Bs Loods ti siji Vrouw. il io. 692. Vrijdag 3 October 1879. Zevende Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co. Helder. Kalender der Week. ÜN1E C VVSTIJDÏN GEN. FEUILLETON. Vliegend Blaadje OCTOBER, Wijnmaand 31 dagen. Opgang der Zon 6 u. 10 m. Ondergang 5 u. 25 m. INDAG 5 Wolmarkt te Schagen. [aAXDAG 6 IpfSDAG 7 fOBSSDAG 8 Iosderdag 9 rijdag 10 klEBDAG 11 Laatste Kwartier. Vreugdedag der Wet. ct, nd HELDER, 3 Oct. 1879. ïar J Aan de zitting van den gemeenteraad v,^n jl. Woensdagavond, ontleenen wij het rAplgeude: De begrooting voor den dienst van 1880 z^eft op burgemeester en wethouders een ndjögunstigen indruk gemaakt, en terecht, info rekenen naar do opbrengst van de tot toe verloopcn maanden dezes jaars, zal e accijns op het gedistilleerd f 9000.00 hinder opbrengenhet aandeel der gemeente o de opbrengst der Rijksbelasting f 7000.00, dat van den hoofdelijken omslag f 4000.00 -jrtinder, totaal f20000.00. De uitgaven verminderen niet, maar ne en eerder toe. Het cijfer der uitgaven is 162,440.37, waarvan alleen aan onderwijs armwezen bijna de helft wordt ten Dste gelegd. Die treurige toestand wacht einig verbetering; ongeveer 2000 personen tbben deze gemeente verlaten, hetgeen p verlies van f 3295.35 aan hoofdelijken nslag geeft. Op deze gegevens meent Voorzitter, is het noodig 's Konings mach- ging te verkrijgen tot heffing van accijns 't gedistilleerd en van een hoofdelijken nslag, ten hoogste van f 30000.00. Een- irig wordt dit besluit goedgekeurd. Een adres van den heer F. Nannings hier, houdende voorstel om het commis- riaat van deii viscliafslag te verpachten, door eene commissie van onderzoek in ehandeling geweest en rapporteerde bij londe vau den wethouder Braaksma, on- eveer dit: het wettelijk voorschrift houdt i: „dat marktgelden in zooverre moge eheven worden, als noodig blijkt tot on- erhoud van gebouwen, terrein of gereed- ïhappen." Hier bestaat feitelijk geen markt, us zijn er geen onkosten, en er mogen aarom geen rechten geheven worden. De onclusie vau dit rapport wordt door nie- land bestreden, maar eenparig goedgekeurd. )ok blijkt, dat over de wijze van den isch-afslag, tot heden geen klachten zijn rg oorgekomen. I- Ken verhaal uit Noorwegen, van e JONA8 LIË. f UIT HET ENGELSCIi VERTAALD DOOR J. SEPP. «0). e XIX. I Juffrouw Garvloit had slechts een kleine ipmerking „Gij weet dat ge geen ale kunt drinken, gaarde vriend." Een andere tegenwerping, namelijk wat ie hunnen in Noorwegen wel zeggen zou- len, als zij hoorden dat haar man was af- I ledaald tot koffiehuishouder, hield zij zeer terstandig voor zich. De hoofdzaak was dat ij iets hadden gevonden om in hun levens- inderhoud te voorzien en zij hadden nu in elk geval den grooten troost, dat zij in taat zouden zijn om Elizabetk bij zich te louden. Het weinigje gevoel vau trots dat laar nog gebleven was, stortte zij voor Eli- tabeth uit, door haar te vertellen dat zij In den vroegen morgen van gisteren is een schaap, loopende aan den Dijk achter het Postkautoor al hier, den hals afgesneden. De politie doet onderzoek naar deze verregaande baldadigheid. Het zeldzame geval deed zich heden voor, dat twee ter reede lig gende schepen niet binnengesleept konden worden, omdat geen der sleep- booten aanwezig was. Gisterenavond is een visscher- schokker buiten het Marsdiep omge slagen, waarbij een der opvarenden is verdronken. Woensdag is alhier in dienst gesteld het schroefst. ,1e kl. Atjeh, kommandant kapt. ter zee jhr. H. O. Wichers, adj. in buitengew. dienst van Z. M. den koning. De kapt.-luit. ter zee G. C. C. Thierens wordt eervol ontheven van het bevel over het schroefst. Marnix, en vervangen door den kapt.-luit. ter zee H. Dyserinck. Het st. Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Napels 1 October en zal de reis vervolgen, na een machinedeel te hebben ver wisseld. Het st. Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 30 Sept. en zou den zelfden dag vertrekken. Het st. Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Napels 30 Sept. en vertrok denzelfden |dag. Het in de buitengronden van Vlieland gestrande stoomschip Kestrel, van Londen naar Hamburg, is door de Hercules in een uur tjjds afge- sleept en heeft de reis voortgezet. Uit particuliere berichten uit Indië verneemt het Vaderland, dat de toestand in Atjeh in de laatste weken veel gunstiger is geworden. De bezetting zal aanmerkelijk ver minderd worden, terwijl nog ver schillende andere bezuinigingen zullen worden ingevoerd. Te Rotterdam zijn valsche dub beltjes in omloop. Men gelooft een niets wisten van millionairs op klompen, zooals er in Holland waren; en haar man vond haar veel meer ingenomen met zijn plan dan hij verwacht had. Daar hij ge woon was een groot vertrouwen te stellen op haar beter ontwikkeld verstand, zou hij niet gelukkig geweest zijn, als zij tegen het plan zich verklaard had. Zoo gebeurde het dan dat op de drukke gracht op een maandagmorgen boven de voordeur een uithangbord verscheen met de woorden: „DE STER" daarop in gulden letters op een blauwen grond. Het was op gunstigen tijd en op een gunstige plaats opgehangen en bijna op hetzelfde oogenblik waarop het huis geopend was, begonnen er klanten van de schepen in de haven binnen te loopen, zoowel in de kamer beneden als boven, zoodat er kans bestond op een steeds toenemende nering. Garvloit stond gewoon lijk zelf bij het buffet achter de toonbank, op wier benedeneind een reeks steenen bierkannen met tinnen deksels geplaatst was, terwijl in een hoek van den muur daar dichtbij groote dozen met tabak in 't oog vielen en lange en korte Hollandsche aarden pijpen. Een nieuwe, gestopte pijp afgesleten dubbeltje te outvaugen en heeft een stukje blik of dergelijke stof. Dinsdagnamiddagtoen de trein van Antwerpen naar Boom in het groote statiou te Antwerpen reeds iu beweging was, wilde een werk man nog op den trein springen. De man trapte echter naast de trede, viel en geraakte alzoo onder de wielen van den rijdenden trein. Alle hulp was onmogeljjkde geheele trein reed den man over het lijf. Het gansche lichaam was letterlijk als vermalen en totaal onkenbaar. Tot nu toe weet men niet zeker, wie de werkman is; in een zijner zakken heeft men een spoorweg-abonue- mentskaartje gevonden, voor de reis van Antwerpen naar Contich, en met den naam van Jan Frans Voorspoeds. Het lijk is naar het gasthuis ge bracht. Het Belgisch stoomschip de Ruyter is by Hoedekenskerke op Woensdagavond jl.met hoog water, gestrand. Dit wordt toegeschreven aan het niet branden van een der vuren te Hoedekenskerke. des avonds tusschen 8 en 9 ure. Bijna had dit verzuim ook een «aanvaring tengevol ge gehad tusschen de naar zee stoo- meude Harwich-boot en een uit New-Castle komende stoomboot. Naar men verneemt, zou de gezag voerder der Harwich-boot bg zijn aankomst te Vlissingen van het niet branden van het vuur rapport gemaakt hebben. Een ernstig onderzoek naar het al of niet plegen van een ver zuim, dat zulke gevaarljjke gevolgen had kunnen hebben en ten deele reeds gehad heeft, mag zeker te ge- moet gezien worden. Sedert 1 Oct. jl. is voor het binnenlandsche Telegraphisch verkeer het woord-tarief ingevoerd. Voor elk telegram betaalt men nu als vast recht 15 Ct., bovendien wordt voor elk woord 1 Ct. betaald. Een telegram b. v. van 13 woorden zal alsdan kosten 15 Ct. 13 maal 1 28 Ct., werd aan iederen klant tegelijk met betgeen hij besteld had aangeboden. Buiten het gezicht onder de toonbank, waar de steenen bierkannen stonden, lag een vat bier, met zijn glanzend geschuurde kraan en een tob betje, om de druppels op te vangenen naar hetzelfde Hollandsche gebruik, door zindelijkheid voorgeschreven, stonden kwis pedoren met zand gevuld in de hoeken van de zaal. De planken boven aan de zolde ring stonden vol rijen flesschen en kruiken met geestrijke dranken als in een apotheek en onder deze merkte men een fraaie rij stevig gekurkte, donkergroene mandeflesachen met hollandschen jenever. Elizabeth had als huishoudster juist zoo veel te doen als zij 'af kon en hield zich bepaald met bedienen op, tenzij er iets bij zonders klaar gemaakt moest worden voor de bezoekers der bovenverdieping. Nu en dan evenwel kwam zij ook achter de toon bank ter wille van een of andere boodschap of om zich te overtuigendat daar niets noodig was; en de roep die er van de mooie Elizabeth uit „de Ster" uitging, bracht niet weinig toe om bezoekers te trekken. De enkele Noren die met hout te Am- een vau 20 woorden alzoo 15 Ct. -f- 20 maal 1 35. Kaarttelegram men zijn nu vervallen. Te Gent is Zaterdagmorgen in de fabriek van de hh. Bartsoen-Buysse een metselaar, Nuytteus, die bij een machine werkte, door een tandrad vastgegrepen, meegesleept en letterlyk vermalen. Het slachtoffer laat een vrouw met een jong kind achter. Door een rgken Amerikaan, Thomas Wilson, onlangs te Baltiinore overleden, is per testament aan vier verschillende weldadige instellingen elk een som vermaakt vau 5000 dollars, en voor de oprichting van een ziekenhuis voor arme kiuderen 500.000 dollars geschonken. Daarenbo ven bestemde deze meuscheuvriend nog een som vau 200,000 dollars voor een fonds, waaruit steenkolen en audere brandstoffen gekocht moeten worden, als die het goedkoopst zgn, om ze dan aau behoeftige personen tot lageu prgs te verkoopen. De Amerikaansche bladen ma ken meldiug vau een feit, dat opnieuw de misdaad vau den beruchten Tho- mas van Bremershaven in herinnering brengt. Bg het lossen van de Cas- tlewood uit Londen, begon een baal lompen te rooken, om kort daarna in brand te geraken. Na blussching vau het vuur vond men tusschen de lompen een doosje lucifers, terwgl de lompeu zelve met ecu zwarte licht ontvlambare stof bedekt waren. Ook in andere balen vond men het zelfde. De kapitein kon niet auders verklaren dan dat hg de lompeu iu ontvangst genomen had van de firma A. Cohen&Co. te Londen. De ladiug was hoog verzekerd en er bestaat geen twgfel, of het geheele schip zou een prooi der vlammen geworden zgn als de brand op zee was uitgebroken. Een onderzoek zal worden ingesteld. Omtrent het bloedbad, dat de koning van Birma onlangs onder de vrouwen en kinderen vau zijn vader heeft aangericht, verneemt men de volgende bijzonderheden. De oude koning had 53 vrouwen, waarbij hg sterdam kwameu de meesten lieten hun lading te Purmerend of Alkmaar be gunstigden onveranderlijk „de Ster." Eliza beth had de gewoonte hen als haar lands lieden toe te spreken; en als zij hoorde dat een van heu den Atlantischen Oceaan was overgestoken, vroeg zij bedaard cn als bij toeval of ze ook misschien een matroos, dien zij kende en die Salvé Xristiausen heette, van Arendal ontmoet hadden of iets van hem hadden gehoord. Niemand had ooit iets vaii hem vernomen en zij begon te vreezen dat zij hem voor altijd verloren had. Op zekeren voormiddag evenwel toen zij zeer veel in huis te doen had, liep zij haas tig de bovenzaal door en daar zat bij een van de kleine tafeltjes met een kan bier voor zich, die hij nog niet had aangeraakt, een gebaard man iu blanwen pijjekker. In haar haast had zij hem voor een stuurman of een kapitein aangezien; maar er was zeker iets aan hem dat haar aandacht trok, want zij draaide zich aan de deur nog eens om en keek nog eens naar hem eer zij de deur uitging. Hij was zoo bleek eu hij bad ook op haar den blik geslagen. Toen zij buiten de deur stond, bekende zij zich

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1