T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 779. Dinsdag 3 Augustus 1880. Achtste Jaargang. A-TDoniiement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bnreaui: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentiën. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOR^^N^_vgór^j)^uuT^aan^de^Bureaux^bez^gd^zyn. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post 75 Afzonderlijke nnmmers 2 van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. HELDER3 Ang. 1880. Bljjkens een bij het Departement van koloniën ontvangen telegram van 28 dezer, heeft uit Kotta Radja een expeditie moeten gezonden worden naar Samalangan op Atjeh's noordkust, omdat onze daar gelegerde troepen op een militaire wandeling door vijandelijke benden.waren aangevallen, op aanstokiug van de nog steeds te Kemala (achter Pedir) verbljjf houden de hoofden der oorlogspartij in Groot Atjeh. Het schijnt dat niet ver van ons etablissement te Samalangan verschillende versterkte positiën door talrijke vijanden uit het binnenland bezet waren. Daarentegen is de nit Kotta Radja gezonden troepenmacht den 15den dezer opgerukt, doch, hoewel zij den vijand een gevoelig verlies toebracht, heeft zij met zes dooden en 27 gewonden moeten terugtrekken, Den 22sten dezer heeft zjj den aanval herhaald, 's vjjands hoofd versterking te vergeefs bestormd, doch de omringende sterkten genomen, ten koste van een verlies van tien gesneuvelden en 37 gewonden. Daarop is de vijand naar de bergen gevlucht en heeft hij onderhandelingen geopend met den inmiddels van Kotta Radja overgekomen gouverneur en militairen bevelhebber. De radja van Samalangan schijnt aan de bedoelde vijandelijkheden geen deel te hebben gehad. Zjjne gezindheid en die der aan hem onderhoorige kampongs wordt in het Indisch tele gram goed genoemd. Voorts meldt het telegram dat de staat van zaken in Atjeh overigens bevredigend is. Op de Zuiderzee, tnsschen Texel en Harlingen, vertoonde zich Zaterdag een kolossale hoos, die ontzettende massa's water in de lucht optrok. Gelukkig waren er geen vaartuigen in de" nabijheid. Een treurig ongeval had Zaterdag ten half twee uren plaats aan het station van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Wormerveer. Bij het rangeeren van den goederen trein geraakte een der beambten van het spoor onder den trein, zoodat hem beide beenen werden afgesneden. Per brancard naar het naastbjjgelegen wachtershuisje vervoerd, werd hem onmiddellijk geneeskundige hulp ver leend, doch voor het behoud van zjjn leven is het ergste te vreezen. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Zaterdag voormiddag viel te Amsterdam een ond vrouwtje door een ongelukkig toeval in de Prinsen gracht. Eenige voorbijgangers mochten er in slagen haar te reddën. De man, aan wieh het vrouwtje hoofdzakelijk hare redding had te danken, was zoo ontdaan, dat hij den apotheeker, die vlak bjj woonde en het geval aan schouwd had, een kalmeerend middel vroeg. Deze verschafte dit en bracht den werkman, die zich niet ontzien had een medemensch te redden, een stuiver in rekening. Te Hinderdam (gemeente Neder- horst-den Berg) was Donderdag een zestigjarig man, die in beschonken toestand verkeerde, met zjjn vrouw in twist geraakt, en dreigde zich te zullen gaan verdrinken. Werkelijk sprong hij in het water, en en was spoedig verdwenen. Een polderwer ker die het ongeval zag, begaf zieh ook in het water, om hem te redden, maar daar hij zelf ook min of meer beschonken scheen te zijn, kon hij geen hulp verleenen en was evenzeer spoedig gezonken. Beiden werden levenloos opgehaald. Te Winschoten is een grijsaard, die soms aan toevallen leed, op jam merlijke wjjze verbrand. In zake het aanzienlijk tekort, ontdekt in de kas van den ontvanger der registratie en domeinen, tevens hypotheekbewaarder, te Goes, ver zekert de N. Goesche Ct., dat het niet zeker is of men hier te denken heeft aan opzettelijke kwade trouw dan wel aan verregaande, niet te verantwoorden achteloosheid. Naar haar toch werd medegedeeld en verze kerd, moeten er duizenden guldens aan papier, hier en daar in gedragen kleederen teruggevonden zijn, zoodat op dit oogenblik het tekort nog slechts enkele duizenden guldens, het bedrag van zijne borgtocht, te boven gaat en het Rijk dus geen groote schade bij het gebeurde zal lijden. O. a. verhaalt men, dat door hem aan de koopers, die afbetaald hebben, bewijzen van onbezwaardheid zjjn afgegeven, waaruit bleek dat de hypotheek, door het Rijk voor de onbetaalde kooppenningen genomen, was doorgehaald, ofschoon hij wist dat die hypotheek niet was gerooieerd De familie spant, naar aan 't blad verzekerd wordt, al het mogelijke in, om het geldelijk gedeelte der zaak zooveel mogelijk in orde te brengen. Een zware hagelbui, waarbij steenen ter grootte van een duivenei vielen, heeft den geheelen oogst in Dortmund bedorven. Rogge, rapen, kool en aardappelen, alles is onher roepelijk verloren. Geen der getrof fenen was verzekerd, daar men in jaren geen hagelschade had gehad en de landlieden staren dns troosteloos op hunne akkers, die weinige uren voren nog een rijken oogst beloofden. In Graz heeft Dinsdag de te rechtstelling plaats gehad van den vjjfvoudigen moordenaar Johan Zot ter, die louter uit hebzucht zijne drie vrouwen vermoordde om de op haar leven verzekerde sommen van 1000 florijnen te ontvangen. Verder ver moordde hij twee zijner stiefkinderen, het eerste om zich de erfenis te kunnen toeeigenen, het andere om van de kosten van het onderhond af te komen. Er is te Berljjn weder een ge val van vergiftiging door gas voor gekomen. In een vertrek, waar een oude dame, een jong meisje en twee kinderen sliepen, was door onvoor zichtigheid de gaskraan blijven openstaaan, en den volgenden morgen vond men alle vier personen in hun bed bewusteloos liggen. Alle pogingen om de oude dame in het leven terug te roepen waren vrachteloos. Het jonge meisje en de kinderen werden weder bjjgebracht, maar verkeeren in levensgevaar. Aan een vrouw in Linzerhau- zen bij Linz, die reeds van haar derden man weduwe is, was door den vader van haar eersten man een vrjj aanzienlek legaat beloofd. Deze schoonvader; die voor twee jaren uit Amerika terugkeerde, was kort daarna plotseling verdwenen. De vronw zeide, dat hij weer naar Ame rika terug was; doch dezer dagen kwam aan het licht, dat zij haar vader al dien tijd opgesloten had ge houden in een kelder, waar de 80- jarige grijsaard in jammervollen toe stand, blind en als een geraamte teruggevonden werd. De vouw be vindt zich in hechtenis. In de Hamburgsche Diergaarde geraakten voor eenige dagen twee beren, die zamen in een kuil zaten, aan het veehten. De een kreeg einde lek den ander in den nek beet, sleepte hem naar het bassin, slingerde hem in 't water en hield hem zoolang onder tot hij gestikt was. Daarop trok hij zijn dooden metgezel eruit, wierp hem in een hoek en ging bedaard zitten rondkijken. Bij het vuurwerk ter gelegenheid van het groote gymnastiekfeest te Frankfort, Woensdag avond, heeft een groot ongeluk plaats gehad. Bij het slotnommer zag men een aantal vuurpijlen opgaan en hoorde men eene geduchte uitbarsting, zonder dat daarop iets volgde. Te geljjk echter hoorde men gillen en werd er geroepen dat er iets was gesprongen, waarbij verscheidene toeschouwers waren getroffen. Spoedig bevestigde zich het treurig nieuws en bleek het dat er een jjzeren toestel was ontploft. Een meisje, ofschoon op vrij grooten afstand van de toestellen staande, had een stuk ijzer ter grootte van 15 centimeter in de borst gekregen en was onmiddellijk dood nedergevallen. Twintig personen werden zwaar en anderen licht gekwetst. Tot de gevaar lijkst getroffenen behoort een jongetje, bjj hetwelk men bevond dat het onderljjf gedeeltelijk opengescheurd en de heup verpletterd was. Voor dat kind bestond dan ook geen hoop op behoud. Bij twee mannen, een vrouw en een knaap moest er tot amputatie worden overgegaau. De meeste ge kwetsten zijn aan het bovenljjf getoffen. Het is licht te begrijpen welk een sensatie en welk een treurigen indruk dit vooral heeft gemaakt. Van de twintig personen die ge kwetst zijn, kwamen reeds twee aan de gevolgen hunner verwondingen om het leven. Als een herinnering aan de on- afhankeljjkheidsfeesten zal het Belgi sche volk Koning Leopold II een fraai stoomjacht ten geschenke aan bieden. Den 19den Juni van het vorige jaar werd te Aken een jonge Rus, Georges Kauschine, die aan de Poly technische school aldaar zijn studiën voltooide, dood in zijn kamer gevonden, met het hoofd door twee kogels doorboord. Het onderzoek naar de oorzaak van dezen onverklaarbaren dood bleef langen tjjd vruchteloos, totdat men een paar maanden geleden, ontdekte, dat Kauschine het slachtoffer van valsch eergevoel geweest was. Hij had een uitdaging van een Nederlander tot een Amerikaansch duel aangeno men, en toen het lot, dat, zooals men weet, bjj dit soort van duel beslist, wie van beide partgen zichzelven dooden moet, hem daartoe aanwees, aan de verplichting voldaan. De vader van den twintigjarigen student heeft, als een herinnering aan deze treurige gebeurtenis, een som gelds geschonken aan de Poly technische school te Aken, onder voorwaarde, dat daar alle jaren, op den 19den Juni, een redevoering tegen het duel gehouden zal worden, die later in druk moet verschjjnen. De eerste vau die redevoeringen is den 19 Juni 11. gehouden. Het grootste koopvaardijschip dat Frankrijk ooit bezeten heeft is 11. Maandag van stapel geloopen.Het is ruim 130 meter lang en krjjgt een stoommachine van 600 paarden krachten. Zaterdag is te Parjjs een jong- mensch ter dood veroordeeld, wegens moord van een vierjarig meisje, voor afgegaan en gevolgd door de afschu welijkste mishandelingen en vermin kingen. De veroordeelde werd betrapt terwijl hij, kalm een liedje fluitende, bezig was de stukken van het lichaam van heb kind te verbranden. Het lijkje van zjjn slachtoffer had hjj 24 uren onder de matras in zjjn bed verborgen gehouden, zonder dat men de geringste sporen van wroeging of angst bij hem had waargenomen. Zelfs was hij nog in staat geweest om na zjjn misdrjjf versjes te zitten maken. Keizerin Eugenie is van haar reis naar Zululand behouden in Én- geland teruggekeerd. Haar zoon is, ook volgens een ver slag van zijn dood, aan Sir Evelin Wood gedaan, door een 18tal Zulu's, die aan den aanval deelnamen, als een waardig krjjgsman aan zjjn eind De troep Zulu's bestond uit 40 man, waarvan 12 den Prins nazetten en acht meer onmiddellijk oorzaak waren van zjjn dood. De Prins was, toen de anderen vluchtten en hjj niet op zijn paard kon komen, naast het dier voortgesneld tot het zich van hem losrukte. Toen zijn vervolgers hem te dicht op de hielen kwamen, keerde hij zich plotseling om en viel, vol gens de eigen woorden der Zulu's, als een in 't nauw gebrachten leeuw" op hen aan, zoodat de man, die het dichtst bjj hem was, verschrikt de wjjk nam. Met zjjn pistool en een assegaai, welke hjj van den grond had opgeraapt, zijn degen had hij bij het vluchten verloren verde- digdigde de jonge man zich dapper, zoodat zjjn vijanden hem niet te na durfden komen, maar eindeljjk zonk hjj uitgeput neer en werd door de Zulu's afgemaakt. Het Engelsche schip Isabel is bjj het eiland Rhodes door Griek- sche kapers overvallen. Door de tus- schenkomst eener Tnrksche kanon neerboot gelukte het den Engelsch- man echter te ontkomen. Het verkeer op de straten van Londen is ongeloofelijk. Het getal der omnibussen, die dagoljjks rijden, bedraagt 1400, dat der vigilanten 50,000. Daarbjj komen nu de menigte rijtuigen en vrachtwagens, die ontel baar zijn. In de City vau Londen, waar ongeveer 70.000 menschen wonen bewegen zich op de uren, dat men zaken doet, één millioen menschen. De meest bezochte plaats van Londen, de ïjonden Bridge, wordt dagelijks, door 20.000 rijtuigen en 200.000 menschen bezocht. De politie geeft op, dat er jaarlijks door overrijden werden gedood in het jaar 1874 124, 1875 87, 1876 130, gewond, 1874 2568, in 1875 2704, in 1876 2740 personen. Het in Spanje verwacht wor dende Prinsje of prinsesje zal gedoopt worden met water uit de Jordaan. Op verzoek der koningin heeft de consul te Jeruzalem bij Jericho een kruik water laten scheppen en die goed verzegeld naar Madrid gezonden. De aartsbisschop van Toledo zal de doopplechtigheid vervallen. In dr. Tanners toestand is een bepaald ongunstige verandering ge komen. Vrijdag was hjj zoo zwak, dat de geneesheeren wat bouillon lieten gereed maken om in geval van nood bjj de hand te hebben. Dr. Tanuer zelf blijft beweren, dat hij de proef zal doorstaanzjjn vrijwillig ljjden moet nog zes dagen duren. Tjjdingen die de vorige week uit Afghanistan te Londen zjjn ont vangen behelzen een geduchte neder laag voor de Engelsche troepen. Een brigade onder generaal Burrows, sterk 3000 man, die aan Ayoeb Khan het hoofd moest bieden, is totaal ver slagen en men denkt dat 2000 man gesneuveld zjjn. Volgens mededeeling van inboor lingen, door Reuter overgeseind, was Burrows nederlaag in Afghanistan een gevolg van een krijgslist van Ajoeb Khan, die schijnbaar vluchtend, de Engelsche artillerie en kavallerie in een hinderlaag had gelokt. Heden Dinsdag vertrekt het eerste transport uit Engeland naar Indië; in het geheel zulllen 5478 man in vier partgen gezonden worden, het laatste transport vertrekt den 12den Augustus. Men laat er dus geen gras over groeien, een gewoonte trouwens die Engeland eigen is, als het er op aan komt een put te dempen waarin een kalf verdronken is. De laatste berichten uit Afgha nistan melden dat een aantal sol daten van Burrow's troep naar Kan- dahar terugkeerenniet allen hebben zich door de troepen onder Ajub Khan in de pan laten hakken. Ook generaal Burrows is behouden in Kandahar teruggekeerd. De snelste spoortrein gaat tegen woordig in N.-Amerika op de Pennsyl- vaniebaan. Hjj loopt een Eng. mjjl in één minuut, dus 97 k. m. in het uur. Van Nieuw-York naar Philadelphia gaat hjj in 1$ uur. Tot nu toe gold de trein tusschen Londen en Edenbnrg voor de snelste. HUISELIJK ONWEDER. Weinig gelieven, zegt Robert Collyr, zullen, denk ik ondervonden hebben, dat hun huwe lijksleven volkomen aan de droomen van den tijd hunner vrijage beantwoordde. Het mijne heeft het ook niet gedaan. Maar wie zou 't in zijn hoofd krijgen tegen den Hemel te morren, omdat October niet zoo schoon is als MeiP Als mijne oudervinding van eenig nut kan zijn, houd ik het er voor, dat een onweder, mits het geen ernstige schade aanricht, soms evenzeer de atmos feer in huis kau zuiveren als daarbuiten. Eu zoo zeker ben ik van de heilzame uitwer king, die het heeft, dat, als ik hoor zeggen dat een paar vijf en twintig jaar samen ge leefd heeft, zonder ooit het minste verschil gehad te hebben, ik begin te vragen of die twee dan niet al zeer onverschillig voor elkaar geweeBt moeten zijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1