Markt-Berichten. 302de Staats-Lolerij had doodgeschoten, namen de enderen de vlocht. Te Kimito heeft men een wolf op achterpooten voor een venster zien staan, om naar binnen te kjjken. Te Nystad hebben zjj een man aan gevallen, die zich dapper met een bjjl verdedigde, maar niet tegen hen bestand zou zjjn geweest, zonder de holp zjjner buren, die op zjjn angst geschreeuw kwamen aansnellen. In een dorp werd een 8jarig knaapje, in tegenwoordigheid van zyn ouders, opgepakt en naar het bosch gesleurd toen de ouders het dier inhaalden was het kind reeds dood en vreeseljjk verminkt. In Amerikaansche bladen wordt melding gemaakt van gevallen van vergiftiging door rattekruid, zonder dat het in langen tjjd gelukte den oorsprong op te sporen. fiindelyk bleek, dat de styfselglans, waarmede kragen en boordjes fraai werden ge steven, arsenicum bevatte. By een brand, die te San Fran- cisco uitbrak, kwamen elf Chineezen om het leven. Ten gevolge van het gebruik van opium lagen zy in zulk een staat van verdooving, dat zy niet by machte waren zich door de vlucht te redde u. Een orkaan op de Philippynsche eilanden heeft volgens telegram uit Madrid, den ondergang van 25 schepen ten gevolge gehad, waArvan vier niet van Spaausche nationaliteit w Het aautal verdronken personen wordt op 46 geschat. Toen Camoëns, de Portugeesche dichter, den lOen Juni 1580 in een gasthuis overleed, had hy geen anderen vriend dan een slaaf, die in Lissabon's straten voor hem be delde; vyftien jaren later richtte men een monument voor hem op, met het opschrift: aan den vorst der dichters, en in dit jaar cal men den driehonderdjarigen gedenkdag van zyn sterven plechtig vieren. Bjj die gelegenheid wordt te Lis sabon het derde Internationale Let terkundig congres gehouden. Er zal een schip naar een Fransche haven gezonden worden, om de letterkun digen af te halen, die er aan deel nemen. De zware mist te Londen heeft een aantal menschen recht streeks of middelljjk het leven gekost. Sommigen zyn in het water geloopen en verdronken, anderen hebben zich door vallen bezeerd en zyn aan de gevolgen daarvan overleden Een werkman, die Zaterdagavond door den mist huiswaarts keerde, klaagde dien avond over pyn in de borst, werd gednrig erger, en overleed Maandagmorgen. Ook zyn dood bleek, by onderzoek, een gevolg van den mist te zyn. Londen, 6 Febr. Door de Assurance Company of North Ame- risa, te Phiadclphia, als assuradeuren der lading van het Noordsche bark schip Evviva, werd aan kapt. Pharo gezagvoerder van gemeld schip, een kostbare gouden chronometer met inscriptie vereerd voor het teHaili fax binnenbrengen van zyn schip De Evviva vertrok van New-York naar Queenstown, geladen met tarwe en verloor in den orkaan van 29 Oct. den fokkemast benevens al het tuig, alleen de groote en bezaans ondermasten blsven staan. Twaalf stutten en de verschansing, benevens de hutten op het dek werden door de woedende zee stok geslagen en er drong veel water in het schip. Verscheidene malen werd den gezag voerder aangeboden het schip te helpen of het tot hooge bergloonen in de haven te laten sleepeu, hetgeen door hem steeds werd afgeslagen. Hg slaagde er in het te Haüfax zonder adsistentie binnen te brengen, waar voor assuradeuren hem bovengemelde vereering toekenden. De laatste uitspraak in zaken de »Grosser Kurlürst" luidt, dat admiraal Batsch zich schuldig go- maakt heeft aan onachtzaamheid zyn yver voor de veiligheid en het redden der manschappen van het verongelukte schip worden echter geprezen en als verzachtende om standigheid aanbevolen. Voorloopig is de admiraal uit den actieven dienst, ontslagen en thans werkzaam by de admiraliteit te Berlijn. De uitgever van een Ameri- kaansch blad is onlangs op het stoute denkbeeld gekomen aan zyn manne lijke abonné's jonge dames als pre- miën aan te bieden. Honderden dames hebben hem, op het vernemen van die tydiug, hare naamkaartjes portretten toegezonden. Iedere nieuwe abonné ontvangt een bewys, dat recht geeft om deel te nemen een groote dames verloting. Onder de hooge pryzeii worden ge uoemd jonge, schoone en ryke we duwen, bevallige, berainnljjke zestien jarige meisjes en buitengewoon mooie dames van vyf en twintig jaar. De kolommen van het blad waren onlangs gevuld met opgeschroefde be schrijvingen van de schoonheden en de eigenschappen der te verloten dames, die echter door de dames zelve zyn geschreven. Eenige dagen geleden bevond zich de postbode Landshut, in Thu- ringen, onder een geweldigen sneeuw storm op den weg. Hy hoorde een geroep om hulp, en vond na eeuig zoeken een troepje schoolkinderen, verdwaald in de sneeuw, waarin zy half verzonken waren, en verstijfd van kou. Hen daar laten was zoo goed als hen aan den dood prjjs geven. Loopen konden echter de drie kleinste meisjes niet meer. Toen nam de wakkere postbode er een op eiken arm, zette het derde op zyn groot brieveupak, dat hy droeg, riep den anderen toe: Treedt juist in myn voetstappen!» Zoo ging het voorwaarts, terwjjl de man bjjna be zweek onder den viervoudigen last door de hooge sneeuw. Toeu hjj eindelijk Leuterhofen bereikte, vie hy onmachtig neder. De kinderen waren gered. De naam van den kloeken brief besteller, die spoedig van de ver moeienis bekwam, is openbaar ver meld, en hem door het postbestuur een belooning van f 30 toegekend. Niet meer of minder dan de Brusselsche politieagenten dreigen, wegens het geringe loon, het werk te staken. De dieven, zakkenrollers en meer van dat gespuis, in de hoofdstad van België vertoevende, hopen, dat de agenten van politie aan hnn voor nemen gevolg zullen geven. Aan een partikulier schryven uit New-York ontleent de R. Ct. het volgende: >Het gaat Pincoffs in Amerika niet te best. Eerst leefde hy te New-York in grooten staat mftar dat was niet van langen duur. Hy ging hard achteruit en nu rydt hy te Wiliamsburg met zekeren dok ter van der Regt. Of hy daar wellicht koeteier is weet ik niet, maar hg ziet er arm genoeg nit om dit te gelooven. De Koningin van Engeland heeft Vrydag in eigen persoon het Parlement geopend. De veij aardag van het overigden van Pius IX werd Zaterdag te Rome met een plechtig Requiem" in de kerk van den H. Ignatius herdacht. Te Plymoath hebben onge regeldheden plaats gehad, by gelegen heid der gevangenneming van een matroos, die een diefstal had begaan. De gerechtsdienaars, die hem over brachten, werden onder weg aange vallen door een troep zeesoldaten en vrouwen; zy verdedigden zich zoo goed zy konden, maar waren weldra genoodzaakt de wjjk te nemen en vluchtten met hun gevangene in een boekwinkel. De oproerige menigte volgde hen, en sloeg alles in den winkel kort en klein. De aankomst van een aantal ge rechtsdienaars, die hun makkers te hulp kwamen, maakte een eind aan den strjjd, en de muiters werden uiteengejaagd. Aan beiden zyden zyn gekwetsten gevallen. De belhamels werden in hechtenis genomen. DE EERSTE LOCOMOTIEF. BsrmrscBn tongval. Nouw, 'k heb 'em gezien, heur! de lokke- (metief Nog vaal ik de grie»el er van deur rniea lief. Zo'n monster da mein ik to'n aoklig (masjien Ia nooit ieu 'et derp op 'en karmis gesien. Neè, liever nog tie ik, al keat'et ook meer. Zo'n zeemarremin, drommeldaoris of beer! We stonden van mergen bij 't wachthuus (aon 't bek, Den erbeier Jan en dan ik, zei de gek. „Pas op (riep de wachtbaos) meteen kumt (ie 'r aon, „Al is ie nog wel 'en kartier hier van daon En krek dat ie 't zei-, loer ik èfkea op tij Ve rrcchtig, daor kwam ie al dichter naobij En aorigheid waa 't te zien ien de vert, Hoe dichter ie bij kwam, hoe grooter ie (werd. Hie dampte uut z'n piep witte rookwolken uit, En gromde toezoers: uut er vuut, uut er (vuut 'k Kiek urn d'r was niks, gene kraoi, op (den weg. „Rij deur maor!" zoo roep ik; en mét (dA'k 'et «eg, Daor gift ie 'en scbrauw, da verdekselde ding, Du 'k meinde, da heuren en zien me verging. Hérrrrtwa geraos'k docht de grond (zakt ieneen 'k Zag duuzter voor de oogen ik rilde (ien de lei' Den boom griepte 'k vast: 't was precies (of 'en douw, Dien 'k vuulde en nie zag, me veuruut (stooten won! En veor da 'k weer aojem kos haolen, verdord, En veur 'k 'em goed zien kos daor was (ie al vort! Het erst wa 'k toen zei, wasHeileefde (nog, Jan? Jao(zeit ie) maor jong, vralterierd bin 'k (er van! Ik ook(tt\ ik) jong, 'tkan zoowaorien de bel Nie slimmer spektaoklcn, geleufde da wel 'k Gcleuf 't (zeit ie) 'k heb er den duuvel (zien staon, Zo'n zwarte sinjeur was 't, en 't vuur porde (ie aon Zeg duuvel of weerwolf, 't is krek en allins; Went di bouw ik vol, Janik set 'et 'en mins Om z66 zonder perds, «onder toom, zonder (zweep Zo'n waogeu te starenZeg, vat je de (kneep P (Kath. Illustr.) B. M. 6 a 19. 296 Schapen f10 a 99. 81 magere Varkens f 10 a 24, 44 Biggen f 8 13, 3 Bokken en Geiten f 5 a 10. Boter 100 a 110 ct. per kop. 9 Februari. Ter veemarkt werden ver kocht 10 Koeien f180 a 240. 99 vette Kalveren f 48 a 105.14 n. Kalveren f 6 a 15. 57 Schapen f 16 a 40. 82 Varkens 46 a63 ct. per kilo. Hoorn, 5 Febr. Kleine Kaas f86.50 Commissie f 34,50 aangevoerd 35 st. wegende 10006 kilo. 7 Febr. 11 heet. Ttowc ff 11. 19 heel Gerst f6, 25 b. Haver f 5. 14 h, Boonen bruine f 17. paardeu- f8,50. 12 li. Erwten Grauwe- f22. Vaie-fl8. Groens- f 18, Witte groote f 18. Op monster verkocht: Mosterdzaad f 22. Karwcizaad f 16.50. 15 Paarden f 60 a 200. 30 Kalveren f8 a 29. 600 Schapen f 18 a 80. 60 Varkens f 19 16. 5 Zeugen f 25 a 40. 250 Biggen f6 a 8. 504 Kop Boter, f 1.60 a 1.75 k. 150 Kippen f0.70 a 2.25 7000 lipcieren f3,50 a 4 per 100. Heldersche Moppen. TWERDRRLXI 3TAJTDPUXT. Arm verzorger. Ach Heer! al weer vorst en dc armenkas zoo schraal voorzien. Oprichter van een IJsclub. Goddank, bet vriestMet den hemel tot bondgenoot sullen wo slagen. Op een bedelbrief las iemand de gewone letters: s. t. c. h. op 'tadres. Wat beteekent dat? vroeg hij den bedelaar. Schatrijk, toegevend, edelmoedig, hulpvaar dig was 't vleiend antwoord. Iemand werd bij eon Triend ten eten gevraagd die niet al te best met zijn vrouw leefde. Nauwelijks was men aan tafel ge gaan, of 't eohtpaar werd het over een kleinigheid oneens en de twist liep weldra 166 boog, dat mijnheer een schotel van den disck nam en in stukken wierp. Mevrouw, buiten zichzelf van woede, nam daarop een stapel borden en wierp zc ook neer. Onze rt, in de grootste verlegenheid, greep nu soepterrien en smeet die, met den vetten inhoud, «veneens op den grond. Woedend kwam de gastheer daarop tot hem. „Wat beteekent dat?"vroeg hij. „Als ik met mijn vrouw rnxie heb raakt u dat „Och neen," antwoordde de man zeer laconiek, „ik dacht dat we „onder tafel" dineerden en ik wilde een handji helpen om de gerechten op te doen." Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Voorwaarts, tan Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez Februari en settc terstond de reis voort. Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 7 Februari te Port 8aid en heeft onmiddellijk de reis voortgezet. Alkmaar 6 Febr. Kleine kaas hooi f 36, gras f37, commissie hooi f32, gras f 38, middelbare hooi f31, gras f35, laagste prijs hooi f90, aangevoerd 113 st. wegende 26843 kilo. Ter graanmarkt aangevoerd 370 heet. Tarwe f10 a 10,60, Rogge f 6,50 a 7,50, iedem Chevalier f 6,35 6,75, Haver f 4,25 a 5, Paarden boonen f8, brnine dito f 15,50, Erwten: groene f22 a 24, grauwe f26. 7 Febr. Aangevoerd 2 Paarden f 60 a 90. 19 Koeien f 130 a 170. 95 nacht Kalveren Visscherij - Berichten 9 Febr. is alhier binnengekomen Schipper J. Put met 920 1. kabeljauw, (.20. 54 lengen, 9 heilbotten. 500 d. kabelj. fO.95 tot fl.40, 800 schelv. toe. Schipper H. Zwart veld 1800 schelv., per 100 f36.00. 20 kabelj. f 1.00. 8 punt rog f 2.00. Schipper J. van Vliet, 220 1. kabelj. f 3.25 en 2900 schelv. toe. 65 lengen, 9 heilb. 550 0. kabelj. f0.70 tot f 1.50. 80 d. lengen. Schipper M. Langbroek, 60 1. kabelj. f 6.20. 1300 schelv. per 100 f 5.00. 70 d. kabelj, f 0.90. Schipper A. 't Hart 560 schelv. f38.00 per 100. 20 kabelj. fl.00. 14 lengen. 10 Febr. 8chipper C. Noordzij van de Maatschappij Neptunus, 230 1. kabelj. f 3.55 en 1600 schelv. toe. 50 lengen, 9 beil-J botten. 340 d. kabelj. ff 1.95 tot fl.40, 50 lengen. Door enkele bomschuiten werden nog aangevoerd eenige partijtjes schol, tong, tarbot en rog; ze besomden van f 40.00 tot f 130.00 per schuit. 3e Klasse. Eerste Lijst. Nos. 4149 17359 f 1000. No. 7484 9961 f400. No. 6015 6487 19636 f200. Nos. 9756 5723 16384 f100. Burgerlijke Stand Heidei Van 6 10 Febr. 1880. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Nootgeb. v. d. Waard, D. W. E. Dok geb. Duijvetter, Z. W. E. de Haan geb. Brouwer, D. M. Smit geb. Hoogvorst, D. A. Dijkshoorn geb. Reichart, Z. C. J. d. Vliet geb. v. Galen, Z. OVERLEDEN: G. Aenee geb. Lier, 71 P. v. Koniugsbrugge, 84 j. C. Kwant, 83 j. P. J. G. Harts, 6 w. Vervolg der Berichten. 't Concert, ten roordeele der algeraeene armen, Donderdag jl. in Tivoli gegeven door 't zangkoor der R. C. Kerk alhier, met medewerking van eenige heeren dilettanten, en van 't 8tafmuziekkorps der K. N. Marine heeft de aanzienlijke som van f 491.91 opgebracht t Moet voor de heeren Egbers en Bernhardt, die vocaal en instrumen taal tot zulk een geheel wisten te vereenigen, een streelende zelfvoldoe ning zyn, dat hnn arbeid zulke ryke vruchten heeft gedragen, en evenzeer voor ieder der medewerkers, die den opgeofferden tyd en de aangewende moeite zoo ruimschoots beloond zien ten bate hunner nooddruftige natnur- genooten. 't Concert van 8 Februari zal nog lang by onze plaatsgenooten in herinnering blyven als een avond van muzikaal genot, zooals hier maar zelden voorkomt, 't Is gebleken, dat hier niet alleen zeer goede maar zelfs uitstekende zangers gevonden worden. Met genoegen kunnen wemel den, dat de lief hebbery in 't kweeken van bloemen en planten voortdurend by onze plaatsgenooten toeneemt. Tydens de zittingen der Floralia- Commissie meldden zich 250 deel nemers aan, tegen 184 in 't vorige jaar. De gelegenheid tot verdere deelneming is op 7 Februari 11. defi nitief gesloten. Een bewys van lid maatschap kan men echter, tegen be taling van f 1.— 'sjaars, verkrygen, wanneer men zich slechts aanmeldt 1 by den secretaris dier commissie, den heer T. Mooy. De leden krijgen een familiekaart, waarop men met zyn gezin vryen toegang op de jaarljjksche tentoonstelling heeft, 't Schitterend succes, dat de commissie op de laatst gehouden tentoonstelling had, bewyst duidelyk, dat zy voor hare taak be rekend is en dat zy des te beter 't haar voorgestelde doel zal kunnen bereiken, naarmate de ondersteuning toeneemt. Dus, liefhebbers van de schoone kinderen der natuur, voor een betrekkelyk geringe bydrage kunt ge u zelf een groot genoegen ver schaffen en daarby tevens een goede zaak bevorderen. We twyfelen er dus niet aan of de eerstvolgende tentoonstelling zal het in belangryk- heid van de vorige nog winnen. De netto opbrengst der zang uitvoering, gehouden op Zondagavond jL in de Westerkerk door de zang- vereeniging Zingt den Heer" alhier, bedraagt netto f 100. De stoombootdienst Gebrs. Zur Muhlen van Amsterdam naar hier, is hervat Hedenmiddag wordt hier een boot van Amsterdam verwacht. Nog steeds worden hier vaten petroleum door vischschuiten aange bracht, welke in zee zyn opgevischt. Naar men ons mededeelt, zyn hier reeds meer dan duizend vaten opge slagen. Ter gelegenheid van 's Koniugs verjaardag, op 19 Febr. a. s. zal door de sshietelub Willem Teil" een gezellige byeenkomst worden gehou den, waarbjj de besturen en de leden van verschillende corporatiën zullen worden uitgenoodigd. Tevens zal er een huishoudelijk concours plaats hebben, waarvoor reeds verscheidene prjjzen zyn beschikbaar gesteld. Den 17n Februari a. s. zullen voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstaan de drie beruchte inbre kers, de gebroeders Lavertn. Den 19n Maart zal te Alkmaar de zoogenaamde Paaech-tontoonstel- ling gehouden worden van vet vee, rystieren melkvee, vette kalveren, schapen en varkens. De oesterputten op de Schelde hebben door de aanhoudende en strenge vorst zeer veel schade geleden. Het verzanden van een der patten wordt geraamd op een schade van f60.000. De schipper van een tjalk, liggende aan de prins-Hendrikskade, te Amsterdam, had zich Vrijdagavond van boord begeven om boodschappen te verrichten. De knecht, die den nacht op het schip had doorgebracht, vond den schipper niet in de kajuit doch zag zyn pet op het ys liggen, waarop hy terstond aan het visschen ging en tot zyn niet geringen schrik het lyk van den schipper tusschen het schip en den wal te voorschijn haalde. Te Sint Philipsland heeft de knecht van een landbouwer een slag van een paard bekomen, tengevolge waarvan hy na een paar dagen is overleden, een wednwe met vier kin deren achterlatende. In den nacht van Vrydag op Zaterdag ontstond er brand in de boerenplaats van T. Kooi ma te Wie- ram gemeente Ada&rd. Van de 14 koeien, die op stal waren, zyn er 10 verbrand, en van de 5 paarden één. Alleen de menbelen nit het woonhuis zyn gered. Anders is alles verbrand. Van de gebouwen staat enkel het erg beschadigde woonhuis en een by- scnuur, benevens eene stook hut. Eeni ge uren te voren was een begin van brand in dat huis geblussht. Te Kuilenburg is gisterochtend een 18jarig jongeling, die zich van nit zyn slaapvertrek naar beneden wilde begeven, van de trappen ge vallen, met het gevolg dat hy on middellijk een lyk was. Te Breda heeft zich laatstleden Donderdag in het logement de Zwaan een onbekend persoon, die aldaar den vorigen dag was aangekomen en zich onder den naam Dogniale nit Isichem

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2