T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COVSANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. ftlo. 792. Vrijdag 17 September 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Al3oiin©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareanx: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AtiLvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 42 m. Ondergang 6 u. 2 m. Zondag 19 Maandag 20 Loof linttenfeest. Dinsdag 21 Woensdag 22 Gelijkheid van dag en nacht. Dondekdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER 17 Sept. 1880. De proeftocht, gehouden met 's Rijks schroefstoomschip le klasse Koningin Emma der Nederlanden," beeft niet den gewenscbten uitslag gehad en zal herhaald worden. Naar wjj vernemen, wordt het bevel over het detachement onder officieren en mindere schepelingen van de Marine, dat, waarschijnlijk 6en November a. s., met dePrinses Marie" naar Oosfc-Indië zal vertrekken, opgedragen aan den luitenant ter zee der le kl. P. le Comte, thans als le officier dienende op het opleidings schip Anna Paulowna. Van de rijksmarinewerf te Amsterdam zal Woensdag a. s. het aldaar gebouwd schroefstoomschip le klasse »De Rugter" te water gelaten worden. Vermoedelgk'zal de minister van Marine bij die gelegenheid de werf bezoeken. Texel, 16 Sept. Op de beste bank nabij de Eier- landsche kustmoet onlangs het schelpenvisschen verboden zijn, ter voorkoming van het ondermgnen dier kust. Voor de arme schelpenvisschers van de Coksdorp ziet 't er daardoor nog treuriger uit dan reeds 't geval was, tengevolge der zuinige vangst. Door de langdurige droogte is het gras in de weiden thans bijzonder schraal. De ruime verzending van hooi, waarop men gerekend had, zal derhalve in dezen herfst veel minder zijn dan in den vorigen herfst en winter. De prijs van het hooi houdt zich overigens nog al staande en be loopt, voor de beste kwaliteit, f 18 a f20 per 500 Kg. De afdeeling Oude Schild van Volksonderwijs, heeft der schooljeugd op Dinsdag a. s. weer een feestje in de school bereid. Curagao, 14 Augustus. Wij melden met genoegen, zegt de Cura£. Ct., dat er zich in den loop dezer week geene nieuwe gevallen van gele koorts hebben voorgedaan. Naar wij vernemen, hebben eenige minderen van het stationsschip Alkmaar reeds het militaire hospitaal verlaten. In het geheel zijn zes personen aan deze ziekte sedert hare uitbarsting be zweken. In een later bericht meldt het zelfde blad dat ook in de laatste dagen zich geen geval der genoemde ziekte aan boord van de „Alkmaar" heeft voorgedaan. Het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden bericht dat op woensdag 29 September 1880 in voornoemde inrichting een keuring *&1 plwfts hebben van joggans, 1S1/S tot 16 jaar oud, die een verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Maandag brak er brand uit in de door polderwerkers bewoonde rieten keeten in de Rietlanden te Amsterdam. Het vuur breidde zich zoo spoedig uit dat de brandweer niet bijmachte was iets te redden. Twee keeten zijn verbrand en een hond met zeven jongen vonden den dood daarineen kind in de wieg werd uit de keet gered en op het terrein gezet, doch had bijna nog het leven verloren, doordat men in de haast het geredde beddegoed boven op de wieg wierp, 't geen gelukkig nog bijtijds door een der omstanders werd opgemerkt. Dinsdagavond is in de grooto stoomfabriek tot bereiding van kapok en bedveeren van den Heer Mackay (Gebr. Peters,) staande op den hoek van den N. Z. Voorburgwal en de Spuistraat, te Amsterdam brand on- dekt. De brand, die slechts een oogenblik kan gesmeuld hebben, daar kort te voren de vrouwelijke werk lieden de verdieping hadden verlaten waar die het eerst ontdekt werd, schijnt in de kapok ontstaan te zijn. Deze hoogst ontvlambare zelfstandigheid was oorzaak, dat de sterk gevoede vlammen reeds uit bet dak sloegen, alvorens de brandweer hulp kon verleenen, Toch gaf de eerste handspuit reeds water, tien minuten na het ontdek ken van het gevaar. In een oogwenk werd het gebouw vervolgens èn van de zjjden der Spuistraat, èn van het Hekelveld èn van den N. Z. Voorburgwal met stoomspuiten bespoten. Omstreeks half acht kwam de drijvende spuit Jan v. d. Heide haar machtige kracht voegen bij de vele in werking zijnde bluschmiddelen. Sedert dat oogenblik was het ergste gevaar geweken en men was het vuur ongeveer ten half negen uren meester, niettegenstaande een groote massa kapok en veeren nog in het gebouw aanwezig was en vlak nevens de fabriek een volgeladen pakhuis met oliën en traan gelegen was. Te 9 uren rukten alle stoom- en handspuiten in en verdreef een stortbui de massa nieuwsgierigen, die aan den overkant en langs den geheelen Burgwal saamgedrongen waren. De drijvende spuit Jan v. d. Heide bleef echter ter bewaking achter; dat dit noodzakelijk was bleek om streeks 11 uren, toen door de buren ontdekt werd, dat het dak van het oliepakhuis brandde en dus 't gevaar nog in tijds kon worden afgewend. De bovenverdieping van de uit- uitgestrekte fabriek is uitgebrand, doch de geleden schade door as surantiën gedekt, is op verre na niet zóó uitgebreid als in den beginne vermoed werd; het benedengedeelte waar de machineriën zich bevinden, is geheel gespaard gebleven, zoodat de werkzaamheden binnen eenige dagen geheel hervat worden. De waterschade zal echter door de ont zettende massa water, door de drij vende spuit in de fabriek en op de omliggende gebouwen gewprngn, niet onbeduidend zgn. De politie te Amsterdam heeft verleden Zaterdagavond de hand ge legd op drie schuitenvoerders, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een aanzienlijke hoeveel heid broodsuiker, hun tot vervoer ïiaar een der buitenlandsche in het dok liggende stoomschepen toever trouwd. Tegen een hunner en tegen den heler, een bekend vogelkoopman aldaar, is een bevel tot gevangenne ming uitgevaardigd. Bjj een huis zoeking in de woning van den vogelkoopman zijn, naar men zegt, twee balen koffie door de politie in beslag genomen. (Dinsdagavond omstreeks half 10, sloeg de bliksem in de woning van de weduwe G. te Uitgeest, zonder evenwel veel schade te ver oorzaken. De vrouw des huizes viel achterover en bleef een tijdlang be wusteloos, maar bleek later toch ongedeerd te zijn. Maandag-nacht om half één werd een zware rook en brandlucht ontdekt in het hótel Willem Barends te IJmuiden. De brandweer was spoe dig ter plaatste aanwezig en bespeurde dat er brand was in de slaapkamer van den staljongen, die zich in be schonken toestand naar bed had I begeven en waarschijnlijk zijn licht omgegooid bad. De brand was spoedig met eenige emmers water gebluscht, doch de stalknecht is deerlijk gebrand en Maandagmorgen naar het hospitaal te Amsterdam vervoerd alwaar hg den volgenden dag aan de bekomen brandwonden is overleden. Ten ongeveer 5 uur Dinsdag namiddag is de luchtreiziger Godard te Utrecht opgestegen, vergezeld van den heer Royaards en vier Utrechtsche studenten. Statig steeg de ballon in steeds snellere vaart omhoog, en was weldra voor het oog van de vele duizenden, die hem in Tivoli en daarbuiten nastaarden, in noordwestelijke richting verdwenenen. De ballon passeerde Loenen aan de Vecht ten 4 uur 57 min. in de richting van Amsterdam. Tusschen half zes en kwart voor zessen dreef de „Comète" over de hoofdstad heen; de reizigers salueerden het publiek in de straten. Kort vóór 6 uur daalde de ballon bjj het spoorwegstation te Zaandgk. Verleden week nam te 's Hage een dame in een tramwagen plaats, in een der straten, waar de passa giers moeten overstappen. Intnsschen had de conducteur bemerkt, dat de dame haar portemonnaie op de bank gelegd had en een andere passagier deze gelegenheid te baat nam, om de portemonnaie in haar taschje weg te moffelen. De conducteur zeide niets, doch wachtte bedaard af, tot het gezelschap in den anderen wagen overgestapt was. Toen ver- vervoegde hij zich bij de bestolene en vroeg het geld voor de rit. Men kan zich de ontsteltenis denken, die de dame beving, toen zij haar ver lies bemerkte. »Die zal u in den anderen wagen hebben laten liggen," zeide toen de dievegge. »0! volstrekt niet, mevrouw", viel de conducteur haar in de reede; »ik zal u het geld wel terugbezorgen"en fluks de hand aan het taschje leggend, haalde hg het gestolen voorwerp voor den dag. Tableau Maandagavond heeft zich een le klasse reiziger tusschen 's- Graven- hage en Gouda uit den trein begeven en zich op de rails met een pistool schot van het leven beroofd. Boven dien werd hem door een aankomenden trein een been afgereden. Naar wij vernemen, kwam in de papieren die de ongelukkige bij zich had, de naam Adolf Rosenthal voor, vermoedelijk uit Duitschland, daar jas en hoed althans Duitsche merken droegen. In de zakken vond men 2500 Mark, 6 bankjes van 25 gulden en eenig Engelsch geld. Een later bericht meldt, dat hier niet aan een misdaad maar aan zelf moord moet worden gedacht. De bedoelde persoon heet Adolf Rosen thal, bankier te Berlijn, en was van deftige familie. Een jongmensch uit Leiden, die een liefdesbetrekking met een meisje uib Zoetermeer had aange knoopt, ondervond van de ouders van het meisje veel tegenstand, zoo dat dezen hem eindelijk de deur wezen. Geheel terneergeslagen keerde de jongman naar Leiden te rug; onderweg schijnt hg echter op het wanhopige denkbeeld gekomen te zijn om zichzelven het leven te benemen. Men vond zijn lijk althans den volgenden morgen in de vaart die langs zijn weg liep. Te Grave heeft een ernstige brand gewoed, die voornamelijk door de krachtige hulp van het garnizoen gebluscht is. Over de bediening der stadsspuiten schijnt men echter niet bgzonder tevreden te kunnen wezen. Een negentienjarige bedlegerige vrouw moest met levensgevaar uit de vlam men worden gered. Donderdagmorgen werd in Danenhoef in de gemeente Oss, op korten afstand zjjner woning, het bebloede lijk gevonden van zekeren Jan van der Heuvel, arbeider van beroep. Een diepe wonde over de rechter wang en aanwezige sporen van verworging bewezen al aanstonds, dat hier gedacht moest worden aan moord, vermoedelijk in den avond van Woensdag gepleegd. Het gerecht kwam des avonds uit 's Bosch, waarna onmiddelljjk tot de gerechtelijke lijk schouwing werd overgegaan. Een groote menigte volks had zich in middels op het marktplein verzameld. Vrijdag zijn door den rechter-commis- saris, na een ingesteld onderzoek in loco, gedurende den loop van den dag verschillende personen gehoord. Noch de in deze afgelegde verklaringen, noch de gverige nasporingen der politie hebben tot het ontdekken van den dader of de daders van den njoord aanleiding gegeven. De verslagene, 36 jaren oud, laat een vrouw en 2 kinderen achter. v Elke zelfmoord wekt afgrijzen van tgd eekter hoort men gevallen die twjjfelen doen of de misdadiger wel een mensch kan geweest zjjn. Bij Dole, een plaatsje in Frankrgk, nam een man eerst een oplossing van petroleum en phosphorus in. Toen hem eindelijk de pgnen te hevig werden, bracht hg zichzelven met een bijl een slag op het hoofd toe en ook toen bleef de man nog twee uren met den dood worstelen. Een jager had op zekeren dag, toen hij niet bgzonder gelukkig was, nog het verdriet, dat zijn hond een sterke verwantschap vertoonde met dien van Jean de Ni velles en weg liep als hg geroepen werd. Dat dier maakte hem woedend, want het gaf niet om zijn roepen en fluiteA, en hg schreeuwde het eindelgk zoo luide toe, dat hg plotseling een hevige pijn gevoelde en bemerkte dat hg zgn kakebeen uit het lid had ge schreeuwd. Hij ging ogmiddellgk naar de naastbgzgnde stad; maar het was al nacht toen hg daar aankwam en bij den geneesheer aanschelde. De dokter lag reeds te bed en de jager moest zgn schellen een paar malen her halen. Eindelgk werd er een raam open geschoven, maar op de vraag:»Wie is daar?" kon de arme patiënt geen antwoord geven, want het was hem onmogelijk een woord nit te brengen. Hij bleef echter dapper doorschellen en de dokter, die meende een nachte- lgken grappenmaker voor te hebben, sloot het venster en ging weer naar bed. Het geschel hield echter niet op, en toen het een geruime poos ge duurd had, werd de geneesheer zoo woedend op den onvermoeiden leven maker, dat hij naar beneden snelde, de deur openrukte en den voor hem staanden man een flinken oorveeg gaf. Maar groot was zgn verwonde ring toen deze, zoodra hg van den slag bekomen was, in plaats van zich daarover vertoornd te toonen, hem de hand drukte en in harteljjke bewoordingen zgn dank betuigde. De ter juister plaatste toegediende oorveeg bad het ontwrichte kakebeen weer in zgn normalen toestand ge bracht; de jager kon weer spreken en ging hoogst voldaan naar huis. Sedert eenigen tgd heeft men in Engeland een nienw soort van brillen voor duikers en zwemmers, die echter nog slechts weinig bekend zgn. Deze waterbril, die in de lucht volstrekt niet op het gezicht werkt, stelt, onder de oppervlakte van het water, het oog in staat alles wat zich op den bodem of in het water bevindt, duidelijk te onderscheiden, terwijl men, zooals men weet, daar met het bloote oog bijna niets kan zien. Die brillen kunnen dus duikers goede diensten bewijzen en ook het genot van zwemmers aanmerkelijk verhoogen, daar dezen slechts hun oogen onder water hebben te houden, om alles te aanschonwen wat daar beneden te zien is. Een paketboot va,n de Orientline, de „Liguria", hééft onlapgs de reis van Australië naar Engeland in zoo korten tgd gedaan als nog nooit te voren geschiedde. Zg legde den afstand van Adelaïde naar Plymouth, door het Suezkanaal, in 36 dagen en 6 uren af, met een oponthoud te Napels van 91/» uur er onder be grepen. De Keizerin van Oostenrgk, een hartstochtelijk paardrgdster en jageres, is dezer dagen door den Keizer van Rusland benoemd tot kolonel.van een Russisch rege- ment uhlanen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1