'I van 't Vliegend lllnmlje, De Loods n zi Vrouw. VAN VRIJDAG 24 OCTOBER 1879. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. OCTOBER, Wijnmaand 31 dagen. Opgang der Zon 6 u. 42 ra. Ondergang 4 u. 40 m. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Volle Maan. Donderdag 30 Vrijdag 31 NOVEMBER, Slachtmaand 30 dagen, n Zaterdag 1 Allerheiligen. fl. 0 1 1 kvn U. Kle vai vai atj( Ki HELDER, 24 Oct. 1879. I Van het Dinsdagmorgen op de N.Haaks gestrande Duitsche barkschip p, St. Jan is niets meer te zien. Het schip behoorde te Rngenwalde tehuis en had reeds eenige dagen zwaar lek rondgedobberd. De beman ning was reeds totaal afgemat. De zuivere opbrengst der too- eineelvoorstelling, gegeveu door de ver- eeniging Vaderland en Oranje," ten b: voordeele vau de wed. Stronck, op jl. Zondagavond, bedraagt f214.06. Naar wjj vernemen zal, op den 9" November a. s., door de vereenigiog ke Ontwaakt bjj Tij cis," een liefdadig heidsvoorstelling gegeven worden voor een weduwe met zes jonge kinderen, welker man en vader den vorigeu winter is overleden |en die nu den winter met kommer te gemoet zien. De leden der vereeniging zullen daartoe met lijsten roudgaan en hopen op den steun van Helder's ingezetenen. De dames J. Fasol en L. Na- oed gelhout, vanhier, hebben Dinsdag jl. te Haarlem met gunstig gevolg exa men afgelegd in nuttige handwerken. De Willem Barents kwam jl. Woensdag behouden te IJmuiden binnen. - Het stoomschip Voorwaarts kwam Woensdagavond te IJmuiden binnen. Het st. Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, via Mar- seille, arriveerde te Suez 20 Oct. en zette den 21n Oct. de reis voort. cht zgn DE tel Keu verhaal uit Noorwegen, Tan JONAS LIË. 44). uit het bngelsch vertaald door J. SEPP. XXI. In een klein huisje te Tonsberg, aan een bocht van den schoonen Cbristiana-fjord, ging de eerste zomer van hun huwelijksleven voorbij, zonder dat een wolkje den helderen hemel benevelde. Het huis en alles wat daartoe behoorde, met zijn bloemen voor ieder venster, was een voorbeeld van zin delijkheid en Hollandsche netheid; en met Elizabeth als middelpunt van dit alles was 't geen wonder dat Salvé's volk hem on verschillig vond voor het slechte weer op de thuisreis. Het mooie schippersvrouwtje had evenwel gedurende de herhaalde afwezigheid van haar echtgenoot de aandacht getrokken van enkele der voornaamste families uit de stad en stond weldra, zoo al niet op intiemen voet dan toch in vriendschappelijke betrek king tot verscheidenenen Salvc's huiselijke vreugde was van dat oogenblik af niet meer Eervol ontslag is verleend aan den kommandeur voor het vak vau scheepsb. in N.-Indië. C. Willemse. De oud-minister van Oorlog, J. J. van Muiken, is in den ouder dom van 83 jaren, te 's Gravenhage overleden. Het gedenksteeken op het graf van den op Atjeh overleden generaal Pel is gereed en tijdelijk op de ter reinen naast het in aanbouw zyude museum aan de Stadhouderskade te Amsterdam opgesteld, waar het vau 23 dezer tot en met 2 Nov. voor belangstellenden te bezichtigen is. De gemeenteraad van Vlissin- gen heeft de haven- en bruggelden, die daar geheven worden, afgeschaft en in verband daarmede de betrek king van havenmeester opgeheven. Een afgrijselijke moord is Zondag avond te Dordrecht gebeurd. Een gehuwd persoon, vader van verschei dene kinderen, heeft met een scheer mes een jonge dochter vermoord, met welke hij vroeger op den loop ge weest en dien avond was uitgegaan. Hy is, of heeft zich zeer ernstig met het scheermes gewond en bevindt zich in het gasthuis. Eeu vrouw, te Amsterdam, die, omdat zij zoo handig met de naald terecht kon, de vliegende naaister" werd genoemd, heeft zeer vlug een vrouw, bij wie zij in dienst was f 37.50, en een andere harer klanten een doosje met gouden voorwerpen ontstolen. Een Dordrechtsche vrouw is Maandag bevallen van een meisje, dat zes vingers en teeneu en een voltallig stel tandjes heeft. Op de begraafplaats te Arnhem is Dinsdag op een plaats, daarvoor niet bestemd, een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht gevonden, liggende in een bruin geverfd kistje. De justitie stelt een onderzoek in. Een verschrikkelijke ramp heeft Maandagavond op den spoorweg van onvermengd. Als Elizabeth hem van de vleiende bewijzen van waardeering, die zij ontving, verhaalde, hoorde, hij haar zwijgend aan en de opgang dien zij in zulke kringen maakte, wel verre van hem genoegen te geven, was juist op hem van tegenoverge- stelden invloed. Hij zou voor niets ter wereld een woord hebben willen zeggen om zijn ongenoegen te doen blijken, dat zij met zulke mcnschen kennis maakte en hij had zelfs gaarne, dat als zij Zondags samen naar de kerk gingen, zij even goed gekleed was als een vau die deftige vrienden, met wie hij nu naar 't hem toescheen, zijn vrouw deelen moest. Maar al zei hij niets en al was bij zelfs boos op zich zelveu omdat hij over dit onderwerp dacht, toch bleef hij er over denken en met toenemende verbitte ring. Hij kon zich het denkbeeld niet uit het hoofd stellen, dat Elizabeth hem altijd met die menschen moest vergelijken, en dat die vergelijking in zijn nadeel uitviel en als hij alleen op zee op bet dek van zijn brik heen en weer liep, stelde hij zich voor dat zij onophoudelijk in zijn huis toef den en altijd over het onderwerp spraken dat bij 't minst mocht lijden de opoffering die het Elizabeth gekost moest hebben om zijn vrouw te worden. Toen hun zoon Gjert geboren werd in 't voorjaar dat op hun huwelijk volgde, had Mechelen naar Antwerpen plaats ge had. De gewone trein, die ten 9 ure uit Brusel vertrekt, om ten half 11 ure aan te komen, stoomde tegen 10 uur uit Mechelen, toeu de machinist op de hoogte van Neckorspoel de goederentrein van Luik zag aanko men, die er den weg moet overgaan. De machinist ziende, dat hjj den aansnellenden trein moeielijk kon ontwijkenzette allen mogelijken stoom bij, om het gevaarlijk punt voorbij te komen, doch het mocht niet gelukken. De koopwarentrein stoomde op de achterste rijtuigen vau den reizigerstrein en in den schok werden die rijtuigen verpletterd. Een vreeselyk tooneel deed zich voor. In den donker hoorde men 't gehuil en gejammer van de gekwetsten. Men bracht zoo spoedig mogelijk hulp aan, en men begon allengs te zien, hoe groot de ramp was. De laatste wagons zijn letterlijk vermorseld en werden van boven in de diepte ge worpen. De stoker en de treinwach ter zijn aan stukken geslagen en hunne lijken onkenbaar. Er zjjn zeven ernstig gek westen, voor wier leven men vreest, en nog een 12tal minder zwaar gewonden. Dokters en priesters zijn ter plaatse gesneld en hebben alle hulp toegebracht, die vereischt werd. Het parket is insgelijks op de plaats der ramp geweest. Al de expres treinen van Brussel naar Ant werpen zijn verlaat, doordien de reizi gers moesten overstappen. Een dame, die acht aren lang onder de wagons gelegen had, is er behouden en on gedeerd uitgehaald. Namen van de gekwetsten worden nog niet genoemd. Dinsdagmorgen hebben 2000 werklieden het werk gestaakt in de kolenmynen van Produits, te Flenu, (België.) Eenige uren later weigerden ook te Bergen en Ciply, de arbeiders het werk voort te zetten, omdat hun eisch tot verhooging van dagloon weigerend was beantwoord. Totnogtoe blijft alles rustig. hij naast Elisabeth's bed gezeten, niet in staat om zich van haar los te rukken, tot dat er een klein geschenk kwam vau een van hare vriendinnen uit de stad, die even als anderen vaak naar haar had laten vragen; toen stond hij op en ging regelrecht de denr uit om buiten met de handen op zijn rug heen en weer te loopen, zooals zij door het venster zien kon, geheel en al uit zijn hu meur, al was hij ook toen hij weer binnen kwam zelfs nog bartelijker en oplettender voor haar dan te voren. Daar zij zich zelfs niet voor een oogen blik verbeelden kou, dat hij in staat was om te denken dat haar innige liefde voor hem op eenige wijze den invloed ondervond van de zeer oppervlakkige belangstelling, die haar nieuwe kennissen haar inboezem den, beschouwde zij de afgunst die hij jegens hen koesterde en waarvan zij te voren ge noeg bewijzen had gehad, eeuvoudigals een zwakheid, waarboven hij verre verheven moest zijn; en daar hij zelf met geen woord het onderwerp ter sprake bracht, liet zij van haren kant het ook onaangeroerd, maar vormde terzelfder tijd het plan dat zij in 't vervolg hen minder zou zien, in elk geval zoolang hij thuis was. Ongelukkig evenwel had zij eenige weken later juist staan praten met een paar dier vrienden, toen hij thuis kwam van een Bij een brand te Kansdaal (Limburg) zijn vijf landbouwers- en twee arbeiderswoningen is de asch gelegd. Vau den inboedel, die niet was verzekerd, is niets gered. Twee jonge paarden en negen varkens zgn verbrand. Een aangrijpende tegenhanger met het gebeurde in Groningen, le vert het navolgend bericht uit Berlgn. Terwijl het Groninger echtpaar te midden van ruime bestaansmiddelen de hand aan zich zeiven sloeg, be zweek te Berlgn eeu werkman te midden van den strgd om 'fc bestaan onder omstandigheden, die 't bestaan zelf tot een ramp makenMaandag middag zag men een man, wiens uiterlgk hem als een bekwaam en boven sjouwerswerk verheven werk man deed kennen, een wagen met steenen en kalk moeitevol voortslee- pen. Plotseling overtrok eon vale kleur zgn gelaat en zonk hjj bewus teloos ineen. Welwillende menschen droegen hem in een rgtuig en brach ten hem naar het nabijgelegen zie kenhuis Bethanie. Terwijl de hulp vaardige menschen nog over zjjne opneming onderhandelden, stierf de ongelukkige in 't rijtuig. De man, vader van drie kinderen en geruimen tijd zonder werk geweest, bleek ge storven te zgn tengevolge van ver zwakking door hongerlijden en daar op gevolgde overspanning bjj 't werk, dat hjj pas weer gekregen had. Omtrent de geweldige overstroo ming, die in de provincie Murcia in in Spanje zulke groote verwoestingen heeft aangericht, wordt nog nader gemeld, dat men reeds sinds maanden te vergeefs naar een druppel water had uitgezien, totdat er eindelgk in den nacht tusschen 14 en 15 October wolken aan den horizon zich ver toonden, die hoe langer hoe meer aangroeiden en eindelgk tot een uit barsting kwamen, die aan een zond vloed deed denken. De wateren van de rivieren Segnra en Mnndo stegen tochtje naar Notterö, waar hij volk gehuurd had voor zijn aanstaande reis naar Amster dam, werwaarts zij hem vergezellen zou. „Mijnheer Jurgensen en zijn vrouw," zcide zij, „gingen juist voorbijzij had met hen een paar woorden gesprokenzij vertrokken den volgenden dag naar Frederiksvoern." „En verbeeld je ging zij opgewonden voort, mevrouw Jurgensen kent Marie Forst- berg. Ik heb haar dus gevraagd mijn groe ten over te brengen. „Marie Forstberg? wie is dat P" vroeg Salvc. „Zij was zoo vriendelijk voor mij" toen zweeg zij en de blosjes kwamen en verdwenen van haar gelaat, toen zij verder zeide „zij is de vrouw van den zoon van Beek den luitenant." „Dan had gij meteen aan mevrouw Jur gensen moeten vragen mijn groeten aan Beek over te brengen," zeide hij scherp en ging haar voorbij, hun hois binnen, zonder haar aan te zien. Elizabeth volgde hemzij voelde zich niet op haar gemak en nadat zij een oogenblik besluiteloos had gestaan, liep zij op hem toe, ging op zijn knie zitten, sloeg haar arm om zijn hals en z eide „Ge zijt toch niet boos op mij, is 't welf Ik dacht niet dat het je iets schelen kon anders had ik het niet gedaan."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 5