De Loods ei zijn Vrouw. !Mo. 674. Vrijdag 1 Augustus 1879. Zevende Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co. Helder. Kalender der Week. N IE U WSTIJ DIN GEN. FEUILLETON. 't Vliegend Blaadje. AUGUSTUS, Oogstmaand (31 dagen.) Opgang der Zon 4 n. 22 m. Ondergang 7 n. 50 m. Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8 Zaterdag 9 HELDER, 1 Aug. 1879. De uitslag der herstemming ter verkiezing van 2 leden voor den Ge- meenterand, op Dinsdag jl. is als volgt: Wit Stembriefjegeldig uitgebrachte stemmen 407. Uitgebracht op de heerenM. J. Manheim 210 stemmen, A. Vos. Rz. 165 stemmen en K. C. van Vliet 32 stemmen. Alzoo gekozen de HeerM. J. Manheim. Rood Stembriefjegeldig uitge brachte stemmen 394. Uitgebracht op de heerenK. C. van Vliet 295 stemmen en A. Vos Rz. 99 stemmen. Alzoo gekozen de Heer: K. C. van Vliet. Door Z. M. is bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van een lid van de Staten van Noord-Holland, in het hoofddistrict Helder, op 12 Augustus en bij eventneele herstem ming op 26 Augustus e. k. in te leveren, zullen geopend worden op 14 en 28 Angustus. De heer J. P. Valter, gep. op- perstuurm. bij de Marine, is aangesteld tot winkelchef van de vereeniging .Eigen Hulp" alhier. Gisteren geraakten eenige ma trozen van het stoomschip Guinea in het Nieuwediep. Een zwaar voorwerp van boord willende brengen, brak de loopplank midden door, zoo dat allen in het water stortten. Door dadelijk toegeschoten hulp werden allen even wel gered. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit is de jongeling H. J. Kohier, Een verhaal uit Noorwegen, van JONAS LIË. UIT HET ENGELSCH VERTAALD DOOR J. SEPP. 22). Er was al vrij wat ontevredenheid onder het volk, zoo wel uit oorzaak van het slechte eten, dat zij aan boord hadden, als omdat het, naar zij meenden om een gril, geweigerd was om te Monte Video aan wal te gaanwat men dus aldra bij het spil kon hooren en uit den mond der mannen, die het zware marszeil heschen, had meer van geschreeuw dan van gezang. Het gewone Engelsche koor: „Haul the bowline, Tbe captain he is growling; Haul the bowline, The bowline haul werd met kwaadwillige bedoeling gezongen en ofschoon bij den laatsten zwaren ruk, waarmee het reusachtige anker gekat werd, bg gunstige uitzondering en zonder gevolgtrekking voor anderen, benoemd tot adelborst 3e kl. voor den zeedienst bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, en zulks boven het dit jaar geplaatste aantal adelborsten. C. J.Cats, gewezen konstabels- maat, F. Nappjj, gewezen koksmaat en C. J. Hangjas, gewezen matroos 3e kl. bijdeKon. Ned. Marine, worden opgeroepen zich schriftelijk aan te melden bij het dep. van koloniën te '8 Hage, ter bekoming van voor hen bestemde gelden. Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, kwam den 28 te Öuez en vertrok den volgenden dag. Voor Amsterdam is wederom per Westindiscbe mail van Suriname ruim f32.000 aan stofgoud uit de del vergen aldaar aangebracht. Den 16n Augustus zal van Harderwijk naar Amsterdam vertrek ken, met bestemming om met het stoomschip Koning der Nederlanden de reis naar Java voort te zetten, een detachement suppletie-troepen, sterk 100 man, beneveus 12 onder officieren. Voor de Amsterdamsche omni- bus-maatschappg zijn eenige zeer groote tramwagens nit een Dnitsche fabriek aangekomen. Zij zjjn twee meter langer, dan die nu in gebruik zijn en zijn voorzien van een imperiaal. In zulk een wagen is plaats voor 52 personen, Sommige vleeschhouwers te Deventer hebben in den laatsten tijd den prijs van het rundvleesch met 10 ct. per kilogram verlaagd. Aan bet strand te Zoute lande is aangespoeld het lijk van een kindje, naar gissing niet ouder dan 8 a 10 dagen. Het was op slordige wijze in een paar doeken genaaid. Kr wordt aan misdaad gedacht. De justitie te Middelburg is er reeds mede in kennis gesteld. de stuurman een aoderc wending aan deu gedachtenloop der mannen trachtte te geven, door eenvroolijk: „Lustig jongens!" werden toch de slotwoorden van het liejde: „Aa-ha i aa - iaa Cheerly, men op dreigenden toon uitgebracht. „Gij zult weldra gelegenheid hebben om te bekoelen, vriendenbegon Salvé, die op dat oogenblik van zijn eigen moeielijk werk met de breefok afkwam; „als wij de landtong omzeilen, dan moeten alle lijzeilen geheschcn worden," en deze opmerking maakte den gewensebten indruk om de toenemende verbittering te verhoogen. In weerwil van de loodrechte zonnestralen, kwam er geen einde aan de reeks bevelen uit den scheepsroeper van den kapitein, gepaard met berispingen en vitterijen links en rechts, totdat het volk langzamerhand in een toestand van muiterij was gekomen, en eerst laat in den avond ontdekte hij eenige teckenen van uitputting. Zijn humeur was den volgenden dag uog niet beter. Hij zag er uit, alsof al zijn bloed naar zijn hoofd was gestegen; en zoo dikwijls als hij in de nabijheid van Salvé kwam, wierp hij hem een woedenden Volgens een telegram van Lon den beeft het hof van appel in de zaak der aanvaring van de Voorwaarts en de Khedive, het eerstgenoemde stoomschip alleen de schuld gegeven. Er zijn in dit vonnis termen van appel bij het Heerenhnis, zoodat het te verwachten is, dat het hierbij niet blijven zal. Aanstaanden voorjaar zal er ten noorden van Hollnm een vuurtoren geplaatst worden met drie woningen en een bergplaats, samen op omstreeks f150,000 begroot. Met korten tus- schentijd zgu drie stoomschepen op dezelfde bank voor deze kust vastge raakt. Te Rotterdam heefs gisternacht een brutale diefstal bg deu juwelier van Loon aan de Kaasmarkt plaats gehad. De dieven hebben zich toegang verschaft in het winkelhuis, door, na in den kelder gedrongen te zgu, den vloer op te breken. Een aanzienlijke waarde wordt gemist aan met dia manten bezette sieraden, ter waarde van f 100,000. Of ook deze dieven, even als Pin- coffs, zich verwgderdM hebben, wordt niet gemeld. Maaudagmiddag heeft te Rumpt een droevig ongeval plaats gehad. De veerman, met zgn zoontje de Linge willende oversteken, gaf dezen de rie men in de handen, opdat hg zjjne kunst in het roeien eens toonen zou. Nauwelijks had het kind echter de riemen in haudeu, of de vader viel over boord en verdronk, een vrouw met acht kiuderen nalatende. Het lgk van deu veerman werd eenige uren later opgevischt. Men schrijft nit Bergen-op-Zoom aan de N. R. Ct. Voor ongeveer drie weken brak te Nieuw-Borgvliet, behooreude tot deze gemeente, een brand uit in den ma nufactuurwinkel van Timiners. In korten tijd was zoowel de woning als de inboedel door het vnur vernield. Een en ander was hoog verzekerd en blik toe, alsof dit het eenige was dat hij doen kon, om zich zeiven te bewaren voor een of andere uitbarsting. Hij wist dat Salvé om Elizabeth gevrijd had en moeite had gedaan om haar geschenken te geven, sedert zij bij hem in huis was gekomen; en dat datzelfde meisje nu op 't punt stond de vrouw van zijn zoon te worden het denkbeeld was ten eenemale onver- dragelijk Eindelijk kon hij zich niet langer in houden. Salvé had juist op den achter steven een tros touw neergelegd, en nadat de kapitein met kennelijk onderdrukte gramschap zijn bewegingen hadgadegeslageu, barstte hij eensklaps uit zonder eenige in leiding: „Ik geloof dat je kennis hebt aan die die Elizabeth Kaklev, die ik in huis nam." Salvé voelde dat het bloed naar zijn hart terug vloeide. Hij scheen te weten wat er volgcu zou. „De post," ging de kapitein voort op bitteren, verachtelijkeu toon, „heeft mij de heerlijke mededeeling gebracht dat mijn zoon zich aan haar verloofd heeft." „Ik feliciteer u, kapitein!" sprak Salvé. Zijn stem begaf hem bijna en hij was doo- alleen de schade, geleden door het verbranden der manufacturen, werd op f 4000 geschat. De oorzaak van den brand was en bleef onbekend, en de omstandigheden, waaronder in het midden van den nacht de brand had plaats gehad verwekten algemeen bevreemding. LI. Zaterdagavond nu trok een steil opgezette mesthoop, gelegen op het bouwland iu de on- middelijken nabijheid van de voorma lige woning van Timmers, de aandacht van den rijksveldwachter Mulder, die weldra ontdekte dat een geolied zeil onder de mest verborgen was. Door tusschen komst der maréchaussees, werd daarop de vader van Timmers, die ongeveer een uur later op het veld kwam werken, genoodzaakt tegen woordig te zgn bij het omverhalen van den mesthoop, waaruit niet min der dan negen groote, zware zakken met manufactureu werdeu te voor schijn gehaald. Met kar en paard werd de oude man die geen gunstige reputatie heeft en bij zgn zoon in woonde tusschen de balen manufac turen, geleid door twee maréchaussees en een steeds aangroeiende menigte, de stad binnengebracht. Er bestaat vermoeden, dat er op andere plaatsen nog meer manufacturen geborgen zijn. De zoou, een weduwnaar, aan wien de manufacturen toebehoorden, heeft zich, bg het vernemen der iuhechte- nisnemiug van zgn vader, intgds uit de voeten weten te uiakeu, met ach terlating van zgn vier jeugdige kin dereu. De justitie nit Breda werd Dinsdag jl. verwacht, om met het onderzoek een uanvaug te maken. Opmerking verdient, dat het reeds de tweede maal is, dat de steeds hoog verzekerde inboedel van Timmers ver brandde. Digt bij Leicester is een jonge dame door een sneltrein aangereden en in stukken gesneden. Zij keerde van een hooiveld naar huis terug en de rails overstekende, bespeurde zg te laat, dat een trein in vreeseljjke vaart in aantocht was. delijk bleek, maar zijn oogeu straalden van een woeste fierheid. Hij ging verder en dc kapitein bromde achter zijn rug bij zich zclven„nu kan hij daarover kniezen in plaats van over bet eten," en toen de stuurman zich op dat oogenblik op de trap van dc hut vertoonde, om de sextant af te vegen, liep hij weg met een blik van gemelijke zelfvoldoening, om de zon te schieten. Toen dc Juuo de laatste keer van Aren- dal uitzeilde had er een verandering in twee tan het scheepsvolk plaats gevonden. Een van de nieuwe koppen was een vier kant gebouwd, slecht gemanierd schepsel, zonderling van uiterlijk, geboortig van een fjord ten noorden van Stavanger; hij noemde zich Nils Buvaageu, maar dc anderen hadden ziju naam veranderd in Uvaageu (nooit wakker), naar aanleiding van zijn zeer merkbare geschiktheid om te slapen. Hij was ongeloofelijk naief en mededeelzaam, vooral over zijn vrouw en kindereu (cn van deze had hij blijkbaar zijn huis vol) eu was spoedig het mikpunt van aardighedeu aan boord geworden. Salvé was de eenige, die altijd zijn partij koos, cn dat alleen omdat hij zag dat alle anderen tegen hem waren; en daar ook door zijn bemiddeling

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1