'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL (Mo. 782. Vrijdag 13 Augustus 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ütoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 51 m. Ondergang 7 u. 20 m. Zondag 16 Maria Hemelsvaart. Maandag 16 Hartjesdag. Dinsdag 17 woensdag 18 Donderdag 19 Einde der Hondsdagen. Vrijdag 20 Volle Maan. Zaterdag 21 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER18 Ang. 1880. Naar men verneemt, zal de diri- geerende officier van gezondheid le kl. J. D. Sachse, die eerstdaags in Oost-Indië door den dirigeerenden off. v. gez. 2de kl. J. H. Steenbergen zal worden vervangen, in het laatst van dit jaar als chef aan het hospi taal der marine alhier worden ge plaatst. Er heeft zich een commissie gevormd met het doel om pensioen te verkrijgen ten behoeve van het personeel der Rijks-Marinewerven, dat na 1854 in dienst is gesteld. Deze commissie zal pogingen aan wenden, om dat personeel te doen deelen in de voorrechten van hen, die volgens vroeger besluit in het genot van pensioen zijn of worden gesteld. Mochten deze pogingen niet slagen, dan zal men trachten een nieuw fonds uit vrijwillige bijdragen bijeen te brengen. (Handelsbl.) Het Staatsblad n°. 155 bevat een besluit van 5 Augustus van den volgenden inhoud: Wij Willem III enz. Op de voordracht van Onzen Mi nister van binnenlandsche zaken van 8 Augustus 1880, lit. R, afdeeling Onderwijs Gezien art. 93 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad n°. 127), houdende heziening der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n°. 103), tot regeling van het lager onderwijs. Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen, dat die wet in werking treedt op 1 November 1880. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staats blad zal worden geplaatst, en waar van afschrift zal worden gezonden aan de Algemeene Redenkamer. 's Gravenhage, 5 Augustus 1880. WILLEM. De Minister van binnenlandsche zaken, Six. In vervolg op het dezer dagen medegedeeld telegram uit Atjeh, is thans bij de Regeering het bericht ingekomen, dat de onderhandelingen waarvan toen sprake was, zijn afge sprongen, zoodat de strijd weder is hervat. Den lsten Augustus zjjn op nieuw onze troepen tegen de steenen hoofdversterking des vjjands opgerukt. Er ontstond een hevig gevecht en de versterking werd met zwaar geschut beschoten, maar de vijand hield stand. Aan onze zijde vielen 17 dooden en werden 46 man gewond. De gouverneur en militaire bevel hebber stelde zich voor, den 3den Augustus de versterking plat te schieten en daarna met de troepen naar Kotta Radja terug te keeren. De houding van den radja van Sama- langan en van de aan hem onder- hoorige kampongs bleef bij voortdu ring goed. Den 5n dezer is met de nacht boot van hier naar Amsterdam ver trokken een koop vaardjj matroos tim merman, die bij aankomst der boot te Arasterdam spoorloos verdwenen was, op de boot achtergelaten hebben de zijn pet, kisten en verdere bagage. Men vermoedt, dat bedoelde matroos tusschen hier en Alkmaar van de boot gevallen en verdronken is. Blijkens bericht van den waar- nemendeu consul der Nederlanden te Christiania heeft de Deensche Regee ring, met het oog op de omstandig heid dat in gemelde stad eenige ge vallen van pok-ziekte zijn voorge komen, quarantaine-maatregelen uit geschreven voor de schepen, die van daar in Denemarken aankomen. Een korporaal-aanwijzer, die Dinsdag bij bet schijfschieten nabij Scheveningen te vroeg den observa tiepost verliet, is door een terug- kaatsenden kogel getroffen en met doorschoten arm naar het hospitaal gedragen. Zaterdagavond werd nit een op de Benrs te Middelburg staande kraam door een bejaarde vrouw een te koop liggende lederen reistasch ontvreemd, waarmede zij zich zoo snel verwijderde dat het den kramer niet gelukte haar te achterhalen. Maandagavond, toen zjj voorbij de Beurs wandelde, werd zij door de vrouw van een der kramers herkend en aan de politie aange wezen. De diefegge bleek de 63-jarige J. O. te zijn, en bekende dadelijk. De vrouw is volstrekt niet behoeftig, maar verkeert integendeel in betrek- keljjken welstand. Men schrjjffc uit Utrecht van Woensdag: Heden nacht ten 12 ure had er een trenrig ongeluk plaats. De zoon van den heer H., die zich in 't huwe lijk zou begeven, had gisterenavond een partijtje aangelegd, waar hevige twist ontstond, tengevolge waarvan de bruid de deur werd gewezen. Deze had zich nauwelijks verwjjderd of de bruidegom ging haar na, om haar terug te halen, maar kou haar niet vindenthuis komende onder vond kjj weer onaangenaamheden en gaf daarop zjjn voornemen te kennen zich te verdrinken. Hij voegde de daad bij het woord en liep in allerijl de Bregittenstraat uit, de trap af en het water in. De bejaarde vader liep hem zoo snel mogelijk na en stortte zich ook in het water, waarschijn lijk met het doel zijn zoon te reddden, maar beiden moesten het met den dood bekoopen. Hulp was onmid dellijk bij de hand. De inspecteur van politie, de heer Goelst, eenige nachtwakers en agenten deden met bedaardheid ernstige pogingen om de levensgeesten weder op te wekken. Het kistje met middelen daartoe was aanwezig en in goeden staat. Dr. Onnen kwam toesnellen, maar kon alleen den dood constateeren. Van de bruid heeft men tot heden niets nader vernomen. Maandagochtend is naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht A. R., oud 70 jaar, ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder der hypotheken te Goes. Hjj wordt in zijn hoedanigheid van rijksamb tenaar verdacht van 1. Verduistering van gelden, aan het rijk toebehoorende 2. Valschheid in authentiek ge schrift: a. door op 1 Januari jl. in een door hem opgemaakten staat van verantwoording, bevattende de betaalde en de nog te betalen kooppenningen van domeingronden, als onbetaald te verantwoorden verschillenden posten, die werkelijk betaald waren, en b. door aan de personen, die be taald hadden, en welker betaling hij niet had verantwoord, af te geven een bewijs van onbezwaardheid dier verkochte perceelen. Dit laatste staat hiermede in ver band, dat bij verkoop van rijksgron- den het rijk voor de onbetaalde koop penningen hypotheek neemtwordt nu de koopsom betaald, dan wordt de hypotheek geroyeerd. Die doorhaling kan echter niet ge schieden zonder toestemming van den directeur der registratie, en deze geeft die toestemming niet, zonder bewijs dat de koopsom is afbetaald. Nn heeft R. bewijzen van onbe zwaardheid afgegeven, ofschoon de hypotheek nog niet was doorgehaald. Een en ander staat in verband met den indertijd plaats gehad hebbenden verkoop van den Scnengepolder. Hoewel de koopsom door de koopers destijds geheel voldaan was, had R. misbruik makende van het recht dat elke kooper heeft, onder verband van hypotheek, de koopsom in jaar- ljjksche termijnen of na verloop van tien jaren te voldoen de som niet verantwoord. Bovendien was daardoor zonder weten der eigenaars hun eigendom door dea staat met hypotheek be zwaard, waarvan R. steeds zorgde interest te betalen. Vrijdag jl. liep een schijnbaar oubemiddeld persoon, naar gissing 18 a 20 jaar oud, te Tegeleu rond en verzocht tegen het vallen van den avond een aldaar wonend potte- bakker, om nachtverblijf, waarop deze hem de fabriek aanwees. De vreemde maakte daarvan een gretig gebruik; maar toen hjj den volgen den dag niet te voorschijn kwam, ging men aan het zoeken en vond men zjjn lijk op den oven, alwaar hij vermoedelijk door de uitwasemingen gestikt is. Naar de spraak te oor- deelen, meent men, dat hij in Overjjsel of Gelderland te huis behoort. De kleederen zijn gemerkt M. v. O. en nadat de dood door een geneeskundige is gekonstateerd, werd het lijk voor- loopig naar het lijkenhuis gebracht. De persoon uit Westerbork, beschuldigd van brandstichting, is een jongeling, wiens geestvermogens gekrenkt schjjnen te zijn. Hij roept gedurig: »ik heb het gedaan! ik heb het gedaan. Uit de akte van beschuldiging tegen Eeltje Boelen, oud 34 jaren, geboren te Assen, thans gedetineerd, bljjkt, dat zij reeds 11 jaren geleden is bevallen van een meisje, hetwelk verpleegd wordt in het werkhuis te Vries; dat zjj in 1878 is bevallen van een jongen, welke later naar hare bewering, is overledenen dat zij den 4den Juni 11. ten derden male is bevallen, nu van een jon gen, terwjjl zij tijdelijk bij haren broeder onder Assen woonde, voor dezen en diens vrouw haren toestand trachtende te verbergen. Zjj is be vallen op een stuk land achter het huis en heeft dadelijk een gat ge graven, waarin zjj haar kind voor over .heeft geduwdhet vervol gens met eenige aarde overdekkende. Terwijl zjj hiermede bezig was en het kind reeds met aarde was over dekt, heeft zij het nog hooren schreien. Volgens haar verklaring heeft de vader van dit kind zich herhaaldeljjk bereid verklaard haar te huwen, maar zjj heeft steeds gewei gerd uit vrees dat hare familie er tegen zou zjjn. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een stelselmatige op lichting, gepleegd door eeu paar Duitschers, die onder een aangenomen naam een hui» hadden betrokken aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Zjj bestelden in verschillende magazij nen goederen, lieten die aan hun adres bezorgen en verkochten ze dan weder zonder zich verder om de rekening der leveranciers te bekom meren. De politie werd van een en anderin kennis gestold en slaagde er in, een der beide hoeren, zekeren Ackermans, in hechtenis te nemen. De andere, Philip Bamberger, wist te ontsnappen. Thans wordt ons echter uit Rotterdam gemeld, dat hij aldaar Zondagnacht in de Zandstraat is gevat en aan de Rotterdamsche politie overgeleverd door een Amsterdamsch politieagent, die, voor zjjn pleizier te Rotterdam, meteen wel eens naar oude kennissen meende te kunnen uitkijken. Bamber ger was namelijk reeds vroeger in 't „Politieblad" nauwkeurig gesigna leerd. In een zomerschouwburg te Berlijn zou dezer dagen een- voor stelling gegeven worden ten bate van een der meest gevierde komieken. De zaal was stampvol toen eindeljjk het scherm opging en de beneficiant wankelende optrad, gesteund door 2 zjjner vrienden. Dames en heeren!" zoo wendde hjj zich tot het publiek, louter van blijdschap dat ge allen gekomen zjjt, heb ik mij vanavond een roes gedronken. Spelen kan ik dus niet. De volgende voorstelling echter des te beter. Goeden avond Het scherm viel onder luid applaus en toejuiching. Een treurig bericht komt uit Aden. De stoomboot »Jeddah," van Singapora naar Jeddah, met 953 pelgrims aan boord, is den 8sten 11. bij Kaap Guardafuy gezonken. Op den kapitein, diens vrouw, drie stuurlieden en 16 inboorlingen na, kwamen allen om het leven. De beroemde Noordpoolreiziger, de ontdekker van den weg benoorden Azië naar China en Japan, Nordens- kjöld, is dezer dagen met groote eerbewijzen op het raadhuis te Ber- ljjn ontvangen. Bjj die gelegenheid heeft de heer Nachtegal, voorzitter van de maatschappjj tot bevordering der aardrijkskunde, hem een groote gouden medaille aangeboden, die de maatschappij te zijner eere heeft doen Aan de Gyde worden thans drie kolossale stoomschepen voor de transatlantische vaart gebouwd: de Servia voor Canard-lijn, 7500 ton groot en met 10,000 p.k.; de Alas- ka voor de Guion-lijn, van geljjke grootteen de City of Rome, die bij 8500 ton machines van 12000 p. k. bekomen zal. De boot die voor den Noordduitschen Lloyd bjj Elders Co. wordt gebouwd, zal even groot worden. Aan de Schotsche kust is de haringvangst dit jaar bijzonder over vloedig, zoo zelfs, dat de overvloed reeds menschenlevens heeft gekost. Er namenlijk dezer dagen een schip, dat te zwaar met haringenbeladen was, door den overgrooten last gezonken, waarbjj de bemanning, bestaande uit zes koppen, verdronk. Zaterdag had aan den hoek van Ossenisse een treurig ongeval plaats. Een Belgische centerboard, genaamd Monitor en bemand met twee Belgische jongelieden uit den beschaafden stand, raakte op de zand bank, bjj een felle bries uit het westen. Binnen weinige oogenblik ken stampte het scheepje dermate en raakte het zoo vol water, dat de twee opvarenden het moesten ver laten. De jongste, ongeveer 16 jaren oud, een goed zwemmer, gaf aan zijn vriend, die 20 jaren ond was, en die niet kon zwemmen, de reddingboei. De eerste is met veel moeite aan den wal geraakt, na on geveer 200 meter door stroom en branding gezwommen te hebben. De oudste is meer dan waarschijnlijk verdronken, daar zjjn makker hem niet meer heeft gezien. De geredde is te Ossenisse van een broek voor zien en daarna naar Walsoorden ge- loopen, waar hij liefderijk is verzorgd en ontvangen. De vermoedelijke verdronkene was van Brussel afkom stig. Te Lier, in België, is een rheisje van 12 jaren, dat een klein wagentje met twee jonge kinderen er in voort reed, met wagentje en al in het water geraakt. Een schipper, die zich in de nabijheid bevond, slaagde er in het meisje op het droge te brengen, maar vond bjj een poging om ook de kleinen te redden, zelf den dood. De ongelukkige was ge huwd en vader van tien kinderen. Dit droevige voorval, waardoor twee huisgezinnen in diepen rouw gedom peld zjjn, heeft in het plaatsje groote verslagenheid teweeggebracht, Een partjj vuurwerk, bestemd voor het groote Belgische feest van 18 dezer, hetwelk met een sehitterend vuurwerk op het plateau van Koe- kelberg besloten zal worden, werd Maandagavond per vrachtwagen daarheen gebracht, toen het plotse ling ontplofte, waardoor een voor bijganger onmiddellijk gedood, de vrachtrijder zwaar gewond en de wagen uiteengeslagen werd. De Belgische badplaats Ostende is door een orkaan, vergezeld van ontzettende regenbuien, zwaar geteis terd. Verschillende personen werden gekwetst; het Diorama" is gedeel telijk vernield, evenals het gebouw der tentoonstelling van schildergen; van het circus werd het dak afgeslagen; het strand is op enkele punten on begaanbaar. Merkwaardig was het einde van de 40-daagache vasten van Dr. Tanner.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1