'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANTT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 721. Dinsdag 13 Januari 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Contant en Krediet. Atoonnemont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barroux: SPOORSTRAAT en ZIIIDSTR AAT Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 1» uur aan de Bureaux bezorgd zijn. In het Rotterdamsch Nieuwsblad van Zaterdag lezen we het volgende artikel, dat we ook gaarne onder de aandacht onzer lezers brengen: De eerste weken na Nieuwjaar zjju voor menigeen alles behalve aangenaam. Den ganschen dag stormt het rekeningennota'squitanties, wissels, enz. en zij, die niet volop in het geld zitten, weten vaak geen raad, loopen onrustig de straat op, geveu belet en kunnen 's nachts niet slapen. Er worden beleefd briefes om uitstel geschreven, anderen wor den gedeeltelijk betaald, nog anderen met een mooie belofte afgescheept en, om in den ergsten nood te voor zien, hier of daar een sommetje ge- leeud. Voor menig gezin zijn die eerste dagen van het jaar een ware kwelling de man is uit zijn humeur, de vrouw kan niet krijgen wat zij noodig heeft, en de kinderen onder vinden de kwade luim der ouders. Dat alles is een gevolg van de on gelukkige gewoonteom alles op rekening te koopen en niet contant te betalen, 't Is zoo gemakkelijk wat men noodig heeft eenvoudig te halen en te laten opschrijven, maar het geld gaat intusschen door de vingers en het hinkende paard komt achter aan. Als de rekeningen komen kan men ze niet betalen dan langzamer hand over een groote tijdruimte ver deeld en intusschen moeten nieuwe rekeningen worden gemaaktde schuld stijgt jaarlijks en altijd is er een aanzienlijke achterstand. Hoe noodlottig dit voor de gezinnen is kan men begrijpenmaar nog veel noodlottiger is het koopen op rekening voor menig leverancier. Hij verkoopt wel, maar wanneer hij zijn geld zal krijgen weet hij eigenlijk nooit. Dikwjjls gebeurt het, dat zij, die slechts over beperkte middelen beschikken, nog het best voor hunne betalingen zorgen, terwijl velen, die het volstrekt niet aan middelen ont breekt, hunne rekeningen jaren lang laten oploopen, zonder hun leveran ciers te betalen. Wagen deze het dan te manen, dan krijgen zij som tijds hun geld op norsche wijze of met de mededeeling, dat zij de klan dizie hebben verbeurd. Nu wordt wel eens beweerd, dat men buiten 's lands voordeeliger kan koopen dan bij de biunenlandsche leveranciers en winkeliers. Indien dit zoo ware, dan zou het immers grootendeels een gevolg van het overdreven credietstelsel zijn? Een leverancier moet, om te kunnen concurreeren, zijn prijs zoo nauw mogelijk bepalen, maar hij is wel genoodzaakt dien met eenige percenten te verhoogen voor hen, die gewoon zyn op rekening te koopen en indien hjj dan niet een, maar misschien twee of meer jaren op zijn geld moet wachten, dan loopt hjj gevaar ten slotte verlies te lijden. Wat de degelijkheid en sorteering betreft, behoeven onze flinke magazijnen en winkels niet voor anderen achter te staan, terwijl men hier het voorrecht heeft te zien wat men koopt en buitenaf maar op goed geluk moet afgaan maar de concurrentie wordt hier onmogelijk gemaakt door het misbruik, dat door het publiek van het krediet wordt gemaakt. Een ander kwaad, dat bij ons den winkelstand bedreigt en waarop wij ook reeds meermalen de aandacht vestigden, is het onvoorzichtig op richten van kleine zaken. Zonder over eenig kapitaal van beteeken is te kunnen beschikken en zonder de noodige kennis van zaken dikwijls, huurt men tegen hoogen prijs een winkelstand, koopt bij de groote magazijnen en winkels op krediet in, kan natuurlijk tegen deze niet con curreeren en gaat na eenigen tijd met een belangrijk deficit failliet, ten nadeele vau hen die de goederen hebben geleverd. Om tegenwoordig met goed snccès eenige zaak te kunnen drijven zijn kapitaal en grondige kennis vau het vak onmisbaar en bij de degelijke winkeliers zal men die dan ook ver- eenigd vindeneen derde vereischte echter om op den duur met goed suc- cès handel te kunnen drijven is: con tante betaling of althans kort krediet. In hooge mate oubillijk is het om voor zijne contante penningen buiten 's lands te koopeu en ten aanzien van onze eigen winkeliers misbruik te maken vau het krediet, waardoor men èn hen èn zich zeiven benadeelt. Ieder winkelier, die zijn prijzen be rekent naar het thans heerschende kredietstelsel zal ongetwijfeld bereid zijn bij contante betaling eenige per centen korting toe te staan, of hij zou toonen zijn eigen belang niet te kennen, en voor geheel de maat schappij zou het o. i. een zegen wezen, indien de handeu konden worden ineengeslagen en het contant stelsel of althans het koopen op korten termijn tot grondslag werd genomen van den handel. Menig huisgezin zou daardoor van onder gang worden gered en de winkeliers, die thans met zoovele bezwaren te kampen hebben zouden ongetwijfeld daardoor tot groot-er bloei geraken. 't Is een oude kwaal, waartegen reeds meermalen werd te velde ge trokken; indien ieder meer door drongen was, dat hij door een handje ter harer bestrijding te helpen, aan verkoopers en verbruikers een grooten dienst bewijst, dan zou zij ongetwij feld spoedig overwonnen zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Januari 1880. Door het Kiescollegie der Herv. gemeente alhier is voor de nog be staande predikants-vacature het vol gende zestal opgemaakt: M. Goeman, te Huins en Lions; L. van 't Sant, te Akersloot; J. D. H. vau Setten, te Noordscharwoude; dr. W. Schuuring, te BerkhoutJ. C. vau Slee, te Rumpt; M. Wjjt, te Beesterzwaag. De heer W. Ruitinga, rijks ontvanger alhieris als zoodanig benoemd te Harlingen. De bevolking der gemeente Helder bedroeg op 31 Dec. 1878: 10750 mannen en 10315 vrouwen, totaal 21065. In 1879 zjjn geboren 369 m. en 413 vr., totaal 782; ingekomen van elders 533 m. en 564 vr., totaal 1097, alzoo te zamen 902 m. en 977 vr., makende 1879 personen. Overleden zjjn 199 m. en 152 vr., totaal 351vertrokken naar elders 1600 m. en 1529 vr., totaal 3129, alzoo te zamen 1799 m. en 1681 vr., makende 3480 personen. De bevolking verminderde dus met 897 m. en 704 vr., totaal 1601; zij bedroeg op 31 December 18799853 m. en 9611 vr., totaal 19464. Bjj kon. beslnit is de vice- admiraal J. Brutel de la Rivière eervol ontslagen van de betrekking van kommandaut der zeemacht en chef van het departement der marine in Ned. Indië, onder dankbetuiging voor zjjue daarin bewezen diensten, en die betrekking opgedragen aan den schout-bjj-nacht J. van Gogh. De Minister van Marine brengt ter kennis vau belanghebbenden, dat bij de marine kunnen geplaatst worden een achttal tweede schrijvers. Zjj die geneigd mochten zjju naar die betrekking mede te dingen, zenden daartoe vóór den laatsteu dezer een op gezegeld papier geschreven ver zoekschrift in, aan den Directeur en Kommaudant der Marine te Willems oord. Nadere inlichtingen bevat de Staats-Courant. De berichten omtrent den toe stand der verschilleude rivieren in ons vaderland, klinken meer en meer bevredigend. Rijn, Waal, Maas en IJsel, benevens de zjjrivieren hebben een lageren waterstand, zoodat men 't gevaar voor nieuwe doorbraken als geweken beschouwt. Op de Merwede is de vaart nog moeielyk door het vele drijfijs. Ook de Zuiderzee is nog niet overal bevaarbaar. Door het onderloopen van de Ossenwaard is de nieuwe weg van Elten naar Lobith overstroomd. Algemeen roemt men de goede dien sten, hier en daardoor de militairen bewezen, waar hnnne hulp noodig was. Aan de hulp door den luitenant Donglas, met 50 man en den kapt. der maréchaussees Diekhoff met zijn volk, heeft men het behoud te danken van de djjken te Rosmalen en Nuland. De bevolking gaf den moed reeds verloren, maar begon, aangemoedigd door 't voorbeeld der militairen, met nieuwe krachten den arbeid, en op die wijze gelukte het van overstroo ming bevrjjd te blijven. In onderscheidene gemeenten van ons land zyn commissiën ge vormd tot het ontvangen van liefde gaven voor hendie door den watersnood hebben geleden. Daar we hier ter plaatse nog geen com missie tot dat doel hebben, verklaren de uitgevers vau »'t Vliegend Blaadje" zich bereid, giften voor die ongeluk kige» in ontvangst te willen nemen en naar de hoofdcommissie op te zenden. De ontvangen giften zullen in »'t Vliegend Blaadje" worden ver meld. Het bestuur van «Liefdadig heid uaar Vermogen", te Amsterdam, heeft zich het lot van de 400 nn broodelooze werklieden der suiker raffinaderij aangetrokken. Het zal hun op goede en billyke wjjze ver schaffen wat de arme lieden dringend noodig hebben, doch niet uit de gewone middelen van het Genootschap, maar uit de gaven die het verwacht te ontvangen. Harteljjk wenschen wij, dat het medelijdend hart van den Amsterdammer thans hij iedereen spreken zal, waut de nood is dringend. De heer Van Lier bereidt tegen a.s. Dinsdag een buitengewone voor stelling van het Duitsch operetten- gezelschap voor, waarvan de opbrengst voor de werklieden besterad is. In éeD dag is bjj dit genoootschap reeds de belangrijke som van f4196.19 aan verschillende giften iugekomen. Als buitengewone gift voor de behoeftigen is te Amsterdam tot dusver ingeschreven voor ongeveer f 34.000. Ongeveer 7000 gezinnen hebben zich tot het ontvangen van ondersteuning aangemeld. Een milddadige Amsterdammer heeft, onder het opschift: «HongerVuur —Water", aau den Burgemeester der hoofstad een enveloppe gezonden iuhoudende drie bankbiljetten, elk van duizend gulden, waarvan duizend bestemd voor de behoeftigen aldaar, duizend voor de noodlijdenden door den brand en duizend voor de slacht offers der overstrooming. Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin hebben zich aan het hoofd gesteld van een verloting ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, welke verloting, evenals by een vroegere gelegenheid, zal worden gehouden in de Gothische Zaal te 's Gravenhage. De te Rotterdam gevestigde commissie voor den watersnood heeft Zaterdagmiddag een stoomboot met levensmiddelen enz. naar de geteisterde Maasdorpen gezonden. Zondag is onder bevel van den luitenant ter zee der 2e klasse J. H. Calmeyervan Amsterdam naar 's-Hertogenbosch vertrokken een stoomsloep van de inariuc, om zich ter beschikking te stellen van den Commissaris des Konings aldaar. Een ingezetene vau Amsterdam heeft zich bereid verklaard om voor den derden tocht van de «Willem Barents te geven: f 1000, als nog 4 personen ieder dit geven, f 500, als nog 9 personen ieder dit geven, f 250, als nog 19 personen ieder dit geven, f 100, als nog 49 personen ieder dit geven. Men schryft uit Amsterdam: De Zaterdag belegde en buitenge wone vergaderiug van aandeelhouders der Amsterdamsche Kanaalmaatschap pij kon niet doorgaan. De statuten schryven voordat l/ï0 van het kapitaal vertegenwoordigd moet zyn, en er waren slechts tegenwoordig 84 aandeelhouders, vertegenwoordigende een kapitaal van f566.000. Aanstaande week zal men op nieuw byeenkomeu, om te beslissen over de naasting van het Kanaal door den Staat. Roos kleurig zien de voorwaarden er niet uit. De sleepbooten Hercules en Simson zyn Vrjjdag vau Terschelling naar IJmuiden teruggekeerd. De stoompomp van de Hercules is in werking geweest, doch door het on verwachte en spoedige wegzinkeu in het zand van de Hunsa is de poging om leeg te pompen mislukt. Aan het werkvolk van de heeren Beuker Hulshofl, de eigenaars der afgebrande suikerraffinaderij te Am sterdam, is Zaterdag en zal waar- schjjuljjk ook de geheele maand het weekloon uitbetaald worden. Een der mannen, die zich met levensge vaar uit het brandende gebouw gered hebben, is aan de gevolgen overleden. De muren van de verbrande fabriek zyn met over de gracht gespannen touwen omvergehaald. Het getal dronkaards in Amster dam neemt onrustbarend toe. Aldaar bestaat geene verordening, die straf bedreigt tegen openbare dronkenschap. De politie echter neemt in bewaring de persouen, die zoó beschonken zjjn, dat zy voor zich zeiven of voor anderen gevaarlijk dreigen te worden. Bedroeg dat getal in 18652055, het is allengs gestegen, zoodat in 1875 5128 en in 1878 6063 per sonen wegens dronkenschap door de politie in bewaring zyn genomen, Volgens de Rott. Ct. is uit de cell. gevangenis te Rotterdam een per soon ontslagen, die daar 500 dagen onschuldig heeft doorgebracht. Hjj was in 1878 door het Hof te Utrecht tot 2 jaar cell. gevangenisstraf ver oordeeld wegens valschheid in ge schrifte. Eerst nu moet geconstateerd zyn hetgeen by zyn terechtstelling niet geconstateerd kon worden, dat de beklaagde op den dag dat bet feit ia geschied niet was te Utrecht maar te Hoogeveen. De P. Gron. Ct. vermeldt de volgende treurige geschiedenis. Na dat Dinsdagnamiddags door een der buren aan het politiebureau de mede deeling was gedaan, dat zekere W. G., woonachtig in de kleine Itaam- straat te Groningen, haar kind ver waarloosde, uren achtereen en halve nachten uitging en dan dat kind ge heel onverzorgd op de kamer achter liet, werd daar door de poltie, ge- adsisteerd door een geneesheer, een onderzoek in loco ingesteld. De moeder werd op het bureau ontboden, en terwjjl men nn in hare ufwezig- heid de kamerdenr opende, deed zich een schouwspel voor, bjjna niet te gelooven. In een bedstede op een handvol kaf en eenige oude kleeding- stukken lag een l'/j-jarig kind, een meisje, te huilen en geheel bevuild. Nadat het kind was gereinigd,is het opgenomen in het stadsziekenhuis. Des morgens ten 8 nre had de ontaards moeder de woning verlaten en was toen zy ten 3 uur op het bureat ontboden werd, nog niet by haar kind geweest. Volgens de »N. Rott. Ct." zal de eerste openbare terechtzitting in de zaak L. Pincoffs en H. Kerdjjk, nog in deze maand plaats hebben en, evenals alle zittingen in dit pro ces, gehouden worden in de groote audiëntiezaal van den Hoogen Raad. Overeenkomstig het wetboek van strafvordering beveelt de Hooge Raad, indien de beschuldigde Pincoffs ten dage dienende, niet verschyut, dat hjj andermaal tegen een bepaalden dag zal worden opgeroepen. De be handeling zal dan vermoedeljjk tot de helft der maand Februari worden verdaagd. Twee broeders, P. en L. v. d. V., vleeschhouwers 7an beroep, kregen Donderdagavond in hunne slachtplaats

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1