Burg-erlijke Stand Helder. AMenMii5Hperriel. Advertentiën. Musis Sacrum. JAKOB SCHöPFtóR. 1 artikelen. Het onderzoek lieeft aan het licht gebracht, dat de zelfont branding moet worden toegeschreven aan deze oorzaak, dat die artikelen slechts voor een derde gedeelte nit andere zelfstandigheden bestond, ge bezigd om het publiek, waarvoor ze bestemd waren, te misleiden, door den schgn aan de waar te geven dat zp uit louter zjjde was saamgesteld. Hoedauig de gebezigde stoffen aanlei ding tot die zelfontbranding hebben kunnen geven, door hare samenstel ling met zijde, wordt thans aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Sedert den ln November heb ben er 5 schipbreuken bij Calais plaat 8 gehad, bg een waarvan vjjf menscheu zijn omgekomen. Nn is weder met veel moeite een Engelsche driemaster, David Taylor genaamd, met een waarde van f 1,200,000 aan boord, op die kust gered. Bij de voorbereidende werkzaam heden voor het leggeu van een brug over den Rijn te Bazel rooide men dezer dagen een plataanboom, onder welks wortel een ki9tje gevonden is vol gouden en zilveren munten, ter waarde van 15.000 frcs., allen uit de dertiende en veertiende eeuw. De »Times" vestigt de aan dacht op eenige aanzienlijke partgen thee, die in de vorige week te Londen in het openbaar geveild zjjn. Uiteen monster van die thee, is haar geble ken, dat deze compositie bestaat uit rottende overblijfselen van theeblaren met een groen verfje vermengd. Men verzekert ous, zegt het blad verder en de vuile materie, die wjj iu han den kregeu, bevestigt deze mededee- ling, dat dealdus behandelde theeblaren reeds in 1871 en 1872 werden inge voerd, toen goed werden verkocht en, na gebruikt te zjjn, weer als afgetroken theeblaren opgekocht, ge- wasschen, gedroogd en vervolgens ten tweeden male verkocht werden. De compositie is nu volkomen ongeschikt voor menscheljjk gebruik. De Times" staat dan ook ver baasd, dat een eerljjk makelaar zich heeft kunnen laten vinden om dergeljjk vuil te verkoopen. De stedeijjke ambtenaren, die daartoe bevoegdheid hebben, moesten zulke schandalen weten te voorkomen. latere berichten. Aau boord van Zr. Ms. stoom schip Zilveren Kruis, alhier, is Za- nen, waar men tegen den wind beschut was. Het visschersdorp lag een paar mijlen verder en zij liepen zwijgend voort in het donker, daar zij te uitgeput en te neer slachtig waren om te kunnen spreken, ter wijl alleen hun gidsen fluisterend met el kander eenige woorden wisselden. Salvé %droeg zijn kind en beschutte het tegen de prikkende zandkorrels, die hun in 't gelaat woeien, toen zij verder in het open duin waren; hij steunde tegelijkertijd Elizabeth. Eindelijk zagen zij het licht van een groep huisjes. Het grootste behoorde aan Ib Mathisen en hierheen werden Salvé en zijn vrouw gevoerd, terwijl bet volk onder de overigen verdeeld werd. Ib's vrouw, een vrouw van vijftig jaar of daaromtrent, met een kloek uiterlijk en met een uitdrukking van vrijpostigheid en rondheid in haar houding, stond bij het vuur met opgestroopte mouwsn en was aan 't bakken, toen zij binnen kwamen. Zij keek de binnenkomenden voor een oogcublik aan, zonder uit haar gebukte houding op te staan; maar op het zien van Elizabeth en haar kind riep zij op een toon van mede lijden uit, die meer zeide dan een vrien delijk uitgesproken welkomsgroet had kun nen doen„Is die vrouw met haar kind op het strand geworpen Ib?" en begon dadelijk voor hun behoeften te zorgenhaar terdagochtend een matroos uit de bramra op het dek gevallen en deer- lgk gekwetst naar het Rgks hospitaal overgebracht. De berichten omtrent zeeram pen houden nog aan. Van Egmond wordt een 5tal vischschuiten ver mist, waarvoor men helaas ook het ergste vreest. Het st. Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 16 November. Het st. Voorwaarts, van Am sterdam naar Batavia, passeerde Kaap Paca 15 November. Het jaar lij ksche concert van de leerlingen der zangschool, onder di rectie van den heer W. Kuyk, zal, naar wij vernemen, plaats hebben op Donderdag 27 November a.s. In Musis Sacrum zal de vol gende week het Tyroler gezelschap Jakob Schöpfer", bestaande uit vjjf dames en vier heeren, in nationaal costuum, optreden.. Dit nitmuntend gezelschap is reeds sedert eenigen tjjd met succes te Amsterdam werkzaam. De heer Koning, geneesheer te Coksdorp, eiland Tessel, die voor ee nige weken voor de benoeming van gemeente-geneesheer te Krimpen aan IJsel bedankte, heeft nu een tweede benoeming aangenomen, en zal zich reeds 1 December aldaar vestigen. De expeditie naar het wrak van de stoomboot O vergeel" is teruggekeerd. Men heeft van de in boorlingen slechts een kleine hoe veelheid van de lading kunnen te rugkrijgen, dat de onkosten van de gecharterde stoomboot niet dekken kan. Er is veel lading in handen der kustbewoners gebleven. In zijn antwoord op hoofdstuk VI (Marine) der Staatsbegrooting voor 1880 verklaart de Minister, dat zijn bij de be grooting van 1874 ontwikkeld programma zijn voltooiing nadert. Inkrimping van het administratief perso neel der werven ware een bezuiniging, die nadeelig kan werken op den goeden gang van zaken. Tegen vereeniging der werven van Wil lemsoord en Amsterdam bestaan overwe gende bezwarende bestaande werf te Am sterdam is thans reeds ternauwernood vol doende, men zou dan aan de noordzijde van het IJ een nieuwe werf moeten bouwen, die ettelijke millioenen zou kosten, en dan nog zou men Willemsoord als maritiem etablissement niet geheel kunnen opgeven. De Minister blijft van gevoelen dat de volwassen dochter hielp haar om een bank voor hen bij het vuur te dragen en een ketel over te hangen, om wat warm drin ken voor hen klaar te maken, 't Was blijkbaar niet haar eerste ervaring op dit punt; en lang duurde het niet of zij had den droge kleeren aan en ligt Elizabeth met haar kind in een warm bed. Toen zij heen was deed zij eenige vragen aan haar man; en Salvé die met zijn hand onder 't hoofd in 't vuur zat te kijken, hoorde haar zeggen „Misschien was hij wel de eigenaar van 't schip?" „Ja, 't was alles wat wij hadden," ant woordde Salvé. „Maar wij zijn uw man niet minder dankbaar dat hij ons gered heeft, en wij hebben ongelukkig zeer weinig om hem onzen dank te toonen, dat hij zijn leven in zulk weer op de zandbanken ge waagd heeft." „Ben je dus weer voor dat spelletje uitgeweest, Ib?" zeide zijn vrouw, terwijl zij haar mau verwijtend toesprak, maar het scheen dat zij dat verwijt niet ernstig meende. Toen wendde zij zich tot Salvé en zeide min of meer kort-af„voor zoo iets nemen wij geen betaling," maar voegde er op vriendelijker toon bij„wij hebben zeiven twee zoons die op Noorwegen varen, 't gepantserde schepen, deel uitmakende van 'tauxiliair eskader in Indië nuttiger kunnen zijn dan bij eene verdediging van de stel ling HelderTessel. De nog te bouwen schroefstoomschepen zullen naar de beroemde admiraals worden genoemd of wel geographische namen dragen. De Minister constateert dat voortdurende oefening buitengaats tot vorming van be kwame matrozen hoogst noodzakelijk blijft. Hij acht ile oefening der zeemilitie vol doende, maar wil overwegen of herhalings oefeningen mogelijk zijn. De behandeling van het scheepsvolk in zedelijken zin zal, nadat de lijfstraffen zullen zijn afgeschaft, zeker weinig te wcnschen over laten. HELDERSCHE MOPPEN. Onlangs schreef een abonnent van een blad, aan de directie „ik begeer uw blad niet langer," waarop de uitgever zich haastte terug te schrijven, dat hem dit veel genoe gen deed, want hij zelf was ook met het formaat ingenomen en niet van plan het blad langer te maken. o Aan de dochter van een vroegere kost schoolhoudster voor jongejuffrouwen boven de 18 jaren, die hare schaapjes op droog en hare zaak aan kaut had gezet en, die, sedert getrouw de kerk bezocht, werd door een wijsneusje op de naaischool gevraagd, hoe het toch kwam, dat hare moeder in de kerk meest altijd haar kerkboek het onderste boven hieldwaarop het meisje heel naif ten antwoord gaf, „ja, weet je, moe kan niet lezen, maar rekenen kan zij, ozoo best." Van 14 tot 18 Nov. 1879. ONDERTROUWD: J. P. Kallcnbach. bottelier en S. Jansen. W. H. v. d. Hoeven, konstabelsmaat en M. A. v. d. Eist. K. de Ouden, zeeman en C. Schorsij. J. de Ridder, matroos en A. Nannings. GETROUWD: M. Holderikx en C. Spil. BEVALLENA. H. Hagenaargeb. Evers, D. E de Graaf geb. Jans, D. G. j' Troost geb. Keijzer, Z. C. Dekker geb. Ligthart, D. C. M. Hendriks geb. Grooff Z. A. v. Wijngaarden geb. Bruntink, Z. G. Meijer geb. Rol, D. T. Molenaar geb. Schol, Z. A. E. v. Dijkman geb. Gerritsen, Z. OVERLEDEN: J. Keesman, 66 j. N. Boon geb. Bakker, 49 j. D. v. Os, 54 j. Alle ADVERTENTIËN voor dit blad, welke 4 maal ter plaatsing worden aangeboden, worden slechts DRIEMAAL berekend. Groote letters naar plaatsruimte. is daar ook eene gevaarlijke kust." Salvé was bleek en doodmoede van in spanning en nadat hij een weinig gegeten bad giug hij te bed, maar bij kon niet slapen en tegen den morgen lag hij nog wakker en luisterde naar den doffen donder van de zee in de verte. Elizabeth wentelde zich als in een koorts heen en weer en sprak in haar slaap. Haar geest was blijk baar bezig met de verschrikkingen van den vorigeu nacht en uit enkele woorden bij toeval gesproken kon bij afleiden dat hij deel uitmaakte van haar gedachten. Hij lag te luisteren, ofschoon er niet veel uit haar onsamenhangende woorden was op te maken. Zij werd onrustiger eu begon opgewondener te spreken „Nooit! nooit!" riep zij heftig; „hij zal nooit een woord over de brik hooren," en toen ging zij voort op vertrouwelijk-fluiste- renden toon „Zal hij wel, Gjert? Hij moet ons in de kooi vinden; anders zal hij denken dat wij bang zijn." Salvé drukte een teederen kus op haar voorhoofd, maar met een zucht. Er was dus bij slot van rekening een reden geweest voor dat vertoon van vertrouwen, dat hem ten prooi aan zulk eeu smartelijk zelfver wijt had doen zijn. (Wordt vervolgd.) Woensdag 26 November 1 optreden van bet nit het Pusterthal (5 Dames Heeren) In natiouaal kostuum Een pothographie van het ge schap is ter bezichtiging gesteld Mosis, waar van af heden introduc kaarten verkrijgbaar zjjn. Plaatsen bespreken dagelijks bovengenoemd lokaal. AANVANG 8 Dl bi D d< Wederom mochten wij ons i heugen met de geboorte eener Doem Helder, 14 Nov. 1879. D. DEKKER en Echtgenoi Algemeene kennisgeving. Bevallen van eene welgescha| Dochter G. ZÜNDERDORPDekker. Nieuwediep, 15 Nov. 1879. Door Gods goedheid voorspoe bevallen van een welgeschapen Zo< CATRINA GROOFF, geliefde Ec genoote van H. HENDRIKS. Helder, 17 November 1879. Bevallen van een welgeschai Dgphtrr A.'E. BRONSDIJKVrooi Leiden, 15 November 1879. Op den 14 November jl. overli te Amsterdam, tot diepe droefh van vrouw en kinderen, REIJJ BAKKER, oud 55 jaar. Namens de familie, K. GEUS. Weduwe J. JONKK P. ZAATMAN. Zaterdag jl. ontvingon wjj 1 treurige bericht, dat onze geliel vader en behuwdvader F. de HAA op den 13 November te Vlissiug is overleden in den ouderdom ruim 70 jaren. B. de HAAN. L. de HAAN, geb. Klaassi Strekkende deze tot kennisgeving vrienden en bekenden. Heden overleed, na een langdnr ?n geduldig lijden, mijn innig gelief Echtgenoot DIRK VAN OS, in d ouderdom van 54 jaren, diep betreu door injj en mjjne kinderen. Helder, 18 November 1879. Wed. D. VAN OS, geb. Pluimkrs Mede namens kinderen. Hartelijke dankbetuiging aan leden en vooral aan den Heer A. G. de VRIES, president der vereenigii .Ontwaakt bij ïijds," voor de laati eer, aan onze geliefde moeder en huwdmoeder betoond. Helder, 18 November 1879. T. MOOI. D. MOOI, geb. Slooteb. J. EDELENBOSCH. M. EDELENBOSCH, geb. Sloi A. BAAK. G. BAAK, geb. Kroeze.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 2