TELEURGESTELDE LIEFDE. Markt-Berichten. 302de Staats-Lolerij. twist, welke zoo hoog liep, dat eerst genoemde zgn broeder L. een messteek toebracht. De wonde bleek zoo ge vaarlijk, dat de geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, het noodig oordeelde, den ongelukkige naar het ziekenhuis te laten vervoeren. De dader is gearresteerd. Sedert eenige maanden hebben werklieden aan de Hollandsche suiker raffinaderij zich schuldig gemaakt aau diefstal van suiker. Zjj verborgen de gestolen suiker in een hoek der fabriek en wanneer zjj nachtwerk hadden gehad en des morgens vroeg hunne werkzaamheden verlieten, na men zij een gedeelte van de gestolen suiker mede en verkochten deze bij een balletjesmaakster. Deze laatste wist natuurlijk wel waarom zjj de suiker kocht. Het leverde haar een niet onaardig winstje op. De politie heeft soms een fijne lucht, als zjj op het spoor wordt gebracht en ook van deze diefstallen kreeg zjj kennis. Een onderzoek werd inge steld en de dieven werden juist op het oogenblik, dat zjj weder suiker aan de opkoopster verkocht hadden, in arrest genomen. Ook de opkoopster werd als medeplichtig aan deze dief stallen in hechtenis genomen. Omtrent de aanhouding van drie brievenbestellers te Amsterdam, bevat het Geïll. Politienieuws nog het volgende: De politie heeft een hoogst gewichtige ontdekking gedaan. Zjj heeft de hand gelegd op drie 4 brievenbestellers, die zich schuldig maakten aan het ontvreemden van brieven met geldswaardig papier. Tot de ontdekking dier diefstallen heeft het volgende geleid. Vele han delskantoren en vooral buitenlandsche huizen hebben dikwerf de gewoonte om hun geld niet per aangeteekende 1 brief te verzenden, maar het bank- 1 papier in twee deelen te knippen en dan de beide stukken met ver schillende brieven te verzenden, zoo dat, mocht al een der brieven aan een verkeerd adres worden bezorgd of in verkeerde handen komen, de ontvanger aan een half bankbiljet toch niets heeft. Voor eenige weken geleden ontving een handelshuis alhier een brief uit Londen, waarin de rechterhelften van twee Hollandsche 1 muntbiljetten van f10 waren gelegd F maar de nevenhelften, die met een 1 anderen brief waren weggezonden, bleven weg. De bedoelde brievenbe stellers hadden den brief, waarin de 4»- andere helften waren verzonden, ge- 1 stolen. Zjj wilden voor die twee helften de waarde ontvangen, doch die werd hun natuurljjk geweigerd, omdat zjj de andere helften niet hadden. Deze zaak kwam ter oore e van de politie, die een scherp onder- Jzoek instelde en een aantal diefstallen van brieven met waarde aan het licht bracht. Alle drie zjjn zij naar de cellulaire gevangenis gebracht. Vrijdagmorgen is door een C visscher aan het strand te Scheve- fc' ningen achter een schuit gevonden d een levend pasgeboren kind van het ie vrouweljjk geslacht, in twee luiers gewikkeld. i' De stoombooten over de Zuider- zee naar Friesland hebben voortdurend q nog zeer veel last van het jjs. De stoomboot Bierema Oosting II, welke Woensdag 11. naar Leeuwarden ver- trokken is, bereikte de bestemmings- ijj plaats niet, doch geraakte nabjj Sta- m voren in het ijs en kwam na drie dagen in het jjs gezeten te hebben wf terug, met behulp eener andere stoom- t«C boot en met een gat in den boeg vau Smeer dan een vierkanten meter. Door zooveel mogeljjk de lading naar achte- ren te brengen om het gat boven r< water te krijgen, en door het water de dichte schot bleef deze boot behouden, af Een der Hunzebooten kwam met schade aan de schroef door het jjs, 3 en op sleeptouw van een andere boot |Evan Groningen aan. ei De moordenaar J. Speekenbrink a; is Zondagmorgen te 6 uren, in het Gast- of Ziekenhuis te Dordrecht, overleden. m De Rjjn bjj Mainz was onlangs bedekt met duizende doode visschen, die gestorven waren ten gevolge van de dynamietontploffïngen, waardoor men op de rivier het jjs heeft laten springen. De persoon Willem Kleffman, die op den 22n November 11. door den commissaris van politie te Venlo opgespoord werd, wegens beschuldi ging van moord op een 14jarig meisje te Bochum, is aan de justitie te Gladbach uitgeleverd. Tegen Paul Krüger, den Presi dent van het comité der Transvaal- sche boeren, is thans een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, ook al wegens hoogverraad. De Regeering schjjnt zich bijzonder de besluiten der jongste vergadering van de boeren aan te trekken, waar trouwens Paul Krüger tot President werd benoemd en besloten werd het Transvaalsch gouvernement volgens de grondwet te herstellen. Dit noemt de vrome Brit «hoogverraad» evenals hg het «opstand» noemt, wanneer de Afgha- nen hem uit hun hoofdstad veijagen. Iets later is nog door de Engelschen een hunner tegenstanders wegens hoogverraad gevangen genomen en thans niemand meer of minder dan de Heer Pretorius, gewezen President der gewezen Republiek. Men heeft geweigerd hem tegen borgtocht op vrije voeten te stellen. Luidens een Engelsch overzicht bedraagt bjj benadering de waarde van gedurende 1879 verongelukte schepen van alle nationaliteiten, met inbegrip van hunne ladingen, niet minder dan 25.500.000 p. st., waarvan 19.230.000 p. st. Britsch eigendom. Het totale cjjfer van de bekend geworden schip breuken is 1688, d. i. 94 meer dan in 1878; 883 schepen hadden Brit- sche eigenaars. Op de kusten der Britsche eilanden strandden 425 sche pen van alle vlaggen. De geregis treerde tonnenmaat was meer dan 850.000, met inbegrip van 170 stoom booten, wier eigenaars grootendeels tot Groot-Brittannië behooren. Onge veer 5000 menschenlevens gingen verloren. Nagenoeg 150 schepen vergingen ten gevolge van aanvaring; 40 door verbranding. Bjj het verder onderzoek in de Tay zjju nog acht ljjken gevonden, waarvan de meeste herkend zjjn. Het lijkenhuis, waar een groote menigte betrekkingen der verongelukten bjj- een was, bood een droevig schouwspel aan. Het onderzoek der gezonken bogen door duikers duurt nog steeds voort, maar nu op minder groote schaal. De commissie tot leniging van den door de ramp veroorzaakten nood heeft Vrijdag een vergadering gehouden, en aan verscheidene gezin nen giften uitgedeeld. De bijzonder heden omtrent sommige van die gezinnen zjju hartverscheurendzoo is een arme huismoeder, wier man en twee zonen op den trein waren, krankzinnig geworden van smart. Volgens de laatste berichten heeft men in vjjftig booten Vrijdag den geheelen dag de rivier onderzocht en nog vier ljjken opgehaald, zoodat thans in het geheel 18 gevonden zjjn. In den loop van den dag werden een aantal daarvan begraven. Te Baud, een plaatsje in het Fransche departement Morbihan, hebben de ouders hun dochtertje opgesloten in een schuur, tot straf voor een ondeugendheid die zjj begaan had. De ouders gingen vervolgens naar het veld om er te arbeiden. Bij hunne terugkomst openden zij de schuur, om er hun dochtertje uit te halen. Maar hoezeer waren ze verschrikt, toen een wolf, die, men weet niet hoe, binnengekomen was, hen voorbjjschoot om te ont vluchten. Van het kind lagen nog eenige niet verslonden overblijfselen op den grond. Italiaansche bladen melden, dat Garibaldi, wiens huwelijk weldra naar men verwacht, door de rechtbank ontbonden zal worden, kort na die uitspraak burgeijjk in den echt zal treden met zjjn huishoudster Fran- ciaka. De grootste borstelfabriek van Fraukrjjk, die der heeren Loonen Zn., te Compiegne, is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt berekend op 600.000 fr. Alles was verzekerd. Door deze ramp zjjn 700 werklieden plotseling zonder middel van bestaan. Een klokkenluider te Weenen heeft de doodsklok voor zich zelf geluid. Zich ter gelegenheid van een begrafenis van zijn taak kwjjtende, was hjj in het touw, waarmee de klok getrokken wordt, verward geraakt, en vóórdat men tjjdig hulp kon bieden, was de ongelukkige door verhanging gestorven. Te Warschau vond men gedurende de koudste dagen van den winter herhaaldelijk des morgeus op de straat voor een of ander huis een kind dood. Vermits aan de lijkjes niets te be speuren was van gepleegd geweld, meeude men, dat de kinderen van koude waren omgekomen. Nu is echter gebleken, dat een zekere engelmaak ster" zich op die manier ontdeed van kinderen, die door voorname dames bjj haar waren uitbesteed en die zij, door ze in een kast op te sluiten, deed stikken. Te Moskau is een geheel maga zijn met revolutionaire proclamatiën ontdekt, in 't Russisch en in andere talen, benevens eenige galvanische batterjjen. Ook nam men een per soon in een gescheurde werkmans- kiel gevangen, die niet minder dan 12,000 roebels bij zich had. Te St. Petersburg verschijnt tegenwoordig een nieuw nihilistisch blad, »de Wil des Volks" genaamd. Het heeft het formaat van de »Tiraes" en wordt aan alle muren in de stad aangeplakt. De keizer zelfs ontvangt van elk nummer een exemplaar, maar alle pogingen om den redacteur en den uitgever te ontdekken zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Aan het hof te Schwerin heerscht groote ongerustheid, tengevolge, van de ontdekking, dat de schatkist voor een bedrag van 118,000 mark is be stolen. Op last van den groothertog is een onderzoek ingesteld, maar men heeft den schuldige niet kunnen ont dekken. De eenige verantwoordelijke persoon, die eenig licht in deze zaak kon verspreiden, is de raadsheer von Oertzen Wolton, en deze is, den dag na de ontdekking, aan een beroerte overleden. Voor 't huisje van zijn liefste Zong hij zijn minnelied, Vol zoete melodiën, Maar Laura hoorde 't niet. Bij 't rits'len van de linde Weerklonk met zacht geluid, Als grondtoon zijner zangen: „Lief meisje wordt mijn bruid!" Maar Laura scheen te slapen Bij 't smachtend minnelied, Waarin 't weemoedig harte Van hoop sprak en verdriet. Toen klom hij in de takken Des lindebooms omhoog, Die zich door 't avondkoeltje, Zacht heen en weer bewoog. De maan scheen door de twijgen In 't vriendelijk kamerkijn, Daar moest zijn Laura wonen, Daar moest de dierbre zijn. Hij kweelde op nieuw een liedje Vol liefde en zoeten min, Vol reine teedere woordjes, Maar Laura bleef er in. Lang had hij zoo gezongen, En Laura's lieven naam Wel duizendmaal gefluisterd, Toen klopte hij aan 't raam. Hij zong en zong al schooner, Vol drang, vol min en gloed, Zijn lied van hope en liefde Met een ontroerd gemoed. Daar opent Laura 't venster Op zijn herhaald geklop, En roept tot d' armen zanger: „Kom, malle vent, pak op 1" W. M. T*. Heldersche Moppen. Op goeden grond. In het jaar 1830 stond te Lvon een bejaard Franschman terecht, omdat hij in een vroolijk gezelschap het schrikbewind geroemd had. Op dc vraag vau den rechter, waarom hij dat gedaan had gaf hij ten antwoord„Uit dankbaarheid, omdat het mij het hoofd op den romp heeft gelaten." o Voor de rechtbank. De voorzitter. Gij zijt in hechtenis ge nomen, omdat gij den inboedel uws 'vaders verkocht en hem zoodoende van alle meu belen beroofd hebt. De beschuldigde. Ik beken dat het waar is, mijnheer de president. Gij hebt een vreemdsoortige manier om familiebelangen te behartigen. Och, mijuheer de president, mijn vader Welnu? Hij was op dat oogenblik dertig uren vau hier. Meent gij soms dat dit u hot recht gaf om te handelen, zooals gij gedaan hebt? Waarachtig, mijnheer de president. Op zoo'n afstand heb ik gemeend, mijn vader te kunnen behandelen als een verren bloed verwant. o In 't oog vallend en in 't oog vallbnder. Een voornaam heer wiens geldelijke omstandigheden echter in zeer slechten toe stand waren, ging eens naar een bankier en zeide: „Mijnheer, gij zult het zeer in 'toog vallend vinden, dat ik, ofschoou ik de eer niet heb, bij u bekend te zijn, u verzoek mij 200 dukaten te leencu." „Mijnheer," hervatte deze, „gij zult het nog in 't oogvallender vinden, dat, ofschoon ik werkelijk de eer heb u te kennen, ik ze u toch leen." Alkmaar, 10 Jan. Aangevoerd 4 Koeien f 70 a 120. 9 nucht. Kalveren f 12 a 32, 306 Schapen f12 a 28, 40 magere Varkens f12 a 18, 28 Biggen f 8 a 11, 5 Bokken en Geiten f5 a 8, Boter 82j a 90 ct. per kop. 12 Januari. Ter veemarkt werden ver kocht 3 Koeien f 220 a 240. 114 vette Kalveren f 40 a 96. 299 Schapen f 16 a 28. 118 Varkens 40 a 55 ct. per kilo. Hoorn, 10 Januari. 21 heet. Tarwe f 11. 29 h. Gerst f6,50. 44 b. Haver f 5.75. 63 h. Boonen bruine f 18. paarden- f7,50, 22 h. Erwten: Grauwe- f22. Vale- f 14, Groene- f 17. Witte groote f14. Op monster verkocht: Mosterdzaad f 22. Kar- weizaad f 16.75. 20 Paarden f 40 a 200. 20 Kalveren f 11 a 20. 300 Schapen f 20 a 30. 50 Varkens f 10 a 15. 4 Zeugen f 20 a 35. 200 Biggen f 4 a 7. 1064 Kop boter, f 1.30 a 1.45 per k. 200 Kip per. f 0.70 a 2. 1200 Kipeieren f 5.50 a 6.50 per 100. Visseherij- Belichten 11 Januari binnen: Schipper Jb. Verhoeven met 3600 schel- visch, f 22.00 per groot honderd, 30 kabel jauw, f 1.00 per stuk, 7 ben vleet, 5 punten rog, tegen f2.00 de mand. Schipper P. Verhoeven, 4400 schelvisch, f 22.00, 30 kabeljauw f 1.00 per stuk, 6 ben vleet, 4 punten rog, a f 2.00 dc mand. Schipper J. Langbroek, 5300 schelvisch, f 18.50, 12 kabeljauw fl.00 per stuk. Schipper J. v. Nieuwcndijk, 5600 schelvisch, f 18.00, 15 kabeljauw, fl.00 per stuk. Schipper M. Jongejan, 3460 schelvisch, f 16.00, 12 kabeljauw fl.00 per stuk, 12 Jan. binnen: Schipper J. v. Hoek, 4200 schelvisch, f 19.50, 18 kabeljauw, fl.00 per Stuk, 7 ben vleet a f2.00. Schipper M. van Delft, 4200 schelvisch, f 17.00, 16 kabeljauw, fl.00 per stuk, 4 ben vleet, a f2.00. Schipper C. Noordzij van de Maatschappij „Neptunus", 410 lev. kabeljauw, 150 lev. leng, 7 heilbot, 1200 schelvisch. Kabeljauw gold f 2.80, schelvisch toe. 600 doode ka beljauw, van f0.75 tot fl.50. 120 doode lengen. Door 5 schuitjes aangebracht 190 ka beljauw, fl.40 tot fl.55, 150 lev. schel visch f 26.00 per groot honderd. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 10 en zou den lln Januari vertrekken. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam, is 10 dezer te Batavia aange komen. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 10 dezer Carvocira. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Batavia, is 12 Januari van Southampton vertrokken. Eerste Klasse. Eerste Trekking. No. 2372 f2000. No. 1805 f1500. No. 5587 f1000. Nos. 257 6573 9095 f 400. No. 3339 f200. Nos. 8243 9562 17110 19791 f100. Burg-erlijke Stand Helder. Van 9 tot 18 Jan. 1880. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Geene. BEVALLENJ. Buijs geb. Bal, Z. M. Brust geb. van Dijkman, D. A. Boon geb. Drijver, D. J. Blits geb. Hollenbach, Z. 11. Kuiper geb. Deus, Z. J. Kooger geb. Metzelaar, Z. J. Meijers geb. Wolff, Z. A. Krijnen geb. Snip, D. M. S. Thiernan geb. Meck, Z. P. M. Keet geb. Eijgen- huis, Z. H. Kempers geb. Hartman, D. M. Zegel geb. Kleijn, D. H. Schilder geb. Woutering, Z. OVERLEDEN W. v. Vaalen, 3 d. J. Kossen, 79 j. C. Huisken, 3 j. J. P. Schmidt, 19 j. E. Huurman, 2 m. Vervol» der Berichten. Zondagavoud gaf het Stafmu- ziek der Kon. Ned. Marine, onder directie van den Kapelmeester Ber- nardt, in Tivoli een Volks-Concert. De negen nummers, op 't programma vermeld, werden allen met een juist heid en keurigheid uitgevoerd, die niets te wenschen overliet. Jammer, dat de opkomst van het publiek veel te wenschen overliet. De eutréeprjjsjwas nu geeu bezwaar, en wij kunnen niet begrijpen, waarom de pogingen ran dit korps om degelijke en goedkoope concerten aan Helders burgerjj te verschaffen, zoo slecht beloond worden. Heden avond viert het Israëlitisch Collegie »Nut en Vermaak" alhier, in Musis Sacrum, het feest van zijn 25-jarig bestaan. De heer M. J. Manheim geniet tevens het voorrecht, gedurende al dien tjjd onafgebroken als president van dat gezelschap in functie te zijn geweest. Gisteren is in publieke veiling in de Brakke Grond" te Amsterdam verkocht aan de Naamlooze Vennoot schap »De Lastdrager" te Nieuwediep, het alhier liggende barkschip Delft", gevoerd geweest door kapt. v. d. Meer. voor de som van f7200. Gepraaid 24 Dec. '79, op 44° NBr. 10° WL. het barkschip Susanna Elisabeth, kapt. Bouchier, van Nieu wediep naar Pensacola. De onlangs bjj het 7de rege- ment inf. benoemde kapitein S. S. P. de Lang Evertsen, is belast met het bevel over de Sdecomp. 4de bat. te den Helder. Schipper van der Hoeven, van de vischsloep Jan Hofland, alhier binnen, rapporteert op de hoogte van Katwijk, 5 mijlen uit den wal, een belangrgke hoeveelheid vaten petro leum te hebben ontmoet, waarvan hg zgn vaartuig last gegeven en koers gezet heeft naar het Nieuwediep, waar hg dien last, zijnde 164 vaten, ter be schikking van den strandvonder heeft gesteld. Van een wrak of wrakhout was niets te ontdekken. Wij maken onze lezers opmerk zaam op de advertentie van de heeren Muller en Mets, die daarin de uitgaven aankondigen van een werkje, dat geheel ten voordeele der ongelukkigen op Terschelling zal strekken. In deze dagen, waarin zoo veelgevraagd wordt, kan men velen helpen, door overal esn kleinigheid bij te dragen. Wie zich dus 't bedoeld werkje wil aan schaffen, draagt ook zeker bg tot het lenigen van den nood, der zwaar- beproefden op Terschelling. Het schip Queen of Mistley van Laguna met verfhout naar Har burg en te Terschelling in de buiten gronden gestrand, is afgebracht en en in de haven gesleept door de Adsistent. Men schrjjft ons van Texel, 12 Januari: In den afgeloopen nacht is de haven op nieuw vol jjs geloopen. De stoomboot »Ada" kan er slechts met groote moeite doorkomen. Indien er meer gs voor den wal komt, waarop door den Oostelgken wind veel kans is, zal de communicatie met den vasten wal alleen weer per gsvlet geschieden. Uit het gs is een stuk mast op- gevischt, 't welk door sommigen her kend is als het onderste gedeelte van de mast van de schuit van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2