Markt-Berichten. 303de Staats-Loterij. WEGEN. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 15 en 17 dezer op de Noorweegsche en N.-Engel. kusten een donderstorm verwacht worden, die zich vermoedelijk uitstrekken zal tot het Engelsche kanaal met harde winden om de Noord. Op een Oostenrijksch schip, on langs van Haïti te Boston aange komen, heeft de gele koorts zoo groote verwoestingen aangericht, dat er zich bij de aankomst slechts twee gezonde mensehen aan boord bevon den, die al het werk moesten doen. De kapitein en een matroos over leden kort na het vertrek van Haïti, terwijl van de veertien overigen der bemanning twaalf na elkander dooi de ziekte werden aangetast. De toe stand van zes hunner is hopeloos. De „Duke ot Lancaster" op weg van Bornbay naar Londen, is bij Jubal Zooghur in de Roode Zee gestrand. Schip en lading zijn ver moedelijk verloren, de passagiers wer den door de „Australia" aan boord genomen. Het schip was eerst zes jaren oud en behoorde tot de grootste en fraaiste schepen der „Peninsular Oriental Company." Zaterdagavond laadde een ver armde familie in Berlijn het laatste overschot harer meubelen op een wagen om elders een onderkomen te zoeken, daar zij wegens wanbe taling der huurpenningen de woning moest ontruimen. Op het punt van te vertrekken viel en brak een spiegel, die de vrouw als aandenken aan haar overledenen vader bewaarde. Bij het samenrapen der stukken, bleek weldra tot aller bigde verrassing, dat achter het glas een aantal bank noten verborgen waren, tot een ge- zamentlijk bedrag van 4700 Marken. Door de Pargsche politie wor den nasporingen gedaan naar een oplichter, die er zijn werk van maakte, dienstboden, die buiten betrekking zijn, af te zetten. Hg ging, deftig gekleed, naar een dienstbodenkantoor, liet zich daar inschrijven als de rentenier R., en deed dan een keus uit de dienstboden, die zich daar hadden aangegeven, waarbg hij altijd zorgde er eene te nemen, die een horloge met ketting had. Als hg zgn keus gedaan had, nam hg het meisje ter zgde, en stelde haar voor, ten einde de kosten van het bureau te ontduiken, terstond met hem naar zgn woning te gaan, waarin zg meestal toestemde. Onderweg ging hij met haar in een restauratie, bestelde daar een goed diner, werd langzamerhand bij zonder galant, en beloofde, aan het dessert, haar een veel mooier horloge te zullen geven dan zg nu droeg; maar zij moest hem dan nu het hare in bewaring geven, opdat zgn vrouw het niet zou bemerken als zij later een ander had, dan toen zg in dienst trad. Als dan het meisje haar horloge en ketting had afgegeven, stond haar vriendelijke nieuwe meester op, om zich een oogenblik te verwijderen, maar kwam niet terug, en de arme bestolene mocht nog de verteering betalen op den koop toe. Tot nu toe heeft men geen spoor van den-gewaanden rentenier kunnen ontdekken. Dezer dagen heeft men te Brussel een dief gevat, op een oo genblik, dat niemand het verwacht zou hebben. Voor het gerechtshof aldaar werd iemand verhoord ter zake van een bg hem gepleegden diefstal, toen hg op eens uitriep: «daar is de dief, ik herken hem,» en op een man wees, die in een hoek van de zaal bedaard met een der gendarmen stond te praten en die blijkbaar eens een kijkje was komen nemen. De aldus aangewezene zette het terstond op een loopen, maar werd toch spoedig achterhaald en in verzekerde bewaring gebracht. Terwgl de Italiaansche bark Unione, van Antwerpen gekomen, ter reede van Vlissingen lag, werd de kajuitsjongen, een Italiaan van 15 jaren, door een val in het ruim in wendig zoo gekneusd, dat verpleging aan land noodzakelijk werd geacht en het armen- en ziekenhuis hem op nam, waarin hg den volgenden dag overleed. De Engelsche weldadigheid is niet minder bekend, dan de armoede der lageren volksklassen. Met die weldadigheid is het echter niet al tgd even zuiver gesteld. De rijken dragen de uitdeeling hunner liefde gaven maar al te dikwgls aan per sonen op, bij wie er veel aan de maat blijft hangen. Niet altgd komt dat zoo duidelijk aan het licht, als eenmaal door den onnoemlijk rgke, en om zijn dolle streken befaamden markies van Waterford, die soms nachten achtereen als vagebond door de straten en stegen liep en overal aanleiding tot twisten en vechten gaf. Bij zoo'n gelegenheid werd hij eenmaal gewond en naar het groote Londensche hospitaal gebracht, 's Morgens ontving hg evenals de anderen zgn portie soep, die echter volstrekt niet naar zgn smaak was en hg verlangde, dat men hem bg den chef der inrichting zou brengen ten einde zgn klacht in de dienen. En denk je dan dat we onze spijzen naar jouw smaak moeten maken?" suauwde de chef hem toe. »Ik J sir, dat deze instelling van begunstigers genoeg ontvangt om eetbaren spijzen te kunnen uit reiken." „De soep is eetbaar en jij zult ze eten," Best, maar in het vervolg betaal ik mijn jaarlgksche bijdrage van 1000 pond ook niet meer ik ben de markies van Waterford." De beroemde reiziger Webb, wiens groote lichaams- en zielskracht algemeen bekend waren, dronk nooit anders dan water. Eens waarschuwde hij met nadruk een zijner vrienden, die den wijn wat al te zeer lief had tegen een genot, dat zgn lichaam verzwakken en verwoesten moest en prees hem een matigen leefregel aan. »Maar ik kan toch zoo plotseling niet van leefregel veranderen," kreeg hij ten antwoord; »ik geef u volko men gelijk en zal mij aan matigheid trachten te gewennen, doch langzaam aan, trap sgewijze." Traps gewijze?" riep Webb verontwaar digd uit»zoudt gij dan, als ge in het vuur gevallen waart, ook traps gewijze uw bediende roepen om er u trapsgewijze uit te halen?" Een student wiens hospita drie bijzonder schuchtere dochters had, die in den waan schenen te verkee- ren, dat mannen de verschrikkelijkste schepselen waren, welke men zelfs niet mocht aanzien werd door een zgner medestudenten aange sproken, die hem vroeg, hoe hem die drie als zeer schoon bekend staande meisjes bevielen. Hg antwoordde, dat zij zoo verbazend bedeesd en schuchter waren, dat niemand haar kon naderen. »En ik wed dan toch, dat ik een van haar zonder eenige moeite een kus zal geven," hernam de andere. »Maar dat is niet mogelijk," riep de eerste uit, dat is een heldendaad, waartoe ik niemand, ook u niet, in staat acht." De andere bleef echter bij zijne bewering en noodigde zgn vriend uit hem mede naar huis te nemen en zijne woorden te bevestigen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De beide vrienden gingen naar huis, waar de drie zusters stil en ingetogen naast hare moeder zaten. Onze held zette zich na een bedeesde begroeting schijn baar zeer bedrukt neer en zgn vriend dacht reeds, dat hg den moed liet zinken. Yan tijd tot tijd zuchtte hij eens, wat eindelijk de aandacht der meisjes begon te trekken. Eensklaps riep hg uit: Ach, nog slechts drie minuten!" »Wat bedoelt gij daarmede, mgn- heer?" vroeg een der meisjes. »lk heb den afgeloopen nacht een verschgning gehad," was het ant woord, »die mij voorspelde dat ik hedenmiddag klokslag twaalf uur sterven zal." De meisjes sprongen ontzet -op en staarden den armen jongeii vol me delijden aan, slechts even, een ang- stigen blik op de klok werpende, die nog éene minuut voor twaalven wees. De terdoodveroordeelde stond lang zaam op, reikte de oudste der drie meisjes de hand en drukte haar met tranen in de oogen een kus op de bevende lippen. Het meisje dacht zelfs niet aan tegenstand; allen wa ren té zeer bewogen. Op dezelfde wgze nam hg afscheid van de tweede en derde zuster. Juist sloeg de klok twaalf uren. Een oogenblik nog bleven allen in spanning, toen riep de student schijn baar verbaasd uit»Kijk, wie had ooit gedacht, dat een geest zoo lie gen kau." Hg had zgn weddenschap gewon nen en de latere gebeurtenissen heb ben bewezen, dat de grap hem door de drie meisjes niet al te kwalijk genomen was. Stoomvaart- Berichten Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Aruste-rdam, vertrok 14 Juli van Port Said. Pubmekendk, 13 Juli. Aangevoerd 424 stapels kleine Kaas, f 36.50, st. middelbare fBoter fl.25 a 1.35 per Kg. 311 Rundereu. mat. laag. 28 Paarden. Veu lens. 230 vette Kalveren f0.60 a 0.80 per Kg. vlug. 95 nuchtere Kalveren f8 a 20 per stuk, vlug. 79 vette Varkens 54 a 62 ct. per Kg. vlug. 20 magere Varkens f 15 a 25 vlug. 109 Biggen f 6 a 10, vlug, 1127 vette Schapen st. lager. Overhou- ders en lammeren v. vl. Kipeieren f 3.60 a4. dito Eend f3.50. Schagen, 15 Juli. 10 Paarden f 100 a f 350. Ossen f af. Stieren f 110 a f 150. 70 Gcldekoeien f 120 a f 310.25Kalf- koeien f200 a f280. 5 Vaarzen f70 a f 90. 10 Hammen f 30.a f 40. 12 nucht. Kalveren f 12 af 20. 620 Schapen 10 a 30. 200 Lammeren f 6 a 13. Bokken en Geiten f a 25 m.varkens fl8a24.13 Biggen f 11 af 13.10Kippen f0.50 fl.25. Boter per kop f 0.95 a f 1.05. Kaas per Kg. f 0.40 a f 0.50. Kip-Eieren f 3 a f 8.25. Eend- Eieren f 3.40 a p. 100. Texel, 13 Juli. Lammeren f8,25 a 14.Gelde schapen f 17.50 a 24.75; Magere Schapen f 14 a 17Kalfkoeien f165 a 200'; Gcldekoeien f145 a 245; Jonge Kalveren f 8.25 a 14, Kipeieren f2.75 a 3.—. Visscherij-Berichten. 15 Juni. Veel schuiten binnen met wei nig vangst. Tong en Tarbot zeer duur. Kleine schol, meest dood, per mandje van f 1.20 tot 2.20. Hedenmorgen 60 sebuiten binnen, weder met weinig vangst, wegens het stille weder. Tong en Tarbot matige prijzen. Kleine schol per mandje fl.80. 5e klasse. 5e trekking. No. 12953 cn 14036, f 1000. No. 2056, 3215, 6428, 9803, 9809 en 11214, ieder f400. No. 3429, 3529, 3917, 6865, 8598, 9228, 9774 en 19225 ieder f 200. No. 4187, 6332, 8689, 9609 en 13206, ieder f 100. 6e trekking. No. 4517 8749 8996 15856 16406 f1000. Nos. 9713 9927 10511 18553 f400. Nos. 2030 2706 7809 10581 15457 f200. Nos. 1677 2669 3307 4956 6991 8324 8908 9454 9982 11522 12159 17118 17941 20069 f100. 7e trekking. No. 20918 f25.000. No. 19838 f2000 No. 6919 f1500. No. 3906 f1000. Nos. 5383, 8322, 17988 elk f400. Nos. 599, 1071. 3410, 3477, 7707, 9476, 20939 elk f200. Nos. 2271, 4678, 5808, 6966, 10023, 12923, 15783, 17215, 17943, 19471, 23149. 20429 elk f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 13 16 Juli 1880. ONDERTROUWDJ. Korsman, ma troos en N. Kossen. GETROUWDW. v. d. Hoeven en C. v. d. Nagel. A. de Groot en D. C. Kaan. H. A. Westerheijden en M. v. Schaik. C. J. Koopman en H. Liphuijsen. BEVALLEN: C. Veldman geb. Bakker, d. J. M. Nieuwenhout geb. Schelpvisch, z. A. v. d. Wijk geb. Nieuwenhuizen, d. E. Driessen geb. Gorter, z. OVERLEDENA. F. G. Olivier, 12 m. H. N. Edcius, 4 m. K. Bakker. 14 m. H. J. Matthijse, 6 m. Burgerlijke Stand Texel. Van 7 tot 14 Juli. ONDERTROUWD: Jan Zoetelief en Antje Bakker. Cornelis Vonk en Jantje Bakker. GETROUWD: Hendrik Boon en Aaltje Kalis. GEBORENMaria en Jantje, dochters vau Hillebrand Dob en Pietertje Visbeen. Willem, zoon van Michel Hillenius ca Neeltje Roeper. Henriette Cornelia, dochter van Albert Sauerborn en Cornelia Alida van der Vliet. OVERLEDEN: Teunis, 26 jaren, zoon vau Jan Backer Cz. en Seijtje ten Dam. Dieuwertje. 11 jaren, dochter van Gerrit Kooiman en wijlen Neeltje Bakker. Leven loos aangegeven 1. Op 't kermisfeest klinkt een geluid Ons doorgaans reeds van verre tegen; Met luider stemme roept men 't uit Het oud: „stap op en laat je wegen!" Hoort men 't ook alle dagen niet, Toch heeft licht ieder ondervonden, Hoe hij somtijds zich wegen ziet, Maar dan te licht vaak wordt bevonden. Het dameskransje is amusant, De meeste dames zijn aanwezig; „Hé," zegt men, „waar is juffrouw Land?" Elk houdt zich met dit vraagstuk bezig. Dra is zij 't mikpunt van elks tong En krijgt de laag uit zeveu monden Zij werd, daar niemand zich bedwong, Gewogen, maar te licht bevonden. Een rijk mijnheer zag zich geëerd, Bemind, geacht door alle standen En, wijl hij zoo werd gewaardeerd, Gaf men hem schatten gelds in hakden Maar eensklaps trok hij uit het land Als een der grootste vagebonden Toen werd de man in boek en krant Gewogeu, maar te licht bevonden. Barou van Grijp, een lustig heer, Hoe ad'lijk ook, had zijn vermogen Lichtvaardig doorgebracht. Niets meer Bezat hij. Alles was gevlogen. Hij zoekt en vindt een rijke bruid, Met haar wil hij graag zijn verbonden; Haar papa jaagt de deur hem uit: Gewogeu, maar te licht bevonden. Men weegt den geestelijken stand, Den onderwijzer, den notaris, Zelfs de regeering van een land, Den kunstenaar, den secretaris; Zoo weegt men bijna iedereen En let uitsluitend op de zonde; Het oordeel luidt dus doorgemeen: Gewcgen, maar te licht bevonden. Wat weegt men liefd'loos soms elkaar, Vooral op het gebied der kunsten Daar blijkt het dikwerf zonneklaar, Dat men slechts weegt met louter (gunsten. Het werk van bloedverwant en vrind Zal menigeen met lof verkonden, Maar dat van hem, dien men niet mint, Wórdt doorgemeen te licht bevonden. Elk waant een weger zich te zijn, Zoowel blanke als Moor en Neger; Nogthans is men het vaak in schijn Of menigmaal een valsche weger. Wel eens, wanneer de dood ons wenkt: „Stap op en laat je wegen, vrinden Dat dan 't bewustzijn kalmte ons schenkt, Dat men ons niet te licht zal vinden. W. M. Tz. Heldersche Moppen. .,Hoe het mogelijk is," zei onlangs iemand tegen een ander, die veel schulden had, dat gij nog een nacht rustig kunt slapen, begrijp ik niet." „Och," was 't antwoord, „voor iemand die aan de betaling denkt, mag dit moeielijk zijn, mij kwellen dergelijke gedachten volstrekt niet." o Een schoenmakersjongen had van zijn baas een duchtig pak met den spanriem gekregen en liep luid schreiende de straat op, waar hij een makker ontmoette, die hem deelnemend naar de oorzaak van zijn leed vroeg, „Ach," riep de knaap; „ik verdrink mij nog; dat leven is niet om uit te houden; de baas. de vrouw en de knecht weten niet wat zij maar zullen be denken om mij te kwellenden geheelen dag slaan en schoppen zij mij." „Wel, en zou jij je daarom verdrinken?" vroeg de ander; „bedenk toch, dat elke stand zoo zijn eigenaardigheden heeftde Koningen en Keizers worden gezalfd, de soldaten gedrild en schoenmakersjongens ge smeerd." o Een eigenaardige advertentie. „Een dienst meisje, dat goed met koken terecht kan, zoekt eene betrekking. Dames, van wie de vroegere dienstboden geene goede getuigenis willen afleggen, behoeven zich niet aan te melden. Huizen, waar de vrijer 's avonds in de keuken mag komen, genieten de voorkeur." Bovenstaande advertentie kwam voor eeuigen tijd voor in een nummer der Dresdener Nachrichten. Hedendaagsche vroomheid! „Gaat gij morgen mede naar de kerk," vroeg eeu jonge dame aan hare vriendin. „Misschien wel," was het antwoord, „als mijn nieuwe mantel vau avond nog thuis komt." o Vergeef8cke dwaling. „Te deksel," riep een boer, die eene parade had bijgewoond, waar men hom den generaal gewezen had en thans voorbij een groot hotel kwam, waar hij den portier in zijn met gouden tressen versierd livrij zag staan „te deksel; ik zou wel eens willen weten wie daar woont, als de schildwacht reeds een gene raal is. Schoolmeester, zijn stok opheffende, tot een jongen, die het hem wat lastig maakte „Je hebt weer een duchtig pak noodig, geloof ik." Jongen: ,,'k geloof het ook, meester; maar vermoei u nietik zal wel probeeren, of ik mij van daag niet zonder slagen behel pen kan." Vervolg- der Berichten. Per trein van 12,39 arriveerde heden middag alhier Z. Ex. de Com missaris des Konings in deze provin cie, ten einde een bezoek aan onze gemeente te brengen. Bg Koninklijk besluit, dd. 26 Juni 1880, no. 24, is met ingang van 1 Juli 11. een nieuw reglement voor bet hospitaal der marine te Willemsoord, vastgesteld. In dat re glement zijn onder meer gunstige veranderingen opgenomen, ten op zichte bet toekomstig lot van bet daarbij dienend personeel. Onder an dereu is bepaald, dat alsnu, zonder onderscheid ten aanzien van het recht op pensioen, zoo voor de bedienden als hunne weduwen en kinderen, zgn toegepast de bepalingen der wet vau 28 Augustus 1851 (Staatsbl. no. 27), laatstelijk gewijzigd bij die van 23 April 1879 (Staatsbl. no. 81). Bo vendien is door klassenverdeeling, voor verschillende bedienden, bij lang- durigen en trouwen dienst, de gele genheid geopend van bevordering tot den graad van sergeant-majoor. Zr. Ms. schroefstoomscbip 2e kl. »Marnix," liggende te Amsterdam wordt 20 dezer alhier verwacht. Bij kon. besluit is de adsp.- ingenieur der marine H. Cop, met ingang van 1 September a. s., be noemd tot ingenieur 2de kl. bij de marine, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Met de werkzaamheden aan het aan 's Rijks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde scbroefstoomschip le kl. de Rugter, is men thans zoover gevorderd, dat dit vaartuig binnen weinige weken zal kunnen worden te water gelaten. De bouw en be wapening van dit schip is op kleine uitzonderingen na, geheel gelgk aan de schepen Atjeh, Tromp en Koningin Emma der Nederlanden. Texel, 15 Juli. De schuiten van den scheepsbouw meester Zwanenburg, die zoo netjes, hecht en sterk zgn, dat zelfs de laster er de tanden op stuk bijt, zgn weer met een nieuwen botter vermeerderd. Gisteren werd in alle staatsie en met goed gevolg de botter Triton IV" te water gelaten. Dit vaartuig is voor de maatschappij Triton" te Helder, bestemd. Bg de Woensdag gehoudeu barddra verg te Groningen zgn de prijzen behaald als volgt: prgsf 400 Susanna, van Paarlberg te Zijpe, be reden door J. Koster; premie f200 Wilhelmina, van van Haren te Am sterdam, bereden door F. Kopman. 't Heeft er van, zoo leest men in de Zutf. Ct., of wg nu eens een aardappelen jaar zullen beleven, zooals er in eenige tientallen van jaren nog maar zelden is voorgekomen. In de maand Mei is bet loof van twee tot viermalen toe afgevroren en dit is ten goede gekomen aan den knol. In 't vorige jaar bad men, begin Juli, reeds de ziekte in 't loof, en nu bespeurt men er nog niets van. Mocht evenwel de ziekte onverhoopt

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2