'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Dinsdag 6 Januari 1880 Achtste Jaar«:anj{. No. 719. üTDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Kiireiiux SPOORSTRAAT en ZUIDSTR WT Advortontiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uitevlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 6 Januari 1880. Door de rederijkerskamer Olympia werd Vrijdagavond Janus Tulp ten tooneele gevoerd. De uiterste zorg was aan de opvoering besteed de spelers toonden hunne rollen be studeerd te hebben Algemeen was meu dan ook met 't spel tevreden. Jammer dat de zaal niet zoo goed bezet was als we dit wel geweuscht hadden, 't Doel der voorstelling had door een grooter aautal toeschouwers beter bereikt kunnen worden. Een gelegenheid om iets degelijks te zien, komt hier toch niet alle dagen voor. Door 't tooneelgezelschap, onder directie van Bamberg en Blaaser, zal 27 Januari opgevoerd wordenDe voddenraper van Parijs. De oefeuingsdivisie, onder be vel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, is den ln dezer van Madera naar St. Vincent vertrokken. De rammmonitor Haai, com mandant de luit. ter zee le klasse J. A. Waldeck, is Zaterdagochtend van Hellevoetsluis naar den Moerdijk gestoomd. Ten einde de samenstelling en inrichting va'n de verschillende lichtschepen in Engeland te onder zoeken, zullen een hoofdofficier en een ingenieur onzer marine derwaarts in commissie worden gezonden. Z. M. de Koning is, volgens het Vad. eeuigszins ongesteld en verlaat het paleis niet. Naar men meldt, is weldra het koninklijk besluit te wachten, waarbij ter uitvoering der artt. 69 en 70 van de wet op het lager onderwijs, het ambtsgebied der inspecteurs be paald wordt, de districten en arron dissementen worden omschreven, eu de verdeeliug der werkzaamheden tusschen de districts- en arrondisse- ments-scboolopzieners geregeld wordt Is men goed ingelicht, dan zullen er, in plaats van vjjf, zooals aanvankelijk het plan was, drie inspecteurs zijn en verder 25 districten en 100 ar rondissementen. Vrjjdag is op Terschelling ge strand de Engelsche driemastschoeuer »Queen of Mistley, kapt. Biggs, met rood hout van Laguna laatst van Harwich naar Hamburg. De equipage is met eigen boot aan land gekomen. De bergers hebben bezit van het schip genomen. Lichters met lading zijn aangekomen. Om de op het gestrande schip aanwezige bergers af te halen, ging men Zaterdagmiddag 5 uur, met de reddingboot bemand met 7 personen daarheensjj sloeg echter om, 5 verdronken, 2 werden er nog gered, maar zijn ook reeds overleden. Het schip zal zoo mogelijk hier woTdeu gelost. Een later bericht meldt nog, dat de mailbootHansa'vau de Bremer Lloyd, dienstdoende tusschen Bremeu en New-York, op reis zijnde vau New-York naar Breinen, in de nabij heid vau Terschelling is gestrand. De sleephooten Herculesvan IJmuiden en Stad Amsterdam, van Nieuwediep zijn derwaarts, om zoo noodig, adsistentie te verleenen. De minister van oorlog heeft Donderdag langs telegrafischen weg aan alle borgemeesters gelast, den militairen met verlof te doen aan zeggen, dat zij zich onverwijld naar hun korpsen moeten begeven, met het oog op de diensten, die van het leger aan de rivierdijken zouden kunnen geëischt worden. Ten bewijze, dat door den plotseling ingevallen dooi te Amster dam vrees bestaat voor overstrooming, en ook als een bewijs van voorzich tigheid, deelt de Amst. Ct. mede, dat Woensdag j. 1. ter beurze te Amsterdam premie werd bepaald voor verzekering van koopmansgoe deren in kelders, tegen schade door over8trooming. De plotseling ingevallen dooi heeft zich op het eiland Marken reeds doen gelden. Het huis vau den lichtwachter C. Jansz is door jjsschuiving totaal verbrijzeld. De lichttoren is gelukkig gespaard De meoschen, in het woonhuis aanwezig, ziju met levensgevaar gered, terwjjl huisraad enz. verloreu is. Men schrijft uit Nijmegen Nauwelijks waren een tweetal uren van den nieuwen jaarkring voorbij gegaan, of de ingezetenen dezer stad werden door noodschoten uit hun slaap gewekt. »De Waal die kruudt, der uutder uutzooals de oude Njjmegenaars zeggen, was helaas die nacht de reden van de algemeene opschuddiug. Een ieder diedescho ten gehoord had, spoedde zich naar de Waalkade en kon er bij maan licht getuige van zijn hoe statig de oude Waalstroom, met zjjn koude vracht, waarover men eenige uren geleden nog met het meeste gemak naar Lent wandelde, zich in beweging zette. De strooming duurde den ganschen nacht voort, totdat ten 8 nre in den morgen zich de cotossale ijsschollen weer aan elkander sloten. De Waal zat dus weder. Inmiddels was het water hevig gewassen, ja teu tien ure bedroeg de was 2.9 M. zooals Vrijdag reeds per telegraaf is medegedeeld. Van de schepen, die zich niet tijdig genoeg hadden kunnen bergen en nu boven aan de stad met een tiental bij elkander lagen, waren er twee die zware schade bekwamen eu grootendeels zonken. Naar wij vernemen, zijn beiden niet geassu reerd. Uit Sloterdijk wordt van den 3u Januari gemeld: Een meer dan gewoon gebrom eu gedreun vau den voorbijsnorrenden sneltrein, maakten heden ochtend de bewoners ons dorp beducht, dat er iets bijzonders te doen was. Op korten afstand van hier was de laatste waggon, gelukkig een bagage wagen van de rails gesprongen, had een poos achteraaugesleept en was eindelijk van den trein losge raakt en in het zand bljjven zitten, na vooraf nog de wielen, de rem- veeren en andere brokken jjzer te hebben afgeworpen. Niet alleen de wagen, ook de weg heeft groote schade geleden. De rails, waarover het gevaarte heengesleurd werd. ziju hier en daar geknapt en uit hun verband gerukt en zelfs sommige biels zijn doorgebogen. Ook de spoorwegbrug is op enkele plaatsen niet weinig gehavend. De waggon was gevuld met zakken koffie. Ten gevolge van liet schokken eu slingeren waren eenige boonen uit haren kerker verlost eu werdeu nu door het publiek aan een nauw keurig onderzoek onderworpeu. Men meeude, naar het monster te oor- deelen, dat de koffie zoo slecht nog niet was. De passagiers, met den trein van Haarlem komende, worden nu laugs het andere spoor naar Amsterdam vervoerd. Te Zaandijk is Vrijdagnacht de papierfabriek van de firma De Jong afgebrand. Te Broek in Waterland passeerde Dinsdag 11. de veldwachter Valk een in werking zijnden watermolen eu werd door een roede zoodauig ge troffen, dat hg terstond een lijk was. Vrijdagavond omstreeks 6 uren is de trein uit Boxtel met passagiers voor de stoomvaartlijn Vlissingen Engeland nabij het station Breda in botsing gekomen met goederenwagens op een doode liju. Verkeerde wissel stand was de oorzaak, en vermoedelijk is er moedwil van een ontslagen wisselwachter in het spelde man is gevat. Geen persoonlijke ongelukkeu ziju ontstaan, doch twee wagons werden verbrijzeld en vele beschadigd Wat gevreesd werd, begint zich te verwezenlijken: de Dnitsche be schermende wetten beuadeelen onze inlandsche industrie. Blijkens een bericht uit Tilburg toch heeft een der fabrikanten in wollen stoffen aldaar en werkende met 25 knechts, zijne zaak reeds geheel naar Duitsch- laud verplaatst, terwijl een tweede, met 135 knechts werkende, zijne zaak voor een gedeelte naar Duitschland heeft overgebracht. Uit Venloo meldt men: Op Nieuwjaarsdag werden twee personen in de nabijheid van Vierseu overredeu door een goederentrein uit Venloo. Deze lieden, door den drank bedwelmd, stelden zich met uitgebreide armen midden op de spoorbaan, als om den in vollen rit zijnden trein tegen te houden. De machinist kon onmogelijk tjjdig ge noeg stoppen, omdat hij hen eerst bemerkte, toen de trein te kort bij was. Nabij de Smilde werd de inboedel vau een overledene weduwe verkocht. Meu bespeurde bij deze gelegenheid, dat het schot achter in 't kabinet buitengewoon dik was; bjj onderzoek bleek, dat het dubbel was, eu tot algemeene verrassing kwamen er eenige buidels met geld uit te voorschijn. De weduwe stond bekend als een uiterst zuinige vrouw, die in hare behoeften zoo karig mogeljjk voorzag. Nabjj de kerk te Haskerhorne heeft een landbouwer tot stalvoede- ring dezer dagen nog een flinke hoeveelheid gras gemaaid. Wel op merkelijk. Uit Venloo wordt bericht, dat de conducteur der staatsspoorwegen B., die in hechtenis is genomen, verdacht wordt van oneerbare han delingen. De politie te Groningen heeft een bende gepakt van niet minder dan 14 jongens, 14 a 15 jaar oud, die voor het meerendeel reeds her haaldelijk met haar kennis maakten wegens gepleegde diefstallen. Thans hadden eenige manden en kisten met wijn en cognac, neergezet in den gaug van het concerthuis, de aan dacht getrokken. Te 4 uren in den namiddag van Dinsdag werd door een deel van het gezelschap het eerste bezoek gebracht en, aange moedigd door het goede succes, was langzamerhand de geheele bende present en werd voor en na die voorraad aangesproken, tot eindeljjk, nadat reeds 8 flesechen wjjn en 3 flesschen cognac waren gestolen, een der jongens een flesch liet vallen en door het geraas de kastelein toeschoot en hen verjoeg. In den vooravond had de politie eenigen van hen be schonken zien loopen en deze om standigheid leidde, toen de aangifte tot haar kwam, spoedig tot opsporing van het nette gezelschap. Sommige beugels werden smoordronken te bed gevonden. Onder dagteekening van 3 Jan. ontvangt de Zutf. Ct. het volgend telegram uit WiesbadenDijkbreuk bij RudesheimKostheim, Sloersheim en Rudesheim overstroomdalom groote ongerustheid. Blgkeu3 berichten uit Bacharach ligt het ijs bij Sonneck 6 meter hoog op den oever en heeft het ijs bjj Lorch een eiland gevormd met •eeu ijsberg van 10 meter hoogte. Van Bacharach tot Bingen ligt de geheele oever met schotsen bedekt, op sommige punten 7an den spoor weg 2 a 3 meter hoog. Bjj Heimbach gemiddeld 1 meter. Deze plaats, als ook Rheidelback, ligt geheel over stroomd tot in de straten liggen ijsklompen van eenige kubiek meter groot. Te Keulen was het water verder de stad binnengedrongen, zoodat de communicatie in sommige gedeelten alleen met schuitjes mogelgk was. Bij de verdere onderzoekingen in de Tay bg Dundee hebben de duikers de locomotief, drie wagens en eenige ljjken gevonden. De rails werden in goeden staat bevonden tot op de plaats van het ongeluk, zoodat de trein vóór het nederstorten de rail niet verlaten heeft. Er is een openbare vergadering gehouden om middelen te beramen tot onder steuning van de nagelaten betrek kingen der verongelukten. De North Britisch Railway Comp. heeft tot dat doel 500 p. st. afgestaan. Op een Donderdag gehouden bestuursverga dering is besloten, de brug zoo spoedig mogelgk te doen herstellen. Men is over het geheelondanks het ongeluk, niet tegen de brag inge nomen, en wenscht haar in het alge meen weer opgebouwd te zien, maar breeder dan thans, opdat zij sterker zal zijn. Woensdag moest het duiken bg de brug worden gestaakt, wegens het stormachtige weder. Twee kauon- neerbooten zjjn op de rivier gekomen om bg de verdere nasporingeu te helpenvjjftien booten van de wal- vischvloot honden bg de zandbanken en langs den geheelen zeeboezem de wacht en overal op de omliggende kust wordt uitgezien, of er ook lijken aanspoelen. De directeur van de North - Britisch - Railway Company nam die maatregelen en loofde 5 p. st. uit voor elk Ijjk, dat gevonden wordt. Zondag begon het onderzoek naar de oorzaken vau het ongelnk. Den ingenieur Grothe, die het toezicht had bg het bouwen van de brug eu nu in Spanje vertoeft, is per telegraaf verzocht naar Dundee te komen als getuige. Een gedeelte van het achterste spoorrjjtuig is aan wal gespoeld. Door den staat, waarin dat gedeelte verkeert, wordt het vermoeden waarschjjnljjk, dat de achterste waggons van den trein door den storm uit de rails zjjn geworpen, en, geljjk bekend is, geeu brng is tegen derailleeren bestand. Het wetenschappeljjk onderzoek zal vermoedeljjk te Londen gehonden worden. Door de politie te Berljjn is aldaar op don eersten Kerstdag een geheime drukkerjj ontdekt, die onder de leiding stond van een uit Siberië ontvluchten zetter en twee andere welgestelde handwerkslieden, een Oostenrjjker eu een Sakser. Zjj zjjn alle drie in hechteuis genomen, bene vens een Poolsch student. Tevens werden exemplaren van een revolu tionair blad in beslag genomen, die ter verzending gereed lagen. Het schjjnt dat men hier met een ver takking der Russische nihili9ten-par- tjj te doen heeft, die ouder de bui- tenlandsche studenten te Berlijn hare voorname aanhangers vond. Verschei dene huiszoekingen hebben plaats Te Stuttgart is een timmerman met zjjne vrouw en twee kindereu vermoord. De twee overige kinderen, een dochter van 13 en een zoontje van 8 jaar, liggen tengevolge van zware wonden aan het hoofd hoogst gevaarljjk. Van den man, de vrouw en de beide vermoorde kinderen waren de hersens met een bjjl inge slagen. De dader, een broeder van den vermoorden man, is voortvluchtig. Bjj de ontdekking der misdaad vond men alles opengebroken en verschei dene voorwerpen over den vlper verspreid. De buren hadden reeds een paar dagen te voreu meermalen gehoord dat er twist plaats had. Een Amerikaan heeft weer een nieuwe manier van ad verteeren uit gevonden, nl. om op koekjes van witte suiker vau verschillenden vorm en grootte, met eeu onschadeljjke verf korte aankonkigingen te drukken. Do koekjes zjjn bestemd om gratis uitgedeeld te worden, in winkels aan de klanten gegeven enz. De nitvinder stelt zich voor, dat deze geheel nieuwe reclame bjjzonder veel opgang zal maken. New-York 4 Januari. De bark »Giacomino" is te Bal ti more aangekomen met vjjf passagiers en zes man vau de equipage der »Borus9ia," die in een bootje op 250 rajjlen vau de Azorische eilanden zijn gevonden en verschrikkeljjk hebben geleden. Te Santa Dominica op Sicilië is zooveel sneeuw gevallen, dat den reu

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1