Markt-Berichten. Advertentiën. eindelijk daartoe en gingen het rij- tnig halen. Omstreeks middernacht werd hij, in een ouden soldatenmantel gehuld, door twee politie-agenten in zjjn woning teruggebracht. De Grieken hadden hem op een eenzame plaats van alles beroofd en zonder kleede ren op straat gezet. Zoo was hij naar het naaste politie-bureel gewandeld, waar zjjn komst groot opzien ver wekte en men zjjn verhaal maar niet gelooven wilde. Bijna was hjj als landlooper in hechtenis gebleven. Eindeljjk ging men er toe over om hem een ouden mantel over de schou ders te hangen en door een paar agenten naar huis te laten brengen. Te Bordeaux heeft verleden Zaterdag een hevig onweder gewoed en er viel zulk een plasregen, dat er in sommige straten een voet water stond. Op het oogenblik, dat het onweer het hevigst was, arbeidden 2 broeders, 66 en 64 jaar oud, op de kade „de Chertrons" in een riool en zjj zjjn sedert niet teruggezien. Men vermoedt, dat zjj door het water overvallen en in de Garonne gesleurd zjjn. Ook op vele andere plaatsen in Frankrjjk, o. a. te Lyon, hebben zware onweders en stormen gewoed, en is groote schade aan allerlei gebouwen door den wind, den bliksem en hagel slag toegebrachtook zijn menschen en dieren omgekomen enz. In Berlijn houdt zich op het oogenblik een Engelschman op, die den Keizer een meesterstuk van horlogemakerskunst te koop wil aan bieden. Dat kunststukje is wel het kleinste horloge dat ooit vervaardigd is. Het is slechts een weinig grooter dan een dubbeltje en vormt, bedekt door een gouden dopje, de plaat van een zegelring. De voltooiing van den Keulschen dom heeft sedert 1821 bijna 11 millioen guldens gekost. Daar in vroegere eeuwen aan den onderbouw van dat werk zeker niet minder zal besteed zjjn, beraamt men de kosten van dat geheele gebouw op circa 25 millioen. Eenige personen die Zondag een pleiziertochtje op het meer van Bourget in Savoie maakten, werden door een orkaan overvallen en sloegen met hun bootje om. Een zestal van hen verdronk; de overigen werden met moeite gered. Het getal verlaten kinderen te Parjjs wordt door een der Fransche bladen op 100000 geschat. De portier die onlangs te Petersburg door twee nihilisten overhoop gestoken werd, is Maandag aan de gevolgen zijner wonden overleden. Met het proces der beide moordenaars is nog geen begin ge maakt. Dezer dagen vond men in den spoorwegtunnel bjj Kessington het ljjk van een jongen man, die zooals thans blgkt; door zijn reisgenoot bij het doorrijden van den donkeren tunnel, vermoord, beroofd en toen uit den wagen geworpen werd. De dader is reeds in hechtenis genomen. Jaarlgks wordt in Engeland een opgaaf gedaan van het getal menschenlevens, dat in Indië den wilden dieren ten offer gevallen is. Vooral in Bengalen is dat aantal ontzettend hoog; in het vorige jaar werden daar 1264 menschen door verscheurende dieren en 9515 door slangen gedood. Bovendien vielen 12000 stuks vee den dieren ten prooi. De menschen echter wreekten zich door 5543 wilde dieren en 211Q2 slangen te dooden. Voor eenige dagen kreeg een beambte bjj den burgerlijken stand te Berljjn een eigenaardig bezoek, Een dame, die weldra in het huwelijk zou treden, kwam bg hem met het vriendelgk verzoek om bjj het voor lezen der huwelgksacten haar ouder dom niet te noemen, of anders zoo onduideljjk, dat de bruidegom en de getuigen het niet konden hooren. Vermoedelijk zal het bruidje wel een weinig onder dan duizend weken zijn geweest. Er moet door een Berlijnsch sloten maker een nieuw soort van torpedo's uitgevonden zjjn, die niet moeten dienen om te vernielen, maar om huizen tegen inbrekers te beschermen. Deze signaaltorpedo's zijn zoo in gericht, dat zij, zoodra de dieven de deuren of vensters, waarbij zij ge plaatst zjjn, in beweging brengen, met een hevigen knal ontploffen en daardoor de slapende bewoners van het huis of de buren waarschuwen. De bewoners van het huis kunnen echter op een bijzondere manier bin nenkomen, zonder de torpedo's te doen ontploffen, wat een groot gemak is, zoolang men maar zorgt, dat nooit een dief in dat geheim wordt ingewijd. Daarenboven is bij de ontploffing van deze torpedo's volstrekt geen ge vaar. Te Coffeville, in den Amerikaan- schen Staat Mississippi, hadden Zaterdag ernstige ongeregeldheden plaats. Mr. Pierson, de candidaat der greenbacks voor het baljuwschap, schoot op de openbare straat een voorbij komenden democratischen neger doodom zich daarover te wreken doodden de democraten den Heer Pierson, en verwondden twee zjjner vrienden. Nu werd het gevecht tusschen de politieke tegenstanders algemeen, en zeker zou het zeer bloedig geworden zijn, als niet een sterke militaire macht uit Grenada er een einde aan had gemaakt. De koren- en maïsvelden in den omtrek van Ferrara wemelen van vergiftige adders; een aantal boeren zjjn reeds door den beet dezer dieren gestorven. Door de »Gazzetta Ferrarese" wordt de raad gegeven, bg het maaien hooge laarzen te dragen, maar dat beschut de boeren nog niet voldoende. Armen, handen en gelaat loopen niet minder dan de beenen gevaar, door de venijnige slangen gebeten te worden, die hoog van den grond kunnen opspringen. Men heeft een uitgestrekt korenveld in de nabijheid der stad moeten af branden, omdat niemand het durfde wagen in dat addernest te gaan maaien. St. Vincent 21 Aug. De nog vermiste boot met 7 man en 5 zak ken mails van het bij de Linie gezonken stoomschip American, van Southamp- ton naar de Kaap de Goede Hoop bestemd (vroeger gemeld), is door de Portugeesche brik Taraub opgenomen en te Loanda geland. Éooals men weet verging de Ame rican den 23en April 11. Drie harer booten werden door de stoomboot Congo gevonden, en de passagiers te Madeira aan land gezetdrie andere booten werden opgenomen door een Amerikaansche bark en de passagiers kwamen, na nogmaals schipbreuk geleden te hebben, behouden te Madei ra aan. Een andere werd door een Duitschen schoener gevonden, die de passagiers te Quitto aan wal zette. En thans is ook de laatste boot terecht Mijnheer de Redacteur! Mag ik u beleefdelijk verzoeken om een plaatsje in uw veel gelezen blad. 't Is heden (27 Aug.) juist 50 jaren ge leden, dat Z. M. fregat Eurydice, komman- dant J. E. Levre van Aduard, (later schout bij-nacht,) op de reede van Vlissingen, des morgens tusschen 7 en. 8 ure, 't anker lichtte en des namiddags tusschen 12 en 1 uur voor Antwerpen kwam. Viert België thans feest, omdat men zich daar met behulp van Pranschen en Engel- schen van N. Nederland heeft afgescheurd, zoo mogen wij wel gedenken, wat wij voor 50 jaren hebben uitgericht, al worden onze leden stram en onze harea grijs. We voelen bij de herinnering aan dien tijd ons bloed, niettegenstaande onzen ouderdom, vuriger stroomen, daar menig getrouwe Nederlander, die goed en bloed voor 't vaderland veil had, door 't verraad der oproerigen gedood werd. Een schepeling van de „Eueydice." Een gelukkige uitvinding voor ieder die een naaimachine bezit, is het gepatenteerde elastieke treedbankje van Huss. Dit treedbankje heeft ten doel door zijn veêrende eigenschappen met de helft minder krachtsinspanning eene dubbele hoeveelheid werk te leveren, en voorkomt de door het aanhoudend trappen veroorzaakte vermoeid heid, verzwakking van de beenen, het on derlijf en de borst, door de aangename elasticiteit van den treebodem, die het harde schokken van het ijzer der machine weg neemt. Bovendien is het door zijne smaak volle inrichting een sieraad voor elke naai machine. Verder maakt deze practische toestel het werken met beide veeten tegelijk, of beur telings met èen voet, mogelijk, als ook om de voeten aan de uiteinden er van of in het midden te plaatsen, en laat dus eene vrije en natuurlijke beweging van de voeten toe, die voor het lichaam noodig en bijzonder heilzaam is. Aan elke machine van ieder systeem is het zeer gemakkelijk aan te brengen en met een eenvoudige schroef vast te maken. Het treedbankje is dus voor ieder die eene naaimachine gebruikt eene belangrijke uit vinding te achten, want door middel daarvan kunnen zelfs zwakke menschen en kinderen er meê werken. Het elastieke treedbankje is voor 6 Mark te bekomen aan de Patent-Bankinstelling S. Block, te Berlijn, 8. Alexandrinenstr. 87a. INGEZON DEN. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Augustus van Suez. Texel, 24 Aug. De marktprijzen waren heden als volgt: Ossen f160 a 220, Gelde- koeien f160 a 200; Melkkoeien f160 a 240; Gelde Schapen f28 a 32; Magere Schapen fll a 16; Lammeren f 11 a 14 Kipeieren f 3,30 a 3,60 per 100 st. Schagen, 26 Aug. 12 Paarden f 50 a 180; Stieren f 80 a 120; 125 Gelde koeien f90 a 270; Kalfkoeien f 180 a 230; Vaarzen f 60 a 90; 12 nucht. Kalveren f 11 a 19; Rammen f28 a 40; 680 Schapen f 12 a 3015 magere Varkens f 20 a 2625 ~"_gen f9 a 12; Kippen f 0.40 a 1.50; Boter per kop f 1.15 a 1.30Kaas per kg. f 0.45 a 0.50 Kipeieren per 100 f 3.25 8.75. Pdrmeeendb 24 Aug. Aangevoerd 24 Paarden, handel vlug, 423 Runderen, Melkkoeien hooger in prijs, vette Koeien minder in prijs, veel [aanvoer, 174 Kalveren f0,60 a 0,80 per kgr., handel vlug, 91 nucht. dito f10 a 23, handel matig, 2104 Schapen en Lammeren, vette Schapen min der in prijs, veel aanvoer, Lammeren hooger in prijs, 106 vette Varkens f 0,56 a 0,66 per kgr., 169 Biggen f 6 a 11, van beiden handel vlug, Kipeieren f3,50 a 4 per 100, Boter fl,35 a 1.45 per kgr., 200 heet. Appelen f4 a 5, 250 heet Peren f5 a per heet. Kleine kaas f 37, aangevoerd 380 st. Visscherij - Berichten 24 Aug. Eenige sehuiten binnen; de vangst is niet zoo ruim als de vorige week tongen en tarbot redelijke prijzen, kleine schol weinig gevangen, per mandje fl.50 tot f 1.75rog per stuk 20 tot 30 cents. 25 Aug. Veel schuiten binnen, vangst niet ruim; tongen en tarbot redelijke prij zen, kleine schol per mandje fl.30 tot f 1.7.5, rog per stuk 24 tot 30 cents. 26 Aug. Een gedeelte schuiten binnen; veel tongen en tarbot; prijzen matig. Kleine schol par mandje f 1.75, rog per stuk 5 tot 12 cents. Burgerlijke Stand Helder. Van 24 27 Aug. 1880. ONDERTROUWDJ. Mittendorff, tim merman, en A. D. v. d. Brande; B. Dionet, marinier, en G. Stroker; B. Moor, zee man, en F. Schagen; J. Stoll, ziekenop passer, en H. E. Schröder. GETROUWD: A. Klopper en G. Klein; E. de Zeeuw en J. Wijker; L. Bouterse en C. J. Hen; W. v. Ooijen en A. Bruin. BEVALLEN: T. J. Wildschut, geb. Wijss Z; T. B. M. Rotgans, geb. van Pieterson D; G. v. d. Land, geb. Muusse Z; C. Graaff, geb. Timmmerman Z; A. F. Bouchier, geb. Dijker Z; M, P. Gijs- wijt, geb. Oud Z; A. Moleman, geb. Rie- mersD. OVERLEDEN: P. v. d. Meer 4 m. E. J. Boll 2 m. G. J. d. Wit 3 j. J. A. Clausen, geb. Westhoff 57 j. J. Slij- kerman 2 m. Burgerlijke Stand Texel. Van 18 tot 25 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENCornelia, dochter van Leen- dert Eelman Jsz. en Dirkje Bakker. Johan Cornelis, zoon van Jan Mantje Az. enJo- hanna Anna Juliana Stikkel. Anna Hen- drika, dochter van Cornelis Slot en Cor nelia Huisman. Cornelis, zoon van Hen drik van Heerwaarde en Marretje Barhorst. Dirk, zoon van Pieter Boon Rz. en Eli- sabeth Vermeulen. OVERLEDENPieter, 1 jaar, zoon van Cornelis Bakker Bz. en Annatje Kooiman. Vervolg der Berichten. De drie Fransche studenten, die in hun roeiboot »Qa et la van Douar," een reis door Frankrijk, België en Nederland maken, arriveer den Woensdag alhier en vertrokken den volgenden dag naar Alkmaar. Den Heer M. J. E. Kriens, constabel-majoor, bekend door zjjn bewerking van een Holl.-Maleisch excercitie-reglement, heeft thans ver vaardigd een Holl.-Maleisch technisch Marine-zakwoordenboek, hetwelk bij de firma gebrs. van Cleef, te 's Hage, zal worden uitgegeven. Oosterend, 26 Augustus: Aangezien het hulpbetoon aan on ze school niet toereikend is, om in de behoeften van groot aantal leer lingen te voorzien, is van hier een verzoekschrift aan den gemeenteraad gezonden, ten einde uitbreiding van personeel te verkrijgen. Er is in zooverre reeds gevolg aan gegeven, dat een tweede hulponder- wjjzer zal worden aangesteld. Bij vele ingezetenen bestaat 't voornemen om op nieuw pogingen in het werk te stellen, tot het ver krggen eenen school op Oost. Men is hier over den tegenwoordigen on- houdbaren toestand zeer ontevreden. Texel, 26 Augustus. Gisteren werd ons eiland bezocht door Monseigneur Snickers, bisschop van Haarlem. Een nette eerewacht gevormd uit 24 jongelieden te paard, van nette vaandels en vlaggen voor zien, vergezelde de rijtuigen waar mee de bisschop met zgn gevolg de verschillende parochieën van dit eiland bezocht. Op dezelfde wijze werd den Eerw. bezoeker uitgeleide gedaan. De bisschop vertrok heden avond per extra boot naar den Helder. Ter Zijner eere had de R. K. be volking van het Oudeschild de vlag uitgestoken. Gaarne maken wij, bg de vermel ding daarvan, 't volgende staaltje van ware verdraagzaamheid algemeen I bekend. Een der R. K. ingezetenen was geen vlag rjjk. Toen zgn buurman, een kerkvoogd der Herv. Gemeente, dit vernam, bood hg hem niet alleen zjjn vlag ten gebruike aan, maar bezorgde hem bovendien een stok. Dat het aanbod dankbaar werd aanvaard laat zich begrijpen. Uit Groningen meldt men van 25 AugustusGisteren en heden is hier viermalen brand uitgebroken en in den beginne gebluscht. Bij een er van, op den zolder van een kleinen boekdrukker, vond men daarbij echter een kunstmatig samengesteld vuurtje, en de politie is thans bezig, naar den vermoedeljjken vervaardiger er van nader enderzoek te doen. Deze brand had plaats midden in een dicht bebouwde buurt. Woensdagnamiddagten 5 ure, had op het station te Arnhem een vreeselijk ongeluk plaats. Ter- wjjl eenige ververs bezig waren met de brug aldaar te verven, brak een hangende bak, waarin zij geplaatst waren, met het noodlottig gevolg dat vier hunner naar beneden stortten en jammerlijk gekwetst geraakten. De verwonden werden dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd. Twee hun ner verkeeren in levensgevaar. Door den trein, die van Roer mond naar Antwerpen stoomt, is een jonge wisselwachter overreden en on- middelijk gedoodin de nabjjheid van het station Dalheim. Augustusmaand beslist voor een belangrijk deel over het welslagen van den arbeid op akker en veld. De oogsttijd is gekomen. Menig garst en tarweakker is reeds ont ruimd. Wat nog in wortel is rijpt bij het voortdurend droge weder snel aande zichtensikkels zgn ge scherpt. De landbouwer kan steeds doorwerken. Geen buitje komt zgn arbeid vertragen; terwijl in midden- Europa de sluizen des hemels geo pend schijnen en zelfs menschen door overstroomingen omkomen. De stoomdorschmachines hebben hier en daar reeds de tarwe en garstaren uiteen geslagen en de schoonste korrels in den zak gebracht. Van Wintergarst kreeg men 40 en van tarwe van 30 tot 40 hecto liter per H. A. De korrels zgn goed gevuld en het gewicht laat weinig te wenschen over. Alleen de hoeveelheid stroo kon iets grooter zgn, doch men is dubbel tevreden. De haver vooral zal een uitmun tend beschot geven, evenals de boonen en erwten. De laatsten moeten echter nogal veel door snuitkevertjes be zocht zgn. De bieten die bg het schrale weder in Mei en Juni zoo lang kwjjnden, zgn meest flink bjjge- groeid en geven alle hoop op een goede opbrengst. De verbouw van vlas en koolzaad heeft voor den Haarlemmermeerpolder weinig licht punten opgeleverd. Het weiland houdt zich uitmun tend. De opbrengst en de hoeda nigheid van het zuivel laten weinig te wenschen over en daar bjj bleef de markt graag. Menig veehouder, die dp toekomst donker inzag, is geholpen. Boven zijne verwachting kreeg hij een goede hoeveelheid hooi, en voor den zomer goed bezette weiden. Vooral die weinige veehouders, die zich op de vetweiding toeleggen, hebben dit jaar een gunstigen tjjd. Konden ze eerst slechts weinig beesten in het land brengen, het gras was krachtig en de groei der dieren voortreffelijk. Er zgn vet weiders, die reeds tweemaal hunne beesten aan den slager leverden. Daarbg was de prijs der varekoeien in het voorjaar zeer gedrukt, ter wgl het vleesch en het vet steeds grage koopers vonden tegen een hooge markt. Voor den tuinman is deze schoone zomer ook een goede tgd. Wat zijne planten in het voorjaar te kort kwamen, vocht en warmte, werd later, zonder ophouden, rgkelgk ge schonken. De markt was van aller hande groenten goed voorzien. Te Aalsmeer was de opbrengst der aard beien, de prjjzen in aanmerking ge nomen, zeer voldoende. De teelt van augnrken1 en boonen geeft beste klinkende resultaten, en de opbrengst van de aardappelen is beter dan wij in jaren gewoon zgn. De appelboomen geven in de meeste boomgaarden een goede hoe veelheid flink uitgegroeide vruchten. Zoo ook de pruimenboomen. De opbrengst van peren, abrikozen, per ziken en druiven is echter gering. 12Vs-Jarige Echtvereeniging van P. E. VERMEIJ en D. BROEKHUIZEN. Nienwediep, 27 Augustus '80. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Heden vieren onze geliefde L Ouders L. J. van VIERSEN en W. J. BOLLERMANN, hun 13è- jarige Echtvereeniging. Namens hunne Kinderen, M. van VIERSEN. T. van VIERSEN. A. van VIERSEN. Helder, 29 Augustus 1880. Den ltB September a. s. hoopt onze waarde Broeder, de Heer WIL LEM CHRISTIAAN HENKENS, den dag te herdenken, waarop hjj 25 jaren als commandeur en 41 jaren in ver schillende betrekkingen aan 's Rjjks Marinewerf is werkzaam geweest. Huisduinen, 27 Augustus 1880. R. LA MAIRE, en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2