'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 785. Dinsdag 24 Augustus 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. At>onnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreamSPOORSTRAAT en ZVIDSTRAAT. Ad.vertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 C-rootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Buréaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK24 Aug. 1880. Op 's Rijks werf alhier is men druk bezig met het optuigen van het schroefstoomschip le klasse Ko ningin Emma der Nederlanden, dat weldra in dienst zal worden gesteld. Naar men verneemt, zal dit schip een reis door Europa gaan doen en o. a. Petersburg bezoeken. Op de landswerf te Amsterdam is men met den bouw van het schroef- stoomschip 1ste klasse De Ruiter zoover gevorderd, dat dit schip in de helft der volgende maand te water zal kunnen worden gelaten. Zr. Ms. stoomschip »Madura," vertrok Zondagmorgen van hier via Suez naar Indië. Zelden waren de werkzaamheden, aan het visschen en drogen van zee gras op Texel verbonden, drukker dan tegenwoordig. Er worden dagelijks groote hoeveelheden aangevoerd. Het wier, dat vroeger eerst geheel bereid moest zijn voordat het geleverd kon worden, vindt nu gretig koopers, zooals het uit zee wordt aangebracht. Daar langs de verpachte dijken slechts enkele personen het wier mogen ophalen, hebben concurren ten er iets op gevonden om ook in het bezit van zeegras te geraken. Zij laten het ronddrijvende zeegras door schuitjes in open zee op visschen, en koopen het dan. Sommige schippers verdienen op die wijze soms f7 a f 9 per dag, zoodat eenige visschers hunne gewone bezigheden tjjdeljjk voor het wier- visschen hebben verwisseld. Het werk voor den zelfregis- treerendengetijmeter op Vlieland gaat nog niet naar wensch. Men heeft nog maar altijd veel last met het metselen van den pnt, en daarbij openbaart zich bij de gezameljjke werklieden een erge inflammatie op de oogen, die hun zeer hinderlijk is. Zaterdagmiddag zjjn voor de Bollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij aangekomen te Amsterdam 5 [en te Amersfoort 2 spoorwegwagens 3de klasse, Amerikaansch model, ver vaardigd door de Maschinenban Actiën-Gesellschaft te Neurenberg. Deze wagens zien er uiterst sierlijk uit, zijn zeer hoog, doch zonder portieren ter zjjde. De portieren bevinden zich voor en achter aan de wagens, die in het midden den doorloop hebben voor de conducteurs en de reizigers, terwjjl onder het rijden de conducteurs van den eenen in den anderen wagen kunnen treden. Iedere wagen heeft aan de twee zjjden van den doorloop banken, waarop 60 reizigers zeer gemakkelijk plaats vin den, doch er zijn ook wagens die aan de twee eindpunten van afzonder lijke zitplaatsen voor 20 alleen reizen de vrouwen zijn voorzien. De wagens worden door gas verlicht; zy zullen weldra in dienst gesteld worden. Vrijdagmiddag begaven zich eenige jongens van ongeveer 13 jaren aan het Zandsje te Vlissingen te water om te baden. Spoedig ver dween er een in de diepte en de schrik joeg de andere jongens op de vlucht. De zoon van den Belgischen loods G. de Pooter, oud 14 jaren, zag den gevaarvollen toestand van den drenkeling, begaf zich onmid dellijk te water en had het geluk hem te grijpen. Hij zelf zou echter zijn edelmoedige zelfopoffering met den dood hebben moeten bekoopen, indien geen andere jongen, J. Strujjk, die in de onmiddellijke nabijheid was, te water ware gesprongen, om beiden behouden aan den wal te brengen. De eerste drenkeling was reeds schijn baar levenloos, doch door de onver wijlde zorg van den officier van ge zondheid Butner, en de inspanning van den apotheker van Buuren, mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Nabij Hulst is Woensdag na middag een arbeiderswoning afgebrand waarbij twee kinderen, 8 en 1 jaar oud, in de vlammen omkwamen. De vader was op het land werkzaam, terwijl de moeder, tot het dóen van een boodschap, zich een poos had verwjjderd. Zekere F. V., adsistent ten postkantore te Groningen, maakte in den laatsten tijd grove verteerin gen, veel hooger dan zjjn inkomen toeliet. Hij had wel is waar een flink traktement en genoot bovendien nog verschillende emolumentenzoodat hij daarvan aardig had kunnen leven, maar het grootste deel ging door zijn eigen keelgatin de huishouding kwam er niet veel terecht. Deze feiten bleven niet onopgemerkt bjj zijne superieuren. Toen nu dezer dagen door den directeur bericht was ont vangen van een onregelmatigheid in het verzenden van gelden naar andere kantoren voor postwissels, vestigde men het vermoeden aadeljjk op V. De vermiste gelden waren hem ter expeditie toevertrouwd, dit kon uit de registers worden bewezen. Ont kennen kon hem niet batende be wijzen waren te duidelijk. Na eenige aarzeling betuigde bij dan ook den staat voor een bedrag van f 106 te hebben benadeeld. De rechtbank heeft zjjn voorloopige aanhouding ge last. Ter plaatse, waar de spoorweg ramp op de Tay-brug heeft plaats gehad, zpn de ingenieurs begonnen met het doen van peilingen en borin gen voor den bouw van een nieuwe brug. Twee broeders, dezer dagen te Repon, Engeland, van de jacht ko mende, kregen een kleinen twist over een geweer, dat de een den ander wilde ontrukken. Het geweer was geladendoor de beweging ging het schot af en trof de moeder der beide knapen vlak in het hart. Op onderscheidene plaatsen in Ierland hebben weer ongeregeldheden plaats gehad. Te Belfast is men druk aan 't vechten geweest en te Kilkichen werd een pachter door een menigte mannen en vrouwen overvallen, die hem en zijne doch ters bijna doodsloegen, zijn land vertrapten en met steenen bedolven, alles omdat hjj een stuk land ge huurd had, waarvan de vorige huurder was verdreven. Nooit is zooveel tarwe van Amerika naar Europa verscheept als de vorige week. Nadat in de daaraan voorafgaande 550,000 qrs. werden verzonden, beliep dit cjjfer de vorige week 776,000. Daarnevens 240,000 qrs. maïs en 50.000 zakken meel, in het geheel een waarde Yan f 2.0Q0.000 aan broodstoffen, waarvan 2/3 naar Engeland. Blijkbaar heeft men hier met speculatie te doen, en zoekt men in Amerika het opgehoopte graan kwjjt te raken. Reeds daalde de prijs te Londen tot 43 en tot 42 sh. Daar reeds de nieuwe Engelsche tarwe ter markt komt, wordt ver dere daling verwacht. Het toegezonden koren koopt zich op. Sedert den vorigen Vrjjdag zijn in den dierentuin te Müuchen 40 dieren kort na elkaar gestorven. Thans is aan hetlicht gekomen door dat den dieren vergif ingegeven is. Onlangs hebben in een herberg te Thenhoven twee werklieden, die eeu heftige woordenwisseling handgemeen werden, elkander ver moord. De een bracht zijn makker, onverwachts twee messteken iii hét onderljjf toe, waarop de gewonde hem woedend het mes ontrukte en er hem den hals mede afsneed. Wei nige oogenblikken later waren beiden overleden. Toen dezer dagen een jongen die bij een koopman te Dortmund in de leer was 's morgens vroeg den winkel zjjns meesters kwam openen, ontdekte hjj onmiddellijk dat er ge stolen was. Onderweg was hem een man tegengekomen die zich blijkbaar haastig uit de voeten gemaakt had. Dat moet de dief geweest zijn dacht de knaapfluks haalde hjj zijne vèlocipède voor den dag en in de nabijheid van Dorstfeld achterhaalde hjj den man, die op zjjne aanwijzing in hechtenis werd genomen. De dief bekende alles en gaf het gestolene terug; de kloeke knaap kon zeker wel de voldoening smaken dat hij de eerste is, die op een vèlocipède een dief heeft vervolgd. Men heeft te Remus een vrouw in hechtenis genomen, die beschuldigd wordt van oen brandstichting, waar door niet minder dan 80 huisgezinnen van have en dak werden beroofd, Bij Königsberg moest een batail- jon infanterie dezer dagen veldoefe- ning maken, waarbjj de manschappen tot zulke vermoeiende marschen wer den aangezet, datby hunne terugkomst in de kazerne verscheidene machteloos neervielen en naar het hospitaal moesten worden gebracht. Drie der ongelnkkigen waren kort daarna reeds overleden. In Kassei is men bezig met het bouwen van een nieuw paleis van justitie, waarbij men dezer dagen het ongeluk had een verscheidene honderden ponden zwaren steen van den steiger te laten vallen. Het ge vaarte trof vier personen, waarvan er twee, een ingenieur en een werkman, onmiddellijk dood waren. In Kamin, Silezië, is Zondag morgen juist na afloop der godsdienst oefening de bliksem in de kerk ge slagen. Een vrouw en drie meisjes werden gedood, verscheidene perso nen gekwetst of bedwelmd. Aan de kerk zelve is geen schade aangericht. De Russische stad Gordeiwka is geheel afgebrand. De schade be draagt 200,000 roebels. Het gerucht loopt opnieuw dat Czaar Alexander afstand wil doen van de regeering. Men brengt dit in verband met een ander gerucht be treffende het huwelijk van den Keizer met gravin Dolgoroucki, bijgenaamd la grande demoiselle. Een Russische boer bevond zich onlangs met zijne vrouw en vier kinderen in een slede op reis, toen hjj onverwacht door een troep uit gehongerde wolven achtervolgd werd. Ondanks de snelheid der paarden, bleek ontsnappen onmogelijk en de man besloot nu, om de dieren op te houden, door hun een voor een zijne kinderen voor te werpen. Werkelijk volvoerde hjj zjjn barbaarsch plan en op die wijze gelukte het hem en zjjne vrouw ongedeerd de meer bewoonde streken weer te bereiken. De moeder, die zich te vergeefs had verzet, maakte nu onmiddellijk de justitie met het voorgevallene bekend, en de man werd in hechtenis genomen, doch kort daarna vrijgesproken. De kinderen waren zijn eigendom." Door een ontploffing aan boord van een torpedoboot te Stokhblm is de kapitèin der boot gedood, terwijl verscheidene matrozen zwaar gekwetst werden. Opnieuw heeft de Russische ge^ zant te Konstantinopel aan dePörtte laten vragen wanneer dé moordenaar van kolonel Komaroff nu toch ein delijk gestraft zal worden. Rusland schijnt bijzonder dorstig te zjjn naar het bloed van dien man. De gezondheidstoestand van Koningin Margaretha van Italië moet volgens de laatste berichten veel te wenschen overlaten. Hare zwakte en zwaarmoedigheid nemen van dag tot dag toe. Haar genees heer vraagt een consult met Duitsche professoren aan. Door de rechtbank te Saintes, in het Fransche departement Beneden- Charente, is dezer dagen uitspraak gedaan in een proces, dat algemeene belangstelling heeft opgewekt. De Graaf Tilly, een ruw en los zinnig man, was sedert 1867 ge huwd met een fpn beschaafde, edele vrouw, die al haar plichten jegens haar echtgenoot trouw vervulde, en vooral aan de opvoeding der vier kinderen, die zjj den graaf geschon ken had, groote zorg besteedde. Haar echtgenoot daarentegen be kommerde zich weinig om vrouw en kinderen en leefde enkel voor zjjn vermaak. Eenige jaren geleden maakte hij kennis met een mode maakster, Maria Marcéchal, wier gunst hjj zocht te winnen door al lerlei schitterende aanbiedingen, en die weldra voor de verzoeking bezweek toen hij beloofde haar te zullen trouwen na den dood zijner vrouw die sedert lang ziekelijk was. Marie Maréchal leidde nu geruimen tijd een weelderig leven op kosten van den Graaf, die een groot deel van zijn vermogen, als ook van zijn vrouw aan haar ten offer bracht, en eindelijk zelfs de modemaakster, die zich niet ontzag de Gravin op allerlei wjjze te bespotten, in de echteljjke woning bracht. De ongelukkige Gravin zou al die beleedigingen geduldig verdragen hebben, als de toekomst harer kin deren haar niet voortdurend beang stigd had. Zjj gevoelde, dat zp niet lang meer leven zou, en de vrees dat de Graaf na haar dood Marie Maréchal tot moeder van haar kin deren zou maken, wat hij ronduit verklaard had te zullen doen, liet haar rust nog duur. Eineljjk besluit zij dat huwelijk te voorkomen, door de aantrekkelijk heid, die de modemaakster voor haar echtgenoot had te doen verdwijnen. Zp kocht een fleschje vitriool, zocht het meisje op straat te ontmoèten, en wierp haar den inhoud van het fleschje in het gezicht, waardoor de ongelukkige een oog verloor en haar gelaatstrekken deerlpk misvormd werden. Wegens, die daad stond de Gravin terecht. Zij toonde, volgens verklaring der getuigen, diep medelijden voor de verminkte vrouw, liet haar door de beste geneesheeren behandelen en gaf haar een som van fr. 20,000, om haar in staat te stellen onbezorgd te leven. Voor de rechtbank vérklaarde aij, dat het haar doel niet was geweest, Marie Maréchal van hét gezicht te berooven, maar alleen een later hu welijk .tusschen haar man en zjjn bjjzit onmogelijk te maken. Na een welsprekende redevoering van den advokaat Laclïoud heeft de jury de Gravin vrijgesproken. De graaf was niet bjj de terecht zitting tegenwoordig. Hjj is plot seling vertrokken, zonder dat men weet waarheen. Zooals men weet, hebben on langs de Peruanen voor Callao het fraaie stoomschip de »Loa," van de Chilaansche vloot, door een torpedo in de lucht laten springen. Zij zjjn daarbij op de volgende wjjze te werk gegaan. Een Peruaansch officier plaatste op den bodem van een gewone schuit een torpedo, legde daarop een valschen bodem, die, op veeren rustend, door de lading om laag werd gehouden, maar als hjj los sprong, de torpedo zou doen ontploffen. Men laadde nu de schuit met vruchten en groenten van allerlei soort en liet haar toen in de richting van het eskader, dat de haven blokkeerde, drijven. De schuit dobberde daar den geheelen dag zonder dat de Chili- anen haar bemerkten. Maar tegen den avond werden de Puruanen be vreesd dat zjj door een neutraal schip zou worden pr jjsgemaakt waarvan een aantal onder zekere voorwaarden in een gedeelte van de haven mochten liggen, en zjj zon den een boot af, om de groente- schuit te halen. De Loa, die de boot bemerkte, stevende terstond op haar los, en kreeg, toen de Peruanen zoo snel zjj konden naar den wal terugkeerden, de schuit met groenten in het oog. Zij zond twee booten af om den kostelpken buit te halen, en de schuit werd, als een ander paard van Troje, naar het schip gevoerd waar men haar terstond begon te Van de wal af zagen de Peru anen hoe de lading langzamerhand verminderde, totdat op eens de ma chinerie van de torpedo in werking kwam en 300 pond dynamiet ont plofte. De »Loa" werd bijna uit

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1