Markt-Berichten. Adverlentiën. het water gelicht en was een oo- genblik in vuur en rook gehuld. Toen het schip weer zichtbaar was, scheen het niets geleden te hebben maar zonk daarop plotseling, met allen die er op waren, in de diepte. De andere Chiliaansche schepen waren te ver af om hulp te kunnen verleenen, doch door de booten der neutrale schepen, die onmiddellijk toeschoten, werden ongeveer veertig man gered, waarvan echter velen doodelyk gewond waren. Het lot van de »Loa" had even goed een der neutrale schepen kunnen treffen, want de torpedoboot had al het aanzien van een groente schuit, die toevallig losgeraakt en naar zee gedreven was. Uit New-York wordt gemeld, dat den 12den en 18den 11. in Texas een orkaan gewoed heeft, die Bronns- ville bijna geheel heeft verwoest eu te Matamoros 300 huizen vernield heeft. Ook in de naburige steden werd groote schade geleden en verscheidene schepen zyn vergaan. De schade be groot men op een millioen dollars. Duizend Sioux-Indianen zijn in onderwerping gekomen. Ten huize van generaal Schramm, te Courneuve bij St. Denis, is dezer dagen ingebroken. De dieven hebben in de slaapkamer van den generaal voor f288.000 gestolen, zonder den 91-jarigen grjjsaard te doen ontwaken. Een drama is opnieuw in Parijs het onderwerp van het gesprek. Ditmaal is de bekende schrijver en criticus Sarcey er het slachtoffer van. Zonder zjjn omgang met de voornaamste actrices in Parijs af te breken, knoopte hjj intieme betrek kingen aan met zekere gravin B, die, zeer jaloersch, argwaan kreeg, dat haar minnaar haar bedroog. Zij verschool zich in de nabgbeid van Sarcey's woning op een oogenblik, toen zij de zekerheid meende te hebben, dat hij bezoek had en toen Sarcey eenige oogenbiikken later zjjne bezoekster zelf de deur uitliet stortte zjj te voorschijn en wierp hem den inhoud van een fleschje met vitriool in het gezicht. De dame is in hechtenis (genomen; haar minnaar is voor zgn geheele leven misvormd en verminkt. Voor eenige dagen stapte de heer Otto Hausner, volksvertegen woordiger van Gallicië, aan een der Zwitaersche spoorwegstations uit een coupé. In zijn linkerhand droeg hij een koffer, in de andere een pakje. Toen hjj zich onder de me nigte mengde, trad een op hem toe en ontroofde hem onbeschaamd zijn portefeuille, waarin zich een aan- zienlgke waarde bevond. Haastig zette Hausner zijn koffer neer om den dief te achterhalen, wat hem echter niet gelukte, Toen hij te rugkwam, was ook zijn koffer ver dwenen daarmede waren een paar andere dieven op den loop gegaan. De volgende aardige omschrij ving van een waarlijk deftig man en dus ook dito vrouw vindt men in een Engelsch volksblaadje. Ieder die lust heeft kan een gentleman worden. Hjj gewent zich om nooit iets gemeens te doen of te zeggen. Hjj vermjjdt overal twist. Hij praat niet hard op in het publiek, alsof hjj koeien naar de markt drijft. Hjj draagt zorg, dat hjj niemand kwetse of hindere. Hjj laat zich nooit uit over deftige connecties, vooral niet op een wjjze, die anderen doet den ken, dat hjj hen beneden zich acht. Hjj tracht nooit in iemands gehei men of familiezaken te dringen, en bemoeit zich niet met wat hem niet aangaat. Hjj is verheven boven kleingeestige lichtgeraaktheid en kwaaddenkendheid, uit domheid ge boren. Hjj gedraagt zich nergens aanmatigend, en is niet altijd er op uit om zich te doen gelden. Hjj is nimmer kruipend maar beleefd, hof felijk, voorkomend tegenover laag en hoog. Hjj daalt nooit af tot een woordenstrjjd met zjju minderen, en raast of vloekt tegen geen dier zelfs. Een gentleman wordt overal als een gentleman bejegendal loopt het hem nog zoo tegen in de wereld, want beleefdheid kweekt beleefdheid." SLIM OVERLEGD. In het groote modemagazijn van laten we Bruin zeggeu, om den naam niet verder bekend te maken treedt, vergezeld van een bediende, een heer binnen. Den rech terarm heeft hij in een doek en zijn geheele voorkomen toont den militair. Hij zoekt een aanzienlijken voorraad fijne stoffen uit, naar hij zegt voor zijn vrouw, met wie hij van zijn landgoed in de residentie gekomen is. De verkooper bedient hem met veel voorkomenheid en maakt eindelijk de reke ning op, die 4 a 500 gulden bedraagt. De kooper haalt een portefeuille uit den zak en verzoekt het gekochte maar in te pak ken, opdat de bediende het naar het hotel kan brengenOp het punt om de rekening te betalen en slechts twee bankbiljetten van veertig gulden vindende, zegt hij„Kijk, daar heb ik al koopende nu reeds al mijn geld uitgegeven. De verkooper antwoordt onmiddellijk, dat hij het goed wel aan het hotel zal laten bezorgen. „Neen, neen," valt de kooper hem in de rede, ik betaal altijd dadelijk al wat ik koop - wees zoo goed met mijn lammen arm valt het schrijven zoo raoeielijk; ik wil onmiddeliijk mijn bediende naar mijne vrouw zenden om geld wees dus zoo goed even een briefje voor mij te willen schrijven!" De koopman haast zich papier en potlood te halen. ,,Wat wil mijnheer dat ik schrijven zal „Och schrijf maar eenvoudig: „Lieve vrouw, geef brenger dezes 500 gulden mede." „En wat zal ik er onder schrijven?" „Eenvoudig mijn naam Bruin." „Dan draagt u denzelfden naam als ik," zegt de koopman, het briofje onderteeke nend. „Zoo!" antwoordt de kooper, heet gij ook Bruinja, die naam is vrij algemeen." Daarop wordt de bediende van den kooper weggezonden en eenige oogenbiikken later komt deze ook met het verlangde geld terug; de kooper betaalt de rekening en verlaat onder de diepste buigingen van den verkooper met zijn bediende, die het ge kochte draagt, het magazijn. Toen de koopman 's avonds thuis kwam, vroeg zijn vrouw„Waarvoor hadt 'gij toch zoo haastig de 500 gulden noodig, die gij hebt laten halen?" Haar man ziet haar ontsteld aan. Ik 500 gulden laten halen?" Zijn vrouw toont hem zijn eigenhandig geschreven en onderteekend brinfje. Heldersche Moppen. O De heer B„ een vrijgezel op leeftijd, was drie maanden op reis geweest. Toen hij te rugkwam, vroeg hij de huishoudster naar de rekening van de huishouding en zag dat de vertering even groot was als die in de vorige drie maanden, toen hij te huis was geweest. Hij verwonderde zich hierover niet zonder reden, maar kreeg doodleuk ten antwoord van de huishoudster: Wel, een persoon meer of minder wordt in een huishouden niet geteld. Een in Milwaukee (Noord-Amerika) ver schijnend dagblad bevat het volgende zon derlinge berichtje „Een jonge dame van Oswego verloor, terwijl zij haar plaats in de kerk ging in nemen, een wenkbrauw. De jonge man, die haar begeleidde, zag ze op den grond liggen, en viel in zwijmhij dacht toch dat het ding, 't welk op den vloer lag, zijn knevel was. Een echtpaar, dat niet harmonisch leefde, trad een winkel binnen. Bij het heengaan trapte een heer de dame op de japon, wat haar woedend deed omkeeren; maar nauwe lijks had zij dit gedaan of de uitdrukking van haar gelaat veranderde onmiddellijk, terwijl zij zei de: Neem mij niet kwalijk mijnheer; ik zou me juist boos gemaakt hebben, want ik dacht dat het mijn man was. De heer C. had gedurende anderhalf uur een vigelante gehad en gaf den koetsier bij het uitstappen een rijksdaalder, opdat de man daarvan het verschuldigde zou afhouden. De koetsier vond, na lang zoeken en weer zoeken, eindelijk vier kwartjes en overhan digde ze den heer. Deze bekeek ze en zag terstond dat er een valsch kwartje bij was. Hij zeide ech ter niets maar gaf het den koetsier als fooi. De menner bedankte, klapte met zijn zweep en reed verder; maar toen hij zijn valsch geldstuk herkende, keerde hij zich nog even om naar den kant van den heer C. en riep hem ioe: Nou, jij bent ook een gauwdief! EEN PÉDICURE. Een man, wien alles tegenliep, Wat hij ook ondernam, Gaf zich voor likdoornsnijder uit, Waar hij ter kermis kwam. Hij maakte dan met veel geschreeuw, Zijn kunst aldus bekend „Gij, die aan eksteroogen lijdt", „Tot mij U dan gewend!" ,,'k Herstel je daadlijk radikaal; „Komt, weifel langer niet; „Komt heeren, burgers, buitenlui „Tot mij, die hulp U biedt!" Hij had zich boeken aangeschaft, Waarin hij wel iets vond Van likdoorns, en nu dacht hij reeds Dat hij de kunst verstond. Vooral waar 't operaties gold, Had hij braaf gestudeerd, En dacht: wanneer ik snijden moet, Doe ik 't vast niet verkeerd. Ben boer was de eerste, die den voet Aan hem had toevertrouwd: De man leed dikwijls dol veel pijn En hoopte nu behoud. De charlatan zag den patiënt En sprak: „houd je maar goed; „Een veeg of wat, en 'k snijd je fluks „De likdoorns van den voet." Hij snijdt eu kerft, en de arme boer Brult als een ouden beer; De man hinkt slimmer dan voorheen, De pijn kwelt hem nog meer. Toen hij 't den likdoorn snij der zei, Sprak deze: ,,'t spijt mij toch, „Maar leeren wil ik het, al kost ,,'t Me honderd boeren nog." Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia, is 18 dezer van Suez vertrokken. Het stoomschip Koningin Emma, van Arasterdam naar Batavia, passeerde kaap Roca den Sisten Augustus. Het stoomschip Celebes. van Batavia naar Amsterdam, arriveerde den 22sten Aug. te Napels. Alkmaar, 20 Aug. Kleine kaas f35.60, Commissie f35, Middelbare f34.50, laagste prijs 20, aangevoerd 575 stapels, wegende 122178 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 2028 heet. Tarwe f 9.25 a 10.25. Rogge f8.50 a 75. Gerst f 5.25 a 6, id. Cheralier f7.35 a 7.40, Haver 4 a 5, rood Mosterd zaad f13 a 15, Koolzaad f 10.25 a 10.35. Karweizaad f 14.75 a 15,12$, groene Erwten f9.50. 21 Aug. Aangevoerd 2 Paarden f70 a 160. 23 koeien f100 a f2.75, 20 nucht. Kalveren f 8 a 9, 1 Ezel f 40. 124 Schapen f12 a 28, 40 Lammeren f7 a 18, 100 magere Varkens f16 a 26, 170 Biggen f8 a 11, 1 Bok f 8, 2 kleine Bokjes f 0.50, Boter fl a 1.10 per kop. Hoorn 19 Aug. Kaas: Ter waag ge wogen 324 stapels, wegende 84111 kilo. Hoogste prijskleine Hooi f 36.25Cora- miesie id. f 35.50. 21 Aug. Tarwe f 10 a f 11.20. Gerst f5.20 a 6.; Haver f4 a f4.70; Witte- Erwten f14 a 16. Vale dito f 13.50 a 15. Bruine boonen f 14.20 a 16, 45 Paarden f70 a f250, 60 Schapen f24 a f30, 5 Kalveren f13 a 20, 55 Varkens f 16 a 26, 3 Zeugen f 40 a f 60, 115 Biggen f 7 a 10. 4200 Kipeieren f 4 a 4.20, per 100 stuk, 636 Kop boter, f0.75 a 0.85, 300 heet, nieuwe Aardappelen f 2.50 a 3.50, 2000 heet. Peren f 5 a 6, 900 heet. Appelen f2.80 a f3. per heet. 4500 Kg. roode Aalbessen f 22 a 24. Mosterdzaad f 21. Kar weizaad f 151. Burgerlijke Stand Helder. Van 20 24 Aug. 1880. ONDERTROUWD: J. Oosterbaan, of ficierskok, en J. Visser. GETROUWDGeene. BEVALLEN: G. Poth, geb. de Bruin D. D. v. d. Kuijl, geb. v. d. Hof Z. G. Daarnhovwer, geb. Bakker D. A. Pronk, geb. Pronk Z. G. Veltman, geb. Mooij Z. C. Knuppel, geb. Schenkels D. D. Bruis- schaart, geb. Schotvanger Z. E. H. Hartog, geb. v. d. Luur D. E. Bolwijt geb. v. Straten D. K. Schrawanger, geb. Huisman Z. W. M. Bruinvis, geb. Moreé Z. OVERLEDEN: C. A. Eilarski 11 m. J. J. Zoetendorp 3 m. A. M. de Visser geb. Spijkman 67 j. M. E. Philipse 4 j. A. J. H. Portegijs 13 m. A. J. A. v. d. Donk 23 d. A. J. v. d. Donk 16 m. G. Bruin 4 w. H. v. n. Heuvel 21 m. Vervolg- der Berichten. Het 5-jarig bestaan der schiet- elub Willem Teil," zal Zondag a. s., met het houden van een concours, in het café Suisse, feestelijk worden herdacht. Naar wij vernemen zijn hg deze gelegenheid verschillende corporatiën tot by woning van dit feest uitgenoodigd. Het vuren of lichten der zee veroorzaakt door myriaden infusoriën levert in dezen tijd des jaars langs de Tesselsche kust een prachtig ge zicht op. Vooral in bochten, waai de breking van den golfslag 't grootst is, neemt men vaak groote schitterende vlammen waar, die een blauwachtige tint vertoonen. Onder 't microscoop waargenomen iets dat veel geduld vordert vertoonen deze diertjes zich geheel doorzichtig en glazig. De Haagsche kroniek der N. Gr. Ct., gewag makende van de belang stelling, die de aanstaande bevalling van H. M. de Koningin in den Haag wekt, laat daarop volgen »Men zou niet gelooven hoe weinig omslag het gewichtige feit, met zoo veel belangstelling verbreid, tot hiertoe in 't paleis heeft gegeven. Tot heden wandelen HH. MM. de Koning en de Koningin nog geregeld, elk met een flink zonnescherm in de hand, in den tuin. Tusschen half één en één ure gingen zg in de laatste weken geregeld daarheen eu bleven er dan tot ruim twee, soms tot drie uur, by tusschenpoozen op een lom- merryk plekje rustende. Alleen door de voortdurende aanwezigheid in het paleis en door een kleine vermeer dering van personeel met me juffrouw Besier aan 't hoofd be merkt men er, dat men in een bui tengewonen toestand verkeert. De baker was tot nog toe alleen 's nachts in het paleis't is, zooals ik u vroe ger meedeelde,een bekwame vroed vrouw, mej. Schmidt, die dicht in de nabgheid van het paleis wonende, zich ook bg dag gereed moet houden om elk oogenblik op haar post te kunnen zgn. »Chirurggn Hoek bezoekt H. M. dagelyks tweemalen, 's morgens en 's avonds laat. De min is nog niet in 't paleiszg zal, zoodra er ern stig reden is om de bevalling te ver wachten, uit haar woonplaats, Voor burg, worden gehaald. Daartoe staat dan ook 's nachts een tweespan ge reed, evenals het rgtuig voor den accoucheur en één voor den minis ter van justitie, die, naar de traditie, onmiddelüjk na de geboorte van het vorstelgk kind daarvan een akte moet opmaken en wien het prinsje of prinsesje onmiddellgk wordt ver toond. Texel, 24 Augustus. Tengevolge van windstilte en wei geren bg het wendengeraakte Zondagmorgen, de Nederlandsche*kof »Agina," kapt. G. Kngpenga, met balken van Christiansand naar Har- lingen, aan den grond op het Barg- zand, niet ver van de ton van het Scheer. Aangeboden assistentie van schipper P. Zegel werd van de hand gewezen. De bemanning zette met de scheepsboot een werpanker uit. Eerst met 't vloedgetg van Maandagmorgen kwam 't schip vlot en kon de reis vervolgen. Daar, volgens de schip- pery, de ton van het Scheer voor de scheepvaart te veel op den wal ligt en een weinigje noordoosten van die ton een droogte uitsteekt, ware 't zeker wenschelgk dat genoemde baken op de punt van deze droogte werd neergelegd. De gemeenterekening van dit eiland over 1879, sluit met een batig saldo van f1226,651/.}. De totale uitgaven beliepen f 46,841,161/2't bedrag der ontvangsten was f48,067,82. Verleden jaar krioelde 't in de duinen zoo geweldig van kongnen, dat de beesten maar dapper moesten uitkyken om elkaar niet ten onderste boven te loopen. Ook de hazen waren toen zoo talryk, als de oesterschelpen langs het strand. Meermalen moesten zg uitwgken om niet met elkander in botsing te komen. Thans klagen de jagers steen en been, dat 't ér met de jacht op dat wild niet erg aan zal zitten. Ook 't waterwild schynt niet zeer overvloe dig te zgn, daar de jagers byna niets opdoen. De rotganzen zgn nog niet van hun pleizierreisje naar het hooge Noorden teruggekeerd. Wisten de beesten dat hier reeds menigeen hun komst met kruid en lood afwacht, dan zouden zg zeker in plaats van hun eenvoudig: „rot, rot!" doen hooren „Haast je maar niet!" Terschelling, 22 Aug. Schoon men niet alle dagen op de Hansa kon duiken, zgn in deze week toch nog opgehaald 95 vaten vet en 2 groote blokken walnoothout.. Van dit laatste moet nog meer aanwezig zgn. Voor den bakker te Midsland op Terschelling, J. Bakker, wiens huis en inboedel verleden week to taal zgn verbrand, terwgl slechts het huis vöor 1000 gulden verzekerd was, heeft men een inzameling op dit eiland gehonden, welke de daar nog nooit gecollecteerde som van ruim 600 gld. opleverde. Rgk en arm hebben zich begverd om de ouders in staat te stellen om voor hun 13 kinderen weer brood te ver dienen. In de Tuinstraat te Amsterdam heeft Maandagmorgen wederom een ongeluk plaats gehad. In een ge zin van een vrouw met zes kinderen door den man en vader verlaten, was een vgftien-jarige knaap Zon dagavond laat nog niet te huis ge komen, zoodat het gezin zich maar ter rust begaf en de lamp liet bran den. Toen de vrouw bg haar ont waken de lamp nog zag branden, wilde zg die uitblazen, doch de vlam sloeg in de peer, welke uiteen sprong. De vlam deelde zich mede aan de kleederen der vrouw, die deerlyk ge brand naar het Binnen-gasthuis werd gebracht. Bg het baden in zee is Zon dagmorgen te Scheveningen een persoon, die zich te verin zee waagde, verdronken. Te Brielle wordt aanstaanden Woensdag een zeldzaam feest ge vierd. Twee brave oudjes zullen alsdan den dag gedenken, waarop zg voor zes-en-zestig jaren gehuwd zgn. A. P. Steenhouwer en F. Oud water zgn de gelukkigen. De man is 90 en de vrouw 88 jarenn oud. Van officieele zyde wordt aan de Zutf. Ct. verzocht het volgende te plaatsenHét publiek wachte zich voor schade, door het tegen postwissel ad f10 of tegen rembours bestellen van een pak uit de (volgens advertentie in de couranten) zoogenaamde Biele- felder linnenfabriek, in welke pakken bg toezending niet alle beloofde goederen aanwezig zgn en de aan wezige goederen voor het meerendeel van zeer minne qualiteit zgn. De Atjehers zgn, vooral ter Noordkust, noch zóó kwaadwillig dat zg volgens officiëel rapport onlangs getracht hebben een Engel- schen schoener, die in de nabgheid van een oorlogschip lag, af te loopen. De toeleg is evenwel mislukt. Ondertrouwd JACOBUS OOSTERBAAN en JANNETJE VISSER. Helder, 23 Augustus 1880. Bevallen van een Zoon, W. M. VERHOEVE BRUINVIS- Morée. Nieuwediep, 22 Augustus 1880. Bevallen van een Dochter, S. COURLANDER, geb. Arons, Amsterdam, 20 Augustus 1880. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onze beide lievelingen JOANNA JEANETTE AGNESin den leeftyd van 23 dagen, en ANNA JEANETTE, in den aanvalligen leeftgd van 16 maanden. Hélder, 22 Augustus 1880. P. van der DONK. M. J. van der DONK, geb. van Hemert. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2