Derde reis van Ie „Barenüs" Markt-Berichten. Advertentiën. De koetsier en de lakei werden van den slingerenden wagen geworpen; de Koning redde zich door een sprong uit het rijtuig, dat eenige oogenblik- ken later verbrijzeld was, waarop de paarden tot staan kwamen. In het laboratorium der artille- rie-werkplaatsen van het militaire distrikt van Kharkoff, te Koursk, had een ontploffing plaats. Achttien artilleristen werden gedood of gewond. De manschappen waren bezig met het vullen van springbommen, toen een der bommen op den grond viel en ontplofte. Het vuur deelde zich zoo snel mede aan de overige ont plofbare materie, dat men slechts één ontzettenden slag hoorde. Zes lijken werden kort daarop uit de brandende overblijfselen van de werkplaats te voorschijn gehaald. De overige twaalf manschappen, de meeste zeer ernstig gekwetst, worden in het hospitaal verpleegd. Van de officieren en opzichters was op het oogenblik der ontploffing niemand ter plaatse tegenwoordig. Onlangs is te Weenen een woekeraar Selinger genaamd, die voornamelijk zjjn werk maakte van het uitzuigen der kadetten, en van een aantal bedriegerijen en wreede afpersingen was overtuigd, tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld. De eerste brief van de Poolreizigers is ontvangen; de luit. t. z. Calmeyer zond een schrijven, gedagteekend Yardö, 7 Juli. Na een inleiding over de eerste dagen op zee vervolgt de schrijver aldus: Na het overschrijden van den poolcirkel ging alles naar wensch, zoodat wij ons vier dagen later, 19den Juni, reeds op de hoogte der Noordkaap bevonden, en de Willem Barends dus voor dc derde maal de Barendszee doorkliefde. Nu begonnen de werkzaam heden, die voor de wetenschappelijke waar nemingen vereischt werden, en reeds den zelfden dag werd een looding en serial tem- peratuur-bepalingen genomen. Aan dreggen viel echter, door den harden wind en de hooge zee, nog niet te denken. Waren wij dankbaar dat wind en 'weer ons. met zooveel spoed op het terrein onzer werkzaamheden gebracht hadden, nu ver langden wij erg naar kalmer gelegenheid, ten einde de noodige waarnemingen te kunnen doen, vóór de ijsgrens, het voorloopig doel van ons streven, bereikt was. De weste lijke winden wilden ons echter nog niet ver laten en joegen ons met zoo'n vaart voort, dat de kommandant het nu en dan zelfs noodig oordeelde om van de goede gelegen heid een kwade te maken, en zeil te min deren of bij te leggen, ten einde niet te hard te loopen. Spoedig echter kwam er verandering in het weder, en reeds des avonds van den SOsten Jnni liep de wind om naar het N.O. klaarde de lucht op en zagen wij voor het eerst de dagvorstin, nu ook meesteresse over de duisternis van den nacht, in al haar glans en luister des middernachts boven den horizon prijken. Reeds lang waren wij gewend aan het onafgebroken daglicht, want al wilde de zon zich niet van achter haar wolkensluier vertoonen, zoo kon ze ons toch haar licht niet onthouden en deed reeds den 7den dag in zee al het geheim zinnige van het middernachtelijk uur voor- ons verloren gaan. Tot nog toe hadden wij over koude niet te klagen gehad, doch nauwelijks waren wij de Barendszee ingetreden, of de temperatuur daalde aanmerkelijk, zoowel van de lucht als liet zeewater, en den Sisten Jnni, zijnde op 47 gr. Noorderbreedte, veranderde het zomerweer, dat wij tot dusverre gehad had den, nagenoeg plotseling en zagen wij ons geheel en al in den winter verplaatst. Zoo wel de temperatuur der lucht als van 't oppervlak der zee daalde een paar graden onder 't vriespunt, terwijl een scherpe Noor delijke wind de koude goed deed gevoelen, en om 't geheel nog meer te volmaken stak de natuur zich in haar winterdos en deed een dichte sneeuw op ons nederdalen, die weldra de Willem Barends geheel over- toog. Menigeen van 't opkomend wacht volk, dat pas uit de warme kooi aan dek kwam, werd door dit weer onaangenaam verrast in den vorm van een paar flinke sneeuwballen, die den slaap voor goed uit de oogen dreven, en tot aller vermaak stond des morgens een mooie sneeuwpop aan dek door een vaardige hand gedurende de hon denwacht opgericht. Het koude weer en de lage temperatuur deden vermoeden, dat wij spoedig het ijs zouden ontmoeten, en werkelijk zagen wij ook den volgenden dag, tegen den avond, het eerste ijs aan de kim, dat wij spoedig genaderd waren en verkenden voor een losse strook die zich naar 't Zuiden scheen uit te strekken, doch overigens naar alle •rijden door open water omgeven was, zoodnt •wij 't ook, na eenigen tijd NO gestuurd «te hebben, geheel uit het gezicht verloren. Was dit ijs van. weinig beteekenis geweest liet was toch de voorbode van meer, en een zeker teeken, dat 't zware pak niet ver meer verwijderd kon zijn. Yan het kalmer geworden weder maakte de kommandant gebruik om te dreggen, hetgeen verder herhaalde malen gebeurde, zoodat een schoone verzameling van vreemd soortige dieren ook nu weder aan den bodem der zee ontfutseld werd. Als dienstd. zoöloog trad dr Hamaker op, die tevens verscheidene arctische vogels ten bate der wetenschap gevild en geprepareerd heeft. Enkele schoon e dagen boden ons dan ook alle gelegenheid om jacht te maken op de talrijke luchtbewoners, die ons aan alle zijden omgaven. Steeds levendiger werd het tooneel, hoe meer wij de grens van het zware ijs naderden. Talrijke Noordkapers deden zich aan het oog voor en trokken niet alleen de aan dacht door hun grooten omvang, maar ook door het ontzaglijk gedruisch waarmede ze hun bruinen rug en grooten staart uit zee opheffen en het water met geweld om hoog spuiten, terwijl nog grooter wal- vi8schen meermalen gezien werden, die ware fonteinen uit de oppervlakte der zee deden verrijzen. Een enkele maal vertoonden robben en zeehonden hunne gladde koppen ook boven het zilte nat uit, terwijl ver scheidene vogels, hoewel belangrijk minder dan de vorige reis, het verdere luchtruim aanvulden. Het was de hondenwacht van 24 Juni toen weder enkele stukjes ijs langs ons heen dreven, de zoogenaamden messengers of voorboden van het niet ver af zijnde drijf ij 8. Eenige uren later zagen wij dan ook den geheelen noordelijken horizon met ijs bezet en voeren wij onder een gunstig briesje, te midden van verscheidene zware schollen, langs de grens van het pak, dat zich van ZW. naar NO. onafzienbaar uit strekte. Een onbegonnen werk zou 't zijn de verschillende vormen te beschrijven, waarin zich 't scholijs voordoet. De meest verschillende zaken kan men er uit voor stellen. Zoo denkt men bij een voorbijdrijvend stuk aan een hondenhok, waar een bnlhond halverwege nit komt kijken, terwijl een ander er een zwemmenden kameel in ziet en nog een derde vindt dat het veel op een boerenwoning gelijkt. En dan de ont zaglijke stukken gletscherijs, die zich nu als uitgestrekte plateaux voordoen, waarop tal van vogels een rustplaats zoeken, dan weder op bergen gelijken, waar tunnels doorgeboord of diepe holen in gegraven zijn. De teekenstift van Apol was aanhoudend bezig en moest ook met vaardigheid gevoerd worden om de snel voorbijdrijvende vormen op papier te brengen en de afwisselende tinten er bij te geven, die later de onder werpen van menige schilderij moeten worden. Nu over den eenen, dan over den anderen boeg liggende, volgen wij van 23gr. O.L. en 75gr. N.Br. de ijhgrens, die ons door zijn onregelmatigen vorm dikwijls zeer ver raste; zoodat wij meermalen het uiterst zichtbare ijs bezuiden ons peilden en her haaldelijk boegen moesten maken om der- gelijken uitstekenden hoek om te zeilen. Het weder was afwisselend fraai en buiig, doch steeds koud, terwijl flinke sneeuw buien en dikke misten onze oliepakken zeer van nooden deden zijn. Tot den 36r. lengtegraad gevorderd zijnde, en daar de ijsgrens op 74 gr. 30 min. N.Br. bepaald hebbende, wendde de kommandant den steven en werd al dreggende en loodsende, de koers op Yardö gesteld, waar wij 4 Juli tegen 6 uur behouden aankwamen en tijdingen uit het vaderland ontvingen, die ons door de vriendelijke zorg van den Neder- landsche Consul, den Heer Meijer, dan ook ter hand werd gesteld. Opgeruimd was steeds de stemming aan boord, en met lust ijver vervulde ieder zijn plichten, terwijl de uitstekende gezond heid, die wij steeds genoten, veel bijbracht tot den goeden geest, die, zoowel voor als achteruit onder de opvarenden heerschte. Yroolijk zullen wij weder in zee steken, onder het aangename bewustzijn, dat zoovele landgenooten onze reis met hunne wel willende belangstelling volgen. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prinses Marievan Am sterdam naar Batavia, is 22 Juli van Suez vertrokken. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Juli van Marseille. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is 25 Juli Kaap St. Yincent gepasseerd. Alkmaar, 23 Juli. Kleine kaas, gras f36.50, gras fcommissie gras f37, gras fmiddelbare gras f36,gras f laagste prijs f 20,aangevoerd 694 stapels wegende 152016 kilo. Ter graanmarkt aangevoerd 219 heet., Tarwe f7.25 a 9.50. Gerst 6.25 a Haver f3.75 a 4.50. nieuw Karweizaad f 14,25 a 15.50. 24 Juli. Aangevoerd 3 Paarden f40 110, 26 Koeien f70 a 260. vette Kalveren fa, 18 nucht. Kalveren f5 a 19. Ezel f93 Schapen fl9a28. 16- Lammeren f8 a 14. 69 magere Varkens f 16 a 24. 262 Biggen f7 a 11,6 Bokken en Geiten f 4 a 8. klein Bokje f 0.00 Boter f 0,90 afl,per kop. 26 Juli. Ter veemarkt werden ver kocht 4 koeien tot f 270 a 300. 296 vette kalveren f 28 a 80. nuchtere dito tot f a 583 schapen f 18 a 38, 103 var kens 54 a 65 ct. per kilo. 24 magere f 17 a f 19. Hoorn, 22 Juli. Kleiue Kaas f37.25. Conmissie f 36., aangevoerd 414 st. wegende 116969 kilo. Vissch erij-Berichten. 26 Juli. De schuiten zijn des namid dags naar zee gegaan. Niet binnengekomen. Heden morgen zijn eenige schuiten bin nen gekomen, met tong, 'tarbot; hooge prijzen. Kleine schol, per mandje f 2.30 f 180, rog, per stuk 35 a 40 ct. Schar, zeer duur. Burgerlijke Stand Helder. Van 23 27 Juli 1880. ONDERTROUWD: J. P. Hoebe, kok, en J. Hehewerth. J. M. Leeuwens, tim merman, en H. M. Eskens. A. W. C. Laus, sergeant, en A. Niglie. GETROUWD: P. J. Kersting en G. Mnnnik. BEVALLENG. de Boer, geb. Klein, Z. T. de Wijn, geb. Kruk, D. T. W. Seret, geb. Visser, D, G. Baak, geb. Kroe- sen, Z. N. Kaan, geb. Heyblok, D, A. Bakker, geb Poth, D, L. Boogaard, geb. Harder, Z. J. M. Berg, geb. v. d- Berg, D. A. E. v. Willigen, geb. Kindt, Z. M. Verburgt geb. Ran, Z. OVERLEDENH. W. Rewwer, geb. Leeflang, 43 j. J. v. Oploo, geb. Darp- horn, 42 j. M. P. Hermans, 8 m. G. v. Vaalen. geb. Klijbroek. 75 j. M. J. Krul, 6 m. C. J. Israël, 3 m. E. Kamp, 6 m. G. Berkhout, 21 j. Vervolg- der Berichten- Zaterdagavond ten 7 uur werd het 4e batt. van 't 7e reg. infanterie alhier gekommandeerd te gaan zwem men aan het strand nabij den vuur toren, waar dit meermalen plaats heeft. Biedt ons strand daartoe een uit muntende gelegenheid aan, dat men zich niet zonder gevaar te ver in zee kan wagen, is helaas dien avond maar al te zeer gebleken. Terwijl de troep, na vooraf door denkommandeerenden offi cier te zijn gewaarschuwd binnen de hoofden te blijven, eenigen tijd in het water was, ontdekte men, dat een 2-tal miliciens, hetzij door den stroom of door een draaikolk, in groot gevaar verkeerden, waarvan de een spoedig, doch de andere met moeite en levens gevaar door een onderofficier, die ge kleed te water ging, op het droge werd gebracht; de levensgeesten van den drenkeling waren echter verdoofd. Na onafgebroken inspanning mocht het den bij den troep aanwezigen offic. v. gezondheid echter gelukken bij den drenkeling weder eenig leven op te wekken, en werden beiden naar de infirmerie vervoerd. Terstond na dit ongeval werd appèl geblazen en ontdekte men dat nog twee der miliciens mankeerden en kwam men tot de treurige ontdek king dat beiden hun graf in zee had den gevonden. Reeds in den vroe gen morgen van Zondag jl. was het lijk van een der ongelukkigen aan strand gedreven. In den vroegen morgen van Zondag sprong een peroon bij de post- brug in het Held. kanaal, met het doel zich van het leven te berooven. Door spoedig toegeschoten hulp van den brugwachter en meer andere personen mocht men er in slagen, den persoon, die reeds zinkende was, op het droge te brengen. Naar het ziekenhuis gebracht, kon hij na eenige uren V6rblpf aldaar weder huiswaarts keeren. Huiselijk ongenoegen schijnt de oorzaak van deze poging tot zelf moord te zijn. Devereeniging Onderling hulp betoon" herdacht jl. Zondag haar tweejarig bestaan. Met een gepast woord opende de president de ver gadering, daarbij wijzende op het nut der vereeniging in haren kring; de belangrpke som van f 289.42, welke in dat korte tijdsverloop bijeen ge spaard is, bevestigde die woorden ten volle. Op een genoegelijke wijze brachten de leden met hunne vrouwen den avond door, terwijl eenige voor die gelegenheid vervaardigde liederen de feestvreugde zeer verhoogden. Het muziekkorps vau de Ko ninklijke Nederlandsche Marine alhier, van deu kapelmeester A. Bernhardt, zal dezer dagen een concertreis ma ken door ons land. Den 31 Juli geeft het korps een uitvoering te Haarlem, den 1 Augustus te Gouda, 2 en 8 te Hellevoetsluis, 4 te Vlaar- dingen, 5 te Gouda, 6 tot 22 Augus tus te Rotterdam, en daarna te Am sterdam. Aan de navolgende onderoffi cieren en mindere schepelingen bij 's rijks zeemacht zpn medailles voor veeljarigen dienst uitgereikt. De kleiue gouden medaille voor 36 jdienst met de daaraan verbon den gratificatie van f 50 aan den schipper A. L. Giebels, aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier." De zilveren medaille voor 24 j. dienst aan deu konstabel majoor G. J. J. De Goede, aan boord van Zr. Ms. artillerie instructieschip »Het Loo," aan den torpedist le kl. J. Koeleman, en aan den vuurstoker le kl. J. v. Egmond, beide van Zr. Ms. wachtschip alhier. De bronzen medaille voor 12-j. dienst aan de stafmuzikanten F. G. Leistikow, J. P. J. Brachthuizen, J. J. W. Blaukwaard en A. J. Böger, aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier aan de matrozen 2e kl. W. C. Aar- sen, aan boord Zr. Ms. stoomschip Marnix, en P. J. Vollegraaf, aan boord Zr. Ms. artillerie instr.-schip »Het Loo," benevens aan de matro zen 3de kl. C. M. Sluijter, aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, en C. A. De Kepzer, aan boord Zr. Ms. ram schip Guinea. Van hoogerhand zpn reeds aan de militaire autoriteiten in de verschillende garnizoenen de noodige bevelen gegeveu om bp de aanstaande bevalling vau H.M. onze koningin het voorgeschreven aantal saluut schoten to lossen, t. w.: 101 bij de geboorte van een prins en 51 bij de geboorte een er prinses. Texel, 26 Juli. Heden had alhier, door 't bestuur der 29 gemeen schappelijke polders, de publieke verkooping plaats van 't recht om tienden te heffen der te veld staande gewassen in genoemde polders. De opbrengst was ongeveer f600 of f100 meer dan 1879. In den A una Paulowna polder en het Koegras zpn alle handen aan het werk om het hooi binnen te halenquantiteit en qualiteit zpn boven verwachting. Het graan staat voortreffelijk en belooft veel. De zoo zeer gezochte polder-aardappelen, die later zooveel voor duinzand aardap pelen in den handel komen, staan rijk in bloei. De vroegen, die hier en daar reeds gerooid worden, ver toonen geen zweem van ziekte en zpn van uitstekende hoedanigheid. Ook de tuinvruchten staan frisch en weelderig en beloven, als het weder zoo gunstig blijft, een ruim beschot. De landbouwers zpn tevreden en laten den gewonen klaagtoon voor ditmaal eens achterwege. Men bericht ons uit Goes, dat een gebeurtenis aldaar groote ontstel tenis heeft verwekt. De ontvanger der registratie en domeinen moet zich namelijk hebben schuldig ge maakt aan verduistering eener koop som van Rijksgronden. Voor eenige jaren is de nieuwe ingedijkte Schin- gepolder verkocht, onder voorwaarde dat de koopsom dadelijk of in jaar- lijksche termijnen of na verloop van tien jaar kon betaald worden; in de beide laatste gevallen natuurlijk met de voloening van den intrest voor het niet betaalde. De som moet door de koopers dadelijk gestort, doch door den ontvanger niet ver antwoord zpn, maar daarentegen jaarlijks de intrest aan 's Rijks schatkist afgedragen. Dit feit werd in de afgeloopen week ontdekt en jl. Zaterdag onderzoek in loco door de justitie ingesteld, 't welk heeft geleid, daar de ontvanger ten gevolge een poging tot zelfmoord niet vervoerd kon worden, tot be waking van zpn persoon in zijne woning. Aan het station Gouda wist een gevangene uit Rotterdam, die met een ijzeren boeiketting aan een anderen gevangene verbonden was, en onder geleide van twee rijksveldwach ters vervoerd werd, toch nog te ontsnappen. Hij had het slot van den ketting verwrongen, sprong het perron af en trachtte te vluchten. Aan de veldwachters geholpen door een spoorbeambte, gelukte het evenwel hem te vatten. Uit Peij, onder Echt, wordt de vol gende treurige geschiedenis gemeld: Ruim twee maanden geleden begaf zekere joage dochter Zimmerman, als dienstmeid wonende in het naburige Waldfucht (Pruisen) zich op reis naar hare ouders te Kurken bij Heinsberg, ten einde deze in kennis te stellen met haar voorgenomen huwelijk met zekeren Storms, oud 17 jaren, zoon van Mathijs Storms, landbouwer en koopman te Boeket, gemeente Waldfucht. Zij kwam echter noch bij hare ouders, noch voor zoover bekend is althans, ergeus anders terecht. Alle nazoe kingen bleven vruchteloos. De justitie nam haar minnaar voorloopig in hechtenis, daar zij vermoeden had, dat hij niet vreemd zou zijn aan de verdwijning zijner minnares. Een brief, door hem aan een meisje te Aken, waarmede hij verkeerde, geschreven en waarin o. a. voorkwam: „dat hij haar zoude trouwen, doch dat hem een (dejonge- dochter Zimraermau) in den weg stond en deze eerst van kant moest", bracht daartoe niet weinig bij. Toen nu oulangs de om streken van Waldfucht door hagelslag ge teisterd werdea en de eigenaar van een der perceeleu zich derwaarts begaf, om de schade in oogenschouw te nemen, vond hij in zijn plat geslagen koren het lijk van een vrouw, met het aangezicht naar den grond gekeerd. Politie en justitie hiervan onderricht, kwamen spoedig ter plaatse eu herkenken de vermiste. Zij maakten tevens uit dat het meisje was overleden aau toegebrachte wondea tot in het hart, door middel van een scherp werk tuig. De verdachte Storms werd nu ander maal verhoord eu toen eindelijk de aanwijzingen en verklaringen van getuigen hem geheel in het nauw braehten, bekende hij dat hij haar, terwijl zij op reis naar haar ouders met hem was, had overvallenen meteen broodmes, (hetwelk hij bij een ander geleend had), door het toebrengen van drie steken, van het leven had beroofd en het lijk in het korenveld had verborgen. j DONDERDAG 29 JULI i hopen wij door Gods goed- heid te herdenken de 25-jarige Echrvereeniging van onze geliefde Ouders: P. ASSENDORP en A. NOË. Helder, 29 Juli 1880. Uit naam hunner dankbare K Kinderen. Ondertrouwd CORNELIS DEKKER Tz., van den Helder en HERMINA JACOBA LOUISA FLEUR, van 's Gravenhage. '8 Gravenhage, 23 Juli 1880. Ondertrouwd WILLEM STEIJN, Stoker a/b. van het Ned. st. Conrad" eu MAARTJE HOUTKOOP. Helder, 24 Juli 1880. Getrouwd J. ZOETELIEF en A. BAKKER. Burg op Texel, 25 Juli 1880. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon L. HARDER, geliefde Echtgenoote van T. BOGAART. Helder, 24 Juli 1880. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter W. MULLER geb. Roos. Ymuideu, 20 Juli 1880. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon W. H. TIMMERMANS, geb. van Asperbn. Helder, 26 Juli 1880. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2