De Loods eo ziii Vrouw. j\o. 685. Dinsdag 9 September 1879. Zevende Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co. Helder. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Sept. 1879. FEUILLETON. Vliegend Blaadje. De tentoonstelling van Landbouw en Floralia, Zaterdag en Zondag jl., werd door fraai weder opgeluisterd, 't Was de moeite waard, een wandeling op 't uitgestrekt en voor een tentoonstelling zeer geschikt ter rein van Tivoli te doen. Tal van belang stellenden was dan ook Zaterdag daar ter plaatse bijeen, om een kijkje te nemen. AI dadelijk kon men zien, dat er veel meer was ingestuurd dan 't vorige jaar. Ver scheidene paarden en veulens, waaronder zeer fraaie dieren, trokken de aandacht, 't Rundvee zag er flink uit, even als de schapen. Ook het gevogelte werd met belangstelling bekeken. Ons bestek laat niet toe in bijzonderheden te treden, ofschoon er genoeg aanwezig was, dat verdiende ver meld te worden. Bij 't binnentreden der zaal vonden we, tot onze tevredenheid, wat we ten vorigen jare te vergecfsch hadden gezocht, namelijk een inzending van hetgeen de landbouw en veeteelt opleverennetjes en behoorlijk ge rangschikt. De ingezonden bijkorf, een nieu wigheid voor velen, trok ieders aandacht, 't boutsnijwerk, dat bij deze afdeeling was bij gevoegd, werd met belangstelling beschouwd. De tentoonstelling van Landbouw en Floralia werd door de respectieve presidenten, de bh. J. Schuijt en Jhr. Alting von Geusau, ten 1 ure met een toepasselijke rede geopend. We stemmen in met den wensch, dat de beide zaken, door dc toetreding van nieuwe leden, uitbreiding mogen krijgen; dat ze levensvatbaarheid hebben, heeft de onder vinding reeds geleerdalsmede dat er voor uitgang te bespeuren is. Toen de gordijn werd opgehaald, die de tentoonstelling van bloemen afsloot, stroom den allen toe, om dc lieve kinderen van Flora te bewonderen. Konden die bloemen en plantjes hare geschiedenis verhalen, ze zouden ons, meer dan men vermoeden kan, kunnen mededeeleu hoeveel zorg en op passing er noodig was geweest, om ze zoo ver te brengen. Er waren werkelijk schoone exemplaren. De heer Jansen, bloemist al hier, had ook nu weder een pyramide van bloemen en gewassen in orde gebracht, die den vervaardiger tot eer strekt en 't bewijs leverde, dat wc onder onze plaatsgenooteu mannen hebben, die 't vak van bloemist verstaan. Ook merkten wc een prachtige collectie op, ingezonden door den heer Los, van Alkmaar, 't Aquarium, reeds ten vorige jare door de zorg van de hoeren den Duik en van Otcreudorp ingezonden, was ook nu Eenverhaal uit Noorwegen, van JONAS LIÊ. UIT HET ENGELSCII VERTAALD DOOR J. SEPP. 32). XVI. Op het punt van pbysii ke kracht was Salvé alles behalve dc gelijke van verschei- denen onder deze mannen, die nu hy begreep dat zeer goed alleen maar naar een gelegenheid uitzagen oen hem de baas te worden. Zijn ecnige lnmp ii«.stoud in het nemen van het initiatief Lij iedere ge legenheid en zich den schijn ic geven als was hij van allen dc mecsi «<>rgeIooze en onverschillige voor zijn lev eii de be- geerigstc om te vechten. Hij stormde daarom op ieder zonder dralen bij geringste uitdaging los en wanneer hij ie, zorgde hij ook dat hij zijn woord De onafgebroken spaimi. tarin hij verkeerde, werkte ten slott. een koorts aanwezig, verrijkt met verscheidene water bewoners. 't Was voor de toeschouwers een aangenaam gezicht zoo'n een kijkje op den bodem der zee. Een groote stolp met op gezette vogels, strekte mede tot opluistering van 't geheel, alsook een stolp met ecnige sierlijke planten. In 't voorbijgaan had men gelegenheid om de prijzen te bezichtigen, die aan de bekroonden zonden ten deel vallen. Een woord van lof verdient de man, die op 't denkbeeld is gekomen hier de gele genheid te geven tot 't bezichtigen van een inrichting, waar eieren kunstmatig worden uitgebroed. Hoewel de zaak geen nieuwigheid is, had men toch hier zoo iets nog niet gezien, 't Werken der dorschma- chine gaf levendigheid aau 't tooneel en werd met belangstelling beschouwd. Dc tijd vloog Zaterdag en Zondagmiddag om, bij 't beschouwen van een eu ander, waarbij het muziekkorps der Marine een aangename opwekking bracht. Zondagavond kwam er totaal plaats te kort, we mccncn niet in de zaal, maar op het terrein van Tivoli. Goed weder, een ver lichte tuin en goede muziek van dc Schut terij, werkten mede om 't genoegen te be vorderen. Met toepasselijke woorden werden de prijzen en getuigschriften uitgereikt, aan hen wier inzendingen door de Florali-Com missie bekroond waren, 't Glanspunt van den avond was 't vuurwerk, dat zooals ge woonlijk door oud en jong gaarne wordt gezien. Dat werk was aan goede handen toevertrouwd en voldeed zeer goed. Met volle overtuiging noemen we een tentoon stelling van Landbouw en Floralia een volksfeest. Moge we hier elk jaar zoo iets kunnen genieten. Een woord van opwekking om heide zaken te steunen, na hetgeen wc genoten hebben, zal wel overtollig wezen. Een wedstrijd, door die beide vereenigin- gen uitgeschrevenis een vrede- en vreugdefeest en strekt 't menschdom ten zegen. We laten hier volgen de namen der be kroonden a. Floralia. Planten: Ie prijs No. 2, P. Schröder; 2e prijs No. 85, J. Koenen 3e prijs No. 4, Alb. Klein; 4e prijs No. 125, P. Schil der; 5e prijs No. 17, J. Simon; 6e prijs No. 113, C. J. Rijkers. Getuigschriften No. 183, von Oterendorp, No. 115, J. Rijkers; No. 107, H. A. Stelle- man; No. 129, A. Korff; No. 34, A>. J. v. Eeken; No. 55, G. Burkunk; No. 154, G. Ruigh; No. 3, B. Schröder; No. 47, L. v. Es; No. 23, B. Ruigh; No. 126, C. Schil der; No. 69, M. Meerens No. 58, wed. op zijn bloed en het leven dat hij leidde teekende zich op zijn gelaat, Hij werd gaandeweg aan boord beschouwd als een van die onhandelbare, losbandige geesten, die maar al te vaak onder het uitvaagsel der menschheid in het ruim vau een schip in dat deel van den aardbodem worden gevonden en die gewoonlijk hun loopbaan aan den nok van een ra of door een kogel uit den revolver van den kapitein eindigen. Ook op dit schip was, eer zij in Rio kwa men op zekeren dag de Ier iu boeien ge sloten cn dc kapitein had zonder dralen een van het scheepsvolk van een ra naar beneden geschoten, dien hij voor den bel hamel van de muiters hield. Hij sloeg nu Salvo met toeuemeud wantrouwen gade en verbaasde zich hoe hij zich ooit in iemand had kunnen bedriegen als hij het in dezen man had gedaan. „Maar laat iemand met kanalje omgaan, en 't is moeielijk voor hem om niet tot dat soort te gaan behooren," sprak hij bij zich zeiven; en ofschoon hij hoe langer hoe Rechter werd, bleef Salvé tooh de flinkste matroos, dien hij aau boord had. De bootsman hield zich nu zoo veel mo- Buijs; No. 62, A. FasolNo. 54 C. Weid- ner; No. 105, J. B. de Graaf. Zuad: le prijs No. 107, II. A. Stellcman 2c prijs No. 69, M. Meerens; 3e prijs No. 55, G. Burkink. Getuigschriften: No. 2, P. Schröder; No. 47, L. v. Es; No. 42, C. v. d.Ordel: No. 10, W. v. d. Ordel; No. 114, P. J. Rijkers. b. Landbouw. Voor Paarden: Kettcn: le prijs Gebr. de Haas; 2e prijs D. V. v. Hoolwcrff veulmerrie le prijs. Jb. den Das; 2e prijs Jb. Zander; werkpaardlc prijs J. Schilder, 2e prijs C. Molenaar; 4jarig werkpaardle prijs L. Wiering, 2o prijs Jb. Waterdrinker; 3jarig werkpaard: lc prijs R. Delver; 2e prijs H. Noot Hz.; 2jarig werkpaard: le prijs Jb. Zander, 2c prijs L. Wiering; éénjarig werkpaardle piijs C. P. Kruycr, 2e prijs weduwe C. Roodt; veulenle prijs M. Noot, 2e prijs J. D. de Graaf. Rundvee: melkkoeien: lc prijs weduwe P. Bruin, 2e prijs C. Maters; vroegkalveren le prijs P. Kos, 2e prijs C. Roodt; schot ten: le prijs Jb. Keesman, 2e prijs C. Molenaar; mclkvaarzeule prijs K. Roodt, 2e prijs H. Noot Hz.; hokkclingen; le prijs C. Kraakman. 2e prijs J. Zander; vaars- stieren le prijs Th. Terra, 2e prijs C. Maters; hokkelingstierenle prijs P. Knip, 2e prijs J. van Dokgraskalverenlc prijs S. Koning, 2e prijs J. de Moei. Schapen 1 Schaap met 4 jongenbcstuursprijs S. Hoogvorstvette schapenle prijs J. H. van Foreest van der Palm2e prijs H. Noot Hz.; melkschapcn: le prijs Th. Therra, 2e J. Noot; éénjarige schapen: le prijs H. Noot Hz., 2e prijs C. Maters; ooi-lamme ren: le prijs P. Kos Cz., 2e prijs J. Noot; rammenle pr. J. U. van Foreest van der Palm, 2e prijs Jb. Keesmanéénjarige ram men le prijs Th. Therra, 2e prijs C. Mooij, lamrammen: le prijs S. Kikkert, 2e prijs Th. Terra; weerenlc prijs J. Noot. Bokkenle prijsP. D. Boon, 2c prijs J. Mulders; geiten: bestuursprijs J. Koning. Pluimvee: 6 kippen cn lhaan: lc prijs N. J. Kindt. 2e prijs Jb. Makelaar; kuikens geb. in 1879: le prijs A. B. Wcber, 2e prijs Th. Terra; kippen: bestuursprijs P. van Es. Ganzen: le prijs J. de Graaf, 2e prijs J. Schilder. Konijnen: bestuurs prijs C. S. Jaring. Landbouwproducten, enz. -» Kaas: le prijs J. den Das, 2e prijs R. Delverboter le prijs R. Del ver, 2e prijs Tb. Terra; haver le prijs C. Maters, 2e prijs H. Noot Hz.; gerst le prijs C. Maters, 2c prijs H. Noot Hz.; rogge: le prijs G. Noot, 2e prijs Jb. Zander; tarwe le prijs Jb. Zander, gelijk uit Salvé's koers; want hij had ge hoord dat Salvé gezworen had, dat hij hem dc ingewanden nit het lijf zou scheuren als hij hem een nieuwe aanleiding tot toorn gaf. Salvé begreep evenwel zeer goed, dat hij iets tegen hem in 't schild voerde en was daarom volstrekt niet verwonderd toen hij op zekeren dag naar achteren geroepen werd om voor den kapitein een verhoor in den vorm te ondergaan voor de uitdrukking, die hij zich in betrekkiug tot den bootsman liad veroorloofd; hij trachtte volstrekt niet haar te loochenen, „daar de bootsman," zooals hij zeide, „hem van 't leven had wil len berooven." „Ik ben van plan het schip te verlaten," voegde hij er bij, „als wij te Valparaiso zijn. Ik ben slechts tot zééver in dienst geno men, maar werkelijk 't kan mij ook weinig schelen wat er van mij worden zal," besloot hij droefgeestig. De kapitein had blijkbaar zijn eigen ge voelen wat den bootsman betrof, dat Salvé de strenge straf, die hij verwacht had, ont kwam en alleen maar tot eenzame opsluiting op water en brood voor veertien dagen ver oordeeld werd. 2c prijs H. Noot Hz.erwten le prijs H. Noot Hz.2c prijs Jb. Zander; aardappelen: le prijs Jb. Zander. 2e prijs P. Kos Cz. Landbouwwerktuigen prijs Wissekerke, voor dorschmaohinc cn ploegen. Tot machinist 3e klasse bij de Kon. Ned. Marine zyu bevorderd de beeren A. v. d. Kemp, J. Koopman, C. A. G. Fiorani; A. V. E. G. Fiorani, D. Blanson Henkemansen J. de Witte. Naar wjj vernemen zal Zr. Ms. stoomschip Philips van Marnix," behoord hebbende tot het oefenings eskader, thans op reis naar Neder land, niet te Nienwediep maar te Ymaiden binnenvallen. De 8t. Ct. bevat het gewone programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal te 's Gravenhage, op Maandag den 15n September 1879. Het stoomschip Conrad, kapt. Vismau, van Batavia naar Amsterdam, kwam 5 dezer te Aden aau en zal de lagedruk krukas aldaar tegen de aan boord zynde waarlooze verwisse len; binnen een paar dagen zal het schip de reis voortzetten. Hetst. Madura, kapt. Jaski, is Zaterdag te Napels aangekomen en denzelfden dag vertrokken. Het st. Koning der Nederlanden, kapt. Bruyns, van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Snez 5 September. Het st. Prinses Amalia, kapt. Fabritius, van Amster dam naar Batavia, passeerde Kaap Roca den 6n September. Zaterdagnacht is in de kamer van den huismeester van bet gesticht Meerenberg, te Bloemendaal ingebro ken. Door het inslaan van een ruit heeft men het openstaande raam aan de voorzjjde van het gesticht geopend en daarna binnen zynde een secretaire opengebroken, waaruit nn p. m. f 1100 aan goud en papier vermist wordt. Men heeft vermoeden op een vroegeren bediende, die verleden week in de buurt rondzwief. De justitie doet onderzoek. Donderdag is ten nadeele van den heer B., te Grave, ten wiens „Dat zal je een beetje neerzetten, mijn jongen," sprak de kapitein. Dc bootsman evenwel wist door een kleine geestigheid van zich zeiven de mildheid van den kapitein voor Salvé wat te matigen; en iederen dag als Salvé zijn poveren maal tijd genoot in dc plaats waar hij opgesloten was, nam de mulat, dien hij had overwonnen, op bevel van den bootsman zyn warm eten mede en at bet buiten de deur op dichtbij het gat, waardoor licht kwam, zoodat de aaugcoame geur zijn weg naar binnen vond en Salvé tot tantalus-kwelling werd. In 't eerst genoot Salvé vrij wel de rust, die zijn opsluiting hem gaf; maar toen zijn honger toenam werd hij oploopcnd en op zekeren dag stak hij ouder etenstijd zijn gelaat door de opening. „Mulat F' begon hij, cn de ander keek op cn knarste op zijn witte tanden, verheugd dat hij eindelijk een teckcn zag dat zijn beleefdheden niet vergeefs waren verspild „dat is goed eten dat je daar hebt." „Uitstekend," hernam de ander boosaardig, inwendig lachende. „Het wekt mij op om mij je toekomst voor te stellen," ging Salvé bedaard voort,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1