Markt-Berichten. 304de Staats-Loterij. proeven genomen met een nieuw mid del om den soldaten in het veld op een gemakkelijke manier gezond voed sel ke verschaffen. De nienwe uitvinding bestaat in metalen bussen, die in drie ongelijke stukken verdeeld zijn en gemakkelijk doorgebroken kunnen worden^. Het grootste gedeelte bevat een stuk ge zouten vleesch het tweede een por tie groenten, volgens een nieuw sys teem samengepersthet derde gecon denseerde koffie met suiker en melk. De groente en de koffie kunnen met een weinig warm water in een oogen- blik gereed gemaakt worden. Bij Kopenhagen is een vee- trein in het water gereden. Drie wagens staan loodrecht in het water, de vierde bleef op het droge. Een oppasseren 11 paarden zijn verdron ken. De koning van Spanje heeft op eigenaardige wijze de armsten onder zjjn volk doen deelen in zijn blijd schap over de geboorte zijner doch ter. Hij zond een aanzienlijk bedrag aan de verschillende banken van lee ning, ten einde haar in staat te stel len de verpande voorwerpen van eerste behoefte kosteloos weer uit te reiken aan de inbrengers. Het eerste schip met jjs, uit Noorwegen naar Amerika, is thans in zijn havenplaats teruggekeerd. De kapitein meldt, dat ondanks de hitte slechts 10 percent van de lading gesmolten is. Door dit gunstig resultaat uitgelokt, zjjn nog zeven andere schepen met gelijke lading naar Amerika vertrokken. Zeeroof onder de visschers schijnt ook in Amerika niet vreemd te zijn. Een kapitein van een der grootste visschersvaartuigen meldt althans, dat hij bij Newfoundland aangevallen is door een groot aantal visschers, die zich meester wilden maken van zjjn schip en niet dan na veel moeite afgeslagen werden. Tegen het einde dezer maand zal te Christiania een gedenkteeken worden onthuld ter eere van den populairsten koning van het Skan- dinavische Rijk, Christiaan IV, die in 1648 overleed en in het Noorsche volkslied vereeuwigd is. De »Herold" bevat de volgende belangwekkende mededeelingOnge veer vier maanden geleden verscheen aan een der spoorwegstations te Pe tersburg een schamel gekleed man, die een handkoffer droegTerwijl hij aan het bureel een plaatsbiljet ging halen, vertrouwde hjj zijn koffer aan een kruier, dien hij voor zjjn kleine moeite een roebel gaf. Deze ruime gift wekte de achterdocht van den man, die de politie ging waarschu wen. Deze nam den reiziger gevan gen en toen de koffer geopend werd, bleek het dat hij gevuld was met ontplofbare voorwerpen, proclamatiën en verboden geschriften. Tot vóór veertien dagen weigerde de gearres teerde elke opheldering, doch hij legde eindeljjk de volledigste bekentenissen af, noemde de voornaamste leiders der nihilisten en deelde bijzonder heden mede over den aard der samen zwering, de geldmiddelen waarover de nihilisten beschikken en de wijze waarop zjj die gelden verkrijgen en gebruiken. Hjj gaf ten slotte de nauwkeurigste opgaven over den aan slag in het winterpaleis en noemde den hoofdaanlegger, die zich thans reeds sedert geruimen tjjd in de handen der politie moet bevinden. Na de af gelegde bekentenissen maakte hjj van een onbewaakt oogenblik gebruik, om zich in zjjnen kerker door ophanging van het leven te berooven. Hjj liet een brief achter, waarin hjj als reden voor zjjn zelfmoord het berouw op gaf, dat hjj gevoelde over het ver raad, aan zjjn partij gepleegd." Brugge heeft, zooals men weet onder zjjn inwoners 6 a 7000 vrouwen meer dan mannen. Men schrjjft dit verschil toe aan het gebrek dat de werklieden er ljjden en dat hen dwingt elders een bestaan te zoeken. Maar uit de registers van den burgerl. stand bljjht nogeen ander merkwaardig feit. In de maand Augustus werden er 117 geboorten aangegeven waarvan 49 van het mannelijk en 68 van het vrouwelijk geslacht waren. In 31 dagen werden er dus 19 meisjes meer dan jongens geboren. Als dat zoo voortgaat komt er zeker eens een tijd dat de Brugger bevolking enkel uit vrouwen bestaat. Een wreedaardige dubbele moord is dezer dagen in het dal Ormontes in het Zwitsersche kanton Waadtland gepleegd. Een oude vróuw van 75 jaren is met haar kleindoch tertje van acht jaren geworgd geworden en in het huisje waarin zij leefde, was alles in de grootste wanorde. Alleen zaken van eenige waarde waren gestolen. Zondag te voren, den 12den dezer, was te Genève een koffiehuishouder in zijn bed doorstoken gevonden. Ook tot deze misdaad was diefstal de drijfveer. Sedert eenige jaren vertoont zich in Italië, vooral in Lombardjje, een gevaarljjke ziekte, Milaansche roos genaamd. Het is een huid ziekte, die met krankzinnigheid ge paard gaat. Zjj wordt door het volk armen ziekte genoemd, omdat zjj meestal het gevolg is van over- matigen arbeid en ontberingen van allerlei aard. De geneesheeren noemen haaï Pellagra. Volgens nauwkeurige statistiek werden verleden jaar 97,855 personen door deze ziekte aangetast, waarvan 40,838 in Lombardjje. De Milaansche roos heerscht bjjna uitsluitend onder den boerenstand, die, zooals men weet, in Italië een beklagenswaardig lot heeft. Door het inslaan van den bliksem is in denabjjheid van Bradford brand ontstaan in de daar gelegen vergaarbakken van petroleum (tanks). Eenige van die vergaarbakken, waar onder een van 25.000 vat, zijn uitgebrand. Men neemt alle mogelijke maatregelen om te voorkomen dat de brand zich verder verspreid onder de yrjj dicht bij elkander gelegen vergaarbakken, die tezamen 1.800.000 vat petroleum bevatten. Gisteren werd de zitting der beide Kamers te 's Gravenhage met de gewone plechtigheden geopend. Z. M. de Koning sprak de vol gende woorden: Mijne Heeren! „Ik mag U dankbaar wijzen op de voor rechten, die het Vaderland steeds geniet, „De geboorte van een Prinses heeft het geluk van mijn huis verhoogd. Met inge nomenheid ontving ik, bij de heugelijke gebeurtenis, opnieuw de bewijzen van de gehechtheid mijns volks. „Metde andere Mogendheden is Nederland voortdurend in de meest gewenschte ver houding. „In handel en nijverheid is eenige verbe tering op te merken. „Landbouw en veeteelt bloeien. „De berichten omtrent den ocgst zijn over het algemeen zeer gunstigde besmet telijke longziekte is nagenoeg geweken. „Van '8 Rijksbelastingen mag een ruimere opbrengst dan ten vorigen jare worden ver wacht. „Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven blijft ver sterking van 's Rijks middelen noodig. Met den aanleg van wegen voor handel en verkeer wordt ijverig voortgegaan. Nieuwe voorstellen tot verbetering van waterwegen zullen u worden aangeboden. „Een voordracht tot verdere beperking van den arbeid van kinderen zal U in deze zitting worden voorgelegd. „Zee- en landmacht kwijten zich bij voort during met loffelijken ijver van hare ver plichtingen. Gewichtige maatregelen be treffende het krijgswezen, die de voltooiing van 's lands weerbaarheid ten doel hebben, zijn of worden voorbereid. „Wetsvoordrachten nopens de nationale militie en de schutterij zullen U ter over weging worden aangeboden. „Hoewel in Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, is het Nederlandsch gezag toch in die mate al daar gevestigd, dat de regeering zich kan voorbereiden op de inrichting van een ge regeld bestuur. „De algemeene toestand van Ned. Indië zou bevredigend mogen heeten, indien niet in sommige streken verwoestende ziekten zoowel de bevolking als den veestapel teis terden. Levendiger belangstelling in landbouw en nijverheid oefent op den financieelen toe stand der kolonie Suriname een gunstigen invloed uit. Belangrijke wetsvoordrachten, in Uwe vorige zitting reeds onderzocht, tot welker afdoening de tijd heeft ontbroken, zullen nader Uwe aandacht bezig houden. „De zegen van den Almachtige ruste op ons gezamelijk streven naar bevordering van 's lands heil. Ik verklaar de gewone vergadering der Staten-Generaal geopend." Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 September van Suez. Het stoomschip Prinses Amalia, van Ba tavia naar Amsterdam, is 18 September te Genua aangekomen. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ara- sterdam naar Batavia, passeerde 19 Aug. kaap St. Yincent. Texel, 20 Sept. Vette koeien f199 a 225; Yarenkoeien f120 a 200; 2-jarige Ossen f90 a 135; Hokkelingen f70 a90; nuchtere Kalveren f6.50 of 13; vette Schapen f24 a 29; Fokschapen f19 a 28 Weideschapen f12 a 16; Lammeren f10 a 15.50; Biggen f9 a 11.50; Schrammen f 19 a 24; Werkpaarden f25 a 225; Rij paarden f175 a 400; Veulens f40 a 125; Kipeieren f3.25 a 3.60 per 100 stuks. At.kma ar 17 Sept. Kleine kaas f 42, Commissie f 39, Middelbare f 40, laagste prijs f 22, aangevoerd 566 st., wegende 117544 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3371 hekt., Tarwe f8 a 10, Rogge f 8,25 a 8,75, Gerst f 5, a 6,25, idem Chevalier f 6,50 a 7,50, Haver f3,25 a 4,60, Paar- denboonen f 7,50 a 7,75, bruine dito f 12,50 a 14, duive» dito f 8,50 a 8,75, Kanariezaad f 11, rood Mosterdzaad f 14 a 16,50, geel dito f 14 a 14,75, Karweizaad f 14,50 a 14,75r Blauwmaanzaad f 15,50, Erwten: groene f13 a 15.25, grauwe f 12,50 a 16, vale f9 a 16. 18 Sept. Aangevoerd 4 Paarden f 80 a 300, 4 Veulens f 60 a 80, 18 Koeien f 80 a 210, 8 nucht. Kalveren f10 a 17, 201 Schapen f12 a 28, 127 magere Var kens f 17 a 28, 227 Biggen f 8 a 14, 5 Bokken en Geiten f5 a 10, 2 kleine Bokjes f 0,50 Boter f 0,95 a 1,05 per kop. 20 Sept. Ter veemarkt werden verkocht 6 koeien tot f200 a 240. 168 vette kal veren tot f 40 a 90. 880 schapen f 18 a 34. 98 vette varkens 56 a 57 c. per kilo. 51 magere dito f 16 a 20. Hoorn 18 Sept. Tarwe f9 a 11, Gerst f 5 a 6, Haver f 4 a 4,7 5, bruine Boonen f 11,75 a 13,25, Erwten: groene f 12,50 a 14, vale f 11,75 a 13, grauwe f13 a 15 per mud, Mosterdzaad f 14 a 20, Karwei zaad f 14,75, Paarden f60 a 250, Kalveren f 10 a 24, Schapen f 24 a 33, Lammeren f 15 a 22, Varkens f 15 a 28, Zeugen f40 a 60, Biggen f 5 a 9, Boter f 0,70 a 0,80 per kop, Kippen f 0,40 a 2, Kippeneieren f 4 a 4,50 per 100, Aardappelen f 2 a 3,50 per mud, Peren f4 a 4,50, Appelen f 1 a 2,50 per mud, Hazelnoten f 40 a 42 per 100 kilogr. Hoorn, 16 Sept. Ter waag gewogen 283 stapels, wegende 69323 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f42,50; Commissie idem f40, Visscherij-Berichten. 20 Sept. Door het onstuimige weder zijn gisteren en heden geen schuiten naar gegaan. Gisteren kwam een schuit binnen van Terschelling met tongen en tarbot; hooge prijzen. Burgerlijke Stand Helder. Van 17 21 8ept. 1880. ONDERTROUWD: A. Beukenkamp, opzichter machinist en A. Snijders. C. Kok, loodsleerling, en H. J. C. Stelleman. GETROUWD: Geene- BEVALLEN: D. Boontjes. geb.Blaau- boer Z. J. Roosloot, geb. Stins Z. G. Koenot, geb. Brouwer Z. B. de Bunje, geb. Bruin D. A. Pluilaar, geb. Bontes D. A. Oortgijsen, geb. Gijzelaar D. M. Kohn, geb. Edelenbosch Z. G. P. de Beurs, geb. Schuszler Z. N. Geus, geb. Molenaar Z. G. Wissekerke, geb. Schagen Z. D. Steinrath, geb. Graaff Z. OVERLEDEN: P. Sinjewel 81 j. G. Breeuwer 67 j. J. Maas 12 j. P. Hage- doorn 3 j. E. Luijtze, wed. van A. Botinga, *1 j- Burgerlijke Stand Texel. van 8 tot 15 September. ONDERTROUWDJan Kooij en Trijn tje Zijm, GETROUWD: Geene. GEBORENJan, zoon van Willem Duin- ker en Trijntje Boonacker. Neeltje, dochter van Dirk Lap Bz. en Diewertje Drijver. Jan, zoon van Simpn Lap Bz. en Annaatje Bruin. Jannetje, dochter van Jacob Hartog en Comelia Bakker. Adriaan, zoon van Albertus van der Schans en Adriaantje Visman. Christina Catharina, dochter van Willem Visser en Maria Catharina Dorothea Louisa Boon. Jacob Cornelis, zoon van Klaas Mantje Dz. en Cornelia Jacoba Bak ker. Christina, dochter van Abram de Ridder en Diewertje Klok. OVERLEDENAnnaatje de Boer, 30 dagen; dochter van Kocnraad de Boer en Neeltje Vos. Neeltje Visser, 13 jaren, doch ter van Jan Visser en Grietje Kruijer. Jacob Bakker, 71 jaren, weduwnaar van Antje Duinker. Willem Witte, 5 j aren, zoon v. Frans Witte en Cornelia Bakker. Levenloos aangegeven 1. 2e klasse. Ie lijst. Nos. 5549 12487 f 1500. Nos. 6190 15808 f 1000. Nos. 3981 12852 16912 f400. Heldersche Moppen. Een gierigaard, die aan beide oogen blind was, zou zich door een beroemde oogarts laten opereeren. Deze had beloofd hem het gezicht terug te zullen geven en daarvoor esn honorarium van vijftig gulden gevraagd. Toen het eene oog geheel hersteld was, telde de gierigaard vijf-en-twintig gul den neer en zeide„Ik kan al genoeg zien voor het tweede oog nog eens vijfentwintig gulden betalen, zou maar overdaad zijn!" o EEN GELEIDEBR1EF. Voor eenigen tijd werd op een klein dorp een dief gegrepen die een linnen kiel aanhad. De burgemeester van het plaatsje zond den raau aan den officier van justitie in de nabijgelegen stad met het volgende briefje,.Aan den heer officier van justitie, annex een dief in grauw linnen." VERKEERD VER8TAAN. Aan het postkantoor vervoegt zich een bescheiden juffertje en vraagt'of er ook een brief voor haar gekomen is. „Poste restante P" zegt de ambtenaar op vragenden toon. „Neen mijnheer, Katholiekantwoordt het meisje. o UIT DE KINDERKAMER. „Ma! trouwen de heeren net zoo graag als de dames vraagt een kleine meid aan haar moeder. „Hoe kom je daar nu weer aan?" „Wel Ma! de dames die hier op visite komen spreken altijd over trouwen, maar de heeren nooit!" o GEVAARLIJKE TITELS. Jonge dame (in spoorweg-coupé). „En hoe beviel u „Het leven in de gevangenisP" Nog al hé?" Andere jonge dame. „Ja zoo tame lijk. We beginnen nu gauw met „Tien jaren dwangarbeid." Aan sommigen bevalt het hoor ik, maar Ongeletterde oude dame (bij zich- zelve.) „Gunstige goedheid, wat een schep sels En zoo jong uog(stapt bij het volgend tation uit.) o EEN OPMERKING VAN EEN WIJS GEER. Het regent over rechtvaardigen en on- rechtvaardigen-dat is een feitmaar over de rechtvaardigen meest altijd alleen, omdat de onrecht vaardigen hunne parapluies hebben geleend. Vervolg- der Berichten. Gisterenmorgen strandde op de Noordergronden, de gevaarljjkste plek van de Razende Bdl," 't Russisch stoomschip »Dahomey," gezagvoerder Wilhelm Bose, beladen met rogge en hennep en van Riga naar Schie dam bestemd. Hevige buien en een onstuimige zee waren de oorzaken van dit onheil. Niet zoodra was de gevaarvolle toestand van 't iu nood verkeerende vaartuig opgemerkt, of men maakte zich gereed pogingen tot redding aan te wenden. Spoedig stoomde de sleepboot Her cules, kapt. Bakker, met de reddings boot naar buiten, om hulp te bieden. Eenige wakkere mannen boden zich vrijwillig aan om bij de redding der equipage behulpzaam te zijn. De namen dier kloeke lieden laten we hier volgen: C. de Roover, J. Minneboo, G. Spil, F. van Brederode, F. Lafebre, V. de Wit, P. Jonker, F. van Dok, C. Bijl, G. Veen en T. Koning. In de nabijheid van 't vastzittende schip gekomen, wachtte dien mannen een moeieljjke taakdaar de branding zeer hevig was en een zeer grooten afstand dwars door de woedende golven moest afgelegd worden. Met inspanning van alle krachten mochten ze er in slagen, in twee tochten, de bemanning van de Da- homey, bestaande uit tweeëntwintig koppen, behouden aan boord der sleep boot te brengen. We uiten den wensch, dat deze kloeke daad, met levensgevaar ver richt, niet onopgemerkt moge big ven. Heden morgen zijn eenige schuiten naar het vaartuig vertrokken om van de lading en inventaris, die tegen 50 pCt. is aangenomen, te bergen, 't Water is echter nog te >slecht," om veel te kunnen uitvoeren. De boot' is geheel nieuw en pas in de vaart. Zaterdagavond jl., omstreeks 11 ure, traden een paar bezoekers uit de gelagkamer van den logement houder W. O., ten einde zich naar buiten te begeven. Een hunner schopte tegen een voorwerp, dat bij nader onderzoek een doos bleek te zjjn. In de doos hoorde men eenig geluid en merkte beweging. Nieuwsgierig begaven ze zich met de doos weder naar binnen en vonden, tot groote verbazing van ieder, iets, dat aan wijlen Klaasje Zevenster deed denken. In de doos lag namelijk een jendig wicht, dat nu, van achteren beschouwd, geen meisje maar een jongen bleek te zijn. De zorgvul dige moeder had den kleinen wereldburger in een dekentje en een servet gewikkeld en er, om hem zoet te houden, een drietal dotjes bij ne- dergelegd. Of men met dit cadeautje ingenomen was, durven we niet be slissen. 't Kind is voorloopig aan de zorgen van zekere vrouw H. toevertrouwd, terwjjl de politie haar best doet om de liefhebbende moeder van den kleine uit te vinden. Texel, 20 Sept: De verzending van waterwild is dezer dagen begonnen. Dit wild, dat in het buitenland goeden aftrek vindt, bezorgt aan jagers en kooikers gedurende den winter dikwijls een aardig bnitenkansje. Bij het onweder dat tusschen Zondag en Maandag boven dit eiland woedde, zijn zeven Schapen door den bliksem in de weide gedood. Deze Schapen behoorden aan den Heer N. C. Kejjser. De mast van het Stoomschip >Ice- land," welke boot in Dec. 1877 in het Eierland strandde, is m den afgeloopen nacht verdwenen. Men weet niet of hjj door de branding is omgeworpen of door den bliksem vernietigd. Zaterdagnamiddag vielen aan de 8toomrjj8tpellerjj de Unie, van de heeren Wessanen Laan, te Wor- merveer, negen werklieden van een stelling tegeljjk naar benedenéén hunner was onmiddelljjk een ljjk, twee anderen stierven kort daarna, terwjjl twee overigen zwaar gekwetst zijn. De anderen wisten zich nog tjjdig vast te grjjpen en waren daardoor gered. Weinige uren vroeger sloeg een man over boord van een zeilschuit en verdronk. Uit Deventer wordt geschreven dat men verwacht dat de vleesch- prijzen spoedig lager zullen gaan, want Donderdag werd het mndvleesch ten behoeve der menages voor het 4e regiment hjizaren, aanbesteed voor 80 en het vet voor 70 cent per kilo. Op de gister te Utrecht ge houden paardenmarkt waren aan de ljjn 1527 paarden die verkocht werden, de werkpaarden van 300 tot 350 de paarden van weelde van 600 tot 900. De handel was echter lusteloos. Wellicht ook tengevolge van de geringe aanwezigheid van vreemde kooplieden en het zeer ongunstige weder. Door Zr. Ms. stoomschip Sindoro zjjn in het begin van Juli op de Sambakong rivier in Borneo's Oost kust eenige zeeroovers gevangen genomen, waaronder een paar pan- glima's, die in 1870 de Ned. Ind. „Jeannette" hebben buit gemaakt. Zaterdag namiddag had in de zoutkeet der heeren Hoogstraten Zn., te Zwjjndrecht, een oppassend werk man het ongeluk in een kokende pan te vallen. Deerlijk verbrand werd hjj er uitgehaald en naar het ziekenhuis te Dordrecht gebracht. Zjjn toestand is zeer ge vaar ljjk.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2