T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 791. Dinsdag 14 September 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^toorixiement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnrettnxSPOORSTRAAT en ZIJIDSTRA4T. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VliIJDAGSMORGENS voor 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJ DINGEN HELDER. 14 Sept. 1880. K. de Vries en D. Schuiten maker, leerlingen van de Normaal school alhier, verkregen Vrijdag, na afgelegd examen, de acte als hulp onderwijzer. Door den kapitein, waarnemend genie-kommaut in de 6e stelling alhier, H. T. Schalken, is Zaterdag jl. aan besteed: het verbeteren van het fort Erfprins. Ingekomen 3 biljetten, als van de heeren: A Vos Rz., alhier, ad f 268.000; D. de Vries, alhier, ad f255,000; en 9. T. Wiegeriuk, te Groenlo, ad f246.000. De raming bedroeg f230.000. De zeemiliciens op het fregat schip „Evertsen" alhier, zijn nu afgeëxerceerd in alle vakkende vice-admiraal, die hen Vrijdagmorgen inspecteerde, was zeer ingenomen met hunne vorderingen. Zij worden nu, gedurende drie weken, gedetacheerd op de alhier liggende monitors en ramschepen, om daarna met groot verlof naar huis te gaan. Blijkens een bij het Departe ment van marine ontvangen tele gram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Madnra, onder bevel van den luite nant ter zee der 1ste klasse H. J. Van der Mandele, Zaterdagochtend te Malta aangekomen. Aan boord is alles wel. De palingboeier Seppe Visser, van Heeg naar Londen, met paling, is Zaterdag by de roode ton op Borgzand aan den grond geraakt, doch Zondagmorgen met assistentie weder vlot gekomen. Eenige duizenden kilos paling zijn hier aan den wal gebracht. Als een bewijs hoe besmettelijk de roodvonk is, deelt de Arnh. Cr. het volgende mede, dat haar van geloofwaardige zijde uit Groningen verhaald werd. Bij het gezin van een bakker openbaarde zich de rood vonk. Hetzij het hoofd het niet wist of verzuimde er van kennis te geven, of de geneesheer niet gehaald werd, of de ziekte niet herkende, den anderen morgen bracht de bakkersjongen als naar gewoonte het brood bij de klanten thuis en weinige dagen later kon men door de bordjes aan de huizen met. het woordbe smettelijke ziekte" den loop volgen, dien de jongen door de stad geno men had. Men schrijft uit Haringkarspel Op den weg van Schoorldam en Warmerhuizen, is verleden week een afgrijselijke wandaad gepleegd aan den veehandelaar Swager. Volgens geruchte had deze van een zekere H. van Warmenhuizen te Purmerende een koe gekocht, onder verklaring dat het dier zonder gebiek was. Geheel ter goeder trouw verkocht S. haar op zyn beurt, toen bleek dat het dier wel degelyk een ongemak had. Zyn verzoek om schadever goeding werd daarop door H. slechts met ruwheden beantwoord. Een woordenstrijd tijdens de terugvaart was daarvan het gevolg. Aan wal gestapt, werd S. nu door H. en zijn vrienden M. te Schoorldam met slagen schadeloos gesteld voor zijn verlies, zoo ruimschoots, dat de om standers hem moesten ontzetten. Een wagen naar Dikshorn nam nu den verongelijkte op. Doch nauw- lyks was dit den aanvallers bekend of zij reden het voertuig achterna en voorby, versperden den onge- lukkigen den weg, sleurden hem met geweld u-it den wagen en hielden niet op hun slachtoffer zoo woest met trappen en stooten te overladen, totdat de jammerlijk mishandelde halfbewnsteloos aan den kant der sloot bleef liggen. Geheel misvormd van gelaat en bedekt met builen, ligt de ongelukkige reeds tien dagen ten prooi aan de smartelijkste pijnen terwyl vijf doodelijke verwondingen voor zijn behoud doen vreezen. Naar wij vernemen heeft reeds een voorloopig getuigenverhoor plaats gehad ien zijn de daders in hechtenis genomen. Bij het zoogenaamde Jonassen" het opwerpen van een man op een kleed of deken is in den Haag een treurig ongeluk geschied. Eeu jager, S., uit Rotterdam, van het 3. batt., 3. komp., viel uit de deken en bezeerde zich zoodanig, dat hij naar het hospitaal gebracht moest worden. Tengevolge van deze zaak bevinden zich 8 manschappen in voorarrest. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de oudste inwoner van Vlaardingen, de heer A. Van der Vlis Sr., op 97-jarigen leeftijd nog is herkozen als gemachtigde van het kiescollege der Herv. Gem. De vorige week is ten Raadhuize te Amsterdam een paar ondertrouwd, waarvan de bruid den leeftijd van 81 en de bruidegom dien van 77 jaren heeft bereikt. De vrouwelijke olifant in de Arn- sterclamschen dierentuin is plotseling overleden. Men moet aannemen, dat het kolossale dier aan een beroerte bezweken is, samenhangende met zijn vreesachtigen aard, waardoor het bij de minste aanleiding teekenen van schrik en ontsteltenis gaf. Dezer dagen kwam met den laatsten trein een buitenman" te Amsterdam. Hy neemt een vigelante en laat zich naar een hotel ryden. De buitenman is moe; hy had ver gereisd en 't was zeer warm geweest. De koetsier was moe; hij had lang gereden en ook voor hem was het warm geweest. Het paard verkeerde in denzelfden toestand. De buitenman valt in slaap en het paard loopt niet hard. Bij het passeeren van een koffiehuis, waar zijn meester of zijn vroegere meester gewoon was even stil te houden, staat het paard stil en dommelt in. De koetsier merkt er niets van, maar later even ontwakende, zet hy zijn droom voort, dat zijn patroon" binnen is gegaan en hy bezig is" op hem te wachten. De heer droomt, misschien wel, dat hy op bed lag, en eerst na eenige uren, in het holle van den nacht, mengt zich de politie in de zaak, toen haar argwaan was opgewekt door die koets, die uren bleef wachten op den heer, - die er in zat. Toen werd alles duidelijkde buiten man en de koetsier waren het echter niet spoedig eens, voor wiens reke ning de uren waren, die zij voor het koffiehuis hadden doorgebracht. bemanning van de sloep „Admiraal van Kinsbergen" bezig was met het zetten van het want, brak er onver wachts een tros af, met het gevolg dat een daaraan bevestigd blok naar beneden viel en terecht kwam op de hoofden van den stuurman der sloep J. Noordzy en den matroos J. Van der Steen. Beiden werden ernstig gekwetst; Van der Steen verkeert in bedenkelyken toestand. De herhaalde aanrandingen, die in den laatsten tijd te Herne zijn gepleegd op jonge meisjes, en waarvan men de daders niet kon ondekken, hebben het noodzakelijk gemaakt geheime politie-agenten van elders te ontbieden. Een dezer ver kleedde zich in vrouwengewaad en ging op het berucht geworden oord af. Al spoedig werd hem een strik om den hals geworpen, maar terwijl de dader dien poogde dicht te trekkeu, gaf de vermomde agent een signaal, waarop zijne makkers kwamen toesnellen en den dader zoodoende achter slot en grendel brachten. Men hoopt nu weldra het geheele complot in handen te krijgen. De tarweoogst is dit jaar in bijna alle landen van Europa zeer gunstig. In Nederland, Pruisen, Baden, ZwitserlandDenemarken, Zweden, Middel-Italië en Servië is de opbrengst gelijk aan de gemiddelde van allé jaren, terwyl ze in sommige streken van 5 tot 25 pet. daarboven komt. In Rusland echter is de toestand in sommige streken ongunstigermiddel- Rusland blijft zelfs 40 pet. beneden het gemiddelde. Beter nog is de stand van gerst en haver, terwijl daaren tegen rogge in vele landen, ook in Nederland, beneden de verwachting blyft. Te Pirna, in Saksen, heeft Dinsdagnacht een slachter zyne vrouw vermoord, zyne vijf kinderen gevaarlijk gewond, en ten slotte zich zelf' van kant gemaakt. Zijue vrouw heeft hy de hersens ingeslagen en met een mes in den hals gestoken. De oudste zoon, 19 jaar ond, ligt hoogst gevaarlijk. Ook de tweede, 17 jaar, en een dochter van 11 jaar verkeeren in zeer bedenkelyken toestand. Een dochter van 20 en een zoon van 12 jaar zijn minder zwaar getroffen. Al de wonden der kinderen zyn met eeu bijl toegebracht. Toon de buren en de politie op het gekerm toeschoten, was de dader ontvlucht. Des ochtends vond men hem dood in een slachthuis, waar hij zich de polsader afgesneden en verscheidene wonden toegebracht had. Aan een der hakblokken had hij twee briefjes opgehangen, waarin hy verklaarde, niet in een vlaag van krankzinnigheid te hebben ge handeld muar alles met voorbe dachten rade te hebben gedaan, uit wanhoop over zyn financiëelen ach teruitgang. Een zonderlinge toevalligheid werd dezer dagen meegedeeld uit het stadje Castel iu Duitschland, Een groote lijkwagen, die daar by alle begrafenissen dienst doet, moest gere pareerd worden en kon dus verscheide ne weken niet worden gebruikt. In al dien tyd is er in het stadje niemand gestorven. Nauwelijks was de lykwagen kwam te overlijden, en sedert zijn eenige dagen lang drie personen per dag gestorven. Men heeft reeds de mg gedaan of het niet voorzichtig zou zijn dien zelfden wagen eens weg t8 zendeu, voor zoo lang mogelijk. Men kou dan zien of het nogmaals zou helpen. By Bonn is een omnibus, die den spoorweg wilde oversteken, door een naderenden trein aangereden en verbrijzeld. Twee personen werden gedood, zeven gekwetst; de paarden werden eveneens gedood. De koetsier had den trein niet opgemerkt en daar er geen afsluiting aan den weg is, was hy argeloos doorgereden. Spoorweg-ongelukken blyven maar steeds in Eugeland aan de orde. Woensdag weer, op klaarlichten dag, liep een sneltrein van Glasgow by Paisley in volle vaart op een goede rentrein. Vier rijtuigen werden ver morzeld, vijf passagiers gedood, en acht of tien anderen min of meer ernstig gekwetst. Koningin Victoria is zoo ont steld over de menigvuldige spoorweg ongelukken. in haar land, dat zij herhaaldelyk met de Regeering van gedachte wisselt om maatregelen te nemen ter beveiliging van het leven der reizigers en spoorbeambten. Volgens de Engelsche bladen zwemt tegenwoordig een ontzaglijk groote haai in de Golf van Napels rond. Ook in de binnenhaven en bij de badinrichtingen is hij gezien, en de ontsteltenis der baders is algemeen. Een veldwachter, die onlangs in Ierland eenige bevelschriften tot uitzetting van pachters rondbracht, werd door de boeren mishandeld en gedwongen de papieren... op te eten, althans door te slikken. Ten gevolge van aanhoudende droogte heeft Oardiff behoefte aan water. De inwoners zyn Vrydag door het gemeentebestuur uitgenoodigd voorloopig wat zuinig met het water verbruik te zyn, daar er gevaar voor gebrek bestaat. Wederom heeft een belangrijke juweeien-diefstal plaats gehad, dit maal op het kasteel Ampthil House, iu Bedfordshire, by den heer W. Low- ther, lid van het Parlement. Men vermoedt dat de diefstal is geschied terwyl de familie naar de kerk was. Tot de gestolen voorwerpen behooren onder andereneen groote saffieren ring en een groote saffieren doekspeld, beide met diamanten omzet; een armbaud van smaragden en dia manten, in goud gemonteerd; drie sterren met diamanten; twee doek spelden met oorbelleneen paar oor bellen van kristal, met zilver gemon teerd; een halsketting van karbon kels en rozetten, met een grooten karbonkel in het midden; een paar amethysten oorbellen, met diamanten bezet; twee groote haarspelden met diamanteneen groot oud kruis, uit Italië afkomstigvele paarlen en nog een menigte andere kostbaarheden Van de dieven heeft men nog niets kunnen ontdekken. De zoo belangryke haringvangst aan de Oostkust van Schotland, die dit jaar zoo buitengewoon gunstig was, werd voor e nige dagen geleden op 700,000 craus geschat; meer dan dan het dubbele van het vorige jaar. De prijzen ziju tengevolge van die overvloedige vangst zeer billijk. Een dozijn haringen werd in enkele plaatsen voor vijf centen verkocht. Duizenden tonnen haring zijn tot mest gebruikt. Zes-en-zestig mannen zyn le vend en wel uit de kolenmijn te Seaham te voorschyn gehaald. Doch daar er Dinsdagavond 237 lampen werden afgegeven, zoo berekent men dat er 171 personen vermist worden, die men gerust als verloren kan be schouwen, tenzij er enkelen, die in afgelegen zijgangen werkzaam waren, langs andere schachten misschien nog een uitweg vinden. Er waren ook 180 paarden en hitten in de myn, die allen omgekomen zyn. De ontploffing is zóó hevig geweest, dat de voornaamste koollageu geheel tot gruis geslagen zyn. De oorzaak is, zooals gewoonlijk, onbekend. Van alle kanten zyn vrijwilligers toege stroomd, om hulp te verleenen. Doch daar de schachten door puin verstopt zyn, en de mijn inwendig in brand staat, zoo kan men weinig uitrichten. In de nabijheid vau Christiania heeft dezer dagen een geval van schijndood plaats gehad. De vermeende overledene was een landbouwer, dien men, volgens het aldaar bestaande gebruik, in een open kist had gelegd, 's Avonds vóór de begrafenis zond zyne vrouw haar dochtertje naar de schuur om eenige spaanders te halen. Doodelyk verschrikt kwam het kind terug en verhaalde dat zij duidelijk haren vader had hooren roepen. Terstond ging de vrouw kijken, en daar kwam de man haar tegemoet. Hy was wel zeer verschrikt geweest, toen hy had bemerkt dat hij in een doodkist lag, maar overigens was het hem alsof hij een slaapje had gedaan, en thans is hy weer gezond en wel aan het werk. De bakkers in Weenen hebben een prysvraag uitgeschreven voorde constructie van een nieuwe bakoven, die aanhoudend in dienst kan blyven. Voor het beste antwoord wordt de som van 3000 florijnen uitgeloofd. Do Bulgaren hebben by Rust- chuk een Turk, die bekend stond als rijk en daardoor de hebzucht op wekte, levend verbrand. Woensdag heeft boven Parys een on weder gewoed, waarbjj de blik sem zes of zeven malen insloeg en belangrijke schade aanrichtte. Een man werd ook gedood. Telegraphische verminkingen kunnen wel eens kluchtig zijn; de gevolgen zijn echter in den regel niet aangenaam. Dezer dagen bestelde iemand in Duitschland voor een bruidspaar een bouquat en eeu bloem korf per telegraaf. Hij noemde als prijsopgaaf 50 Marken. De telegrafist seinde echter „kool" voor „korf" en de afzender kreeg nu een lading voor zyn huis ter waarde van dertig Marken, met de boodsshap, dat de ontbrekende hoeveelheid binnen eenige dagen zou volgen. Dat deze haastig afbesteld werd is wel waarschijnlijk; de telegrafist echter had niettemin den afzender toch reeds een kool gestoofd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1