheid voor, terwijl zijn blik den hare zocht. „Ik ga niet," herhaalde zij en haar stem trilde van trots eu toorn „meer heb ik niet te zeggen;" toen draaide zij zich om en liet hem staan; hij keek haar na, deels verward, deels opgetogen over de heerlijke, fiere houding, waarmede zij het grasperk voor het huis weer overstak. Het tochtje werd opgegevenen in weer wil van Carl's slim overleg, lekte het uit dat Slizabeth hiervan de oorzaak was door re weigering om alleen met hem in de ot te gaan, hetgeen mevrouw Beek zeer waardig van haar vond. Zij had zelve letcn bedenken, zeide zij, dat het eigen- 1 niet oorbaar was; maar tegelijkertijd v het haar besliste overtuiging, dat het e meer passende houding van Elizabeth geest was, als zij eerst hare meesteres d-over gesproken had. XI. st huis in de stad moest ditmaal noodige heellingen ondergaan eu hierdoor bleef de milie tot vrij laat iu den herfst buiten. Ms de verrukkelijke Septemberdagen waren eenelkome verlenging van den zomer en zij nden 's avonds nog buiten zitten op het>rdes, om de schoonheid en de liefe- lijkll van het jaargetijde te genieten, terw de rijke verscheidenheid van de herffctcn op de kalme wateren van de Sonóeerkaatsteu. Dtedeu der commissie waartoe Carl beho^ en hun voorzitter waren een dagje buitegenoodigder was een feest van gcma\ terwijl alle hulpmiddelen, waar over huis te beschikken had, wareu opgeef, om hun eer te bewijzen. Ofson Carl het jongste lid der com- missieis, en in waarheid enkel in haar roiddctras opgenomen, opdat zij het ver- eischUantal zou bevatten, was hij zoo De gemeenteraad van Vlissingen heeft coucessie verleend voor deu aan leg van een tramweg Vlissingen Middelburg aau den heer J. L. Gruber, te Utrecht. Binnenkort wordt in het Paleis voor Volksvljjt, te Amsterdam, een arlequinade vertoond, die zeker veel aanducht wekken zal, want zij moet op levendige wjjze de treurige Rot- terdamsche Pincoffshistorie voorstel len. Ofschoon men meenen zou, dat een dergelijk onderwerp te tragisch is om tot pots te kunnen dienen, moet het eigenaardig talent van eeu onzer Amsterdamsche tooneelsch rij vers op het stuk der verdwijning*', »kommis- sarissen-vergaderingeu" enz. bjj zon der vindingrijk ziju geweest. Ook zijn de advokaten in dit stuk buitengewoon ouderhevig aan aonpusseljjkhedeu." Het G. P. N. weet het volgende te verhalen omtrent het gebeurde met dc huishondster vau den heer Niber- ding, chef der firma Sinkel, welke vrouw Vrijdag 4 Juli plotseling dood werd gevonden. De overledene was gehuwd met een metselaar. Deze-had haar echter verlaten om haar wispel turig humeur eu andere minder gun stige hoedanigheden, inde voornaamste plaats, omdat zjj zich schuldig maakte aau het veelvuldig gebruik vau sterken drauk. Zij had, om iu haar onderhoud te voorzien, een betrekking gezocht als meid-huishoudster. Het misbruik maken van sterken drank hield ook daar niet op en haar meester was dau ook van plan haar den eerstvolgendeu Zaterdag hare betrekking op te zeggen. Men vond haar aan het hoofd gewond iu de keukeu op een stoel zittende. Een der pooten van deu stoel stond op een pook, die aau het einde met bloed bevlekt was. In de woud aan of liever op het hoofd paste juist de pook. Bjj eeu verder onderzoek bleek, dat op de binnenplaats achter de keu keu een groote plas bloed aanwezig gelukkig geweest, om zich iu haar belang te onderscheiden; en zijn zusters meenden zelfs dat er voor hem wel sprake zou zijn van een ridderorde een onderscheiding, waarop men in Noorwegen zoo bijzonder gesteld is als rij den president maar voldoende het hof maakten. CatI betuigde dat hij verheven was boven een eerbewijs van die soort, dat alleen voor het uitwen dige iets bcteekende, al verlangde hij er in ziju hart ook naar; en Marie Forstbcrg, die hij in deze zaak niet tot zijn vertrouwde gemaakt had, was ten hoogste verontwaar digd op zijn zusters, die durfden veronder stellen dat het van den president zou af- hangen en niet van Carl's eigen verdieusten, of hij een ridderorde zou krijgen of niet. Mina evenwel had verklaard, met een groot vertoon van kenuis vau de wereld, d<. men niet op verdiensten alleeu vertrouwen kon en dat buitendien (en hier had zij vleiend hare hand op den schouder van haar vriendin gelegd) allen niet zoo nauwgezet eu eerlijk van beginselen waren als Marie Forstberg; en dus ging zij dienoverenkomstig voort met den president het hof te maken. 's Avonds, toen de heeren met elkander buiten zaten en Elizabeth hun een nieuwen voorraad kokeud water voor hun punch bracht, meende genoemde president dat bet niet opgepast was een aardigheid te zeggen, die haar een blos op de wangen joeg. Zij

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1