T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Ac htste .Jaargang. Kalender der Week. !\lo. 724. Vrijdag 23 Januari 1880 Atoonnement p0r 3 intuinden binnen de gemeente 50 Cent. ,3 franco per post75 Afzonderlijke nummer» Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureaniSPOORSTRAAT en ZIIDSTRAAT. AöLvertentiën van 1 tot 5 rogels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opgang der Zon 7 u. 55 m. Ondergang 4 u. 30 m. Zondag 25 Septuagesima. Kaan dag 26 Dinsdag 27 Volle Maan. Wobnsdag 28 Dondirdag 29 Vrijdag 30 Zaterdag 31 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Januari 1880. In dit jaar kunnen bjj het Koninklpk Instutunt voor de Marine te Willemsoord, na afgelegd examen, geplaatst worden, 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst en 4 jongelingen als adelborst voor de mariniers. Drietal bjj de Hervormde Ge meente alhier: M. Goeman, te Hnins en LionsL. van 't Sant, te Aker sloot; M. Wpt te Beesterzwaag. Over het onderwerp persoonlijke dienstplicht, zegt de minister van oorlog in antwoord op het verslag der Eerste Kamer, nopens zjjne be- grooting het volgende: De Minister doet opmerken, dat hg niet terugdeinst voor de invoering van den persoonleken dienstplicht, om de vele bezwaren, die daaraan ver bonden en daarby te overwinnen zjjn, maar wel omdat hjj niet overtuigd is dat het leger door de invoering van persoonleken dienstplicht in militaire waarde zon winnen De Minister stelt hoogen prgs op de verstandelëke ontwikkeling en kennis, vooral bë de aanvoerders doch voor den soldaat en het kader beneden den rang van officier acht het niet noodig, den eisch dien aangaande zoo hoog te stellen als velen tegenwoordig doen. De Minister acht het in het belang van de waarde des legers niet weu- schelëk in den tegenwoordigen stand van zaken tot invoering van den persoonlëken dienstplicht over te gaan. Voor de leening groot f375,000, ten dienste van de Arnhemsche Tram- way-uiaatschappë, is geteekend tot een bedrag van f 1.257,750. Dinsdag deed het gerechtshof te Amsterdam uitspraak in de ver leden week behandelde zaak wegens doodslag van het ongeveer tweejarig kind, gepleegd in de Kattenburger- straat alhier. De aan Johannes de Kaad te laste gelegde feiten achtte het Hof bewezen, en veroordeelde hem tot een tuchthuisstraf van tien jaren. Ten aanzien van Anna Fasting achtte het Hof bewezen, dat deze haar kind meermalen slagen en stooten heeft toegebracht, doch niet dat de ern stige mishandeliugen, waardoor de dood is veroorzaakt, in onderling overleg zën gepleegd. Het toelaten der moeder van de door De Kaad gepleegde mishandelingen op haar kind is volgens de wet niet voldoende om haar als mededaderes te veroor- deelen. Het Hof sprak haar derhalve vrë van den te laste gelegden dood slag, doch veroordeelde haar, ter zake van het toebrengen van slagen of stooten, zonder dat daarvan een ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen het gevolg was, tot een celstraf van een jaar. Bë het zeer talrëk publiek maakte de uitspraak een groote sensatie. Het O. M. reserveerde zich den terinëu van drie dagen, toegestaan om cassatie aan te teekenen. Men leest in het Handelsbl. Reeds sedert eeuige weken is hier ter stede een gerucht in omloop, dat een van haar echtgenoot gescheiden levende dame, een poging tot ver giftiging zou hebben beproefd, op een bejaarden heer, haar oom, in wiens testament zë zou zijn bedacht. De justitie heeft deze zaak al geruiraen tgd in onderzoek en de omstandig heid, dat na weer pas een aantal drogisten met de dame werden ge- confronteerJ, waaruit blëkt, dat het onderzoek nog niet geëindigd is, geeft aanleiding om het een en ander mede te doelen, dat omtrent deze zaak be kend is. Op den dag dat de poging plaats had, werd de dienstbode die bë den bejaarden man inwoonde, door de dame in quaestie met een boodschap de deur uitgezonden. Kort na haar terugkomst werd de soep opgediend. Van dit gerecht aten de beide huis- genooten, nl. de heer en de meid, en beiden gevoelden zich kort daarna ongesteld, de meid in mindere mate dan haar heer. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en beiden herstelden. De dokter constateerde dadelgk ver giftiging. De overblëfselen der soep werden in beslag genomen en na scheikundig onderzoek bleek het voor handen zën van arsenicum. De justitie trok zich de zaak aan, maar schënt tot dusver geene termen te hebben kunnen vinden, om de dame, die door de omstandigheden waaronder het feit geschiedde, als de daderes scheen te moeten worden aangemerkt, in hechtenis te nemen. Herhaaldelëk is zë gehoord en nog steeds wordt het onderzoek voortgezet. In de laatste dagen zën niet minder dan 48 drogisten gebracht in tegenwoordigheid van de verdachte, die echter allen hebben verklaard haar geen rattekruid te hebben verkocht. In deze duistere zaak zal, naar wij hopen, spoedig licht worden ontstoken. Uit Anna Paulowna wordt van 19 Januari aan de N. R. Ct. gemeld Heden middag waagden zich eenige kinderen op het brooze gs in bet oude veer voor den watermolen, die, evenals de daarbë gelegen stoomma chine, tot gisteren avond gemalen had. Twee meisjes van 12 en 14 jaar zakten er door en verkeerden in levensgevaar. De heer Wissekerke, smid alhier, en zën zoon snelden ter redding toe en werden gevolgd door jhr. mr. D. van Foreest, kantonrechter alhier, en den rëksveldwachter De Vries, de beide laatsten met het noodlottig gevolg, dat ook zë door het ës vielen. Met behulp van haken en ladders gelukte het, hoewel met veel moeite, allen te redden. Terschelling 20 Januari. Het wrak van het stoomschip »Hansa," met de nog inhebbende lading, heeft heden in publieke veiling f 1610 op gebracht en is uit elkander geslagen. Op de Texelsche kust dip vet vau de lading, die er nog in was. Te Ureterp wonen 3 broeders, waarvan de oudste 90, te tweede 87 en de jongste 83 jaren telt. Maandagnacht ten één nar brak er brand nit in het krankzinnigen gesticht te Franeker, en wel in de droogkamer, in welker nabqheid zich de cellen bevinden. Al spoedig deelden de vlammen zich mede aan de berg plaats van tnrf, waardoor de brand een dreigend aanzien kreeg. Gelukkig, dat zich in de cellen slechts twee der ergste krankzinnigen bevonden. Een dier ongelukkigen is gestikt; den ander heeft men. hoewel in be- wusteloozen toestand, kunnen redden. Ten 3 uur na middernacht was de brandweer den brand meester en was alle gevaar geweken. Maandag werd vanwege de rechtbank uit 's-Bosch weder te Sleeuwgk een plaatselëk onderzoek ingesteld, naar aauleiding van den onlangs plaats gehad hebbenden moord op de dienstbode vau Smokers. Het gevolg is, dat drie personen, ouder welke de arbeider, iu hechtenis zën genomen. De R. C. kerk te Geffen heeft zoodanig door het water geleden, dat een verzakking heeft plaats gehad, zoodat zg afgebrokeu zal nioeteu worden en opnieuw opgebouwd. Men meldt uit Breskens: Tot heden werd door de uiaat- schappg Zeeland nog weinig verricht tot wegruiming van haar stoomschip Stad Vlissingen," dat den 14den Dec. onder deze gemeente strandde. Daar de Maatscnappy niet geziud scheen tot krachtige maatregelen over te gaan, heeft thans het dgkbestnur dat de aanwezigheid van het wrak gevaarhjk achtte voor de zeewering, naar wë vernemen, besloten zelf de opruiming ter hand te nemen. Drie ingezetenen van Hooger- smilde hebben bg deurwaardersex- ploit hun lidmaatschap der Hervormde gemeente opgezegd. De veldwachter K. N., te Dronrgp, is ontslagen en in hechtenis genomen als verdacht een dozgu malen de handteekening van den burgemeester te hebben nagemaakt, ten einde vau den stationschef telkens kosteloos vervoer met den spoortrein voor de reis naar Zwolle en terug te kunnen bekomen. De held Brink, uit Vroomhoop, moet, volgens nadere berichten, het bericht van s$ne aanranding verzon nen hebben, om een klinkend bewë* van dankbaarheid van zëne patroons te ontvangen. Te Stratum beviel dezer dagen een vrouw van 3 zonen, die allen in leven waren. Den daaropvolgenden dag stierf de moeder met 2 kinderen, terwyl het derde kort daarna is bezweken. De leden van de Hollandsche club te Antwerpen hebben het voor nemen opgevat, een liefdadigheids feest te geven, waarvan de opbrengst strekken moet, ora de slachtoffers vau den watersnood in Nederland te hulp te komen. In Rusland is een wgziging van het strnfsysteem verorderd. De een voudige deportatie naar Siberië en afgelegen gouvernementen is afge schaft. De dwangarbeid, levenslang of voor een bepaald aantal jaren, blgft bestaan. Naar de »Pall Mali Gazette" weten wil, is do Paus ernstig onge steld. Hij zou aan rheumatiek lgden en aan overspanning der zenuwen. De President der Republiek heeft geweigerd gnnstig te beschikken op het verzoek om gratie van Pré- vost, den gewezen agent vau politie, die ter dood veroordeeld werd, omdat hg achtereenvolgens twee personen n koelen bloede vermoordde en hunne lgken in stukken deed ver- dwënen. Dinsdag is de man ter dood gebracht waarschënlyk wel de laatste openbare terechtstelling in Frankrgk. Te Angoulème is eeu kruitmolen in de lucht gesprongeu. Twee werk lieden vonden bë dit ongeluk den dood. De schaatsenrydersclub te Parë« zal steeple chasses, hardryderëen met hiudernisRen, op het gs houden. De schaatsenrgdcrs zullen daarbij over heggen, geulen en allerlei hinderpalen moeten springen. Men vreest echter dut de dooi die plannen verijdelen zal. De Amerikaan, die tegenwoordig in de Frauscke hoofdstad vertoeft, zou zeker, als hë aau die wedstrgden deelnam, allen deu loef afsteken. De man namelëk heeft door zën stoute sprongen op schaatsen, overal waar hë zich vertoonde, algemeene bewondering opgewekt. Die kunsten gingen hem zoo gemakkeiëk af, dat velen meenden het ook wel te kunnen doen, en gebruik maakten van de ge legenheid, die de Amerikaan hun aan bood, om les te nemen in het sprin gen op schaatsen. Maar de leerlingeu hebben mot hun springen zooveel kneuzingen en ergere verwondingen opgeloopen, dat de een na den ander het werk opgegeven heeft. Een fabrikaut uit Gouaix kwam onlangs nit Parijs terug, waar hë aanzienlëke geldsommen had ontvan gen, en werd aan het station van Flamboix door zijn kuecht met een rgtnig afgehaald. Maar terwyl beiden zich in het station bevonden, waren onbekende dieven met het rgtuig weggereden, zë moesten dus te voet huiswaarts keereu. Op eeuigeu afstand van het station kwamen twee mauneu op hen toe, eeu vau hen schoot een pistool af op den fabrikant, die terstond neerstortte. De kuecht nam de vlucht, om de politie te halen. Toen hë met de gerechtsdienaars terugkwam, lag de fabrikant, vau al zyu geld beroofd, levenloos op den grond. Er is een gerechtelëk onderzoek ingesteld, en de knecht is voorloopig in hechtenis genomen. Te Ringenburg zën de gendar mes een bende smokkelaars op het spoor gekomen. Zë hebben deu troep niet kunnen vatten, maar men weet nu met zekerheid dat hg uit Neder landers bestaat. Te Ringenburg wer den 20 pond tabak in beslag geno men, te Werther 200 pond. De han delaars hadden de tabak vau de smok kelaars gekocht voor 15 a 20 ets. per pond en ze weer verkocht voor 25 ct. Die tabak kost in den haudel 60 a 70 ct. per pond. Bë bet onderzoek in de Tay is een der duikers plotseling vastge grepen door een iduivelsvisch," eeu achtpootig zeemonster. De man, die in levensgevaar verkeerde, greep eeu gzeren stang vast, en wist het mon ster, dat zgn arm omklemde, zoo af :te slaan, dat het losliet. Hg bracht een stak van het gedrocht van 8 voet in doorsnede mede naar boven, maar het grootste gedeelte is achter gebleven. De boeren der dorpen Iwanowka, Sonkowka en Morosowka, in het Gou vernement Poltawa, (Rusland) hebben al de gronden, velden en bosschen, die deels aan particulieren, deels aan de gemeenten toebehoorden, gelgkelgk onder elkander verdeeld. Do klachten der verdreven eigenaars, de bedreigin gen van het gemeentebestuur en de vermaningen van de geestelijken kon den niets baten, de boeren willeu de in bezit genomen gronden niet teruggeven en beroepen zich op de beslissing van een raad van oudeu, dien zë uit hun midden gekozen heb ben, en die verklaard heeft, dat de grond het eigendom is van hen, die hem met eigen handen bebouwen. De boeren van de nabg gelegen dorpen Lubaczow, Potok, enz. hebben dit voorbeeld gevolgd. De gouverneur weet niet wat te doen. H| durft geen geweld gebruiken, en bedreigin gen buten niet. Toen hij de boereu waarschuwde, dat hë krygsvolk zou ontbieden om de orde te herstellen, verklaarden zg zich liever te zullen laten doodschieten, dan de gronden, die hun toebehooren, terug te geven. In een stad in Californië had een man voor 3000 dollars de roe- kelooze weddenschap aangegaan, dat hë een wilden beer, in eeu renbaan gesloten, met geeu ander wapen dan een mes dooden zon. Er waren duizenden raenschen toe gestroomd, om den strëd te aanschou wen, en men giug verscheidene wed denschappen op den uitslag aau. Algemeen was men vau oordeel, dat de waaghals het onderspit zou delven. Toen hg in het strijdperk trad, ging er een kreet vau afgrëzen en inedelëden op, want de beer stormde verwoed op zën prooi los. Maar deze hief zën mes, dat ruim 3 kilo zwaar was, omhoog, deed het dier door een hevigen slag terugdeinzen, en stiet het onmiddellgk daarop zën mes in het hart, zoodat het levenloos aan zgn voeten nederstortte. De mau trad volkomen ongedeerd uit het strëdperk. In Vesoql was een vader bezig met het schoonmaken van zëu geweer. Hg moest even eenige iustrumenten iu een andere kamer krygen en legde het geweer zoo lang op den grond. Bg zgu terugkomen speelde zgu kind met het wapen en trok ongelukkig aan den haan met het treurig gevolg, dat de vader doodelëk gewond ter aarde viel. De man was weduwnaar en had vier kinderen. De >Sanitary Record" vestigt de aandacht op het feit, dat er in Engeland zoo veel kleine kinderen sterven door verstikking onder du dekens of bedden. In ééu enkel rap port van den corouer (de officieele lgkschouwer) worden voor 1878 ge constateerd 90 gevallen van dien aard voor Engelaud. In 3 jaren hebben

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1