Markt-Berichten. op het schavot verkoos, stierf eerst op den 63sten dag van zgn vasten. Hij was op den 21en dag nog zoo sterk, dat hij een zijner medegevan genen, die hem zgn misdrijf ver weet, met één slag dood nedervelde. Zou dr. Tanner op den 21sten dag daartoe ook in staat zijn geweest? Dr. Tanner heeft er nog niet genoeg van; in het najaar zal hg 30 dagen zonder eten of drinken blijven. De prjjs der weddingschap is 2500 gulden. In de afgeloopen 40 dagen heeft hij althans nog 611 onsen water kunnen gebruiken. Een telegram uit Kandahar aan de „Times", van 3 dezer, luidt als volgt: „Alles wel. Er zijn geen teekenen van den vijand. Wij hebben al de gebouwen rondom de stad afgebroken. Al de Afghanen zijn uit de stad verdreven. Wij hebben 3500 man voetvolk, 1000 man paardenvolk en 15 kanonnen. De hitte is geweldig. De meeste officieren van het 66ste regiment sneuvelden bij het verdedi gen van het vaandel, dat verloren is, evenals dat van de grenadiers." Over de in dit jaar plaats hebbende expeditie ter onderzoeking der Poolstreken deeltde Engineering" het volgende mede: 1. De »Nordens- kjold van Sibiriakoff gaat van Japan naar de N. kust van Siberië, om den westeljjken doortocht naar den Atlantischen oceaan op te zoeken 2. verscheiden Scandinavische reeders hebben het plan dezen zomer schepen naar den Ob, Jenisseï en andere Siberische rivieren te zenden, enkel met het doel om handelsbetrekkingen aldaar aan te knoopen3. Leigh Smith doet in zijn jacht Diana" een reis naar Spitsbergen4. de sJeannette" van Gordon Bennett heeft in de poolstreken moeten over winteren, en een regeeringsvaartuig is uit N.-Amerika naar de »Jean- nette op reis gegaan5. via Repulse- baai heeft er een Amerikaansche overland-expeditie plaats naar het Koning Willemseiland, om over blijfselen van de Franklinsche expe ditie op te zoeken 6°. de» Gul vare" is uit N.-Amerika naar de Smith Sound vertrokken, om op 82° B. een tijdeljjk station te vestigen ten behoeve van waarneming en ontdek king; 7°. dat de 3de tocht van de Willem Barents" hierbij niet moet vergeten worden, spreekt van zelf, en evenseer dat pro memoria behoort vermeld te worden, het avontuurlijke plan van Ludgate-Circus te Londen, om door middel van luchtballons de Pool te bereiken (en casu quo ook van daar terug te komen?) Opnieuw wordt de Spaansche provincie Murcia geteisterd door groote overstroomingen, veroorzaakt door een hevigen storm. De schade is groot, maar gelukkig zijn er geen menschenlevens verloren gegaan. Te St. Petersburg is een dwor- nik of portier zwaar gewond door een revolverschot, dat twee welgekleede heeren onverwachts op hem afvuurden. De beide mannen werden, met behulp der voorbijgangers, onmiddellijk door de politie gevat. Zij zijn vermoedelijk nihilisten, die den dwornik als spion uit den weg wilden ruimen. Een der begenadigde communa- listen, die dezer dagen met de Tage in hun vaderland terugkeerden, is bij zijn aankomst onmiddellijk aan het gerecht overgeleverd. Hij heeft namelijk aan boord van het schip, kort voor het vertrek uit Nieuw Caledonië, een zijner medepassagiers vermoord, om zich meester te maken van een kleine som gelds, die deze bij zich had. Een Duitsch handelsreiziger te Londen, die zich bg het scheren in de hand sneed, legde een stukje rood vloeipapier op de wond, om het bloeden te stelpen. Maar weldra begonnen zijn hand en arm hevig op te zwellen, en de geneesheer, die men er bij haalde, verklaarde dat er door het roode papier een bloedvergiftiging had plaats gevonden. De hand en het onderste gedeelte van den arm moesten afgezet worden. ('t Duitsch vrij gevolgd.) Toen eenmaal dc groote Schepper Alles in zijn aanzijn riep, En zijn macht tot vreugd der meuschen Ook de lieve bloemen schiep, Prijkten zij langs berg en rotsen, Bloeiden zij in bosch en dal, Genrden zij in beemd en velden, Tierden ze aanstonds overal. En zc. ontvingen allen namen Roos werd de eelste bloem genoemd Tulp, Geranium en Lelie En nogand'ren, wijd beroemd; Madelieven' en Viooltjes, Hyacinth en Dalia, Dnizendschoonen en meer bloemen Kende en minde elk weldra. Slechts een bloempje scheen vergeten En boog klagend 't hoofdje neer; Aan een Zephir, die haar kuste Zei ze: „Och vraag den lieven Heer, Om ook mij een naam te geven, 'k Ben wel klein, zooals ge ziet, Maar zon gaarne een naam toch dragen, Zephir, o vergeet mij niet." Suisend streek de Zephir verder En dacht aan het stil verdriet Van het klein vergeten bloempje, Dat daar bloeide aan gindscben vliet; En de Zephir droeg de bede Van het bloempje tot den Heer, ,,'t Zal vergeet mij niet dan beeten", Met die boodschap kwam zij weer. Sedert plukken 't de geliefden, Als zij scheiden voor een poos En de zeeman schenkt dat bloempje Aan de bruid, die hij zich koos; 't Geldt als 't beeld van trouw en liefde, Als de vriend een vriend het biedt En zoo mint nu ieder 't bloempje, 't Nederig vegeet mij niet. Vriendelijk vergeet-mij-nietje, Waar 't gevoelig hart door spreekt, Gij wordt ook op kindergraven Door de moederhand gekweekt. Bloei, o bloei op alle graven, Waar m' een brave in nederliet, Als een bede aan God en menscken: „Denkt aan mij, vergeet mij niet!" W. M. Tz. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 10 Ang. 1880. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: A. W. C. Lau en A. Niglic. BEVALLENC. J. Staalman geb. Vos- seveld D. B. Engel, geb. van den Berg Z. M. A. Dost, geb. v. Engeleu D. A. S. Blankwaardt, geb. v.; Otteren D, T. Koning stem, geb. Rab Z. J. Rijkers, geb. Schutte D. C. Haane, geb. Scholtze D. OVERLEDENJ. Koning, 31 j. G.. Noot 10 m. P. J. ümmels 9 j. A. M. Jongebloed 9 j. D. M. Maassen 4 m. A. M. Tesselaar 2 m. C. Jonker, 15 d. A. Krins 4 j. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia, passeerde 7 Augustus Kaap San Roca. Het stoomschip Prins Hendrik, van Java naar Amsterdam, passeerde 8 Angnstus Gi: braltar. Het stoomschip Celebes, van Java naar Amsterdam, vertrok 8 Augustus van Aden. Alkmaar, 6 Ang. Kleine kaas, f37.00, commissie f 35,middelbare f 35,- laagste prijs f 20,aangevoerd 647 stapels wegende 137653 kilo. Ter graanmarkt aangevoerd 398 heet., Tarwe f 9.75 a 10.00. Gerst f 5.50 a f 6.n. Rogge f8.25 af. Haver f a 5.50. Winter-Koolzaad f 10.25 af. Karweizaad f 14, a 15.12$. Bruine Boonen f 7 Aug. Aangevoerd 1 Paard f 150 15 Koeien f150 a 280. vette Kalveren f 18 nucht. Kalveren f7 a 25. Ezel f a, 126 Schapen f 19 a 35. 16 Lammeren f10 a 17. 118 magere Varkens f 16 a 26, 165 Biggen f7 a 12,2 Bokken en Geiten f 4 a 6. 1 klein Bokje f0.70 Boter f 0,95 af 1,05, per kop. 2 Veulen f80. 9 Aug. Ter veemarkt werden ver kocht 7 koeien tot f 220 a 270. 302 vette kalveren f 40 a 90. nuchtere dito tot fa 375 schapen f 16 a 27. 107 var kens 54 a 64 ct. pei**kilo. 43 magere f 16 a f26. Hoorn, 5 Aug. Kleine Kaas f37.50. Conmissief 33.50, aangevoerd 385 st. wegende 93753 kilo. 7 Aug. 3 heet. Tarwe f 11.00 a 1 heet. Rogge f7. 13 heet. Gerst fa 6,25, 3 Haver f5.a heet. Boonen bruine f .00. witte f paarden- f ,4 heet. Erwten Grauwe f 13.Vale- f 13.- Groene f Witte groote f Op mon ster verkocht: Mosterdzaad f 21.Kar weizaad f 15,25, 17 Paarden f 60 a 250. Keeien f a 8 Kal veren f 8.a 20.50 Schapen f 20 a 26. Lammeren f a f 40 Varkens f 12.a 19.4 Zengen f 35 a 60. 75 Biggen f6 a 9.. Bok ken f 0.00 af Geiten fa .- 1029 Kop Boter, f 1.40 a 1.60 per kop. Kippen f.a 0.- 5200 Kipeieren f3.75 f 4,Eenden dito f per 100, 500 Hekt. nieuwe Aardappelen f2. f3.50 per hekt. 200 manden Appelen f2 f2.26 per hekt., 300 manden peren f3.50 a f4. per 4 hekt. Heldersche Moppen. Een heer en dame hadden te Parijs een fiaere a 1'heure genomen. Bij het uitstijgen betaalde de heer en gaf een fooitje. De koetsier scheen met de fooi niet bijster tevreden te zijn. De heer betuigde dat hij veel te langzaam gereden had en dus niet meer verdiende. Langzaam? Nu ja. Maar ik dachtujuist daarmede genoegen te doen, omdat gij niet zulk een bekoorlijke dame aan het rijden waart. Maar dat is mijn vrouw Hoe is het mogelijk, luidde het antwoord. En gij waart zoo lief tegen haar bij het instappen o Het onderscheid tnsschen een nadenkenden nachtwaker in zijn huisje en een jonge vrouw, is, dat de eerste nadenkt zonder ratelen en de tweede ratelt zonder naden ken. Beklaagde Mijnheer de president, mijn advocaat is ongesteld; ik verzoek, dat mijn zaak over acht dagen voorkome. President: Je bent op heeter daad be trapt geworden, toen je je hand in den zak van een ander hadt. Wat wil je dan, dat je advoeaat zeggen zal tot je verdedigingP Beklaagde: Ja, mijnheer de president, daar ben ik zelf erg nieuwsgierig naar. hun lot over om een oog te werpen in de „bruiloftszaal". Daar bemerkte de oude bruigom spoedig dat zijn wederhelft afwezig was. Bruigom en gasten .gaan het huis doorzoeken, maar de bruid was nergens te vinden. Men loopt links en rechts, kruist de straten door, zendt afgezanten rond, maar bruidjeszoekers verrichten een hopeloos werk: het lieve duifje was spoorloos ver dwenen. Al die drukte en gejaagdheid was aan sommiger oog niet ontgaan en zoo begonnen van lieverlede derden zich mot dit ijselijke ongeval te bemoeien. Van eenigen kwamen er velen, en weldra had de zaak algemeene ruchtbaarheid verkregen. Hoe dit wel zou afloopen O, heel curieus. Tegen den avoud kwam de bruid, geheel alleen, van hare boodschap terug, niet met eën cadeau, maar met een ziek hoofd en erg zwakke beenen. Zoodra het rijtuig voor de denr stilhield, smeet de vergramde bruigom de straatdeur toe en weigerde zijn lieva ega binnen te laten. Toen had men pas het lieve leventje gaande. Do bruigom binnen, de bruid buiten; deze laatste omringd d^or honderden, toe schouwers on pretmakers. Het was een ge-, oei, gelach en gepraat, niet om te beschrijven. Eindelijk stak de politie haar neus in de groote gebeurtenis van den dag. Of dit het bezwaarde gemoed van den bruigom een beetje afkoelde, of wel dat „bouw en trouw" weer bovenkwamen, dur ven wij niet beslissen; genoeg, dat het ge ëxalteerde bruidje eindelijk weder mocht binnenkomen. De politic handhaafde op straat de orde onder de volksmenigte, en binnen handhaafde de verschalkte oude de orde. die hij noodig achtte in zijne echtelijke woning. De avond was reeds vergevorderd en deed alle stemmen zwijgen. De maan, die van alles getuige was geweest, hield verder de wacht en herstelde ook naar men zegt den vrede. Of zij echter ook den jonggehuwden een echten „Sommernachts- traum" geschonken heeft, is niet bekend geworden. EEN GESTOORDE BRUILOFT. Een oude Israëliet te Breda leefde met zijn hoogbejaarde echtgenoote in kommer volle omstandigheden en beiden waren het voorwerp van veler menschlievende zorgen. Na lang sukkelen kwam een maand of drie geleden het oude vrouwtje te overlijden. Medelijdend vestigde zich veler oog op den ouden alleen overblijvenden man en meer dan eens peinsde men om hem verder on bekommerde levensdagen te bezorgen. Men rekende echter buiten den waard, want de kleine tachtiger, doof als een kwar tel, voelde zich opnieuw door Amor's pijltjes gewond. Quasi vlug en vif als in zijne jonge jaren en zoo bekoorlijk al hij maar kon, verteedert hij weldra het hart eener vrij jeugdige schoone vau Amsterdam. Als men oud geworden is, is eenige haast bijzonder te billijken, en niets verrassends is er dan ook in gelegen, dat onmiddellijk huwelijks plannen werden gevormd. Die plannen waren verre van luchtkasteelen, want dezer dagen zwoeren de geliefden elkander houw en trouw, zoo netjes en formeel als men 't maar ver langen kan. Op een aanvankelijk vroolijken huwelijksdag, opgeluisterd door magen en vrienden, volgde echter nog een rumoerige avond. Tal van nieuwsgierigen stonden als gepakt voor de nieuwbakken echtelijke wo ning, waarin, o, jammer, het „doublé parfait amour" door „bruidstranen" afgewisseld werd. Ziehier de de tragisch-eomische aanleiding tot deze geweldige verandering van too- neel. Toen na afloop der huwelijksplechtig heden het paartje in het echtelijk verblijf was teruggekeerd en de beker der vroolijk- heid lustig rondging, stapten een paar „be langstellenden", tevens bekenden, de brui loftszaal binnen. Na zoo ceremoniëel moge lijk hun huwelijksgroet te hebben afgestoken, namen zij plaats onder de gasten. De bruid was, niet zonder reden, erg vroolijk en liet de menige huwelijksdronken niet onbeant woord. Toen de pret de hoogte bereikt had waarop men ze graag had, gaven de twee „belangstellenden", in de nabijheid der bruid gezeten, haar te kennen, dat zij aan het paartje wel een aardig cadeautje wenschten te doen, en dat zij het alleraardigst zouden vinden, indien het bruidje even met hen mede wilde gaan om de keuze te doen, waarna men den bruidegom-echtgenoot een verrassing zou kunnen bieden, zooals hij in zijn heele leven nog niet ondervonden had. Deze verzoeking was te groot om niet daar voor te zwichten en de twee cadeankoopers verdwijnen weldra ongemerkt met de bruid Even van de woning verwijderd, staat een rijtuig gereeden wat was natuurlijker dan dat alle drie daar instapten om de bood schap vlugger te verrichten P Aldus op wielen voortzwevende, komt het aardige drietal buiten de gemeente in een herberg terecht, waar de lieve moeder natuur en de karaf van den herbergier veel heerlijks schonken. Wij laten de cadeankoopers hier even aan Vervolg; der Berichten. Gisteren werd door den waar- nemenden genie-kommanclant in de zesde stelling te Helder aanbesteed het verbeteren 7an de forten Oost en Westoever en Dirks-Admiraal, en van de linie aan de landzijde in de stelling van den Helder. De raming bedroeg f 802.000. Er waren 4 inschrijvingsbiljetten ingekomen, nl. van Jacobus Olden- burg, te Bergen, f360.000. Cornelis v. d. Meijde, te Hardinxveld, f 320.000. Cornelis Verheul, te Hardinxveld, f312.800. Hendrik Theodorus Wie- gering te Groenloo f 294.600. Texel, 9 Augustus '80. Een droevige gebeurtenis aan ons strand beeft over het geheele eiland ieders deelneming opgewekt. In den vroegen morgen strandde even be noorden de Koog het Franscbe brik schip »Vigie," kapt. C. Guillas, van Vannes, in ballast van Treport naar Cbristiania. 't Schip zat spoedig nabij de buitenbank vol water en werkte zwaar. De equipage, uit 5 man bestaande, bad een wijkplaats in het want gezocht. Spoedig werd de equipage van de reddingboot ont boden. Deze manschappen, meeren- deels te Oude Schild woonachtig waren dan ook weldra op het strand bijeen. Inmiddels begaven zich twee matrozen van 't gestrande vaartuig in de scheepsboot en bereikten daar mee gelukkig den wal. De redding boot, die in allerijl gereed gemaakt werd, stak daarop in zee, bemand met de volgende kloeke mannen Jan L. Scbagen, die, bij afwezigheid des bootsmaus, geholpen door Tennis Dogger de stuurriem hanteerde. Voorts Jacob P. Buis, Herman Met9, Nan Schellinger, Dirk Bruin, Jan Vlas, Melle HammerSijbrand van der Sterre, Flip Veen en Simon Kuiper. Spoedig lag de boot aan boord der wrakke kast en werden de kapitein met de twee andere manschappen gered. Op eenigen afstand van het schip sloeg helaasde boot om en lagen redders en geredden door el kaar in de branding. Een der roeiers, een oppassend ijverig huisvader, Flip Veen gebeeten, kon zich niet van onder de boot bevrijden en vond jammerlijk den dood. Ook de Fransche kapitein mocht de ramp niet overleven en stierf, ondanks alle in het werk gest< pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, aan het strand. Door tal van personen, die 't onheil van 't strand aanschouwden, werden in middels allerlei middelen beproefd om de in nood verkeerenden te redden. Daartoe begaf zich de landbouwer Willaas te paard te water, zoodat meermalen berijder en paard door de golven aan 't oog onttrokken werden. Ook door de Heeren W. H. Bruno Bok, D. C. Loman en van Wijngaar den, werden boveumenschelijke po gingen gedaan om te redden wat te redden viel. Niets mocht echter baten om de twee dooden weer in het leven terug te roepen. Schipper Veen, een man die reeds tal van schepelingen van een gewissen dood hielp redden en nu het leven voor anderen liet, laat een vrouw met zes kinderen na, die den trouwen verzorger, in wien zij steeds zooveel steun vonden, met droefheid en be kommering van hunne zijde zagen wegrukken. Met vertrouwen bevelen wg 't lot dier droeven bij alle menschenvrien- den dringend aau. Een uur nadat de redding had plaats gehad, was het schip verbrijzeld. Onder de redders bevonden er zich velen, die tijdens 't onheil van den braven bootsman P. M. de Waard, met dezelfde boot omsloegen, 't Is zeer wenschelijk dat er ten spoedigste een beter, zeewaardiger reddingboot aan de Koog gestationeerd worde, anders is 't meer dan waarschijnlijk en nutuurljjk ook alleszins ver klaarbaar dat men bij volgende schipbreuken te vergeefs naar een bemanning zal uitzien. Texel, 10 Augustus. Gisteren heeft een weesmeisje in het weeshuis getracht zich door ophanging van het leven te berooveu. Geluk kig werd baar vreeseljjk plan ont dekt en de ongelukkige afgesneden. Zjj was reeds bewusteloos, doch men hoopt 't beklagenswaardige meisje in het leven te behouden. Terschelling 9 Aug. In de gronden zit een stoomboot aan den grond. Bijzonderheden ontbreken. Terschelling, 7 Aug. Het prach tige weder in deze week begunstigde het duiken op de Hansa ten zeerste er werden weder opgehaald door 2 duikers 95 vaten reuzel. Uit Schiermonnikoog wordt ons gemeld: Het was Vrjjdag feest op ons eiland. Catharina Maria Koldewij, wed. J. Haring, vierde haren hon derdsten geboortedag. Reeds in den vroegen ochtend kon men overal de driekleur zien wapperen. Yoor haar huis was door de zorg van eenige ingezetenen een eereboog opgericht, versierd met groen en bloemen en prijkende met toepasselijke opschrif ten. Talrijk waren de geschenken, welke hare bloedverwanten, vrienden en belangstellenden haar toezonden of aanboden talloos de gelukwen- schingen, welke zij van heinde en verre ontving. Treffend was vooral het oogenblik, waarop hare 96-jarige nicht, de wed. Kerkstra, leunende op een stokje en aan den arm eener vriendin^ haar kwam gelukwenschen. Naar aanleiding van het bericht omtrent de aanzeiling van den Urker botter door het barkschip Hollandia, schrijft de kapitein yan dien bodem het volgende aan de N. R. Courant: Geachte Redactie. Het bericht lezende, voorkomende onder do gemengde berichten in de N. Rott. Cour. dd. 6 Aug., 2e Blad, waarbij gezegd wordt dat door het door mij gevoerde schip een Urker vischschuit (die 3 mijl uit den wal, Kijkduin Z.O.) aan de kor lag, overzeild is, en wel zoodanig dat de schuit niet dan met groote moeite bet Nieuwcdiep kon j binnenkomen, dacht ik: veel geschreeuw I en weinig wol. Ik geloof, geachte Redactie, dat u met j mij van 't zelfde oordeel zult zijn, wanneer ik u verklaar, dat de Urker visscher, wien het „ongeluk trof, meer dan tevreden was, toen ik hem voor de onbeduidende aanzei ling f 30 schadevergoeding gaf. Met het opnemen dezer regelen zult gij zeer verplichten H. v. d. Velden, gezagvoerder van het tehip „Hollandia."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2