De Loods ei zlii Vrouw. Dinsdag 14 October 1879 Zevende Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co. Helder. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. >1 Burgerlijke Stand Helder. Vliegend Blaadje. <3 HELDER, 14 Oct. 1879. Met den trein van 12,36 zullen oorgen alhier arriveeren de rénnisteu, relke deelnemen aan het zilveren [nbilé van het Koninklijk Instutuut ■oor de Marine alhier. Aan het station uilen de feesvierenden ontvangen lorden door den raad der gemeente, [e adelborsten, de Vereeniging Kruis r Krijgsverrichtingen, enz. De Ichutterij-mnziek zal de réunisten «geleiden tot aan het Instituut, al- raar de Stafmuziek der Marine hen al ontvangeu. Aan den ingang van iet Stationsterrein tegenover den leer Holmer, wordt van gemeente- vege een eerepoort opgericht. De afloop van den schietwedstrijd, luor het Artillerie-Vrijkorps, op Zon- iag jl., in fort Dirks Admiraal is lis volgt le prijs J. Breebaart Jr. ie G. T. von Oterendorp. le J. H. de Meijer, le K. Kikkert. J. J. Beckers. De prijzen znllen eerst later op gepaste wijze aan de overwinnaars ivorden uitgereikt. De Zondagavond door het Jon- gelings-Collegie »Nut en Genoegen," jegeveu tooneeluitvoering, mag naar irensch geslaagd heeten. De opkomst 't publiek toch was zeer goed eu de uitvoering voldeed uitmuntend. Men verneemt, dat het ramschip Stier, beuevens de monitors leen 2e klass Adder en Krokodil, thans in dienst voor de praktische oefeningen der zee-miliciens, den 1 November s. buiten dienst zullen worden gesteld, en de zee-miliciens nog vóór dien tjjd op het fregat Evertsen alhier zullen terugkeeren. Den heer J. K. G. Muller, hoofdonderwijzer te Oude-Schild (Texel) herdacht j. 1. Zaterdag zijn 25-Jarige-ambtsbediening als onder wijzer. De onderwijzer ontving van Een verhaal uit Noorwegen, van JONAS LIË. 42). UIT HET ENQELSCH VERTAALD DOOR J. SEPP. XIX. Zonder dat zij iets hadden gemerkt was de denr geopend, en in de deur stond de kleine dikke Garvloit, in stomme verbazing het tooneei vóór hem te aanschouwen. Eli- zabeth kreeg hem eindelijk in 't oog en volstrekt niet verlegen, maar alleen begeerig om anderen van haar geluk deelgenoot te maken, riep zij uit „Dat is mijn verloofde...." „Je verloofde!" en hij trad een stap ach teruit, alsof hij niet wist wat hem te doeu stond. „Mijn naain is Salvó Kristiansen, eigenaar van de Apollo," begon Salvó, zonder dat hij haar losliet en met een gevoel alsof alles om hem heen op dat oogenblik al zeer on beduidend was vele zijden hartelijke blijken van sympathie. Namens de ingezetenen van Oude-Schild en eenige vrienden van elders ontving de feestvierende on derwijzer een keurig geschenk, be staande in een net bewerkte schrijf bureau. Het st. Conrad, 16 Augustus van Batavia vertrokken, is Vrijdag te IJmuiden aangekomen. Het st. Prinses Amalia, 30 Augustus van IJmuiden vertrokken, kwam den 9 October te Batavia aan. Het st. Prinses Marie, van Amsterdam naar Bataviakwam den 9 October te Napels aan en vertrok denzelfden dag. Het st. Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 October van Napels. Het st. Madura vertrok 11 October van Amsterdam naar Ned.-Iudië. Het st. Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez den lln October en zette de reis onmiddelljjk voort. Het st. Celebes, vertrok van Batavia naar Amsterdam 11 October. Zooals het zich nu laat aanzien, is het niet onwaarschijnlijk, dat de Willem Bareuds den 14 of 15 Oct. te IJmuiden zal binnenloopen, en dus nog vroeger in het land zal zijn dan de brieven, te Hammerfest met de post verzonden. Wij hopen, dat een hartelijke ont vangst dezen vrijwilligers der Neder- landsche marine wacht, die in het noorden toonden, dat de Hollandsche zeelui nog niet ontaard zijn van de kloeke varensgasten, aan welke het land weleer zijn bloei en grootheid dankte. Dit Friesland meldt men, dat in de veenderijen tegenwoordig han den te kort komen, om de turf op hoopen te zetten en ze zoodoende tegen de vorst te vrjjwaren. De oude turf is öf afgeleverd öf verkocht tegen stevige prjjzeu. Dit jaar sluit voor de veenbazen met een zeer nadeelig saldo. Maandag 11., nieldt de Haarl. Garvloit keerde zich om en schreeuwde verscheiden keeren van boven van de trap zijne vrouw toe: „Andrea! Andrea!" en telkens als hij dien naam uitsprak, werd zijn stem luider; en toen zij niet onmiddellijk kwam, stommelde hij zoo gauw als zijn ge zetheid het toeliet de trap af, maar bleef op de onderste trede verbluft staan. Juffrouw Garvloit kwam de huiskamer uit met haar werk in de hand en vroeg wnt er gaande was. Neerslachtig antwoordde baar echtgenoot „dit is er gaande, dat ik geruineerd beu Élizabeth zit boven met een schipper, God weet wieu, dien zij zegt dat haar verloofde is." „Is 't mogelijk?" „Ga 't zelve zien," en toen zijn vrouw hem haastig voorbij liep om de trap op te gaan, voegde hij er op dcuzelfden neerslach- tigen toon bij„Wie zullen wij nu krijgen om onze huishouding na te gaan? Wij znllen nooit weer een krijgen als zijen toen zuchtte hij diep. Toen J uffrouw Garvloit aan do deur ver scheen, voltooido Élizabeth hare verklaring, die zij niet geëindigd had omdat Garvloit haar in de rede viel. „Ik heb hem altijd gekend, reeds toen ik Ct., is door den krijsruftd te Haarlem het vonnis uitgesproken in de zaak van Rudolf Zwaab, den milicien uit het garnizoen te Naarden, van wien in het laatst van Juljj 11. melding is gemaakt, naar aanleiding van ver schillende diefstallen uit goedereu- bureaux van het station Naarden Bussem, van het Oosterspoor te Am sterdam uit twee boerderijen te Weesperkarspel, bjj een blikslager te Amsterdam, euvan zjju avontuurlijken tocht over eenige daken en daarop gevolgde inklimming bij nacht, in een logement in de Warmoesstraat te Amsterdam. Ter zake van deze feiten is Zwaab veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaar. De veroordeelde, thans 19 jaren oud, is in 1875 door de arrond.-rechtbank te Amsterdam we gens diefstal bjj nacht in een bewoond huis, gepleegd met oordeel des on derscheids, veroordeeld geweest tot een gevangenzetting van twee jaren eu drie maanden, welke straf bij op den Kruisberg heeft ondergaan. Hij wordt thans overgebracht naar Am sterdam, teneinde zich te verantwoor den wegens een diefstal, in Februari 11. vóór zijne indiensttreding gepleegd. En zonderling ongeval, dat ge lukkig geen noodlottige gevolgen bad overkwam dezer dagen den omnibus, die dag ii. dag uit de bou levard des Italieus te Parjjs langs rijdt. Tegenover de rue du Helder brak het voertuig plotseling zoo zuiver in tweeëu, dat de koetsier, die eerst door het geroep der voorbij gangers opmerkzaam gemaakt werd, nog een eindweegs met den halven wagen voortreed. Door een gelukkig toeval waren er slechts weinige per sonen in den omnibus, die allen aan de voorzjjde van den wagen zaten slechts een dame, die juist zat naast de plaats waar de breuk was ont staan, viel van schrik, nu zjj zoo onverwacht half in de open lucht zat, op straat zonder eenig letsel te bekomen. een klein meisje was," zeidc zij. Het werd bare meesteres eensklaps dui delijk, dat hier sprake was van ecu roman tische geschiedenis; maar hoewel zij van nieuwsgierigheid brandde, toch stelde zij hure vragen tot ecu geschikter oogenblik uit. Middelerwijl hetuigde zij hare oprechte deelneming eu sympathie; eu nadat zij Sal- vé's hart gestolen had door hem mede te deelen welk een schat zij in Élizabeth had gevouden, noodigde zij hem om zoolang als hij in Amsterdam bleef hun huis naar wel gevallen uit en in te loopen. XX. Toeu Juffrouw Garvloit den volgenden morgen een verontschuldiging bedacht had, opdat het tweetal in haar huiskamer alleen zou zijn, haalde Sa!vó een klein pakje uit zijn zak eu terwijl hij het behoedzaam opende, sprak hij met eenige plechtigheid „Vijf jaar geleden, Élizabeth, kocht ik deze ringen toen ik iu Boston was." Hij haalde zc uit het papier eu stelde ze kaar ter baud. „Ik heb in dicu tijd veel onder vonden, maar gij ziet, ik heb ze onder alle wederwaardigheden bewaard." Zij sloeg haar arm om zijn hals, verborg Tc Brigbton is een der hoofd- conductenr8 van den spoorweg tus- schen Londen en Brighton, die 26 jaar dienst had, aangeklaagd van het stelen van brandewijn uit den goe derenwagen. Hij erkende zjjn misdrijf. De rechter, voor wien de zaak ge bracht was, zeidi', dat hij niet bevoegd waseen hoogere straf dan zes maanden gevnngenis op te leggen. Dat achtte hjj niet voldoende, want een postbeambte, die een brief steelt, kan tot vijf jaren dwangarbeid ver oordeeld worden, en een conductenr, die het in hem gestelde vertronwen schendt en in den goederenwagen diefstal begaatachtte hjj althans niet minder strafbaar. Daar de con ducteur, zoo hij voor een crimineele rechtbank kwaiu, zelfs tot veertien jaren dwangarbeid veroordeeld kon worden, verwees hjj hem derwaarts. Van 10 tot 14 Oct. 1879. ONDERTROUWD: E. Bakker, zeeman en W. de Bic. P. Janssen, bootsman, cn E. Roosloot. K. Bakker, schoenmaker, en A. Hoelandt. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. Kunst geb Troost D. J. F. van der Pla.it geb van Polanen de Be- j vere D. C. Oeljee geb. Schotanus D. R. Blom geb. Vos D. A. M. Meijer geb. Wib- bels Z. C. Lak geb, Maller Z. C. Helder geb. Selmaii D. A. Holstijn geb. du Porto D. M. C. Mahieu geb. Misdom D. N. de Vries geb. Kroon 1). G. H. Pelt geb. Ha- gestcin D. S. Eiselin geb. Scbagcn Z. OVERLEDEN: J. J. r. Dam 9 j. A. I de Jager 11 m. M. Watses geb. Venen 60 j. J. Jupijn 17 in. baar gelaat aan zijn borst cu hij kon voelen dat zij schreide. Toen paste zij de ringen, beiden aan deuzelfden vinger; zij hield baar hand in de hoogte om ze hem tc laten zien en zeide: „Dat is de eerste ring, dien ik ooit gehad heb." Zijn gelaat betrok en bij kreeg een kleur; eerst toen begreep zij tot welk een reeks van denkbeelden baar opmerking aauleiding had gegeven. Hij bad drie dagen tot zijn beschikking eer bij weer te Purmerend terug moest we zen aan boord van de oude brik, die hem nu in eigendom toebehoorde en waarmede hij, ofschoon zij erg opgelapt en lek was, nadat zijn zecmanstrots daarover heen was nog al was ingenomen, hetgeen vooral mis schien hierdoor was gekomen dat zij zijn eigendom was. Het geluk van deze dagen werd door geen cukol voorval verstoord, dat hem aan 't verleden had kunnen herin - nerencn eerst op den laatsten dag werd het leelijke duiveltje van 't wantrouwen weer in zijn hart wakker. Het was Zondag en na de morgengods- dienstoefening was er een soort van volks feest in Amsterdam. Op het beroemde stad huis, waar in de glorierijke dagen van Hol- land's geschiedenis, toen de kanonnen van de Ruytcr cn Tromp in de verte op zee dreunden, de grootc prinsen-kooplieden de# raadsvergaderingen in 't belaug van dc Re publiek plachten te houden, zou dien dag voor 't eerst bet nieuwe schilderstok ten toon gesteld worden, waarop dc jeugdige Hollandsche held van Speyk stond afgebeeld, op 't oogenblik dat bij zijn schip bij de Bel gische ruzie in 1830 iu de lucht deed vliegen. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1