Db Louis si zijn Vrottw. \o. 712. Vrijdag 12 December 1879 Zevende Jaargang. Uitgevers BERKHOUT Co. Helder. Xalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. 1 Vliegend Blaadje. <«2 DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opgang der Zon 8 u. 5 m. Ondergang 3 u. 44 ra. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag IS Vrijdag 19 Zaterdag 20 Eerste Kwartier. HELUKR, 12 Dec. 1879. HetoefeniDgs-escader, bestaande uit Zr. Ms. stoomschepen van Galen, Zilveren Kruis, Marnix en Alkmaar, onder bevel van den kap. ter zee J. W. Binkes, vertrok Woensdag middag ten 4 ure uit deze haven. De oefeningstocht -zal, naar wij ver nemen, zes maanden duren. Kapt. Brugns, voerende het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia te IJmuiden aangekomen, rapporteert den 4n dezer, 's namid dags to 3 uren, op 46° NBr. en 8° 30' Wh,, een Russische bark aan getroffen te hebben, met ondermars zeilen bij, de fok en andere zeilen aan flarden gewaaid. De booten waren weg, het hek ingeslagen, de bezaans mast sleepte achter het schip aan en de bemanning zat in het want, om hulp wuivende. De zee liep echter te hoog om hulp te verleenen. De gezagvoerder liet, toen men op twee kabellengten van het schip gekomen was, een reddingboot uitzetten en naar de in nood zjjude bark drijven, welke die echter niet bereikte. Het schip dreef op de lading en is in de ronte der stoomschepen. Het stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, van Amsterdam, arriveerde te Batavia den 9den De cember. Bjj Zr. M. besluit van 7 dezer, is de apotheker 2e kl. H. van der Mark, bevorderd tot eersten apotheker bjj de zeemacht. Eon verhaal uit Noorwegen, van JONA8 LIË. vit het bngelscll vertaald door J. 8EPP. 56). XXVI. Gjert was uu tien jaar; en terwijl ziju vader bij zijn glas zat in Moeder Anderaen's gelagkamer was hij in den regel gewoon zich in de haven te vermaken met ecnigc jongens vau Arendal, met wie hij kennis gemaakt had en die zeer weinig met ver schil in maatschappelijken stand zich het hoofd braken. De kleine jongen met bruin haar en bruine oogen, met zijn sprekend, verstandig gelaat was de wildste vau allen en genoot onder hen een zekere achting als de zoon van ziju vader een eer, die hem naar zijn mcening blijkbaar de verplichting op legde haar te handhaven bij iedere halsbre kende onderneming. Zijn eigenlijk werk was natuurlijk op zijns vaders boot te letten als hij afwezig was; maar als zij veilig lag Iii do Diasdag gehouden zitting van dey Gemeenteraad alhier zijn: her benoemd tot leden van het bestuur van het Alg. Weeshuis, mevrouw de Wed. Lastdrager, geb. Leis, en den heer Mr. D. P. H. Abersontot leden van het Alg. Armbestuur de heeren G. J. v. Hoolwerff en Ch. van Veen; tot leden van de pl. schoolcommissie de heeren A. v. Voornveld, G. E. Bron en Dr. P. Bakker. Eervol ontslag werd verleend aan den heer D.Wanjon. hulponderwijzer aan de school voor gew. en mr. uitg. 1. onderw. en als zoo danig benoemd de heer M. J. Korving, van Hellevoetsluis. Bij de openbare scholen voor ge woon lager onderwijs werden benoemd tot hulponderwijzer de heer H. F. Klok, van 's Gravenhage, en tot hulponderwijzeressen mej. H. A. Bats. van Vlissingen en mej. C. M. W. Klint van hier. Tot brugwachter aan de postbrug werd aangesteld J. de Roos. Omtrent een ingekomen rekest om verbetering van den weg in de Kei zerstraat, wordt op voorstel van den voorzitter besloten dat in een volgende zitting over het nemen vau maatre gelen tot verbetering zal worden beslist. Voor kennisgeving wordt aange nomen de mededeeling des voorzitters, dat Z. M. de Koning beeft goedge vonden, dat iu deze gemeente tot ultimo April 1881 wordt geheven een plaatselijke belasting op het ge distilleerd, en dat in 1880 een hoof dei jjke omslag wordt geheven van hoogstens f 30.000dat de heer L. A. Hissink Jr., hoofdonderwijzer der gesubsidieerde bijzondere school voor uitgebreid lager onderw. voor jongens, de benoeming tot leeraar aan het Gymnasium te Doetinchem heeft aangenomendat de heer van Spall heeft te kennen gegeven, dat hij zich tengevolge zijner beroepsbezigheden, genoodzaakt ziet voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad te bedanken. vastgemeerd en even goed te zien was van een of andere ra in de haven, was hij ge woon op zulk een in 't oog vallende stelling te wachten, totdat zijn vrienden uit school de kaai kwamen afvliegen en in een of ander vaartuig wegvoeren, nadat zij hun boekeu hadden neergesmeten, om zich hij hem te voegen. De meesten van de jongens waren door hun moeders opzettelijk gewaar schuwd voor den zoon van den roekeloozen Kristiansen, maar dwarszalingen en toppen van masten hadden meer aantrekkingskracht dan die waarschuwing. Prederick, de kleinzoon van den ouden Beek, die tot cadet bij de marine zou wor den opgeleid, had zich op zekeren dag verbeeld dat hij aan do waarnemingen uit het venster thuis ontsnappen zou als hij, ten einde zich bij zijn vriend te kunnen voegen, aan den anderen kant den mast opklom: maar de dunne mast was niet voldoende om hem te verbergen voor het scherpe oog vau deu loods-commissarisdeze kwam zelf aan boord iu de volheid van zij grootvaderlijke verontwaardiging jegens den schipper, die toestond dat zulke grappen op zijn vaartuig werden uitgehaald, gaf Gjert een pak slaag omdat hij de oorzaak was geweest van zijns kleinzoon's ongehoor- Per spoor zijn hier heden aan gekomen een 1400 tal schapen, welke hier worden ingeladen in de boot die van Amsterdam op Londen vaart. Wegens het jjs in het Noord zeekanaal is Amsterdam thans in het geheel niet, of zeer moeielyk te bereiken. Met den strengen winter wordt er op gewezen, dat iedere milicien, die met groot verlof is, het recht heeft om zich bjj zijne compagnie aan te melden, ten einde voor zes maanden vrijwillig onder de wapenen te komen. Uit alle deelen van Duitschland worden berichteu ontvangen aan gaande het slechte weder en de strenge koude. In Elzas en Lotha ringen is zooveel sneeuw gevallen, dat de spoorwegen niet te gebruiken waren en soldaten in groot aantal moesten gebezigd worden om den weg schoon te maken. De koude is te Berljjn zeer streng. Naar men. in de sNord" leest, heeft de koude te Brussel weder verscheidene menschen het leven ge kost iu de voorstad Colognevolgens de »Etoile" is o. a. Zondagochtend een vrouw met hare acht kinderen dood gvonden. In deu nacht van Zondag op Maandag is het er weder beginnen te sneeuwen, hetgeen Maan dag voortduurde. Het spoorwegver keer tusschen Brugge ou Heyst was nog steeds gestremd. De landverhuizing der Belgi sche glasblazers nit Jnmet naar Amerika duurt voort. In het laatst der vorige week hebben 52 dezer werklieden die gemeente verlaten, Volgens de brieven uit Amerika valt het den landverhuizers daar echter niet bjjzonder mee, en velen beklugen zich reeds, dat zjj België hebben verlaten. Te Brussel heeft men Donder dagochtend op den boulevard Leopold een 18jarig meisje gevonden, dat in de felle koude was doodgevroren. zaamheid en vertelde hem dat bet beel duidelijk was wat er van hem worden zou dat hij uit eeu kwaden stam sproot en dat hij dat voorbeeld wel zou volgen. Zijn eigen stekje, ofschoon een paar jaar ouder dau Gjert, ontliep alle straf, de andere jongens evenwel spraken onder elkander af dat hij, zoodra zij elkander weer ontmoetten, zou hebben wat hem toekwam. Eu hij zou het gehad hebben als Gjert, die er het meeste belang bij had om naar wraak tc verlangen, niet onverwacht zijn partij had gekozen. Eerst toen zij met den kotter naar huis zeildeu hoorde de loods dat Beek zijn zoon had afgeranseld en zijn horoscoop bad ge trokken. Zijn verbruiud gelaat werd zoo wit als een doek. Maar toen Gjert zijn verhaal vervolgde en hem meedeelde hoe hij desniettegenstaande Frederiek Beck's partij had getrokken, keek zijn vader hem vol verbazing aan en mompelde iets tusschen de tanden van,,'t aan je moeder vertellen. Elizabeth had de boot deu vorigen dag Merdö voorbij zien zeilen om naar AreudaJ tc gaan, en zij zat nu in huis op de aan komst van haren mau te wachteu, terwijl zij aan haar jongste zoontje Henrik, (hij eu Gjert waren hun eenigstc kindoren) had Alle pogingen om haar in het leven terug te roepen, bleven vruchteloos. Maandag viel te Parijs van 6—11 ure *8 voormiddags 12 cm. sneeuw. Het verkeer werd daardoor op nieuw belemmerd. Vrachtgoed werd aau de spoorwegstations niet aangeuomen. 's Namiddags ten 4 ure begon het op nieuw te sneeuwen. De melk kost dubbel zoo veel als een paar dagen geledeu. Ook de prjjzen van wijn, aardappelen en groenten zijn verdub beld. In den omtrek der stad ligt gemiddeld minstens 60 cm. sneeuw, zoodat de weinige landlieden, die het nog wagen naar de stad te gaan, zeer laat aankomen. In den nacht vau Zondag op Maandag had men op sommige punten 13 15 gr. vorst. De nood is zeer groot. Meer dau 7500 verzoeken om opneming in hospitalen, moesten afgewezen wordeu. De gewone karren van deu stads- reinigingsdienst bleken onvoldoende. Allerlei trekkarren, handkarren, ver schillende in vorm en grootte, zgn door partiknlieren geleend, om de sneeuw naar de Seine te brengen. De dienst van omnibussen en tram- wnys is gestaakt en de treinen kunnen niet op de bepaalde uren vertrekken. Verscheiden schouwburgen bleven wegens het slechte weder gesloten. Het dak der markthal St. Martin is onder den last der sneeuw ingestort. Gelukkig was er niemand onder. In vele huizen brandde het gaslicht niet meer. Er worden maatregelen geno men om te voorkomen, dat de branders der straatlantaarns bevriezen. De Loire is vau Nantes tot aan zee vastgevroren. In de gevangenis te Vibcl is dezer dagen een 13jarige knaap, uit Heldenbergen, ingebracht; die in tien dagen vier branden heeft gesticht waardoor zes volle schuren en een woonhuis, dat zguer ouders, in asch werden gelegd. Hg had de branden veroorzaakt door lucifersdoosjes aan te steken en die dau in de schuren te werpen. opgedragen op den uitkijk te staan en haar te komen zeggen als zijn vader iu 't gezicht was. Henrik had evenwel haar bevel geheel vergeten voor de gewichtiger bezig heid van garnalen te vangen in een van de zoutwaterpoelen, die de laatste vloed tusschen de rotsen had achtergelaten; en daar was de boot met zijn streep en zijn nummer reeds dichtbij op dien helderen namiddag, over de blauwe en gouden zee; zij hield recht met een bol zeil op de haven aan. Met al haar innige liefde voor haren gade zag Elizabeth zijn thuiskomst tegen woordig altijd met eenigen angst te gemoet eu terwijl zij daar bij het venster zat iu haar eenigszins vreemde kleediug van Hol- lnndsche snit en de stralen van de avond- zou tusschen de geraniums door op haar persoon vielen, gaf zij niet den indruk van een gelukkige vrouw. Zij was bleek vau tijd tot tijd deed zij voor een oogenbHk haar hoofd op haar haud rusten cn sloot de oogen als scheen zij vermoeid en ging dan weer vastberaden met naaien voort. Toen zij nu onverwacht zijn stem buiten de deur hoorde sprong zij haastig op, maar bleef met een half augstigen blik staan, aar zelend of zij naar buiten zou gaan hem tc

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1879 | | pagina 1