'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 793. Dinsdag 21 September 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BireanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. A dlvert ©ntlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 Sept. 1880. De dames E. C. Rijkers, A. H. M. Brakke, N. G. Sevenhuijsen, H. A. de Bats, S. van Spall, C. H. M. van Moorse, J. Boon, S. Dalmeijer en S. Daarnhouwer hebben te Haar lem met gunstig gevolg examen af gelegd, de acht eerste voor nuttige, de laatste voor fraaie handwerken. Zondagmorgen omstreeks elf uren kwamen de leden van 't gezel schap Vaderland en Oranje, benevens de uitgenoodigden vrij talrijk in 't lokaal Tivoli bjjeen. De heer Colijn, president van V. en O. opende de bjjeenkomst door 't houden eener toespraakwaarin de aanwezigen welkom werden geheeten. Naar aanleiding van 't onlangs gehouden concours van Willem Teil, had, volgens spreker ook V. en O. besloten de uitgenoodigde gezelschappen een fees- telijken dag te bereiden. Ofschoon V; O. bjjna negen jaar heeft bestaan, had men nog geen schietwedstrijd ge houden, daar de leden, onderofficieren van land en zeemacht, zich uit den aard der zaak genoegzaam in de be handeling der wapenen oefenen. Met de opmerking dat dergelijke oefenin gen zeer in 't belang der volksweer baarheid waren en tot onderlinge verbroedering van burger en militair konden strekken, sloot spreker zjjne redevoering. De secretaris las vervolgens 't regle ment, voor dezen wedstrijd vastgesteld. Verscheidene fraaie prjjzen waren door V. en O. voor de overwinnaars beschikbaar gesteld. Een der leden, den heer Kraan, bottelier bij de K. N. Marine, had drie fraaie prijzen Behalve de baan voor den officiëelen wedstrijd, waren twee vrjje hanen voor de liefhebbers ingericht, een voor geweer en een voor pistool. Uitgenoodigd waren de vereenigin- gen Willem Teil, Mars en Artillerie- Vrjjkorps. De prjjzen werden na afloop door de overwinnaars gekozen. Ie prjjseen paar bloempotten, door H. B. Kroon, lid van V. en O. 2e prijseen limonadestel, door R. H. v. d. Rjjst, idem. 3e prjjs: een stel likeurkaraffen, door J. H. de Mejjer, lid van 't A.-V. 4e prijseen portretalbum, door J. H. Westrus, lid van V. en O. 5e prjjseen inktstel, door F. Sant, lid van Mars. 6e prijs: een rookstel, door W. Bjjvoet, lid van V. en O. 7e prjjs: twee bonbonnières, door A. van Willigen, lid van Willem Teil. Prjjzen, uitsluitend voor de leden van V. en O. beschikbaar gesteld door den heer Kraan, benevens een met zilver gemonteerde veldvlesch, on langs gewonnen op 't concours, door de vereeniging Willem Teil gehouden. Ie prijs; een wekkerklok, doorG. Overman. 2e prjjs: een rooktafel door P. J. van Lin; 8e prjjs: een veldvlesch, door W. Bjjvoet. 4e prjjseen bierglas, door D. Murks. De korpsprjjs, twee fraaie beelden in brons, werd met 77 punten door Willem. Teil behaald. Op de vrjje baan, met 't geweer, waren overwinnaars: C. Dagelet; G. Overmanen J. H. Theunissen. Op de vrjje baan met de pistool: G. J. de Jong; A. A. Barneveld en A. van Wiligen. Des avonds werden door den pre sident Colijn de prjjzen met een toe passelijk woord aan de overwinnaars uitgereikt, waarna de gebruikelijke fanfares door de muziek volgden. Tot onderling genoegen werden vervolgens declamatorische voordrach ten gehouden door de heeren Kroon en Weber en muzikale, door den beer Smit. Genoemde heeren kweten zich verdienstelijk van hunne taak. 't Nummer Fantaisie op 't geweer," door den sergeant der mariniers Lau, deed ods zien hoe ver men 't door oefening ook op dat wapen kan bren gen. De vlugheid en spierkracht van den executant, wekten algemeene ver bazing. Met een geanimeerd bal werd deze gezellige bijeenkomst gesloten. De kapitein-luitenant ter zee T. J. Rosenwald, havenmeester der marine alhier, wordt op nonactiviteit gesteld, terwjjl de kapitein luitenant ter zee C. Ten Bosch als haven meester alhier zal worden benoemd. Tot vader en moeder in bet algemeen weeshuis aan den Burg op Texel zjjn benoemd A. A. de Rooy en Echtgenoote, uit Hoorn. Te Terschelling is gestrand bet Groninger kofschip Hendrika, kapt. Dekker, met een lading planken, van Petersburg naar Zwolle bestemd. Naar men verneemt zou de doop van Prinses Panline op Zondag 10 October e. k. bepaald worden. Voor of bjj gelegenheid van deze plechtigheid zal ten Hove cour voor dames gehouden worden. De Staatscourant bevat de vol gende mededeeling In de St.-ct. van 10 Augustus is medegedeed wat uit een bjj het De partement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal gebleken was omtrent den laat- sten aanval van de in Samalangan ageerende troepen tegen de vjjandige hoofdversterking te Batoe Ilig op 1 Augustus, en omtrent het voorne men van den Gouverneur van Atjeh om die versterking te doen platschie ten, en daarna naar Kotta Radja terug te keeren. Uit de per mail van Donderdag aangebrachte schrifteljjke berichten (rechtstreeks uit Atjeh) blijkt, dat de bedoelde hoofdversterking, die door het kanonvuur op den lsten Augus tus reeds veel geleden had, den 2den voor het grootste gedeelte is plat geschoten, zoodat zjj tjjdeljjk door den vijand verlaten moest worden. Vervolgens zjjn de troepen naar het bivak te Samalangan teruggekeerd. Den 3den Augustus had de Gouver neur aldaar een ontmoeting met de voornaamste hoofden van Samalan gan en met enkele van het aangren zende Djangka Boeja, waarheen den 5den een militaire marsch werd ge maakt, bjj welke gelegenheid de troe pen in alle kampongs goed ontvan gen werden. Den 6den is de Gouver neur met het grootste gedeelte der troepen naar Kotta Radja terugge keerd; slechts één compagnie werd ter versterking van het Garnizoen'té Samalangan achtergelaten. H. M. de koningin van Zweden is te Amsterdam in het Amstelhotel aangekomen en zal, onder behandeling van dokter Mezger, aldaar genezing zoeken van bare ziekte. In den regel maken de terug- keerende kolonialen een ongunstigèa indruk op wie hen zien aankomen. Zwak, kleurloos en vervallen zien zjj er meestal uit en wekkéta ieders medelijden op. Geheel anders en daarom deelt men het als een bjjzonderheid knede is het gesteld met de Zaterdag per „Koning der Nederlanden" te ruggekeerde 35 militairen. Allen zien er flink, kloek, krachtig en ordelijk uit, uitgezonderd een paar kreupelen. Een van de 9 onderofficieren, een Duitscher, heeft, zegt men, een som van 60 duizend gulden medegebracht, verdiend door een militairen toko, terwjjl een Duitsche korporaal-kleeren- maker ruim 20 duizend gulden als loon zijner werkzaamheid heeft kunnen oversparen. Dezer dagen is bij Zwolleker- spel in het water gevonden het ljjk eener jonge dochter, die tè Zwolle dienstbaar, ter zuke eener ongeoor loofde samenkomst, dien dag op het bureau van politie moest verschijnen. Zooals gezegd wordt, is die jonge dochter nabij de plaats waar haar lijk werd gevonden, een paar uur te voren gezien iu tegenwoordigheid van den persoon met wien zjj die samenkomst heeft gehad. Aan boord van een der booten van Vlissingen naar Londen is dezer dagen een smokkelaar betrapt, die voor eigen gebruik eenige kistjes sigaren naar Engeland trachtte mede te nemen. De sigaren werden ver beurd verklaard en de passagier tot 115 gulden boete veroordeeld. Te Rotterdam kwam voor eenige dagen, zoo meldt G. P. N., een juf frouw bij een goud en zilversmid een candelabre opzicht halen voor een pastoor. Er was haast bjj. Natuur lijk zou de goudsmid haar zulk een kostbaar voorwerp niet toevertrouwen zij verzocht dus dat een persoon met haar mee zou gaan. De goud smid gaf het gevraagde voorwerp en een 16-jarigen jongen mee. Aan de woning des pastoors werd aangescheld, de vrouw fluisterde even der dienst maagd iets in het oor en duwde haar een gulden in de hand, als ze nu maar zoo goed zou willen wezen, even belet bjj den pastoor die als een zeer welwillend man bekend is voor haar te vragen wegens een drin gende zaak. De meid gaat naar boven en ónderwjjl neemt de juffrouw de candelabre van den jongen over. De juffrouw wordt bjj den pastoor toe gelaten, maar heeft alvorens het ver trek binnen te gaan, de candelabre verborgen. In plaats van over can- delabres te spreken, begint zij een tafereel van ellende te vertellen van haar 16-jarigen zoon, die niet alleen loszinnig is maar den godsdienst ge heel verzaakte en die ze naar geen kerk kon krijgen; haar verzoek was dus of de pastoor hem eens geducht onder han den zou willen nemen, ,en tot dat doel had zjj hem meegebracht; hij stond beneden te wachten. De pas toor vond volstrekt geen bezwaar, om aan haar verzoek te voldoen. Zg be gaf zich naar den jongen en vertelde hem, dat hij even bjj den pastoor moest komen; er moest iets aan de candelabre veranderd worden. De jongen heeft geen kwaad vermoeden, hij gaat maar begrijpt volstrekt niet waarom de pastoor zoo boos op hem is. Toen er sprake is, van de com munie niet waargenomen te hebben, verklaarde de jongen in het geheel 'niet Roomsch Katholiek te zjjn. En toen de pastoor hem er attent op maakte, dat zjjn moeder hem vooraf gewaarschuwd had, dat hij zoo met logens omging, begon de jongen op eens ernstig te worden, en zei op hoogen toonmeneer, mjjn moeder is al zes jaar dood. Watwas dat je moeder dan niet, die zoo even bij mij was? Welneen meneer ik moet rapport hebben op de zoo even be zorgde candelabre. Nu was de zaak opgehelderdzoodra de jongen naar boven was, had de juffrouw baar biezen gepakt, en tot beden is zij niet ontdekt. Uit de Berliner Borsen-Zeitung blijkt, dat de man, wiens lijk op de spoorbaan gevonden werd, wel dege lijk Adolf Posen thal was. Hij was geen bankier, maar makelaar in spe culatieve fondsen (met name Oos- tenrjjk8che crcdiet-actiën). De rege ling zjjner tameljjk omvangrijke ver bintenissen na het bekendworden van zijn dood veroorzaakte op de Ber- lijnsche beurs vrjj wat drukte, doch had geen bezvraren in, daar de finan- cieele omstandigheden van den man in alle opzichten- volkomen in orde waren. De zelfmoord moet dan ook aan andere beweegredenen worden toegeschreven. Aan de beurs te Berljjn wordt, naar men mededeelt, verteld, dat de reiziger uit Magdeburg, die zich dezer dagen op den spoorweg bij Gouda van het leven beroofde, voor eenigen tijd te Berljjn een liefdes betrekking had aangeknoopt met een schoone zangeres aan een ope- retten-theater aldaar. De grillige dame had die betrekking echter afgebroken en een andere aange knoopt met een inwoner van Am sterdam, waarheen zjj zich kort ge leden begeven had. Verdriet daar over had den heer R. tot zijn wan hopige daad gebracht. Woensdagavond kocht een dame in een theewinkel te Haarlem een hoeveelheid thee en vergat bjj het heengaan een behoorlijk geëmbal- leerd pak mede te nemen. Tot zijn schrik bemerkte daarop de winkelier, dat het met dat pak niet richtig was en dat het een bloederige zelf standigheid moest bevatten. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die een nauwkeurige inspectie hield en tot de conclusie kwam, dat in het pak een blaas met bloed was ver borgen, terwjjl later bleek, dat de dame verzot was op bloedworst en wekeljjks te Haarlem een blaas met bloed kwam halen om tehuis die lekkernjj gereed te maken. Donderdag zijn te Haarlem aangehouden drie bekende dieven, genaamd H. L. Schouten, 16 jaar en D. F.-Schouten, 13 jaar (broeders,) en J. Trompetter, 14 jaar, die uit de woning van den Commissaris des Konings een zilveren horloge hadden gestolen, dat aan den knecht toe behoorde. De deugnieten zijn naar het huis van arrest overgebracht, waarin zij geen onbekenden waren. Het horloge was reeds beleend en de opbrengst verteerd. Dikwijls wordt te St. Nicolaasga met het zoeken van bloedzuigers een goede daghuur verdiend en zoo ging voor drie weken de persoon G. W. ook uit zoeken; tot heden verwacht zjjne vrouw hem echter vergeefs terug, terwijl het gezin in vreeseljjke ongerustheid verkeert. Van tijd tot tijd bljjkt het, dat bet oude volksgeloof aan het bestaan van tooverheksen nog niet geheel is uitgeroeid. Thans weder te Dordrecht. Een vrouw, die als schoonmaakster werkte, wordt sinds eenige dagen door de buren uitgejouwd en nage roepen als tooverheks, omdat zij een andere met „de kwade hand" zou hebben aangeraakt. Het gebruikelijke kransjesbewjjs in het hoofdkussen, alsmede de verklaring eener somnam bule te Rotterdam moeten dienst doen om aan deze beschuldiging eenigen schijn van waarheid te geven. De Dordrechtsche Ct. vertrouwt, dat de onderwijzers alle moeite zullen doen om hunne leerlingen op het dwaze van dergelijke praatjes te wjjzen, opdat de ongelukkige vrouw verder met rust worde gelaten. De Vesuvius dreigt weer met een uitbarsting. Er vloeien sedert den 4n dezer breede lavastroomen langs de noordoostelijke helling van den berg. De IJzertouwspoorweg ligt aan den anderen kant; daarvoor is dus geen gevaar te vreezen. Een der bezoekers van den berg, die zoo onvoorzichtig was te dicht bij den krater te komen, werd door een hagelbui van vurige steenen ver rast en daardoor, alsmede door een val bij zjjn overhaaste vlucht, ernstig bezeerd. Het adverteeren wordt in En geland en ook in Amerika, zooals men weet, op zeer groote schaal ge dreven. Een manufacturenzaak te Londen heeft in de vorige week, op één dag, een karvracht circulaires, te zamen wegende 3000 kilo, aan het postkantoor laten bezorgen, waar zij er 583 port voor betalen moest. Zij verzendt ze echter dikwijls in nog grootere hoeveelheden. De aanzienlijke kosten van papier, drukken enz. worden er zeker ruim schoots uitgehaald, anders zou men er op den duur er niet zooveel geld aan besteden. De Engelsche bladen melden den dood van Lord Wriftds, een dier Engelsche zonderlingen, waar aan Engeland zoo rijk is. De man was echter vrij gevaarlijk in zijn vreemde knrenvoor eenige jaren toch schoot hij te Philadelphia in een restaurant een kellner, die hem wat oneerbiedig aankeek, zonder be denken neer en toen men hem wilde arresteeren, verwonderde hij zich zeer en verzocht de schade liever bij zijne nota op te tellen. De kellner herstelde weer en heeft nu een lijfrente van den lord van 8400 gulden. Bjj de jongste oefeningen van het Oostenrjjksche leger heeft men

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1